vytisknout velikost písma Zútulněte si před svátky interiér. Jak na to i bez větších investic

Na zásadní, velkou rekonstrukci bydlení už před Vánoci není dostatek času, ale drobné úpravy ještě stihnete. A svátky můžete oslavit „skoro“ v novém.

K představě krásných Vánoc často patří nazdobený a uklizený byt. Hospodyňky během adventu kmitají, aby utřely a uklidily i to poslední smítko a byt zkrášlily svátečními dekoracemi. Ale co když jen úklid a zdobení nestačí?

Vyrobte si vánoční věnec na dveře. Tady je 35 krásných nápadů pro inspiraci

Vyrobte si vánoční věnec na dveře. Tady je 35 krásných nápadů pro inspiraci


Někdy je třeba víc, aby interiér svátečně zářil. Teď před Vánoci už není čas pouštět se do zásadní rekonstrukce, ale několika chytrými investicemi a triky můžete snadno vykouzlit dojem nového a útulného pokoje.

Posaďte se do nového

Sedací souprava je středobodem většiny obývacích pokojů v českých domácnostech. Trávíme na nich mnoho času a často podle toho vypadají. Čalounění je zašpiněné, polštáře zprohýbané a možná se občas objeví i nějaká dírka. Proměna obývacího pokoje by tak měla začít právě tady.

Pohovky a křesla přitom stojí za investici a rozhodně byste neměli sáhnout po nejlevnějším kusu na trhu. Zaměřte se na bytelnou konstrukci sedačky víc než na design potahu, protože ten je možné v případě potřeby vyměnit.

Při dobrém výběru vám tak vydrží opravdu dlouho, i když časem budou potřebovat údržbu. Tu ostatně můžete před Vánoci dopřát i starým soupravám. Pozvěte odborníka a nechte své sezení důkladně vyčistit. Samozřejmě tepovací stroj si můžete půjčit i sami, ale profesionálové mají tu správnou kosmetiku, s jejíž pomocí dosáhnou lepších výsledků.

Sedačka se snímatelným potahem ušetří váš čas i peníze. Která se vám líbí?

Sedačka se snímatelným potahem ušetří váš čas i peníze. Která se vám líbí?

Pokud mají pohovky a křesla dobrou konstrukci, ale látka už je prodřená, jen vyčistit nestačí. Můžete jim dopřát nový vzhled a pozvat čalouníky. Nebo se do čalounění můžete pustit sami, na YouTube jsou poměrně podrobné návody a nářadí lze zapůjčit. Výsledek možná nebude dokonalý, ale rozhodně se u práce pobavíte. Nebo alespoň pořiďte svému sezení nový kabát, ať už v podobě napínacího potahu, či pěkného přehozu.

Rodina se sejde kolem nového stolu

Jídelní stůl je dalším centrálním bodem, kolem kterého se během svátků schází celá rodina. Jeho výměna také promění celou místnost. Velikostí a barvou stolu ovlivníte totiž atmosféru celého pokoje, jen je třeba dobře vybírat. Ani do malých bytů nemusí nutně přijít malý stůl, zvolíte-li dobře. Kolikrát totiž světlejší stůl zabere opticky méně místa než malý a tmavý. Máte-li málo prostoru, zaměřte se spíše na židle, aby šly dobře zasunout pod stůl a jejich nohy nepřekážely v prostoru.

Zasedněte u jednoho stolu: Nejlepší jídelní sestavy. Kde a za kolik je koupit?

Zasedněte u jednoho stolu: Nejlepší jídelní sestavy. Kde a za kolik je koupit?

Záleží jen na vás, zda vyhraje stůl z masivu, či skla, ale budete-li už kupovat nový, zaměřte se na kvalitní materiály a řemeslné zpracování. Kvalitní stůl s vámi vydrží celé generace, bude se u něj nejen jíst, ale i slavit, psát domácí úkoly a pracovat. Bude radost u něj prostě posedět.

Židle nemusejí být nutně nové. Hraje vám do noty tolik módní upcycling i to, že je trendy mít každou židli jinou. Zaběhněte do nejbližšího bazaru a vyberte si židle, které se budou k novému stolu hodit. Při jejich výběru se ale opět zaměřte na provedení a pevnost konstrukce, ať židle něco vydrží. Ošklivý nátěr nevadí, ten můžete snadno přemalovat oblíbenou barvou. Stejně tak se můžete pustit do výměny polstrování, které už dosloužilo.

Pěkný a stylový byt získáte i za pár korun. 5 rad, jak levně zařídit byt

Pěkný a stylový byt získáte i za pár korun. 5 rad, jak levně zařídit byt

Pověste nové záclony či závěsy

Záclony či závěsy dokážou také proměnit vzhled interiéru, zejména pokud si pohrajete s délkou a barevným provedením. Máte-li krátké a vykrojené, zvolte delší. Máte-li se vzorečkem, dejte přednost hladkým a naopak. Je to malá investice, která dokáže hodně. Nezapomeňte, že je třeba o ně správně pečovat, aby dlouho vydržely krásné.

Útulnost zajistí teplo

Není vám doma zima? Pokud ano, nikdy se nebudete cítit útulně. Nejdříve zkontrolujte, zda vám někudy teplo neutíká pryč. Například okny. Možná je mezi jednotlivými křídly příliš velká mezera, která bude potřeba utěsnit. Těsnění pořídíte v hobbymarketech a nalepit jej zvládnete hravě sami.

Nehřeje vám topení? Poradíme vám, jak a kdy ho odvzdušnit

Nehřeje vám topení? Poradíme vám, jak a kdy ho odvzdušnit

Pak mrkněte na samotné topení. Někdy ústřední topení dostatečně nehřeje, protože je v tělese místo vody příliš vzduchu. Jeho odvzdušnění je snadné, navíc sníží náklady na topení. Budete potřebovat nádobu, hadr a odvzdušňovací klíč pro radiátory, který zakoupíte v jakémkoliv železářství.

Před zahájením odvzdušňování otočte ovladačem na nejvyšší stupeň. Pak položte hadr pod radiátor, abyste zachytili vodu unikající z ventilu, nasaďte klíč a podržte připravenou nádobu pod ventilem. Pomocí klíče pomalu uvolněte ventil o půl otáčky, dokud neuslyšíte syčení. Unikající vzduch může být horký. Jakmile začne unikat voda, ventil opět uzavřete.

Když ani odvzdušnění topení nepomůže, možná budete muset přidat další zdroj tepla. Moderní, funkční a přitom krásné jsou krby, které nepotřebují ke svému provozu komín, a tak je můžete dát i do obýváku v paneláku.

Krb můžete mít i v paneláku, i když nemáte komín: Jaký vybrat?

Krb můžete mít i v paneláku, i když nemáte komín: Jaký vybrat?

Na novou či vyčištěnou pohovku pak můžete nakoupit dekorační polštářky. Čím chlupatější a hebčí, tím vám bude příjemněji. Stejně tak poslouží i huňaté deky a kožešiny.

Styl i nádech luxusu dodají interiéru kožešiny. Vyberte si tu pravou. Kde a za kolik?

Styl i nádech luxusu dodají interiéru kožešiny. Vyberte si tu pravou. Kde a za kolik?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Trendy v bydlení 2022: Nejžhavější dekorace do domácnosti. Co vytáhnout po babičce?

Trendy v bydlení 2022: Nejžhavější dekorace d…

Pohovku nezměníme tak jednoduše jako účes nebo letní šaty. Ale pokud chystáte rekonstrukci nebo zvažujete, že nově vymalujete, není od věci vědět, co je zrovna in. Dobrou zprávou je, že v roce 2022 vás nikdo nepomluví, pokud vytáhnete staré křeslo, lampu a kupříkladu i výšivky. Nemáte doma schovaný starý ubrus po babičce? Nebo aspoň nějakou dečku? Pro inspiraci se podívejte i na video v úvodu článku a následnou galerii.

16.  1.  2022 |
Markéta Žídková
Domácnost
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

včera |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Chcete zeleninu v zimě i bez skleníku? Vyrobte si jednoduchý tunel za pár korun

Chcete zeleninu v zimě i bez skleníku? Vyrobt…

Jednoduchá konstrukce z kovových obručí a tkaniny pomůže nejen prodloužit vegetační období, ale dokáže zeleninu udržet v bezpečí před škůdci. Výhodou je snadná manipulace a nízká pořizovací cena.

21.  1.  2022 |
Lucie Kořistová
Fóliovník
Zahradnické tipy na zimu: Co můžeme pěstovat a vysévat v lednu a v únoru i u nás doma

Zahradnické tipy na zimu: Co můžeme pěstovat …

S příchodem nového roku se dny pomalu začaly prodlužovat. A i když to bude trvat ještě dlouho, než přijde jaro, zahradníci už nemusí sedět s rukama v klíně, ale mohou spustit přípravné práce na novou zahradní sezonu.

23.  1.  2022 |
Lucie Kořistová
Sazenice
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

30.  12.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářVýživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdci