vytisknout velikost písma Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

Pokud máte rádi rostliny, které zaujmou na první pohled a vytvoří na zahradě nebo v bytě originální zákoutí, rozhodně by neměl vaší pozornosti uniknout krásnohlávek, kterému se taky říká drátovec. A když se na rostlinu podíváte, jistě pochopíte proč. Má tak malé lístky, že na první pohled jsou vidět hlavně větvičky, ty se tak různě kroutí a mají stříbrošedou barvu, takže rostlina vypadá jako zamotaný drát.

Eustoma neboli jícnovka: Jak ji pěstovat v květináči i na zahradě

Eustoma neboli jícnovka: Jak ji pěstovat v květináči i na zahradě

Doma je v Austrálii

Rod Calocephalus pochází z Austrálie a obsahuje letničky i trvalky, byliny i keře. Roste volně v přírodě, nejčastěji pak na písečných dunách a skalnatých útesech. Místo původního názvu jsou nyní rostliny nazývány Leucophyta, nejčastěji se pak v Česku prodává Leucophyta brownii, která vyniká svou luxusní nepřehlédnutelnou barvou a elegantním vzhledem.

Chutnají vám pečené kaštany? Vysaďte si kaštanovník jedlý!

Chutnají vám pečené kaštany? Vysaďte si kaštanovník jedlý!

Pokud se rozhodnete rostlinu pěstovat na své zahradě nebo v květináči, připravte jí odpovídající podmínky inspirované Austrálií. V těžké jílovité půdě prospívat nebude, potřebuje písečné půdy a dostatek sluníčka. Není nijak choulostivá a vítr jí nevadí. V poušti příliš neprší, takže se zálivkou to nepřehánějte, rostlině stačí voda jen občas. Bude ale ráda za dostatek živin, jednou za 14 dní jí proto dopřejte hnojivo, klidně to pro balkonové rostliny.

Drátovec v Austrálii dorůstá výšky až jednoho metru, v našich podmínkách to bude výrazně méně – asi 30 až 50 centimetrů. Pokud chcete, aby byl hodně členitý, nebojte se jej pravidelně zastřihovat. Během léta rostlina kvete bledě žlutými kvítky.

Jak pěstovat řasokoule: Kompletní návod, aby se jim dařilo i u vás

Jak pěstovat řasokoule: Kompletní návod, aby se jim dařilo i u vás

Pozor na zimu, přemístěte rostlinu dovnitř

Ačkoliv nejde o příliš choulostivou rostlinu, mrazy, které v zimě v Česku panují, jí nedělají dobře. Už jeden stupeň pod nulou může být zima, která rostlinu poškodí. Pokud tedy chcete, aby prosperovala, je třeba ji na zimu uklidit dovnitř. Do místnosti, kde je dostatek světla, přitom však teploty nepřekračují 15 stupňů. Nabízí se zimní zahrada nebo třeba chodba domu. Během zimy nenechte rostlinu uschnout, ale ani ji nepřelévejte. Ven ji přemístěte až v okamžiku, kdy si budete jistí, že nehrozí žádné přízemní mrazíky.

Pokud drátovec necháte v zahradě, bude vám dělat parádu dál. I uschlý či přemrzlý vypadá pořád dobře, mezi zbytky zelené bude téměř zářit. Jeho větvičky můžete využít i k tvoření, zajímavý nápad najdete v galerii pod titulkem článku. Na jaře pak budete muset zasadit drátovec nový.

Skvěle se kombinuje

Bílo stříbrná barva drátovce bude v zahradě skvěle kontrastovat se všemi tmavě zelenými rostlinami. Zajímavou kombinaci však tvoří i s vřesy, s libavkou. Sluší mu to i s květinami, jako jsou chryzantémy, levandule, macešky.

Ve vazbách pak skvěle ladí s tmavě zelenými jehličnany či břečťanem, krásně ho doplní červené šípky nebo okrasné zelí a kapusta.

Vřes patří k podzimu. Inspirujte se v galerii a vytvořte z něj nádherné podzimní dekorace

Vřes patří k podzimu. Inspirujte se v galerii a vytvořte z něj nádherné podzimní dekorace

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby