vytisknout velikost písma Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

Pokud máte rádi rostliny, které zaujmou na první pohled a vytvoří na zahradě nebo v bytě originální zákoutí, rozhodně by neměl vaší pozornosti uniknout krásnohlávek, kterému se taky říká drátovec. A když se na rostlinu podíváte, jistě pochopíte proč. Má tak malé lístky, že na první pohled jsou vidět hlavně větvičky, ty se tak různě kroutí a mají stříbrošedou barvu, takže rostlina vypadá jako zamotaný drát.

Eustoma neboli jícnovka: Jak ji pěstovat v květináči i na zahradě

Eustoma neboli jícnovka: Jak ji pěstovat v květináči i na zahradě

Doma je v Austrálii

Rod Calocephalus pochází z Austrálie a obsahuje letničky i trvalky, byliny i keře. Roste volně v přírodě, nejčastěji pak na písečných dunách a skalnatých útesech. Místo původního názvu jsou nyní rostliny nazývány Leucophyta, nejčastěji se pak v Česku prodává Leucophyta brownii, která vyniká svou luxusní nepřehlédnutelnou barvou a elegantním vzhledem.

Chutnají vám pečené kaštany? Vysaďte si kaštanovník jedlý!

Chutnají vám pečené kaštany? Vysaďte si kaštanovník jedlý!

Pokud se rozhodnete rostlinu pěstovat na své zahradě nebo v květináči, připravte jí odpovídající podmínky inspirované Austrálií. V těžké jílovité půdě prospívat nebude, potřebuje písečné půdy a dostatek sluníčka. Není nijak choulostivá a vítr jí nevadí. V poušti příliš neprší, takže se zálivkou to nepřehánějte, rostlině stačí voda jen občas. Bude ale ráda za dostatek živin, jednou za 14 dní jí proto dopřejte hnojivo, klidně to pro balkonové rostliny.

Drátovec v Austrálii dorůstá výšky až jednoho metru, v našich podmínkách to bude výrazně méně – asi 30 až 50 centimetrů. Pokud chcete, aby byl hodně členitý, nebojte se jej pravidelně zastřihovat. Během léta rostlina kvete bledě žlutými kvítky.

Jak pěstovat řasokoule: Kompletní návod, aby se jim dařilo i u vás

Jak pěstovat řasokoule: Kompletní návod, aby se jim dařilo i u vás

Pozor na zimu, přemístěte rostlinu dovnitř

Ačkoliv nejde o příliš choulostivou rostlinu, mrazy, které v zimě v Česku panují, jí nedělají dobře. Už jeden stupeň pod nulou může být zima, která rostlinu poškodí. Pokud tedy chcete, aby prosperovala, je třeba ji na zimu uklidit dovnitř. Do místnosti, kde je dostatek světla, přitom však teploty nepřekračují 15 stupňů. Nabízí se zimní zahrada nebo třeba chodba domu. Během zimy nenechte rostlinu uschnout, ale ani ji nepřelévejte. Ven ji přemístěte až v okamžiku, kdy si budete jistí, že nehrozí žádné přízemní mrazíky.

Pokud drátovec necháte v zahradě, bude vám dělat parádu dál. I uschlý či přemrzlý vypadá pořád dobře, mezi zbytky zelené bude téměř zářit. Jeho větvičky můžete využít i k tvoření, zajímavý nápad najdete v galerii pod titulkem článku. Na jaře pak budete muset zasadit drátovec nový.

Skvěle se kombinuje

Bílo stříbrná barva drátovce bude v zahradě skvěle kontrastovat se všemi tmavě zelenými rostlinami. Zajímavou kombinaci však tvoří i s vřesy, s libavkou. Sluší mu to i s květinami, jako jsou chryzantémy, levandule, macešky.

Ve vazbách pak skvěle ladí s tmavě zelenými jehličnany či břečťanem, krásně ho doplní červené šípky nebo okrasné zelí a kapusta.

Vřes patří k podzimu. Inspirujte se v galerii a vyrobte si nádherné podzimní dekorace

Vřes patří k podzimu. Inspirujte se v galerii a vyrobte si nádherné podzimní dekorace

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásnější? Nechte se inspirovat

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásně…

Než se nadějeme, bude tu advent. Připravte se na něj včas a promyslete si, jak bude vypadat adventní výzdoba truhlíků, které máte na oknech. Prohlédněte si galerii vybraných fotografií z Pinterestu a vyberte si, v jakém stylu vaše adventní výzdoba letos bude.

12.  11.  2022 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Znáte studený porcelán? Je to lehká, tvárná hmota, která skvěle vypadá, a co je úžasné, připravíte ji doma za pár korun jen ze dvou ingrediencí ze spíže. Vyzkoušejte to! Poradíme vám, jak si ze studeného porcelánu vytvořit vánoční ozdoby.

15.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Studený porcelánDIYDekoraceVýrobaVánoce
Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejkrásnější dekorace z klacíků a větví

Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejk…

Vyrazte si do lesa na procházku a nasbírejte pár pěkných rovných větví. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější adventní dekorace, které z nich můžete vyrobit.

20.  11.  2022 |
Lucie Kořistová
Adventní výzdoba
Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dn…

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám však muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

16.  11.  2022 |
Karolína Tomášková
Muškáty
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos vychází začátek adventu na neděli 27. listopadu. Včas si proto nezapomeňte připravit adventní věnec, abyste na něm mohli zapálit první svíčku. Chtěli byste ho vytvořit sami, ale nevíte jak? Poradíme vám! Vyrobit ho můžete rychle a levně, navíc jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek adventních věnců v naší fotogalerii!

22.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce