vytisknout velikost písma Jak na chov perliček a jaké jsou jejich užitné vlastnosti? Radí dlouholetý chovatel

Přemýšlíte o domácím chovu drůbeže a nemůžete se rozhodnout, jaký druh zvolíte? Nebo jste ostříleným chovatelem a rádi byste svůj dvorek oživili neobvyklým druhem? Možná pro vás budou správným řešením perličky domácí. Patří mezi nejzdravější druhy drůbeže a jejich chov je nenáročný.

„Perličky jsou v našich klimatických podmínkách celkem nenáročné na chov. Navíc jejich exotický vzhled ozdobí každou zahradu.“ To byl hlavní důvod, proč se Stanislav Cigánek, dlouholetý chovatel perliček, rozhodl kdysi rozšířit svůj chov drůbeže právě o ně. Samozřejmostí jsou vejce a následně maso, pro které se perličky také chovají. Chovatelé oceňují i to, že perličky patří mezi nejzdravější druhy drůbeže. Téměř vůbec se nepotýkají s nemocemi, a dokonce se jim vyhýbá salmonela.

Jak poznat čerstvá vejce? Podívejte se na video:

Kde perličky pořídit a za kolik

„Nejlepší je koupit perličky přímo u některého z chovatelů nebo na specializovaných chovatelských výstavách. Jedině tak budete mít jistotu, že zakoupená zvířata budou zdravá. Další výhodou nákupu přímo u chovatele je možnost zkontaktovat se s ním, pokud byste později měli nějaké dotazy či problémy,“ říká Stanislav Cigánek.

Na internetu najdete mnoho nabídek jak od chovatelů, tak z chovatelských družstev. Většinou se prodávají půlroční či roční kusy za cenu kolem 400 Kč nebo malé perličky staré 1–3 týdny za 140 Kč. V druhém případě musíte obzvláště dbát na správnou teplotu a osvětlení v kurníku, aby nedošlo k podchlazení kuřat a jejich následnému uhynutí. Teplota by se měla pohybovat mezi 25–30 °C. Podstatná je i suchá podestýlka.

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Jak chovat perličky

Perličky se velice dobře snáší s jinými zvířaty a drůbeží, které máte na dvorku nebo v chovu, a není ani problém ubytovat je společně se slepicemi v jednom kurníku. Neplechu může provádět pouze perlák, který bývá velice dominantní: o zájem perliček a slepic bude klidně bojovat i s kohoutem. Perličky ale můžete chovat i bez něj.

Běžec: kachna proti slimákům, na vajíčka i spásání trávy. Jak ji chovat?

Běžec: kachna proti slimákům, na vajíčka i spásání trávy. Jak ji chovat?

Perličky potřebují suchou podestýlku, v kurníku nesmí chybět

Kurník by měl být dostatečně veliký pro všechnu chovanou drůbež. Hřady musí mít rozestup minimálně 15 cm. Perličky se rády drží u stropu, protože právě tam se cítí v bezpečí. Snášková hnízda jim dejte do klidnější a tmavší části kurníku, aby měly pro snůšku klid. Základem dobrého kurníku je silná vrstva suchých hoblin, perličky se rády v podestýlce peleší. Samozřejmostí je také dostatek tepla, především v zimě. „Perličky jsou zvířata původem z africké savany. Pokud jim nabídnete dobře zateplený kurník se suchou podestýlkou, není pro ně přezimování v našich podmínkách problém,“ dodává Stanislav Cigánek.

Co promyslet, než se rozhodnete chovat slepice: 5 otázek, na něž si musíte odpovědět

Co promyslet, než se rozhodnete chovat slepice: 5 otázek, na něž si musíte odpovědět

Perličkám dopřejte výběh a správnou výživu

Perličkám se snažte dopřát pořádný výběh. Vzhledem ke svému původu stále touží po nutné dávce volnosti a celý den chodí a chodí. Denně klidně projdou 100metrový výběh několikrát za sebou. Na svých procházkách sezobávají nejrůznější hmyz, brouky a slimáky. Pokud je pustíte mezi brambory, dokonale vyzobou všechny škůdce včetně mandelinky bramborové. Zároveň se ale nemusíte bát, že by vám vyhrabávaly záhonky.

Denně perličkám vyměňujte vodu a doplňujte krmivo. Základem jejich jídelníčku jsou obilniny, obilný šrot, vařené brambory, řepa, máčené tvrdé pečivo a zelené krmení. V době snůšky se postarejte o dostatečný přísun vápníku. Pokud mají perličky velký výběh, nepotřebují od vás mnoho, kdeco sezobnou během svých procházek.

Slepice, které obarví vejce na Velikonoce za vás!

Slepice, které obarví vejce na Velikonoce za vás!

Kdy začínají perličky snášet?

Na první vajíčka se můžete těšit už koncem března, nejpozději v dubnu. V případě, že v těchto měsících ještě není dostatek trávy a tepla, vytvořte v kurníku podmínky vhodné pro snůšku. Podstatné také je ponechat v hnízdě nějaké již snesené vejce. Pokud by perlička přišla a žádné nenašla, hrozí, že začne snášet někde jinde. Snůškové místo si najde kdekoli na zahradě, a vy pak můžete mít problém vejce vůbec najít. Za celou snůškovou roční dobu perlička snese zhruba 120 vajec.

Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi z nich vyrobte krásné papírové dekorace

Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi z nich vyrobte krásné papírové dekorace

Proč chovat perličky? Důvodů je několik

Vejce od perličky je podobné tomu slepičímu, jen mírně menší, s velmi jemnou chutí. Světle hnědá kropenatá skořápka je tvrdá a hutná, díky čemuž můžete vejce dlouho skladovat. Dobře uskladněné vydrží od léta až do příštího jara. Při dlouhém skladování může pouze ubýt podíl bílku. Říká se, že vejce má méně cholesterolu než to slepičí. Pokud je budete vařit natvrdo, stačí pouze 4 minuty.

Maso perliček je jemné, libové, bohaté na nenasycené mastné kyseliny, má nízký obsah cholesterolu a mnoho vitaminů. Chuťově se dá přiblížit zvěřině, možná bažantovi.   

„Perličky se chovají i proto, že jsou to výborní hlídači. Vždy, když hrozí nějaké nebezpečí, začnou vydatně skřehotat. Varují tak celé okolí. Zvuk perliček drásá uši také hlodavcům, a tím pádem odpuzuje potkany, kteří se při chovu drůbeže často vyskytují,“ shrnuje Stanislav Cigánek. Tato vlastnost může být užitečná, ale zároveň také obtěžující. Ne každý soused bude chtít křik od perličky poslouchat každý den.

V neposlední řadě můžete využít také jejich trus jako výborné hnojivo pro celou zahradu, ať už okrasnou, či užitkovou. 

Hnojiva od zvířat: od trusu slepičího přes sloní až po netopýří

Hnojiva od zvířat: od trusu slepičího přes sloní až po netopýří

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyklujte, tvořte, buďte originální!

Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyk…

Ceny zahradního nábytku se v poslední době zvýšily, přitom šetřit potřebuje téměř každý. Pokud se váš zahradní nábytek již rozpadá a vy potřebujete nový, vsaďte na recyklaci. Z bazarů či na internetu pořiďte starý nábytek, kterému snadno vdechnete další život. Máme pro vás hromadu nápadů, jak kousky původně třeba i k vyhození proměnit v luxusní a stylové.

19.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
RecyklaceZahradní nábytek