vytisknout velikost písma Jak zazimovat bazén: Využijte pěkné počasí a pusťte se do práce

Koupací sezóna pomalu končí a blíží se čas zazimování bazénu. Máme pro vás podrobný návod, jak bazén, ať už zapuštěný, nebo nadzemní, zazimovat tak, abyste zajistili, že mimo sezónu bude ochráněný před poškozením a na jaře zase brzy připravený k použití.

Když se s příchodem podzimu začíná ochlazovat a teploty venku padají dolů, je čas postarat se o bazén. Hlídejte teplotu, a pokud bude trvale kolem dvanácti stupňů Celsia nebo níže, pusťte se do práce. Je-li na vás voda chladná už teď, není důvod zazimování odkládat: při slunečném počasí bude vše lépe vysychat a práce bude příjemnější.

Jak zazimovat zapuštěný bazén

Na zazimování bazénu si ponechte pár dní, protože úprava bazénové vody vyžaduje čas, aby se chemikálie rozpustily a promíchaly; také jednotlivé součástky musejí důkladně vyschnout. Začněte ovšem čištěním – nejprve odstraňte veškeré listí, bahno a další plovoucí nečistoty. Poté stěny i dno bazénu důkladně vykartáčujte a vše vysajte bazénovým vysavačem.

Krycí plachta na bazén pro bazény atypických tvarů

Krycí plachta na bazén pro bazény atypických tvarů

Snižte hladinu vody

Před zakrytím bazénu plachtou je třeba snížit hladinu vody, a to o 30 až 40 centimetrů pod skimmer. V případě, že máte pevný kryt, bude stačit jen 15 centimetrů. I skimmer můžete před zimou zakrýt, abyste jej ochránili před zamrznutím a prasknutím. Voda by měla být pod vratnou tryskou, případně trysku uzavřete zátkou.

Bazén pro psy nabízí ochlazení i zábavu. Jaký koupit a za kolik

Bazén pro psy nabízí ochlazení i zábavu. Jaký koupit a za kolik

Upravte pH vody a přidejte chemii

Aby voda v bazénu nezamrzla, je potřeba ji před zimou ošetřit. Začněte úpravou pH, které by se mělo pohybovat mezi 6,8 a 7,4, a přidejte chlor tak, aby ho bylo 0,3 až 0,5 mg/l. Správné hodnoty měřte pomocí testeru. Jakmile těchto hodnot dosáhnete, přidejte další chemické přípravky doporučené výrobcem bazénu a postupujte podle informací uvedených na obale.

Můžete přidat i algicid k likvidaci řas a odstraňovač skvrn a vodního kamene. Je nutné, aby po úpravě běžela filtrace po dobu, než se voda promíchá (min. 24 hodin). Propláchněte (dezinfikujte) písek ve filtraci přípravkem k tomu určeným.

Jak vyčistit vodu v bazénu?

Jak vyčistit vodu v bazénu?

Vyjměte a vyčistěte bazénové příslušenství

Z bazénu před zakrytím vyjměte veškeré příslušenství – žebřík, plováky, teploměr. Před uskladněním vše vyčistěte, opláchněte čistou vodou a nechte vyschnout. Odpojte čerpadlo, filtraci a případně i vyhřívání bazénu. Odstraňte vypouštěcí zátky, abyste mohli ze zařízení vypustit vodu.

Příslušenství skladujte ideálně v místech, kde nemrzne, případně z něj vzduchovým kompresorem vyfoukejte všechnu vodu. Nyní je vhodný čas promazat všechny ventily a kovové spoje. Odpojte také všechny hadice, vyfoukejte z nich vodu a uložte je na suché místo chráněné před mrazem. 

Vybíráme zahradní bazén: Jak na to krok za krokem

Vybíráme zahradní bazén: Jak na to krok za krokem

Jak zazimovat nadzemní bazén 

Nadzemní bazén můžete za určitých podmínek nechat na zahradě, v tom případě postupujte podobně jako u zapuštěného. Nezapomeňte ale před zakrytím přidat do vody vzduchový polštář nebo několik prázdných PET lahví, abyste zabránili poškození stěn. Nakonec bazén zakryjte plachtou, kterou je třeba pořádně připevnit k podkladu, aby ji zimní větry neodfoukly.

Pokud se rozhodnete bazén uklidit, vypusťte jej, umyjte od nečistot a usušte.  Pokud je bazén nafukovací, vyfoukněte jej a srolujte, aby nevznikly sklady, jež by mohly fólii poškodit. V průběhu zimy bazén několikrát přerolujte.

Jak zalepit nafukovací bazén, matraci nebo kruh: Jde to nasucho i za mokra

Jak zalepit nafukovací bazén, matraci nebo kruh: Jde to nasucho i za mokra

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby