Pokud byste viděli botanické (původní) jiřinky v jejich domovině, v Mexiku, pravděpodobně je nepoznáte. Liší se od těch námi pěstovaných – prošlechtěných – téměř ve všem. Jedno však zůstává stále stejné: hlízy těchto rostlin nejsou mrazuvzdorné.
Zásady zimování hlíz
Pokud jste na podzim hlízy správně sklidili, je nutné se o ně v zimě také dobře postarat. Znáte-li jména jednotlivých odrůd, hlízy si označte. Podle této informace snadno zjistíte, jak je daná odrůda vysoká a podle toho ji vysadíte buď do přední, či zadní partie záhonu.

Dobré označení hlízy by pro pěstitele mělo být samozřejmostí
Během zimy je nutná občasná kontrola teploty místnosti, v níž hlízy skladujete: nejvíce jim vyhovuje čtyři až osm stupňů Celsia. Podmínkou pro bezproblémové přezimování je i vyšší relativní vzdušná vlhkost, ta by se měla pohybovat kolem sedmdesáti procent.
Styl skladování přizpůsobte podmínkám, které máte
Způsobů, jak a v čem jste mohli jiřinky uskladnit, je více. Pokud máte skladovací prostory vlhké, s optimální vzdušnou vlhkostí, není problém uložit hlízy označené visačkou volně v bedýnkách.

K založení hlíz jsou nejvhodnější prodyšné plastové nebo dřevěné bedýnky
Jestliže je sklep nebo jiná místnost pro skladování sušší, hlízy jste založili v suchém či jen mírně vlhkém písku, případně rašelině či hoblinách v bedýnce tak, aby jejich vrchní část byla nad povrchem.
Při založení hlíz ve vlhčích prostorách doporučuji vyskládat je obráceně, to znamená stonky dolů. Ačkoliv budou z části nezasypány, nic se jim nestane.

Nebojte se ve vlhčích prostorách založit hlízy stonky dolů, nebudou tak zahnívat
Přebytečná voda, která ve stoncích občas zůstane, by mohla způsobit plesnivění hlízy a stonku. V tomto případě udržujte materiál, jímž jste hlízy zasypali, zcela suchý!

Nezapomeňte, že stonky jiřin jsou duté; po celou dobu zimování se v nich nesmí udržovat voda
Pokud se stane, že hlízy seschnou, v předjaří je těsně před výsadbou ponořte na několik hodin do vlažné vody. Brzy natáhnou vodu a po výsadbě rychleji vzejdou nad povrch.

Tato hlíza byla v suchém prostředí zimována nesprávně, a proto vyschla. Vodní lázeň ji na jaře možná probudí k životu
Kontrola je nutností
Jiřinky umístěte tak, abyste je mohli kdykoliv snadno a rychle zkontrolovat. Ušetříte tím mnoho času a hlavně brzy rozpoznáte, zda se s nimi něco nestalo. Většinou nepotřebují žádnou zálivku, vhodné je občasné větrání místnosti za bezmrazého počasí.
Nevýhodu náročnější sklizně a přezimování hlíz vynahrazují jiřinky velkou odolností a množstvím květů, proto se u nás pěstují již více jak sto let. Naše země má bohatou jiřinkářskou historii a bylo by velkou chybou, aby tato chlouba zanikla, proto se i vy pusťte do pěstování rozmanitých odrůd!