vytisknout velikost písma Ani kapka nazmar: Šetříme vodou s youtuberem Kovym i dotačním programem Dešťovka

Voda je čím dál tím vzácnější komodita. Poradíme vám, jak ji efektivně využít a neplýtvat s ní. Máme tipy od sdružení RHYME i od youtubera Kovyho, který se zúčastnil výzvy #zachranvoduchallenge.

Podzemní nádrže na vodu 

Průměrná spotřeba vody v ČR je 89 litrů na osobu a den, jak uvádí zpráva sdružení RHYME, iniciativy studentů a absolventů VŠCHT, která šíří osvětu o hospodaření s pitnou vodou. Nejvíc vody proteče záchodem a kohoutky při osobní hygieně, zatímco pouze 2 % z celkového spotřebovaného objemu vypijeme. Mírná změna návyků, jako třeba rychlé sprchování místo dlouhých koupelí nebo vypínání vody při čištění zubů, může ušetřit kubíky vody ročně.

Šetření vám zjednoduší a zpříjemní také moderní vychytávky, jako jsou úsporné sprchové hlavice vybavené perlátory nebo záchody s duálním splachováním. Na zahradě využívejte co nejvíc dešťovou vodu, a pokud teprve plánujete vybudovat nádrže, do kterých ji budete zachytávat, požádejte o dotaci v rámci programu Dešťovka. Například na domácí čističku se rozdávají dotace až do výše 105 tisíc korun!

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Každodenní šetření

Důležité je uvědomit si, kolik vody doma proteče, aniž by se jakkoli zužitkovala. Týká se to třeba zbytečně tekoucí vody při čištění zubů, mytí vlasů nebo mydlení rukou či celého těla při sprchování. Naučte sebe i své děti vodu vypínat, kdykoli by tekla nadarmo. Když necháváte vodu odtéct, aby byla dost studená na pití nebo naopak teplá na mytí, zachycujte ji a použijte na zalévání rostlin. Stejně tak můžete zalévat třeba nedopitým zbytkem čaje bez mléka a citronu. Sprchu upřednostněte před koupelí a snažte se dobu očisty zkrátit. Pokud se však potřebujete jednou za čas v teplé vodě řádně odreagovat, je lepší si napustit vanu, než trávit dlouhé minuty v horké sprše.

Dešťová voda: problém i užitek

Dešťová voda: problém i užitek

Zkontrolujte kohoutky i toaletu, jestli dobře těsní a neprotékají. Netěsnící baterií může denně odtéct až 24 litrů vody! Nádobí umývejte v napuštěném dřezu, ale ještě lepší je myčka. Šetří nejen váš čas a ruce, ale právě i vodu – v průměru polovinu oproti ručnímu mytí. Zapínejte ji vždy, až když se naplní. Totéž platí pro pračku, přestože nejnovější modely dávkují vodu podle hmotnosti prádla. Málo znečištěné prádlo perte na kratší programy. Jestli se chystáte pořídit nové spotřebiče, sledujte parametry spotřeby nejen u elektřiny, ale i vody.

Co kromě nádobí můžete mýt v myčce? Třeba boty a řadu dalších věcí

Co kromě nádobí můžete mýt v myčce? Třeba boty a řadu dalších věcí

Dar z nebes

Sdružení RHYME si ve své zprávě všimlo také rozdílů ve spotřebě mezi jednotlivými kraji. Nejšetrnější jsou obyvatelé zlínského kraje, kteří si vystačí s pouhými 76 litry na osobu a den. Čím to je? Víc využívají dešťovku, kterou lze použít na zalévání, splachování i praní prádla. A s ještě menším množstvím (70 litry) musel na den při výzvě #zachranvoduchallenge vystačit i populární youtuber Kovy. „Omezení počtu spotřebovaných litrů je výzvou samo o sobě. Člověk na to stále myslí. A je to správně. K vodě se naučí přistupovat nikoli jako k něčemu samozřejmému, ale k něčemu, čeho tu máme limitované množství,“ vysvětluje Kovy.

Zajímá vás, jak se Kovyho život během výzvy změnil? Co je to šedá voda a jak ji doma můžete využít? Nebo spíš kolik vám stát přispěje na pořízení akumulačních nádrží na zalévání zahrady? To vše se dozvíte v srpnovém čísle Blesku Bydlení, které je od 15. července na novinových stáncích. Nebo si ho můžete pohodlně objednat z domova v tištěné či elektronické verzi v našem iKiosku ZDE.

Jaké jsou možnosti využití dešťové vody pro zahradu?

Jaké jsou možnosti využití dešťové vody pro zahradu?

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější zahradní pergoly. Kterou byste si vybrali?

Nejkrásnější zahradní pergoly. Kterou byste s…

Chcete si užít posezení a relax na čerstvém vzduchu, ale zároveň mít střechu nad hlavou? Pak byste určitě měli uvažovat o pořízení pergoly. Inspiraci najdete v galerii, kde se můžete pokochat padesáti různými pergolami z celého světa.

21.  7.  2020 |
Levandule je v plném květu. Připravte si z ní voňavý sirup

Levandule je v plném květu. Připravte si z ní…

Růžovofialová barva a výrazná vůně dělá z levandulového sirupu laskominu, kterou stojí za to si připravit doma. Jako bonus má sirup i mnoho zdravotních benefitů. Tento recept zvládnou i začátečníci.

26.  7.  2020 |
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Nejen, že krásně voní, ale i uzdravuje. Má doslova blahodárné účinky. Koupit ho můžete v lékárnách, drogeriích, prodejnách zdravého životního stylu. Pokud si ho ale sami vyrobíte doma, vyjde vás na pár korun. S naším návodem to zvládne každý.

22.  7.  2020 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

První houbařská vlna už je letos za námi. Řada z nás má nasušeno, naloženo, mrazáky plné podušených hub. Pokud jste to ale před prázdninami nestihli, nevěšte hlavu. I když červencové sucho houbám příliš nepřálo, brzy může být všechno jinak. Díky deštivému počasí v poslední době se podhoubí zase probouzí k životu. Kde tedy teď právě rostou?

23.  7.  2020 |