Strupovitost, nebo padlí: Co je horší?
Jabloně a hrušně jsou typickými ovocnými dřevinami našich zahrad. Hrušně bývají často napadány strupovitostí jádrovin, nemocí způsobující hlavně nepěkný vzhled plodů. Při slabém výskytu (jsou-li napadeny pouze některé plody) nemusíte chemické postřiky používat.
Na hrušních silně napadených strupovitostí se urodí plody neschopné skladování. Nedají se vlastně zavařit, sušit a k jídlu také nejsou
Nemoc se objeví nejprve na spodní straně listů jako zelenohnědé skvrny u středu čepele, po odkvětu napadá stopky plodů, které předčasně opadávají. Později jsou infikovány plody černými skvrnami a zkorkovatělou, praskající slupkou. Napadány jsou i výhony, kůra na nich strupovatí a puchýřnatí, později praská a výhony zasychají.
Máte-li zkušenost se silným výskytem strupovitosti, jsou jarní postřiky na místě. Účinný je Kuprikol 50, Sulka, Rubigan 12 EC a souprava postřiků Zdravé jablko (hodí se na všechny druhy jádrovin). Při výsadbě mladých stromků hrušní si vytipujte odrůdy odolné proti strupovitosti, bývají zařazeny jako „vhodné pro ekologické výsadby“.
Ani jabloně nejsou proti strupovitosti odolné, přidá-li se ještě červivost, ke skladování vám mnoho nezůstane
Pokračování 2 / 4
Odolné odrůdy výskyt padlí omezí
Padlí jabloňové je dobře známé všem majitelům jabloní: Nové výhony pokryté šedobílým povlakem postupně hnědnou a zasychají, takže jabloně nemají téměř žádné přírůstky. Padlí napadá i květy: Ty zůstávají zelenavé, zasychají a opadávají.
Náchylné jsou zvláště některé odrůdy, například 'Idared' nebo 'Jonathan'. Proti padlí aplikujte Discus, Karathane LC, Rubigan 12 EC, pomůže i Sulikol či Clarinet 20 CS. Přípravek proti této chorobě je součástí zmíněné soupravy Zdravé jablko určené k jarnímu ošetření stromů.
Pokud jsou konce letorostů hodně napadené padlím, doporučují odborníci ostříhat vrcholky nových větviček až ke zdravým listům. Postřik nevynechejte!
Pokračování 3 / 4
Ochutnávači prvních plůdků
Plodomorka hrušková své larvy ubytuje na stromě, kde se od května živí vyžíráním mladých plůdků. Napadené hruštičky poznáte snadno: Rostou mnohem rychleji a tvar změnily na kulovitý. Po čase však růst přestanou, černají, pukají a opadávají ze stromů.
Ihned po odkvětu postříkejte hrušně přípravkem Decis 2,5 EC. Účinek postřiku zvýšíte, ošetříte-li jím i půdu pod stromem a poté ji zakryjete fólií (zatížíte proti větru). Plodomorky se nemohou z půdy rozlétat a pod fólií hynou.
Obaleč jablečný má na svědomí velké škody na budoucí úrodě jablek. Housenky prokusují chodbu z povrchu jablka do jádřince a omezují tím přísun živin do plodu. Jablka zůstanou menší, předčasně dozrávají a opadávají. Bez ošetření znehodnotí obaleč téměř polovinu úrody.
Nejdůležitější postřiky jsou ty, jež provedete ve druhé a třetí dekádě června, třetí dekádě července a první dekádě srpna. Bohužel má obaleč v našich podmínkách jedno úplné a jedno částečné pokolení (přezimující), proto je ochrana komplikovaná.
Výborný prostředek proti němu představují lepové pásy pevně umístěné na kmeni jabloně. Housenky z nich každý den odstraňujte a pásy znovu přivažte. Z chemických postřiků je účinný Karate Zeon 5 CS, Decis Flow 2,5, Calypso 480 SC a další.
Pokračování 4 / 4
Zkáza jablečné úrody
Květopas jabloňový je možná ještě záludnější. Přezimuje jako brouk pod borkou nebo i ve vrstvě listí mimo ovocné stromy. Do jejich květních pupenů se znovu přestěhuje při teplotách kolem deseti stupňů nad nulou. Ještě do zelených poupat naklade vajíčka a larvy pak vyžírají poupata tak, že nerozkvetou, zhnědnou a opadají.
Menší výskyt květopasa zvládnou zpěvní ptáci ve vaší zahradě. V posledních letech se však květopas dost přemnožil, chemická ochrana je proto opravdu účinnou zbraní.
Pupeny ve fázi myšího ouška postříkejte za teplého dne (alespoň plus šestnáct stupňů) přípravkem Calypso 480 SC nebo Talstar 10 EC, případně použijte Karate Zeon 5 CS. Máte-li z předjaří zbytek Oleoekolu, můžete zužitkovat i jej.
Cestičky pilatek jablko nekrášlí, dužnina plodu je také vykousaná. Krátkodobě nejméně poškozená jablka vydrží, než je přednostně zpracujete
Čiperná housenka pilatky jablečné napadá mladé plůdky hned po odkvětu. Plody poškozené povrchovými chodbičkami zůstanou na stromě až do sklizně. Tam, kde housenka proleze do plodu, zničí jádřinec. Taková jablka opadají koncem června a pilatka se přesune do dalšího plodu.
Na ochranu proti ní lze použít postřiky ze sady Zdravé jablko – u každého je popsáno, proti jakému škůdci působí, výrobce uvádí i termín ošetření (opakovaného) a přesné dávkování.