vytisknout velikost písma Zimní řez ovocných stromů: V čem spočívá výchovný a v čem udržovací řez a jak na ně

Únor a březen jsou období optimální pro zimní řez ovocných stromů, zvaný též jarní nebo předjarní. Jaký je rozdíl mezi řezem výchovným a udržovacím, kdy poprvé řezat stromky vysazené na jaře a kdy stromky vysazené na podzim?

Výchovný řez se v předjaří týká všech druhů ovocných stromů, udržovací pouze jabloní a hrušní. Teplota během dne, kdy se pustíte do práce, by neměla klesnout pod bod mrazu. Připravte si dobře nabroušené zahradnické nůžky a pilku, pro ošetření větších ran stromový balzám. 

Mladé stromy se musí vychovávat: Jak na výchovný řez

V prvních letech je u všech ovocných dřevin nezbytný výchovný řez. Podpoříte jím zakořenění a intenzivnější růst nadzemních částí. Výchovný řez aplikujte u peckovin po dobu tří až čtyř let a u jádrovin po dobu pěti až šesti let. Cílem vaší činnosti bude vytvořit vzdušnou a pevnou korunu, jež každým rokem poskytne dobrou úrodu.    

Stromky vysazené na podzim řežte poprvé až v předjaří a stromky, které sázíte na jaře, řežte při výsadbě. Každý druh a odrůda má specifické nároky na optimální řez. Nejobvyklejší je koruna patrová, v níž jsou kosterní větve umístěny asi půl metru nad sebou. Terminální, tedy hlavní výhon převyšuje výhony boční a určuje celkový růst koruny. 

Řez ovocných stromů – kdy, které a jak

Řez ovocných stromů – kdy, které a jak

Výchovný řez v prvním roce  

Pro zapěstování patrové koruny zakraťte prvním rokem terminální výhon tak, aby o pět až osm pupenů převyšoval boční výhony – ty by měly být čtyři. Při řezu po podzimní výsadbě řežte na pět až osm pupenů, poslední pupen musí být na vnější straně. U jarní výsadby je řez hlubší, na dva až tři pupeny. U výše postavených výhonů ponechte menší počet pupenů, aby konce bočních výhonů byly v jedné rovině. Slabší výhony řežte více, podpoříte tím jejich růst.  

Předjarní ochrana ovocných stromů. Co je třeba udělat?

Předjarní ochrana ovocných stromů. Co je třeba udělat?

Výchovný řez ve druhém roce  

V druhém roce řežte podle loňských přírůstků. Pokud rostl stromek slabě, uplatněte hluboký řez na  jeden až tři pupeny, nastartuje růst. Po správně provedeném řezu by měly být všechny výhony alespoň půl metru dlouhé.  

Výhony směřující dovnitř koruny odstraňte, konkurenční odřízněte, delší obrost zkraťte. Boční kosterní výhony, základ koruny, zakraťte asi o jednu třetinu (opět nad vnějším pupenem) a terminál tak, aby převyšoval korunu asi o dvacet centimetrů.  

Výchovný řez ve třetím a čtvrtém roce  

Ve třetím nebo čtvrtém roce se zakládá druhé patro koruny: použijte k tomu vhodné výhony na terminálu, vzdálené od prvního patra více než půl metru. Opět odstraňte nežádoucí obrost, boční kosterní výhony zakraťte asi o čtvrtinu loňského přírůstku. Terminál zakracujte pouze v roce, kdy se zakládá druhé patro. Po zapěstování druhého patra a při dostatečném přírůstku se už výchovný řez neprovádí, aby se neoddálila doba plodnosti.

Co dělat, pokud se vám nepodařilo zapěstovat korunku

Pokud se vám nepodaří vypěstovat správnou korunku, strom poroste slabě. V tom případě uplatněte hluboký řez a silné výhony použijte k vytvoření nových kosterních větví.  

Příklad z praxe: co s poškozenými kmeny ovocných stromů

Příklad z praxe: co s poškozenými kmeny ovocných stromů

V čem spočívá udržovací řez, který následuje po řezu výchovném

Peckoviny po zformování koruny už v zimě neřežte, udržovací řez je pro ně nejlepší po sklizni. Udržovacím řezem, zvaným též prosvětlovací či kontrolní, se reguluje poměr generativních a vegetativních orgánů a udržuje se vzdušná koruna.  

Odstraňují se dovnitř rostoucí výhony, které bujně rostou zejména u mladších stromů. Starší stromy se zvyšující plodností snižují růst, řez proto omezujte. Hlavním cílem je v tomto období prořezávání  plodonosných větví. Omezováním nadměrné plodnosti dosáhnete pravidelné vyrovnané sklizně a kvalitnějších větších plodů.  

Při řezu je důležitá správná technika. Řežte na větevní kroužek, to je asi dva milimetry nad patou výhonu. Vyšší řez vytváří pahýly zasychající až do zdravého dřeva a brzdí proces hojení. Řez příliš hluboký zasahuje i dřevo mateřské větve, a narušuje tak její ochranu proti patogenům. Tento řez je pro strom nejhorší a na rozdíl od pahýlu ho nelze dodatečně opravit.   

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci