vytisknout velikost písma Zlikvidujte škůdce: Vše o jarním ošetření jádrovin

Duben je nejvhodnějším obdobím k jarnímu ošetření jádrovin proti pozdějšímu výskytu škůdců a chorob. Jen zdravé stromy vám dají zdravou úrodu. Zaměřte se na výskyt nemocí jádrovin opakujících se téměř každým rokem, čas je i na likvidaci každoročních škůdců. Ti nejenže oslabují rostliny, ale přenášejí i další choroby.

Strupovitost, nebo padlí: Co je horší?

Jabloně a hrušně jsou typickými ovocnými dřevinami našich zahrad. Hrušně bývají často napadány strupovitostí jádrovin, nemocí způsobující hlavně nepěkný vzhled plodů. Při slabém výskytu (jsou-li napadeny pouze některé plody) nemusíte chemické postřiky používat.

Klepněte pro větší obrázek
Na hrušních silně napadených strupovitostí se urodí plody neschopné skladování. Nedají se vlastně zavařit, sušit a k jídlu také nejsou

Nemoc se objeví nejprve na spodní straně listů jako zelenohnědé skvrny u středu čepele, po odkvětu napadá stopky plodů, které předčasně opadávají. Později jsou infikovány plody černými skvrnami a zkorkovatělou, praskající slupkou. Napadány jsou i výhony, kůra na nich strupovatí a puchýřnatí, později praská a výhony zasychají.

Máte-li zkušenost se silným výskytem strupovitosti, jsou jarní postřiky na místě. Účinný je Kuprikol 50, Sulka, Rubigan 12 EC a souprava postřiků Zdravé jablko (hodí se na všechny druhy jádrovin). Při výsadbě mladých stromků hrušní si vytipujte odrůdy odolné proti strupovitosti, bývají zařazeny jako „vhodné pro ekologické výsadby“.

Klepněte pro větší obrázek
Ani jabloně nejsou proti strupovitosti odolné, přidá-li se ještě červivost, ke skladování vám mnoho nezůstane
Předjarní ochrana ovocných stromů: jak na to 

Předjarní ochrana ovocných stromů: jak na to 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla