vytisknout velikost písma Zpracujte půdu na zahrádce rychle a efektivně

Zpracování půdy na zahrádce patří k nejdůležitějším pracím. Jen správnou technikou rytí, kypření a ostatních úkonů dosáhnete dobré úrody. Poradím vám, jak zapracovat živiny a jak si ulehčit práci.

Víte, proč se vlastně musí půda zpracovat? Důvodem je, aby na příští sezonu bylo v zemi dostatek živinných kultur pro správný růst zeleniny. Navíc to prospívá bakteriologickým procesům, které zahřívají půdu a tím podporují růst a správný vývin rostlin.

Záhon k rytí si připravte následovně: odstraňte zbytky po sklizni, plochu dokonale zbavte plevele a nachystejte si organický materiál, který budete zarývat. Do záhonů se nejlépe hodí nakrátko rozsekaná tráva, získaná sekačkou se sběracím košem.

Klepněte pro větší obrázek
Rotační sekačkou se sběracím košem získáte cennou surovinu pro záhony, posečená hmota je totiž výborným prostředkem k zarytí; foto: www.vari.cz

Vhodná je i chlévská mrva nebo králičí či drůbeží trus. Chlévský hnůj nepoužívejte pro záhony, na nichž plánujete pěstovat česnek či cibuli – nesnášejí totiž hnojení touto surovinou.

Rytí záhonů: důležitá součást prací v zahradě

Pokud jste již záhon k rytí připravili, můžete se pustit do práce. Doporučuji, abyste záhony ryli postupně, ihned po skončení sklizně, aby toho na vás potom nebylo moc najednou. Organický materiál si můžete přichystat na několik týdnů dopředu.

Nejprve si odryjte první, počáteční řádek. Zem z něj rozhoďte po záhonu. Do vzniklé, asi třicet centimetrů hluboké rýhy, nastelte množství rozsekané trávy, můžete přidat i hnůj nebo kompost. Další, právě rytá řádka, slouží jako zem pro zakrytí organického materiálu.

Jednotlivé řádky ryjte nejvíce po dvaceti centimetrech, aby zemina byla důkladně obracena a promíchána. Dbejte na to, abyste netvořili příliš velké hroudy zeminy. Pokud přece jen vzniknou, musíte je rýčem nebo hráběmi důkladně rozbít.

Organické materiály nastýlejte do záhonu až do posledního řádku, aby byl celý záhon obohacen živinami. Nasekanou trávu je dobré smíchat s listím, tak vytvoříte vyváženou směs živin ,,dusík-uhlík“. Tráva a organické hnojení obsahuje stopy dusíku, listí zase uhlíku.

Klepněte pro větší obrázek
Rytí zahrádky berte jako cvičení pro lepší kondičku, půjde vám tak líp

Po zrytí záhonu nechte zem asi tři týdny slehnout a pak plochu hráběmi urovnejte. Nakonec můžete přidat i drobný kompost navrch a hráběmi jej zapravit do země.

Zvláště nutné je důkladné a poctivé zpracování půdy na zahrádkách, kde se vyskytuje těžká jílovitá půda. Ta bývá ve většině případů velmi vlhká, a tudíž nevhodná pro růst zeleniny. Indikátorem zamokření půdy je všem známá rostlina přeslička rolní.

Při zpracování těžkých půd nasaďte techniku, plochu důkladně několikrát za sebou zkypřete rotavátorem, proveďte drenážní práce k odvedení vody z půdy a nakonec půdu zryjte a přidejte zelené hnojení.

Použijte luskoviny, které svou činností produkují dusík a půdu udržují v kyprém stavu. Následující sezonu proveďte po sklizni a odstranění všech rostlin i plevelů tento postup znovu a půdu pokryjte kompostem, aby získala živiny. Pak se můžete pustit i do pěstování náročnějších zelenin.

Správná péče o půdu: klíč k prospívající zahradě

Pravidelným okopáváním zeleniny ve vegetační době a následujícím zrytím půdy obohaceným o přírodní hnojiva dosáhnete každý rok vysokých výnosů a naučíte se předcházet únavě půdy. Pojmem únava půdy se rozumí její vyčerpání z důvodů nestřídání vegetace (jeden druh rostliny pěstujeme několik sezon za sebou na jednom stanovišti) a nedodání živin půdě před počátkem vegetačního klidu na podzim.

Logicky musí dojít k tomu, že živiny pak chybí a zelenina na tuto skutečnost reaguje malým vzrůstem, silným napadením škůdci a zažloutlými nevyvinutými listy. Vysoký podíl humusu v půdě je jedním z kritérií pro přirozenou úrodnost. Tento podíl můžete zvýšit zapracováním zeleného hnojení a jiných důležitých látek do půdy.

Samozřejmě že i květiny vyžadují k dobrému růstu a květu dostatek živin. Aby se květy řádně vyvinuly, je také nutno přidat do půdy organické látky. Nemusíte používat hnojiva umělá ve formě granulí, stačí jen půdu na podzim řádně zpracovat a přidat trávu, listí a kompost nebo hnůj. Uvidíte, že příští rok vám budou květiny dělat radost.

Klepněte pro větší obrázek
Náročné rostliny jako třeba papriky jsou indikátorem stavu půdy – pokud je složení půdy v pořádku, dávají velmi vysoký výnos; foto: Jaromír Malich

Zelené hnojení zlepšuje kondici půdy

Na záhony můžete po sklizni vysévat rychlerostoucí rostliny, které mají hustý kořenový systém a tím zem nakypří. Mezi zvláště oblíbené rostliny, použitelné pro zelené hnojení, patří řepka olejka nebo hořčice.

Vzrostlou vegetaci můžete posekat a následně zarýt. Mnozí z nás používají tyto rostliny i jako surovinu pro založení kompostů. Jako zelené hnojení se hodí i jetel luční nebo vlčí bob mnoholistý. Tyto dva zástupci čeledi bobovitých navíc zlepšují vlastnosti půdy – obohacují ji o dusík, látku nepostradatelnou pro dobrý růst rostlin.

Po zeleném hnojení a následném zarytí dbejte na to, aby zde při následujícím vegetačním období nebyly pěstovány brukvovité rostliny. Na těchto záhonech se totiž zvyšuje riziko únavy půdy a napadení zeleniny nádorovitostí kořenů.

Klepněte pro větší obrázek
Práce se strojem je rychlejší než vlastními silami; foto: www.vari.cz

Příprava pařeniště: žádoucí až na jaře před sázením

Půdu v pařeništích je vhodné připravovat až v jarním období, a to zhruba tři týdny před sázením rostlin. Neznamená to ale, že byste na podzim nic nedělali. Z pařeniště vyvezte veškerou zeminu (použijte ji k zakládání kompostů, kde ji můžete řádně promíchat s trávou a listím) a nechte je přes zimu prázdné.

Na jaře, ještě před tím, než do něj vysadíte zeleninu, posečte trávu sekačkou se sběracím košem a takto získaný materiál použijte jako spodní vrstvu. Na trávu nastelte vrstvu listí, tím vytvoříte rovnovážnost dusíku a uhlíku, nakonec přidejte silnější vrstvu chlévského nebo lépe koňského hnoje, který je více záhřevný.

Klepněte pro větší obrázek
Celer bulvový má rád záhřevné půdy s dostatkem humusu; pokud při zpracování půdy nebudete šetřit s organickým materiálem, budete z jeho růstu nadšeni; foto: Jarmír Malich

Tento základ přikryjte drobnou, rozleželou, ,,prosýtovanou“ čerstvou zeminou, kterou získáte z kompostu. Během tří týdnu půda slehne a vy můžete začít sázet. Takto připravené pařeniště je známé jako ,,poloteplé“ a při dodržení veškerých zásad nakládání s půdou bude poskytovat velmi dobré výnosy.

Na vybavení pro práci na zahrádce rozhodně nešetřete. Můžete si vybrat i nářadí značkové, které vyrábí renomovaní výrobci. Čím poctivěji budete vybírat při nákupu, tím více ušetříte sil při zpracování půdy. Vyberte si nářadí dle vaší výšky. Pro usnadnění orientace je zde uveden seznam nářadí a přehledná tabulka motorových pomocníků včetně cen a podrobnějších parametrů.

Nářadí pro okopávání, pletí a výsadbu

K nejpoužívanějším patří sázecí lopatka, dvouzubá a trojzubá plečka s krátkou rukojetí a kypřicí rádlo pro okopávání mezi řádky. Pro zefektivnění práce a menší námahu je při okopávání dobré použít trojzubou plečku na dlouhé rukojeti, která hlavně šetří vaše záda.

Nářadí pro zpracování půdy

Klepněte pro větší obrázek
Rýč musí být dostatečně ostrý

Pro lehkou půdu použijte rýč s rovným náběhem. Pro půdu těžkou se doporučuje rýč s ostrým náběhem a užším záběrem kvůli pečlivému zrytí a rozrušení půdy. Pro uhrabávání půdy si pořiďte raději železné hrábě, i když jsou známy případy, kdy zahrádkáři ke kultivaci půdy používají hrábě dřevěné. Ty jsou vhodné v případě hodně úrodných, černých půd s vysokým podílem humusu.

Pokud přemýšlíte, že své tělo nahradíte pořádným rotavátorem, který vám usnadní práci jak na menších, tak i na větších pozemcích, podívejte se, jaké možnosti nabízí trh:

Typ rotavátoru Záběr Motor cena s DPH
AL-KO Kober Písek
Jednotlivé kusy:      
AL-KO MH 350-4 35 cm Briggs Sprint 40, výkon 4 HP 8 590 Kč
Poznámka: jednoúčelový kypřič na malé zahrádky
Bolens(MTD), prodejcem je Garland Jičín
Jednoúčelové rotavátory:      
Bolens BL 4040 GT 40 cm MTD 500 OHV, výkon 5 HP 9 490 Kč
Poznámka: kypřicí ústrojí se nedá rozšiřovat
Bolens BL 5061 GT 33–61 cm HONDA GC 160 OHC, výkon 5 HP 17 100 Kč
Bolens BL 5081 GT 33–61–81 cm HONDA GC 160 OHC, výkon 5 HP 19 000 Kč
Poznámka: jednoúčelové kypřiče; ústrojí je rozšiřitelné, pohon horizontálním motorem
Bolens BL 5060 GT 61 cm MTD 600 OHV 11 400 Kč
Poznámka: jednoúčelový kypřič na malé zahrádky
DAKR s. r. o. Hranice
Stavebnicové rotavátory, motory s odstředivou spojkou 80 mm:
KB 211 S 35–85 cm Briggs INTEC PRO 65 OHV, výkon 6,5 HP 28 900 Kč
KB 211 S 35–85 cm JIKOV 1447 DV VAPE, výkon 6 HP 25 700 Kč
Poznámka: stavebnicový stroj; cena je vždy za motor, rukojeti UR 201 a rotavátor
MTP 320 40–115 cm HONDA GCV 160 OHC, výkon 5,5 HP 47 700 Kč
MTP 320 40–115 cm JIKOV 1454 VAPE, výkon 5 HP 45 400 Kč
MTP 320 40–115 cm Tecumseh ENDURO 70 XL OHV 47 700 Kč
Poznámka: stavebnice DAKR na velké zahrady; cena je vždy za převodovku MTP 320 s koly a závažím, motor se spojkou, rukojeti a kypřicí ústrojí (10 hvězdic) s radličkou
Může se kombinovat i s jinými motory s odstředivou spojkou 80 mm (platí pro KB 211 i MTP 320).
MOTOR JIKOV Strojírenská a. s. Vodňany
Stavebnicové rotavátory, motory s odstředivou spojkou 80 mm:
ROBUS VRO 2 35–85 cm JIKOV 1453, výkon 5 HP 22 500 Kč
ROBUS VRO 2 35–85 cm JIKOV 1447 DV VAPE, výkon 6 HP 24 800 Kč
ROBUS VRO 2 35–85 cm HONDA GCV 160 OHC, výkon 5,5 HP 25 300 Kč
Poznámka: stavebnicový kypřič na větší zahrady; kuželová spojka ústrojí, cena je vždy za motor se spojkou, luční kleče a rotavátor VRO 2
Lze kombinovat i s jinými motory se spojkou 80 mm.
ROBUS VRO 3 80 cm JIKOV 1447 DV VAPE, výkon 6 HP 34 800 Kč
Poznámka: sestava motoru JIKOV 1447 s vyklápěcími klečemi a převodovkou DSK 317 s úhlovými noži
Staufčík s. r. o. Boršice
Stavebnicové rotavátory, pohon ležatými jednoválcovými motory:
MKS 60 96 cm Kawasaki FJ 185V OHV, výkon 6 HP 33 300 Kč
MKS 60 96 cm HATZ 1B20V diesel, výkon 4,6 HP 64 800 Kč
MKS 60 96 cm Tecumseh Enduro 70XL OHV, výkon 7 HP 29 900 Kč
Poznámka: profesionální rotavátory na velké pozemky; přenos síly z motoru je vyřešen pomocí klínového řemene a převodovky (5+1 rychlostí)
VARI a. s. Libice nad Cidlinou
Stavebnicové rotavátory, motory s odstředivou spojkou 80 mm:
TERRA III GCV 160 80 cm HONDA GCV 160 OHC, výkon 5,5 HP 38 100 Kč
VARI IV GCV 160 80 cm HONDA GCV 160 OHC, výkon 5,5 HP 41 900 Kč
VARI IV GCV 190 80 cm HONDA GCV 190 OHC, výkon 6,5 HP 47 400 Kč
Poznámka: mohou se kombinovat s motory se spojkou 80 cm
Cena je vždy za motor s řídítky a spojkou, převodovku DSK 317 a kypřicí ústrojí 80 cm s radličkou.
PONY II A 61 cm HONDA GCV 160 OHC, výkon 5,5 HP 21 900 Kč
Poznámka: hobby rotavátor; pohon je zajištěn klínovým řemenem a šnekovou převodovkou
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám líbí nejvíc

Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám l…

Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!

18.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. Které to jsou?

5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. …

Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?

16.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
hubnutí
Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, nepřijdete o léčivé látky. Jak na to?

Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, ne…

Sezóna bezinkových květů je v plném proudu, stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Keře obsypané voňavými „koláči“ z drobných kvítků najdete ve městě i ve volné přírodě. Tak proč je nevyužít třeba k přípravě sirupu, na který nedaly dopustit už naše babičky. Kromě toho, že skvěle chutná, má totiž i prokazatelné léčivé účinky.

2.  6.  2022 |
Lenka Chvostová
Jak na toSirupČerný bez
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty