vytisknout velikost písma Bělotrny – originální krásky, které budou vaší zahradě slušet

Na první pohled vypadá jako obyčejný bodlák, ale bělotrn má nádhernou modrou barvu, která vynikne nejprve v zahradě, poté i v suché vazbě. Jeho pěstování je přitom jednoduché.

Bělotrny pocházejí ze Středomoří, dorůstají výšky zhruba 80 centimetrů a kvetou od července do září kulovitým květenstvím, které se zbarvuje do modra. Květy lákají včely a další hmyz, proto bělotrny patří mezi významné medonosné rostliny. U nás se v zásadě pěstují dva kultivary bělotrnu: bělotrn banátský (Echinops bannaticus) nebo bělotrn modrý (Echinops ritro). Ač rostliny na první pohled vypadají exoticky, ve skutečnosti jsou  příbuzné s rostlinami, které u nás na zahrádkách už dávno zdomácněly, jako jsou kopretiny či astry.

Vysadit můžete i bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus), který se na první pohled liší zelenošedou barvou. Tento bělotrn roste volně na jižní Moravě, kde se vyskytuje podél cest a vinic. Obecně má rod Echinops až 120 zástupců.

Astry jsou zářivé hvězdy podzimu. Jak je pěstovat

Astry jsou zářivé hvězdy podzimu. Jak je pěstovat

Jak bělotrny pěstovat

Bělotrny vyžadují teplo a sucho, je to tedy jedna z rostlin, které najdou uplatnění v oteplujícím se klimatu České republiky. Zakoupená semena můžete vysít už v březnu doma a připravit si sazeničky, které do zahrádky poputují až koncem května.

Vybírejte umístění na plném slunci a dobře propustnou zeminu, nemáte-li, alespoň se vyhněte sázení bělotrnů do jílovitých půd. Semena vynikají vysokou klíčivostí, proto vyzrálá květenství odstraňujte, jinak by se bělotrny mohly brzy rozšířit do celé zahrady. Rostlina je velice nenáročná na pěstování a je mrazuvzdorná. Bělotrn se dobře hodí k řezu, jeho květ dlouho vydrží. Skvěle vypadá i v suchých vazbách.

10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

Rostlina je nejen krásná, ale i léčivá

K léčebným účelům se sbírají semena, a to na konci září, kdy úplně dozrají. Ihned po sběru se nadrtí a vyrábí se z nich tinktura. Ta se používá například při bolestech nervů, jejich poškození (třeba při diabetu a autoimunitních onemocnění), zlepšuje stavy po mrtvicích podporuje prokrvení tkání a zevně lze používat na ekzémy a kožní zanícené rány. Užívejte 30 kapek třikrát až čtyřikrát denně. Nelze užívat v těhotenství a společně s léky na srdce.

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

21.  9.  2022 | |2 N/A
Kateřina Hradová
ZajímavostiUžitečná zahradaÚrodaTestyNářadí a stroje
10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a přitom jsou nenáročné na pěstování

10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a…

Se zkracujícími se dny a deštivým počasím vypadá podzimní zahrada po slunečném létě smutně. Jiskru jí spolehlivě dodají rostliny, které svou barevností upoutají na první pohled. Vybrali jsem pro vás 10 druhů, které by ve vaší výsadbě neměly chybět! Tyto podzimní rostliny navíc ozdobí nejen zahradu, ale i venkovní květináče nebo truhlíky.

17.  9.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasné rostliny