Nephrolepis Foto: iStock

Nephrolepis | Foto: iStock

Scindapsus Foto: iStock

Scindapsus | Foto: iStock

Pokojový bambus (Pogonatherum) Foto: iStock

Pokojový bambus (Pogonatherum) | Foto: iStock

Scindapsus na kmínku Foto: iStock

Scindapsus na kmínku | Foto: iStock

Zamioculcas Foto: iStock

Zamioculcas | Foto: iStock

Oblíbený drobnolistý ficus - benjamin Foto: iStock

Oblíbený drobnolistý ficus - benjamin | Foto: iStock

V závěsných nádobách se v koupelně bude květinám dařit Foto: iStock

V závěsných nádobách se v koupelně bude květinám dařit | Foto: iStock

Scindapsus Foto: iStock
Pokojový bambus (Pogonatherum) Foto: iStock
Scindapsus na kmínku Foto: iStock
Zamioculcas Foto: iStock
7
Fotogalerie

Zeleň v koupelně – jaké rostliny vydrží teplo a vlhko?

Existuje mnoho rostlin, s jejichž pomocí si můžete zkrášlit prostředí koupelny. Při jejich výběru je třeba pamatovat na to, že rostliny vhodné do koupelen potřebují nejen vlhko a hodně tepla, ale i určitou dávku světla.

Každá místnost v domě nebo v bytě má svá specifika, podle nichž je třeba vybírat rostliny, aby se jim v ní dařilo. Pro koupelny bývá typická vyšší vzdušná vlhkost i vyšší teplota. Při volbě vhodných rostlinných druhů je ale podstatné ještě třetí specifikum, a sice, zda tento prostor disponuje oknem, a tedy i dostatkem přirozeného světla. Bez něj se totiž rostliny dlouhodobě neobejdou.   

Kapradiny ocení vysokou vzdušnou vlhkost. Co dalšího potřebují?

V koupelně se bude líbit různým druhům kapradin. Jejich pěstební nároky jsou podobné, a tak si můžete tu svou vybrat podle vzhledu. Oblíbený je ledviník (Nephrolepis). V létě potřebuje teplotu 18–20 °C, v zimě 15 °C. Teplota by neměla být nižší než 10 °C, jinak odumírají listy. Substrát musí být rovnoměrně vlhký – nejlepší je řešit tento problém samozavlažovacím květináčem. Jednou týdně ponořte květináč do vody a celou rostlinu osprchujte. Od února do října přidejte hnojivo bez vápníku. Rostliny byste měli přesazovat na jaře – mladé každý rok, starší každé dva až tři. Substrát musí být propustný a má obsahovat rašelinu a písek. Nač dávat při pěstování ledviníku pozor? Na průvan. Ten totiž nesnáší.

Asplenium patří rovněž mezi pokojové kapradiny. Dobře se cítí na prosvětleném místě, ale bez přímých slunečních paprsků. Tato rostlina má ráda teplo, v zimě nesmí teplota klesnout pod 15 °C, v opačném případě začnou hnědnout okraje listů. Neustále se musí udržovat dostatečná vlhkost vzduchu a substrátu. V období vegetace se každé dva týdny do zálivky přidává hnojivo v nižší koncentraci.

Adiant (Adiantum fragrans) je rostlina vhodná do teplého a vlhkého prostředí, přičemž je důležitá i teplota substrátu. Nesnáší chlad a průvan. Pokud je na chladném a suchém místě, hyne. Také má ráda vlhký vzduch. Od března do srpna se zalévá vlažnou a měkkou vodou do misky pod květináčem. V zimě je dobré zálivku omezit, zalévat jen tak, aby substrát nevyschnul.

Koupelna ve stylu tropické exotiky: jak na to

Kromě kapradin si koupelnu můžete zpříjemnit exotickými květinami. Tillandsie patří do čeledi bromeliovitých a některé druhy vám doslova učarují neobvyklými barevnými květy. Tillandsie mají rády vyšší vlhkost vzduchu a v koupelně se jim zpravidla výborně daří. Budou vám růst například přilepené nebo jemně přivázané na kousku korku či kůry stromu. Buňky na listech mají totiž přizpůsobeny tak, že dokáží přežít i bez substrátu a bez kořenů. Známým zástupcem exotických tillandsií je takzvaný "španělský mech" (Tillandsia usneoides), který tvoří až metr dlouhé "záclony" a je vhodný například do okna či na stěnu u zrcadla. Potřebuje však vysokou vlhkost vzduchu, aby přežil.

Příbuznou tillandsií je i vrísea (Vriesea) z čeledi broméliovitých, která též může být zajímavým zpestřením koupelny. Vyhovují jí mokrý substrát a polostín. Tato rostlina má mnoho variant, ale například vriesea ohnivá (Vriesea splendens) kvete nádherným oranžovočerveným květem a zajímavé jsou i její pruhované listy. Při jejím pěstování je třeba dbát, aby v nálevce listů stále zůstávala voda. Potřebuje světlo až polostín a jako typický obyvatel deštných pralesů i teplotu mezi 18–26 °C a vysokou vlhkost vzduchu. Substrát se snažte udržet vlhčí, nikoli však přemokřený. Zaléváme výhradně měkkou temperovanou vodou. Hnojivo se přidává do zálivky v létě každé tři týdny. Pokud chcete, aby rostlina kvetla, postavte do její blízkosti citrusové plody, které vylučují etylén. Polévají se měkkou temperovanou vodou.

Tropická rostlina guzmánie (Guzmania) má ráda teplo a světlo až polostín a vlhký vzduch. Teplota by neměla klesnout pod 16 °C. Pravidelně ji můžete postřikovat a substrát se udržuje vlhčí, rozhodně by neměl proschnout. Během léta se přidává každé dva až tři týdny kapalné hnojivo, v zimě stačí přihnojit jednou za dva měsíce poloviční dávkou. Po odkvětu si můžete namnožit nové rostliny, neboť mateřská rostlina již nikdy nevykvete. Když mají odnože polovinu výšky mateřské rostliny, oddělte je a vysaďte.

Do prostorné koupelny se hodí bambus

Vděčnou a nenáročnou rostlinou do koupelny je bambus (Pogonatherum). Bude se mu dařit pouze v dobře osvětlené koupelně. Potřebuje dostatek vody a každé dva týdny se do zálivky přidává hnojivo v nižší koncentraci. Nesnáší průvan a suchý vzduch z topných těles. V létě můžete asi třetinu květináče ponořit do vany s vodou. Teplota by měla být celoročně vyšší a ani v zimě by neměla klesnout pod 15 °C.

Když bambus přeroste nebo zabírá více místa, než kolik mu jste ochotni přenechat, snadno jej sestřihnete. Substrát by měl být spíše těžší, obohacený humusem a rašelinou. Vhodná je směs ze dvou dílů zeminy, jednoho dílu listovky, jednoho dílu zralého kompostu, jednoho dílu rašeliny a jednoho dílu říčního písku. Velmi dobře ho lze pěstovat i v hydroponii.

Koupelna s liánami: které vybrat?

Šplhavník (Scindapsus) patří k nenáročným pokojovkám. Nevyžaduje mnoho světla, takže může být i v méně světlé koupelně, dokonce se mu daří i ve stínu. Kořenový bal musí být vždy rovnoměrně vlhký a teplota by neměla klesnout pod 15 °C. Vynikne jako převislá liána v nádobě nebo se může pnout po kokosovém kmínku, například jako dekorace nevyužitého rohu v koupelně.

Potos (Epipremnum) naopak potřebuje světlé místo a čím vyšší je teplota, tím vlhčí musí být substrát. V zimě mu vyhovuje teplota okolo 15 °C. Stejně dobře snáší suchý či přemokřený kořenový bal. Je to nezmar, ale prospěje mu zálivka odstátou vodou.

Doporučujeme

Články odjinud