7
Fotogalerie

Jak vybírat teakový nábytek

Chcete si pořídit teakový nábytek? Vybírejte jej pečlivě, protože trh nabízí teakové dřevo v různé kvalitě. Chcete, aby teakový nábytek dlouho vydržel? Řiďte se informacemi a radami od odborníka, které vám přinášíme.

Nábytek z teakového dřeva se stal v posledních letech velkým hitem. Prodejny, jež ho nabízejí, jsou vyhledávané obzvláště před začátkem sezony. Jistě jste si ale všimli, že ceny za stejný kus nábytku se v jednotlivých prodejnách liší.

Čím to je? A vyplatí se nákup, aniž byste si osobně vyzkoušeli konkrétní kus nábytku? Jak dlouho dřevo vydrží a proč ho ošetřit? Profesionální rady o kvalitě a ošetření teaku přímo pro AbeceduZahrady.cz poskytl Pavel Koloušek z firmy Fa KOPA.

teak_1.jpg
Zahradní teakový nábytek se těší v posledních letech velké oblíbenosti nejen pro své vlastnosti, ale i pro zajímavé zbarvení. Medovou barvu je nutno udržovat správnou péčí o dřevo; foto: Fa KOPA

Odkud pochází teakové dřevo

Strom, ze kterého se dřevo získává, se jmenuje teka obrovská (Tectona grandis) a pěstuje se v jihovýchodní Asii, Americe a západní Africe. V každé z oblastí se těží dřevo různé kvality. Stromy jsou opadavé a pěstují se převážně na plantážích. Dosahují výšky třiceti až čtyřiceti metrů.

teak_2.jpg
Teka obrovská (Tectona Grandis) zvaná teak [týk]. Dřevo se používá převážně na výrobu zahradního nábytku a palub lodí; foto: J. M. Garg

Kvalita versus cena

Jakost teakového dřeva se dělí na třídy kvality A, B a C. Kvalita C (běl) je až  o 70 % levnější než třída A, ale s teakem nemá kromě názvu prakticky nic společného. Výrobky z málo kvalitního, byť levného, dřeva vydrží kratší dobu. Dřevo bývá nestálé, měkké a praská. Jeho životnost je jen pár let, a to pouze při vysoké péči.

Pokud chcete opravdu kvalitní teakový nábytek, zaměřte se na produkty vyrobené ze dřeva ve třídě kvality A. Pak budete mít jistotu, že vám nábytek vydrží i několik generací. Na výrobu kvalitního nábytku se používá jádrové dřevo třídy A, v němž je nejvíce olejové pryskyřice. Zahradní nábytek z takového teaku může být celý rok vystaven povětrnostním vlivům.

teak_3.jpg
Nábytek je dobré si vyzkoušet, abyste věděli, jestli se na něm pohodlně sedí a také zda má dobrou stabilitu. Je vhodný k venkovnímu použití do jakýchkoli prostor, dobře vzdoruje i vlhkému prostředí u bazénu; foto: Fa KOPA

Výhody teakového nábytku

Teakové dřevo nabízí mnoho výborných vlastností. Vzdoruje vodě, houbám, plísním a dalším škůdcům. Jádrové teakové dřevo je polotvrdé, těžké a velmi dekorativní. Jeho zlatohnědá barva s občasnými černými pruhy mu přidává na atraktivitě. Dobře odolává slunci, větru, dešti, sněhu, a dokonce i mrazu.

teak_4.jpg
Rybinový zámek používají řemeslníci k pevnému a vzhlednému spojení; foto: Fa KOPA

Při nákupu se zaměřte na nábytek, který je vyroben ze dřeva kvality A a který je dobře konstrukčně sestaven. Ověřte si, zda má pevné spoje. U stolů doporučuje odborník upřednostnit masivnější nohy.

Ty bývají součástí rámu, jsou spojeny řemeslným způsobem čep a dlab a zajištěny pomocí takzvané švédské spony. Spoje na deskách drží dobře například rybinový zámek, který nedovolí spoje uvolnit.

Proč teakové dřevo ošetřovat?

Teakový nábytek kupujete zpravidla s povrchovou úpravou, která se může dělat několika způsoby:

  • povrchovým nátěrem;
  • postřikem;
  • ponořením;
  • máčením;
  • mořením.

teak_5.jpg
Neošetřený nábytek dostane šedivě stříbrnou barvu, která je u teaku nežádoucí; foto: Fa KOPA

Každý nábytek je nutno i nadále ošetřovat, aby měl pěknou medovou barvu. Bez ošetření chytá dřevo šedivě stříbrnou patinu. Většinou stačí jednou ročně, zpravidla na jaře, ošetřit nábytek vhodným nátěrem. Na trhu je mnoho olejů určených k ošetření teakového nábytku. Některé firmy mají oleje vyzkoušené a rády vám podle svých zkušeností poradí.

Čištění a nátěr teaku

Nábytek je nejprve nutné dobře očistit. Postačí vám k tomu teplá voda s trochou mýdla a houbička. Odstraňte prach a nečistoty a nechte oschnout. Čistý nábytek pak ošetřete olejem. K čištění teakového dřeva se prodávají různé prostředky, jež čistí do hloubky. Dají se i půjčit v půjčovnách zahradních potřeb.

teak_6.jpg
Část židle je ošetřena tlakovým čističem – rozdíl je jasně viditelný; foto: Fa KOPA

Nábytek by vám měl „sedět“

Kupujete-li kvalitní teakový nábytek, který vám má vydržet mnoho let, měli byste při výběru dbát i na jeho tvary. Každý člověk má jiný vkus, ale pohodlně sedět na židli nebo lavici chce každý.

Proto při nákupu veškerý nábytek vyzkoušejte! Sedák židle by měl mít anatomický tvar a sezení by mělo být příjemné, i když na židli není žádné polstrování. Možnost vyzkoušení vám nabídne každý dobrý prodejce.

teak_7.jpg
Dekorativní svítilna působí v zahradě romanticky a vkusně. Pro takový pěkný vzhled je nutno o dřevo pravidelně pečovat; foto: Fa KOPA

Sortiment zahradního nábytku je velmi rozmanitý. Kromě základních výrobků, jako jsou stoly, židle a lehátka, jež mají odolávat počasí, najdete v nabídce bary, sprchy, lavice, truhlíky, rohože, kuchyňské doplňky či dekorativní předměty (svítidla).

Doporučujeme

Články odjinud