vytisknout velikost písma Zužitkujte spadané listí a jehličí

Máte dojem, že spadané listí a jehličí je na zahradě jen pro zlost? Naopak! Obojí poslouží jako hřejivá ochrana rostlin i jako výborný základ kompostu. Pro tvořivé ruce je zase pěkným zdobným materiálem.

Shrabování listí patří k těm protivnějším pracím, které se na podzim na zahradě obvykle dělají. Snad vám půjde lépe od ruky, když budete myslet na to, jak užitečný materiál touto činností získáte.

Nedonutí vás nic k tomu, abyste vzali do ruky hrábě? Nevadí. Svou nechuť snadno obhájíte před šťouraly tvrzením, že ponecháváte zahradě přirozenou ochranu před zimou. Nebude to pouhá výmluva, ale pravda založená na přírodních zákonitostech.

Klepněte pro větší obrázek
Listí po vyhrabání rozhodně nevyhazujte a zužitkujte ho 

Spadané listí vytvoří vrstvu, chránící částečně půdu a z ní vyrůstající rostlinstvo před mrazem. Rozložená část listí bude pro rostliny vítaným hnojivem a to, co přes zimu zetlít nestačilo, vždycky můžete na jaře, než začne všechno růst, ještě shrabat. Milovníci všeho živého mohou argumentovat zimním azylem pro drobné zvířectvo a hmyz. 

Hrábě ano, vysavač nikdy!  

Pro usnadnění práce rozhodně nepoužívejte vysavač listí, takový způsob úklidu zahrady nelze považovat ani za šetrný k přírodě, ani užitečný. Mohutný tah bude mít za následek, že půdu pod listím připravíte o všechnu užitečnou žoužel, nepostradatelnou pro tlení organických zbytků i kypření půdy. 

Listí coby měkká hřejivá přikrývka  

Pro choulostivé a zároveň křehké rostlinky (například skalničky) představuje především listí ideální pokrývku, poskytující ochranu před nelítostnými holomrazy.

Je tenké a lehké, a když ho na rostliny přihrnete v dostatečně vysoké vrstvě, bude díky vzduchu, který zaplní mezery mezi jednotlivými listy, fungovat podobně jako přikrývka z dutých vláken.

A co je důležité, neponičí rostliny. Aby vám listí nerozfoukal nezbedný vítr, stačí přes nahrnutou kupku přeložit dostatečně velkou větev z jehličnanu.  

Klepněte pro větší obrázek
Využijte pěkných slunečných dnů; mokré listí na omak moc příjemné není  

Máte-li na zahradě ježky, dopřejte i jim hřejivou přikrývku v podobě větší kupky listí, umístěné v tišším koutě zahrady, kde v klidu a v teple přezimují. Příští sezonu vám pomohou v boji proti škůdcům. 

Jako ochranu pro rostliny milující kyselou půdu zužitkujete spadané jehličí. Tyto druhy obsypte takzvanou jehličnatkou (nejlépe z borového jehličí), což je shrabaná, ještě nezetlelá vrchní vrstva spadaného jehličí se zeminou. Ochrání kořeny a svou nasákavostí jim zajistí dlouhodobější přísun vláhy.  

Listový kompost

Nejkvalitnější listový kompost získáte z listí buku, ale ten asi na zahrádce hojně zastoupený nemáte. Jedině, že by k vám listí migrovalo z nedalekého lesa. Pro založení listového kompostu lze použít prakticky jakékoliv spadané listí až na výjimky, jako je například břečťan.

Také do něj nepatří listí stromů napadených chorobami či škůdci nebo po nedávném chemickém postřiku stromů. Tlení lze urychlit nadrcením listí i s větvičkami v drtiči zahradního odpadu.  

Pro optimální přístup vzduchu nejdříve vytvořte základ kompostu z větví nebo suchých částí rostlin či letniček položených na zem nebo dno kompostovací nádoby. Teprve na tento rošt začněte vrstvit střídavě suchou a vlhkou složku.

Klepněte pro větší obrázek
Kompostování vám dá kvalitní zahradní materiál 

Tedy suché listí a na něj buď vlhkou zahradní zeminu, posekanou trávu, plevel bez dozrálých semen, zelené listí třeba i s drobnými větvičkami, nebo rozdrcené ořezané větve.

Správná skladba jednotlivých vrstev je pro kvalitu kompostu nesmírně důležitá. Zajišťuje totiž optimální poměr dusíku a uhlíku. Vrchní vrstvu by měla tvořit těžší vlhká složka, nikoliv listí. To by vítr brzo rozfoukal opět po zahradě.  

Během zrání musíte kompost pravidelně přehazovat a zvlhčovat. Urychlíte tak proces tlení a zamezíte jeho plesnivění a hnití, které tvorbu kompostu naopak zastaví. Uvnitř nesmí být mokrý, ale neměl by ani přeschnout.

Přehazování se doporučuje provádět po šesti až osmi týdnech, minimálně však alespoň dvakrát za rok. Listový kompost zraje poměrně dlouho, zhruba dva až tři roky. O tom, že už má správnou kvalitu, vás přesvědčí jednotná tmavá barva celého kompostu a absence jakýchkoliv zbytků organické hmoty.  

Nevyhazujte zahradní odpad, vytvořte si kvalitní kompost

Nevyhazujte zahradní odpad, vytvořte si kvalitní kompost

Jehličnatý kompost  

Pro kompostování jehličí platí stejné zásady. Vyhněte se jehličí z napadených nebo chemicky ošetřených stromů. Kompostování se provádí střídavým vrstvením jehličí a kyselé půdy, nejlépe lesní, přičemž podíl jehličí by měl být zhruba tříčtvrtinový.

Klepněte pro větší obrázek
Kompost z jehličí ocení rostliny, jimž vyhovuje kyselé prostředí 

I v tomto případě je nutné čas od času vznikající kompost přeházet, abyste zajistili přístup vzduchu. Je-li půda příliš suchá, nezapomeňte ji zvlhčit. Doba zrání kompostu je obdobná jako u předchozího. Vzniklý materiál bude ideální pro vřesovištní rostliny a rododendrony.  

Listí jako dekorace  

Pohled na úhledně založený kompost nemusí být vysloveně neestetickým zážitkem, ale budeme-li se bavit o možnosti použití suchého listí k výzdobě, bude jeho stěžejní místo rozhodně někde jinde. Výrazně zbarvené listí poslouží jako sezonní výzdoba, ukazující tu příjemnější tvář podzimu.  

Pro všechny tvořivce se listí stane vítaným výchozím výtvarným materiálem. Výborně se uplatní při tvorbě suchého aranžmá. Nejrychlejší výzdobou jsou větve listnáčů naaranžované do vázy, ať už samostatně, nebo doplněné dalšími přírodninami. 

Barevné listí podzimu: zahrada ve žlutých odstínech

Barevné listí podzimu: zahrada ve žlutých odstínech

Krásně zbarvené a pěkně tvarované listí si říká o zarámování jako obraz. Může jít o jednotlivý list nebo listovou koláž a nechybí-li vám odvaha pro realizaci netradičních nápadů, polepte si s ním třeba celou stěnu nebo nábytek.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci