vytisknout velikost písma Zkontrolujte hlízy jiřin, během zimování jsou ohrožené

Ačkoli jsou jiřiny značně odolné, kritické pro ně může být zimní období skladování, kdy je napadají převážně houbové choroby. O které druhy se jedná, jaké příznaky jsou pro ně typické a jak proti nim zasáhnout?

Také během měsíce února je nutné, abyste občas zkontrolovali uskladněné hlízy jiřin. Podívejte se, zda nezměnily svou velikost nebo nezačaly hnít – tak se projevují první příznaky napadení chorobami, které se mohou šířit i na další hlízy.  

Klepněte pro větší obrázek
Mokré a měknoucí stonky mohou znehodnodit celou hlízu, proto je při jejich objevení ihned odstraňte a hlízu ponechte několik dní v suchém prostředí 

Během skladování se na hlízách projevují převážně takzvané skládkové choroby. Jedná se o několik druhů houbových chorob, které způsobují hnilobu hlíz:

Sklerociniová hniloba  

Vyskytuje se na rostlinách pěstovaných v těžkých a především nepropustných půdách. Během zimování se na spodní části krčku hlíz objevuje vatovité bílé podhoubí, jakýsi povlak. Při podélném řezu lodyhy lze někdy spatřit i černá sklerocia (tělíska, s jejichž pomocí houba přezimuje).  

Ochrana: Hlízy napadené sklerociniovou hnilobou okamžitě zničte. Pokud byste tak neučinili a zjara je vysadili, při působení tepla a vlhka by se mycelium znovu probudilo a nemoc by se začala šířit do okolí. Místo, kde jste rostliny pěstovali, vyvápněte a zryjte. 

Klepněte pro větší obrázek
Hlízy podobající se té na fotografii vyhoďte, plíseň může být zdrojem infekce pro zdravé exempláře

Plíseň šedá  

Tato poměrně známá houbová choroba se vyskytuje převážně během vegetace, nicméně jestliže jiřiny sklidíte a ošetříte nesprávně, nákaza se může zavléci i do skladovacích prostor. Stonky poškozené plísní šedou poznáte podle šedohnědého povlaku.  

Ochrana: Skladovací prostory pravidelně větrejte. Doporučuji použití přípravku Sportak, osvědčil se mi nejvíce. Vhodné jsou i další přípravky, například Rovral Flo nebo Euparen Multi. 

Klepněte pro větší obrázek
Zdravá hlíza (vlevo) a hlíza napadená hnilobou (vpravo). Takovou hlízu už nezachráníte

Prevence proti hnilobám  

Lépe je chorobám předcházet, než je léčit, pamatujte tedy, že již behěm sklizně můžete rozhodnout o budoucím (ne)zdaru hlíz připravovaných k zimování. 

Po sklizni nechte hlízy volně oschnout – například pod přístřeškem – a až poté je uskladněte. Zimujte jen zdravé, silné kusy. Vždy platí, že slabé rostliny jsou méně odolné.  

Jakmile se podzemní orgány jiřin během sklizně poraní, představují vstupní bránu pro patogeny. Tato místa ošetřete. Prevencí rozumějte i správnou vzdálenost výsadby a další ošetřování za vegetace.  

Klepněte pro větší obrázek
Jakmile odstraníte nemocné části hlízy, dezinfikujte inkriminované místo mletým dřevěným uhlím  

U zimovaných hlíz se mohou vyskytnout i bakteriální choroby:  

Bakterióza (bakteriální květákovitost)  

V horní části hlízy, u kořenového krčku, se vytváří nahloučené velké množství výhonků, které svým vzhledem připomínají růžičky květáku. Infekce se šíří přes zeminu, hlízy i řízky, jimiž se jiřinky množí. Podobnými příznaky se projevuje i bakteriální nádorovitost. 

Ochrana: Napadené hlízy odstraňte i s ulpělou zeminou nejlépe již na podzim během sklizně 

Klepněte pro větší obrázek
Bakteriální květákovitost nejčastěji napadá nízké odrůdy jiřinek

Jiřiny jsou dosti odolné, a tak je choroby, ať už během vegetace, nebo skladování, napadají jen výjimečně. Jakmile se však objeví, jednejte rychle. Předejte tak šíření infekce.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou

Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyt…

Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.

1.  10.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Malý byt