Pěstujete hortenzii, ale občas přemýšlíte o tom, že jiná barva by jejím květům slušela více? O takovou změnu se můžete sami pokusit: klíčem je půdní reakce, kterou lze ovlivnit.
Ze země vycházejícího slunce, dalekého Japonska, pocházejí nižší až středně vysoké keře s velkými listy a vzešeným jménem, které bylo panstvem s oblibou užíváno k pojmenování sličných dcer – hortenzie.
Jejich květy jsou uspořádány do bohatých kulatých nebo plochých květenství. Původní druhy hortenzií (Hydrangea) můžeme obdivovat pouze v Japonsku. Komu se na jaře poštěstí navštívit starobylý chrám v oblasti Kamakura, až zatají dech nad barevnou škálou rozkvetlých hortenzií, které lemují cestu do svatostánku.
Cesta hortenzie do evropských zahrad vedla oklikou přes Čínu, odkud ji přivezl francouzský botanik, jenž rostlinu romanticky pojmenoval po své přítelkyni Hortensii Barté.

Hortenzie ráda kyselé
Aby byla změna barvy květů úspěšná, je logické, že musíte pracovat se zdravou rostlinou s dostatečně vyvinutým kořenovým balem. Zopakujme si proto, jak hortenzii pěstovat: vyberte jí polostinné chráněné stanoviště a dopřejte jí rašelinohlinitou zeminu.
Pozor, hortenzie nesnáší vápenité půdy, poměrně rychle v nich uhyne. Po odkvětu se doporučuje keř mírně prosvětlit, aby jednoleté výhony nezahušťovaly korunu keře. Přebytečné výhony odstraňte a zbylé zkraťte o jednu třetinu.
Hortenzie se za tento malý zásah následující rok odvděčí bohatšími a většími květy. Během vegetace hortenzie dostatečně zalévejte dešťovou, v žádném případě vápenitou vodou, půda pod nimi by neměla nikdy vyschnout. Na zimu nahrňte ke kořenům lehčí substrát nebo vrstvu spadaného listí.
Hortenzie se vybarví podle přání
Jakou hortenzii si budete přát? Modrou, bílou či s růžovým květem? Úplně tak jednoduché to není, neboť barva každého kultivaru se mění jen v určité škále. Například u bílých květů se mohou objevit pouze růžové či modré stíny.
Razantní změnu lze provést jen u původně růžově kvetoucí odrůdy: abyste docílili modrých květů, rostlinu přesaďte do co nejkyselejšího substrátu (pH by se mělo pohybovat od 3,5 do 4,5). Proč? Barva květů totiž do určité míry závisí na půdní reakci. Kyselejší půda způsobuje modrání květů, neutrální zrůžovění.
Až se rostlina rozroste, a budete ji tedy moci hnojit, nepoužívejte prostředky, které vážou železo (vhodný je například Cererit či Kristalon), jinak se modré zabarvení neobjeví.

Chcete-li si výsledek "pojistit", aplikujte dvakrát týdně do zálivky 3 až 5 gramů kamence amonného na litr vody, a to minimálně čtyři týdny před květem. Použít se dá i hnojivo určené speciálně pro modré hortenzie, které obsahuje síran hlinito-amonný.
Máte pocit, že je to příliš složité? Pak můžete vyzkoušet "babské" rady: při sázení dejte pod rostlinu kousek alobalu nebo k již zasazené hortenzii zapíchněte do země třeba hliníkovou lžíci.
Vzhledem k tomu, že změnu barvy z růžové na modrou zapříčiňuje působení volných iontů hliníku na delphinin (barvivo obsažené v květech), je pravděpodobné, že uvedené fígle skutečně účinkují.
Některé odrůdy modrají ochotně, jiné méně, ale za pokus to jistě stojí. K těm ochotnějším patří hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Pěstuje se v odstínech od bílé přes růžovou, červenou, nachovou, modrou až po fialovou.

Hortenzie vytvoří nádherný kontrast v zeleném trávníku, keře vyniknou v malých skupinách. Můžete je vysadit také jako podrost vyšších dřevin nebo i tam, kde potřebujete zakrýt nevzhledný kout.