Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou | Foto: iStock

Foto: iStock

Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou

Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.

Záclony a závěsy místnost rozhodně zútulní, jenže pokud je nepověsíme správně, může celkový dojem vyjít vniveč. Uchycení závěsů u stropu způsobí, že bude místnost vypadat vyšší a světlejší. Dejte jen pozor na správnou délku, závěsy by měly sahat těsně nad podlahu.

Pokračování 2 / 20

Barvy závěsů dokážou mnoho. Držte se světlých odstínů, co nejvíce průsvitných – to do místnosti vpustí více světla a světlejší místnosti vždy vypadají větší. Pokud si nemůžete dovolit průhledné závěsy, vsaďte na stejné barvy, jako mají vaše zdi. 

Pokračování 3 / 20

A pokud jsme u barev – zamyslete se i nad tóny vašeho interiéru. V základním zařízení i výmalbě myslete na neutrální tóny. Barvy vždy můžete přidat pomocí jednotlivých doplňků, ale základ interiéru by měly tvořit jednoduché a světlé barvy.

Pokračování 4 / 20

Odtáhněte nábytek ode zdí, váš obývací pokoj bude vypadat vzdušněji, také podlaha bude působit větší. Neznamená to ale, že se každý kousek musí přesunout doprostřed místnosti, stačí zvolit jen pár vybraných.

Pokračování 5 / 20

A když už jsme u nábytku – dobře pracujte s jeho rozměry. Do menší místnosti patří drobné židle, kulaté stoly a další menší kousky. Preferujete-li rozměrnější nábytek, smiřte se s tím, že je potřeba použít méně kusů.

Pokračování 6 / 20

Abyste ale mohli mít v pokoji nábytku méně, vsaďte na multifunkční kousky. Výborný je například otoman se skrytým úložným prostorem, odkládací stolek se zásuvkami nebo rozkládací pohovka.

Pokračování 7 / 20

Vymalujte ve světlých barvách, protože prostor bude vypadat světlejší a už jsme říkali, že světlejší místnosti vypadají otevřeněji. Pokud chcete malovat, ale nejste si jisti, jakou barvu zvolit, pořiďte si nalepovací vzorky. Pak si budete své stěny umět lépe představit. 

Pokračování 8 / 20

Pokud máte možnost, vytvořte si pořádný výhled z oken. Zastřihněte živé ploty a další keře kolem oken a ujistěte se, že svými větvemi nebrání světlu, aby proniklo do pokoje.  

Pokračování 9 / 20

Propojení s okolní přírodou, a tím optické zvětšení interiéru zajistí také velké skleněné dveře. Kdo si je může dovolit, hurá do toho. Moderní materiály nabízejí dokonce topná skla – můžete tak z interiéru odstranit topení, a tím ho opět opticky zvětšit.

Pokračování 10 / 20

Světlo přicházející do místnosti můžete nasměrovat do tmavého kouta tak, že na vhodné místo pověsíte zrcadlo. Naštěstí je na trhu tolik druhů a typů zrcadel, že skutečně najdete to pravé do každé místnosti.

Pokračování 11 / 20

Namalujte zárubně. Zejména v chodbách, kde nejsou okna, vytvoří světlejší zárubně dojem mnohem většího a světlejšího prostoru. 

Pokračování 12 / 20

Na stejném principu fungují i světlé rámy oken. Pokud máte okna příliš malá, můžete je zvětšit falešnými rámy, které opět dokážou zmást oko, aby si myslelo, že pokoj i samotná okna jsou mnohem větší. 

Pokračování 13 / 20

Falešné sloupy jsou dalším způsobem, jak opticky zvýšit stropy. 

Pokračování 14 / 20

Pokud máte doma vestavěné police a další úložné prostory a vy jste přemýšleli o jejich odstranění, nedělejte to. Nejen že nezabírají místo, ale na rozdíl od poliček nezmenšují opticky prostor.

Pokračování 15 / 20

V případě, že plánujete modernizaci podlahy, zvažte možnost mít stejnou podlahu v celém domě. Díky tomu vznikne iluze mnohem větší podlahy než ve skutečnosti. 

Pokračování 16 / 20

Možná už jste novou podlahu položili, ale zvolili jste příliš tmavý odstín, který prostor opticky zmenšuje. Tento efekt zkuste rozbít položením světlého koberce.

Pokračování 17 / 20

Pokud každou místnost v domě navrhnete ve stejném stylu (například kuchyň, obývací pokoj a jídelnu), vytvoříte dojem, že dům je jeden velký celek. Vy i host tak snadno přehlédnete, že některý pokoj je menší, než by se vám líbilo.

Pokračování 18 / 20

Místnost také opticky zvětší velké umělecké dílo na zdi. Zejména v případě, že bude vzdušné a bude například vyobrazovat přírodu. A pokud bude ladit s výhledem z okna, jen dobře.

Pokračování 19 / 20

Zapojte do interiéru svislé čáry, které způsobí, že bude prostor vypadat vyšší než ve skutečnosti. Způsobů je hned několik – tapety či malba, vysoké rostliny, vysoké stojací lampy nebo třeba použití ozdobných lišt.

Pokračování 20 / 20

Pokud chcete, aby váš byt vypadal větší, měli byste se zaměřit na úklid. Zní to jako banalita, ale všechno by mělo mít svůj vlastní prostor, v zásuvce, úložném boxu, koši. Drobnosti vystavené na okrasu i na podlaze povalující se nepořádek totiž dokážou opticky zmenšit sebelepší prostor.

Doporučujeme

Články odjinud