vytisknout velikost písma Zaujalo vás: Rady pro předpěstování zeleniny

Pro výsadby do nevytápěného skleníku, pařeniště či pro časnou jarní výsadbu na venkovní záhony je možné vypěstovat si vlastní sazenice. Teď nastává čas k promyšlení, jakou sadbu zvládneme sami.

Vše má svůj čas 

Nejlépe se pěstují sazenice salátu, kedluben a květáku, o měsíc později si můžeme předpěstovat sazenice paprik, rajčat a okurek. Možná někdo namítne, že s předpěstováním lze začít i podstatně dříve, ale kdo nemá vhodné místo na dopěstování sadby plodových zelenin, zbytečně by „mořil“ sazenice někde doma na okně.

Pomůcky k předpěstování rostlin: z čeho můžete vybírat

Pomůcky k předpěstování rostlin: z čeho můžete vybírat

Většinou pak narostou rajčata, papriky nebo okurky vytáhlé, křehké a trvá dost dlouho, než přivyknou na nové podmínky po přesazení.

Klepněte pro větší obrázek
Předpěstování sazenic si vyžádá dost času 

Pórek a celer vyžadují ještě časnější výsev, několikeré přepichování a poměrně teplo po celou dobu předpěstování - tedy vše náročné na místo i čas.  

Pět rad, které vám zajistí úspěšné předpěstování rostlin

Pět rad, které vám zajistí úspěšné předpěstování rostlin

Saláty na etapy

Při nákupu semen si všímejte hlavně toho, zda se jedná o rané odrůdy k rychlení, které mají o něco kratší vegetační dobu. Vybrat si můžete saláty hlávkové, listové a ledové. 

Klepněte pro větší obrázek
Už semínka nám prozradí, který salát bude červený a který zelený 

Nejvhodnější zeminou pro předpěstování sadby je hotový substrát pro výsevy. Vlastní zeminu je potřeba buď propařit, nebo dezinfikovat chemicky, aby se předešlo výskytu chorob. Výsevy jsou často napadány houbami způsobujícími padání klíčících rostlin nebo se objevují různé druhy plísní.

Semena salátu vysejte mělce do truhlíku nebo misky, lehce zasypte, přimáčkněte a zavlažte. Při teplotě mezi dvaceti až dvaceti pěti stupni klíčí během několika dnů. Proces se urychlí, přikryjete-li výsev sklem nebo fólií, které po vyklíčení rostlin odstraníte.

Jak sazeničky povyrostou (stačí jim teplota kolem dvanácti stupňů), přesazují se - optimální jsou rašelinové květníky, s nimiž se rostlina sází na stanoviště. Před konečnou výsadbou by měla mít rostlina alespoň šest až osm pravých listů, spon mezi rostlinami dodržujte kolem třiceti centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek
Povyrostlý salát přesadíme na záhon 

Stejným způsobem si můžete předpěstovat i barevné listové saláty k česání, ty lze pěstovat celoročně jako saláty ledové. Listové i ledové saláty potřebují větší prostor, sázejí se do většího sponu než salát hlávkový. „Etapovými“ výsevy získáte sazenice salátu na celou sezónu.  

Kedlubny vyséváme postupně

Rané kedlubny vysévejte řídce a zálivku nepřehánějte, při teplotě kolem dvaceti stupňů vyklíčí během čtyř dnů. V noci snesou teplotu až o pět stupňů nižší, přes den mají rády dostatek světla - pak jsou sazenice nižší a silné.

Během dne zalévejte tak, aby rostlinky do večera oschly, vyhnete se možnému výskytu plísně zelné. Po vytvoření dvou pravých listů rostliny rozsaďte jednotlivě (podobně jako u salátů) do květináčků. Vzrostlé sazenice kedluben přesaďte na stanoviště do sponu asi třicet centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek
Pro předpěstování jsou nejvhodnější rašelinové květináčky, z kterých nemusíte rostlinky při přesazování vyjmout, ale nemáte-li je k dispozici, postačí cokoli jiného 

Pokud je přikryjete netkanou textilií, docílíte ranější sklizně a omezíte výskyt škůdců (hlavně krytonosci poškozují vegetační vrcholy kedluben, které pak praskají). Výsevy v odstupu čtrnácti dnů vám zajistí sklizeň kedluben až do léta.  

Barevný květák? Proč ne!

Vyberte si odrůdu ranou a pro změnu třeba i barevnou.Teploty pro klíčení jsou podobné jako u kedluben, ale po vyklíčení je důležité teplotu udržovat nejvýše na šestnácti stupních. Tato teplota je totiž ke kořenovému systému sazenic květáku pro budoucí výsadbu šetrnější.  

Klepněte pro větší obrázek
Kterou odrůdu si zkusíte vypěstovat, záleží jen na vás 

Sazenice pravidelně zavlažujte, protože přeschnutí a suchý vzduch způsobuje dřevnatění kořenového krčku sazenic a následnou předčasnou tvorbu růžic. Přesazujte do květináčů stejně jako kedlubny a později vysazujte sazenice na vzdálenost asi padesát centimetrů.

Květák dobře snáší nižší teploty po výsadbě, neškodí mu ani deset stupňů Celsia, při vyšších teplotách tvoří hlavně listy a oddaluje tvorbu růžic. Netkaná textilie proti krytonoscům poslouží jako dobrá ochrana, vyhnete se vyslepnutí růžic, které tito brouci způsobují.  

Plodová zelenina miluje teplo

Pro plodovou zeleninu použijte také substrát pro výsevy, do kterého můžete přimíchat trochu perlitu a rašeliny. Rajčata venkovní keříková, tyčková i rajčata skleníková mají při předpěstování stejné nároky.

Po výsevu se lehce zasypaná a přitisknutá semena zavlaží a při teplotě kolem dvacet pěti stupňů vyklíčí do týdne i dříve. Pak už postačí teploty o pár stupňů nižší, a jakmile narostou dva až tři pravé lístky, přesaďte sazeničky do květníků.

Klepněte pro větší obrázek
Zasaďte semínka rajčat včas, aby plody stihly vyzrát 

Vřele doporučuji pro všechny sazenice rašelinové květníky: rostliny si v nich tvoří bohatý kořenový bal a jsou sázeny bez přerušení růstu. Dostatek světla a větrání je podmínkou, že rajčata narostou silná, nízká a s násadou prvního květenství ještě před výsadbou na stanoviště.  

Budiž světlo 

Papriky vyžadují pro výsev teploty kolem třiceti stupňů, pak vyklíčí do deseti dnů. Pozor na přeschnutí zeminy i na suchý vzduch - děložní lístky paprik zasychají v obalu ze semene a rostlinka většinou uhyne. 

Sazenice přesaďte do květníků po jedné nebo po dvou kusech (v případě pozdější venkovní výsadby) a udržujte je v teple v prostoru s teplotou kolem dvaceti sedmi ve dne a osmnácti stupních v noci. Dostatek světla po celou dobu předpěstování je samozřejmostí.  

Klepněte pro větší obrázek
I u předpěstovávaných rostlin je nutné kontrolovat, zda se na nich neobjeví škůdci 

A přisypáváme...

Okurky salátovky chtějí nejvyšší teplotu - až třicet pět stupňů - pak vyklíčí během tří až pěti dnů. Při teplotách nižších vyklíčí také, ale za delší dobu. Semena okurek je nejlépe vysévat naplocho přímo do květníků naplněných do poloviny kvalitní zeminou s přídavkem rašeliny a písku.

Odpadne pozdější přesazování, k rostoucí sazenici jen přisypáváte postupně zeminu. Sazenice okurek jsou náročné i na půdní teplotu, která by měla být shodná s teplotou vzduchu nebo i vyšší. Potřebují k růstu dostatek světla, jinak jsou sazenice vytáhlé a bledé.  

Klepněte pro větší obrázek
Okurky potřebují teplo 

Opakování je matka moudrosti

Ve stručnosti se dá zopakovat pár základních pravidel pro pěstování sazenic:

  • použití kvalitní zeminy
  • výběr vhodných odrůd
  • respektování vyšších nároků na teplo, světlo a vzdušnou vlhkost
  • pravidelná péče o sazenice po celou dobu růstu

Pokud máte pocit, že nemůžete rostlinám poskytnout kvalitní a dostatečnou péči, netrapte sebe ani sazenice a vyberte si kvalitní rostliny ve vhodnou dobu u dobrého zahradníka.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

31.  3.  2021 |
Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na svých dveřích rozhodně musíte mít

Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na s…

Věnec na dveřích vás příjemně naladí při každém příchodu domů. Právě teď je nejvyšší čas vytvořit nějaký s velikonoční tématikou. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější kousky. Inspirujte se!

31.  3.  2021 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

2.  4.  2021 | | 3 N/A
Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít…

Trvalka šanta kočičí se čím dál častěji uplatňuje v okrasných výsadbách. Nenáročná rostlina, vzhledově připomínající levanduli či yzop, má podobné nároky na pěstování a stejně jako uvedené druhy má i ona léčivé účinky. Navíc, máte-li doma kočku, uvidíte, jak si šantu zamiluje. Ne nadarmo je její druhové jméno kočičí.

27.  3.  2021 |
Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velikonočních dekorací. Inspirujte se

Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velik…

Baví vás barvit vajíčka, toužíte po velikonočním věnci na dveře, krásném rozkvetlém zátiší nebo jen hledáte program na odpoledne s dětmi – máme pro vás nespočet nejrůznějších dekorací a výrobků, které si na Velikonoce 2021 můžete vyrobit. Mrkněte do galerie v úvodu článku, níže v článku pak si projděte další desítky jednoduchých i sofistikovaných nápadů. Určitě vám udělají radost.

27.  3.  2021 |