6
Fotogalerie

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl II.

Připraveny jsou pro vás další informace o tom, jak se starat o orchideje Phalaenopsis: kam je umístit, kdy zalévat, čím hnojit a v jakých intervalech. Nevynecháme ani otázku zda je rosit, či nikoliv.

Z výletu do džungle, na který jsme se vypravili v minulém díle,  jasně vyplynulo, že kořeny orchidejí rodu Phalaenopsis potřebují dvě základní podmínky. Vysokou vzdušnou vlhkost (v domácích podmínkách proto zapomeňme na pěstování volně, na kůře – odsoudili bychom se tím k nikdy nekončícímu kolotoči namáčení a mlžení) a vzdušnost, tedy šanci čas od času oschnout.

Phal II_1.jpg
Botanický Phalaenopsis ve své téměř přírodní podobě (z výstavy ve Fata Morganě, Praha)

Naším cílem tedy bude vytvořit takové podmínky, aby se u nás kořeny cítily jako doma. A právě o to se nám postará správně namíchaný substrát v kombinaci s vhodně dávkovanou zálivkou.

Při špatném zalévání orchidej nic nezachrání

O tom, jak zalévat, jsme si minule uvedli vše důležité. Ještě by vás mohlo zajímat čím zalévat. Obecně řečeno: každá orchidej bude lépe prospívat, pokud jí dopřejete měkkou, dešťovou vodu. Vodovodní voda průměrné kvality zasoluje substrát i citlivé kořeny orchidejí.

Phal II_2.jpg
Phalaenopsis pro ty, kdo mají v oblibě puntíky

Hybridní Phalaenopsisy jsou však natolik odolné, že pravděpodobně dobře porostou i při drsnějším zacházení a vodovodní voda jim tolik neublíží. (Problematice zjišťování kvality vody se budeme věnovat v samostatném článku – pozn. aut.)

Na závěr si tedy zopakujme to nejdůležitější pravidlo. Méně znamená více! Pokud jednou přisušíte, nic vážného se nestane, zatímco jediné přelití, doprovázené nízkou noční teplotou, může být pro vaši orchidej osudné.

V období růstu aplikujte jiné hnojivo než v období květu

Protože Phalaenopsis patří k orchidejím, které nemají výraznější období klidu, můžete ho v podstatě hnojit po celý rok. V období růstu, tedy na jaře a v létě, dejte přednost tekutým hnojivům pro orchideje s víceméně vyrovnaným poměrem NPK.

Phal II_3.jpg
Drobnokvětý Doritaenopsis (kříženec rodu Phalaenopsis a Doritis)

Dávkování by mělo být velmi slabé. Na 1 litr vody 0,5–1 mililitr hnojiva bez ohledu na to, co se praví v návodu na lahvi. Doporučuji zakoupit v lékárně stříkačku na 2 mililitry a pečlivě odměřovat. Takto slabou koncentrací lze hnojit v každé druhé zálivce, to znamená zhruba jednou za 14 dní.

Na podzim a v zimě, kdy většina Phalaenopsisů nasazuje na květ, můžete kvetení napomoci hnojivem s výrazně sníženým obsahem dusíku (N) ve prospěch fosforu (P) a draslíku (K). Doporučuji dávkování při spodní hranici a také delší interval mezi jednotlivými aplikacemi.

Vitalitu svojí rostliny můžete celoročně podpořit i rostlinnými stimulátory (například Bi-algeen). Vzhledem k velmi nízkému obsahu solí je lze dávkovat poněkud štědřeji (až 2 mililitry na litr). Velmi vhodné jsou i pro hnojení na list.

Světlo a umístění? Na slunci to není! Přistiňujte!

Vašemu Phalaenopsisu se bude velmi dobře dařit na jižních, jihovýchodních a východních oknech. Západ je v létě příliš rozpálený a na severu zase v zimě chybí slunce. Ideální je umístění přímo na parapetu, protože dáte-li rostlinu dál od okna, potáhne se za světlem.

Phal II_4.jpg
Drobnokvěté phaly jsou velmi oblíbené (z výstavy orchidejí v Drážďanech)

Ať už je okno orientováno jakkoli, je nutné od dubna do září přistiňovat. Stačí vhodně nastavenou žaluzií tak, aby na rostlinu nedopadalo přímé sluneční světlo. Ranní slunce, tak do desáté až jedenácté hodiny, svým orchidejím dopřávám i v létě.

Radiátor v zimě: jak se s ním orchideje vypořádají?

Umístění na parapetu přináší jeden problém. Pod parapetem bývá topení, které v zimě sálá teplo a vysušuje vzduch. Zpočátku jsem to řešila pomocí plochých misek, které se dávají v létě pod truhlíky.

To znamenalo umístit misku na radiátor, do ní keramzit a řádně zalít vodou. Mým cílem bylo, aby miska odclonila sálavé teplo, topením zahřátá voda se vypařovala a  zvyšovala okolní vlhkost. Zní to dobře, ale zjistila jsem, že to není nutné. Měření ukázalo, že teplota i vlhkost se změnily jen nepatrně. 

Phal II_5.jpg
Pes mezi orchidejemi. Horká chvilka pro každého pěstitele

A potom, nevypadá to nijak krásně. A pokud máte malé děti nebo velkého zvědavého psa, budete pořád zametat keramzit z podlahy. Nyní proto topení nezakrývám a phaly důkladně mlžím. Rostliny prospívají výborně.

Mlžení či rosení podmínky příliš nezmění

Zdá se vám, že titulek odporuje předchozímu textu? Rozpor je jen zdánlivý. Podle všeho se pěstitelé phalů dělí na dvě skupiny. Do jedné patří nepřátelé rosení s jasnými argumenty – zapomenutá voda v srdíčku, zničené parapety, flekatá okna, nejistý efekt.

Druhá, stejně početná skupina příznivců rosení (do které se hlásím i já), sice tvrzení odpůrců nevyvrací, ba dokonce s nimi tiše souhlasí, ale ten nádherný pohled na svěže zelenou orchidej, po níž stékají kapky vody, by nevyměnila za nic na světě.

Vlhkost s chladem představují pro orchidej smrtelnou kombinaci

Je však třeba zdůraznit, že potěšení z rosení si mohou dopřát pouze majitelé teplých stanovišť. Pokud teplota klesá pod dvacet stupňů, na rosení zapomeňte. Vlhkost a chlad jsou totiž pro rostlinu smrtelná kombinace. Pokud v pátek opouštíte kancelář a víte, že přes víkend tam bude chladněji, určitě přesuňte zálivku i mlžení na pondělí.

Phal II_6.jpg
Růžová klasika

Objektivně nutno uznat, že oběma skupinám prospívají orchideje přibližně stejně. Konečné rozhodnutí, ke které z nich se přidáte, je jen na vás. V mém případě rozpor mezi zničenými okny a orosenými orchidejemi vyústil ve vybudování domácí vitríny, ale o tom si povíme v jiném článku.

A co vás čeká v příštím, závěrečném dílu, věnovanému Phalaenopsisům? Dozvíte se:

  • Nač dát pozor při nákupu orchideje.
  • Jak a kdy přesazovat.
  • Jak si poradit s nejčastějšími chorobami a škůdci.
  • Jak je to s opakovaným kvetením a rozmnožováním phalů.


O pěstování orchidejí si můžete přečíst i v knize Martina Zouna Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách.

Doporučujeme

Články odjinud