Růže: jejich choroby a škůdci

Růže patří k nejpůvabnějším a současně nejrozšířenějším zahradním rostlinám. Bohužel ani jim se nevyhýbají rozliční škůdci a choroby. Poradíme vám, jak proti nim účinně bojovat.

Šlechtěné kultivary jsou odolnější  

Je všeobecně známo, že některé kultivary bývají poměrně odolné vůči napadení škůdci a houbovými chorobami. Zvláště odolné jsou odrůdy s nižším vzrůstem, takzvané sadové (například v kultivarech ‘Collete‘, ‘Heritage‘, ‘Rokoko‘ a další).

Pro pěstování všech růží platí pravidlo prevence – vyrovnaná zálivka, pravidelné přihnojení a častá kontrola stavu rostlin. Pokud toto vše budete dodržovat, minimalizujete tak výskyt nežádoucích nemocí i škodlivých živočichů.  

růže1.jpg
Za dobrým zdravotním stavem stojí správná péče, pravidelná zálivka a přihnojení  

Stav rostlin můžete zhoršit právě nedostatečnou nebo špatnou péčí. Nedostatek živin, hlavně železa, způsobuje chlorózu, což je blednutí listů (žloutnutí). Celkově je tento stav doprovázen citelným chřadnutím rostliny, která je velmi oslabená a jen velice málo kvete.  

Nadbytek živin může oslabit rostlinu a popálit její kořeny. To je typické pro přehnojení hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Nadmíra tohoto prvku blokuje správný růst a kvetení. V případě nadbytku živin je nutné vyměnit pěstební půdu nebo na delší dobu (alespoň dva měsíce) vynechat hnojení.  

Mšice: velké škody za krátkou dobu

Mšice najdete prakticky na kterékoliv rostlině v zahradě. Svou činností způsobují značné škody na listech, z nichž vysávají šťávu. Napadené listy se kroutí a zasychají.  

Nejlepší pomocí je nasazení slunéčka sedmitečného, které však mohou napadat mravenci. Při pozorné obhlídce vaší zahrady na něj určitě někde narazíte; opatrně jej tedy přeneste na růže. Mravenci patří mezi ochránce mšic, s nimiž žijí v oboustranně výhodném vztahu.

Dalším velmi známým škůdcem je sviluška, malý červený pavouček. Škodí stejně tak jako mšice, ale vyšší vlhkostí vzduchu, kterou nesnáší, můžete její výskyt potlačit. Při napadení růží tímto škůdcem použijte některý z insekticidů, jiná možnost prakticky není. Doporučuji přípravek Spint, který aplikujte na noc. 

růže2.jpg
Mšice patří mezi nejúpornější škůdce růží, jakmile se objeví, je nutné zasáhnout  

Poměrně velké škody dokážou napáchat i housenky různých druhů hmyzu. Známé jsou například píďalky nebo obaleč růžový. Ochranou proti výskytu těchto škůdců jsou přirození predátoři housenek – ptáci z řádu pěvců.  

Nejčastějšími takovými návštěvníky zahrady jsou sýkorky, rehci domácí nebo obratní brhlíci lesní. Pro zvýšení jejich výskytu zavěšujte v zahradě na stromy ptačí budky. Přinese to své ovoce, protože sýkorky dokážou spořádat neuvěřitelné množství housenek právě při krmení mláďat.  

Růže se stávají lákadlem také pro pilatky. Poškození listů pilatkou drobnou bývá často velmi malé, ale jakmile se objeví pilatka listová, je zle a musíte zasáhnout insekticidem.  

Právě druhá ze zmíněných druhů požírá jak listy, tak mladé výhony a květy. Zvláště dobře se mi osvědčil přípravek Torant, který pilatky spolehlivě zlikviduje.  

Minimalizujte výskyt chorob  

Nejrozšířenějším původcem onemocnění růží jsou houby, které je napadají zvláště ve vlhkém prostředí, kde jsou rostliny vystaveny dešti a listy zde nestíhají oschnout.  

Správnou volbou odrůdy můžete výskyt chorob značně omezit. Nechte si při výběru poradit od odborníků v zahradnictví, obecně lze ale uvést, že nižší kultivary bývají odolnější. Hlavně dbejte na dobrou vitalitu rostlin a následnou kvalitní výživu.  

růže3.jpg
Padlí růžové patří mezi nejčastější choroby  

Pokud je rostlina napadena, musíte co nejdříve zasáhnout. Žádné její výhony se nesmí dostat do kompostu! Co nejdříve je spalte, abyste zabránili dalšímu šíření choroby. Abych vám usnadnil řešení problémů s houbovými chorobami, připravil jsem pro vás následující přehledovou tabulku.  

Choroba růžíSpecifické příznakyÚčinkující postřikyPrevence
Černá skvrnitostna listech i výhonech černé, žlutě orámované skvrnyBaycor 25 WP, Dithaneudržovat nízkou vlhkost
Padlí růžovéna listech i výhonech šedavé povlakyBiotonnapadené výhony pálit, nezalévat na list
Rez růžováčervené výčnělky a rezavé kupky na listechNovozir MN 80napadené výhony pálit

Na závěr bych rád ještě upozornil na možnost fyziologických změn, které se mohou objevit, i když spíše výjimečně. Může jít o jevy, jež souvisejí s namrznutím, nedostatkem živin v půdě nebo třeba i popálením listů sluncem. Bez zjevných příčin dojde k náhlé změně barvy květů nebo různé části rostliny začnou náhle usychat.  

V takovém případě změňte prostředí rostliny, vykopejte ji i s kořeny a přesaďte na jiné místo. Fyziologické změny se nejvíce dotýkají růží, jež jsou pěstovány ve vlhkém a tmavém prostředí. Nějaký ten sluneční paprsek jim neuškodí.

Doporučujeme

Články odjinud