vytisknout velikost písma Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

Pokud máte rádi rostliny, které zaujmou na první pohled a vytvoří na zahradě nebo v bytě originální zákoutí, rozhodně by neměl vaší pozornosti uniknout krásnohlávek, kterému se taky říká drátovec. A když se na rostlinu podíváte, jistě pochopíte proč. Má tak malé lístky, že na první pohled jsou vidět hlavně větvičky, ty se tak různě kroutí a mají stříbrošedou barvu, takže rostlina vypadá jako zamotaný drát.

Eustoma neboli jícnovka: Jak ji pěstovat v květináči i na zahradě

Eustoma neboli jícnovka: Jak ji pěstovat v květináči i na zahradě

Doma je v Austrálii

Rod Calocephalus pochází z Austrálie a obsahuje letničky i trvalky, byliny i keře. Roste volně v přírodě, nejčastěji pak na písečných dunách a skalnatých útesech. Místo původního názvu jsou nyní rostliny nazývány Leucophyta, nejčastěji se pak v Česku prodává Leucophyta brownii, která vyniká svou luxusní nepřehlédnutelnou barvou a elegantním vzhledem.

Chutnají vám pečené kaštany? Vysaďte si kaštanovník jedlý!

Chutnají vám pečené kaštany? Vysaďte si kaštanovník jedlý!

Pokud se rozhodnete rostlinu pěstovat na své zahradě nebo v květináči, připravte jí odpovídající podmínky inspirované Austrálií. V těžké jílovité půdě prospívat nebude, potřebuje písečné půdy a dostatek sluníčka. Není nijak choulostivá a vítr jí nevadí. V poušti příliš neprší, takže se zálivkou to nepřehánějte, rostlině stačí voda jen občas. Bude ale ráda za dostatek živin, jednou za 14 dní jí proto dopřejte hnojivo, klidně to pro balkonové rostliny.

Drátovec v Austrálii dorůstá výšky až jednoho metru, v našich podmínkách to bude výrazně méně – asi 30 až 50 centimetrů. Pokud chcete, aby byl hodně členitý, nebojte se jej pravidelně zastřihovat. Během léta rostlina kvete bledě žlutými kvítky.

Jak pěstovat řasokoule: Kompletní návod, aby se jim dařilo i u vás

Jak pěstovat řasokoule: Kompletní návod, aby se jim dařilo i u vás

Pozor na zimu, přemístěte rostlinu dovnitř

Ačkoliv nejde o příliš choulostivou rostlinu, mrazy, které v zimě v Česku panují, jí nedělají dobře. Už jeden stupeň pod nulou může být zima, která rostlinu poškodí. Pokud tedy chcete, aby prosperovala, je třeba ji na zimu uklidit dovnitř. Do místnosti, kde je dostatek světla, přitom však teploty nepřekračují 15 stupňů. Nabízí se zimní zahrada nebo třeba chodba domu. Během zimy nenechte rostlinu uschnout, ale ani ji nepřelévejte. Ven ji přemístěte až v okamžiku, kdy si budete jistí, že nehrozí žádné přízemní mrazíky.

Pokud drátovec necháte v zahradě, bude vám dělat parádu dál. I uschlý či přemrzlý vypadá pořád dobře, mezi zbytky zelené bude téměř zářit. Jeho větvičky můžete využít i k tvoření, zajímavý nápad najdete v galerii pod titulkem článku. Na jaře pak budete muset zasadit drátovec nový.

Skvěle se kombinuje

Bílo stříbrná barva drátovce bude v zahradě skvěle kontrastovat se všemi tmavě zelenými rostlinami. Zajímavou kombinaci však tvoří i s vřesy, s libavkou. Sluší mu to i s květinami, jako jsou chryzantémy, levandule, macešky.

Ve vazbách pak skvěle ladí s tmavě zelenými jehličnany či břečťanem, krásně ho doplní červené šípky nebo okrasné zelí a kapusta.

Vřes patří k podzimu. Inspirujte se a vyrobte si nádherné dekorace

Vřes patří k podzimu. Inspirujte se a vyrobte si nádherné dekorace

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží vám roky. Jaký, kde a za kolik?

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží …

Zapalování svíček během adventních nedělí je krásný zvyk, který předznamenává blížící se Vánoce a který vytvoří doma tu pravou vánoční atmosféru. Pokud vás neoslovují adventní věnce nebo nemáte čas je vyrábět a nechcete každý rok kupovat nový, pořiďte si adventní svícen. Kde ho koupit a za kolik?

26.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Advent
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos začíná advent 28. listopadu, tedy za týden. S ním přichází i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

20.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

30.  11.  2021 |
Kateřina Hradová
VánoceZajímavostiZahrádkářův diářFloristika
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

21.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Vánoční skřítekVánoční dekoraceVánoce
Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v b…

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

21.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Drátovec