8
Fotogalerie

Zaujalo vás: Rady pro předpěstování zeleniny

Pro výsadby do nevytápěného skleníku, pařeniště či pro časnou jarní výsadbu na venkovní záhony je možné vypěstovat si vlastní sazenice. Teď nastává čas k promyšlení, jakou sadbu zvládneme sami.

Vše má svůj čas 

Nejlépe se pěstují sazenice salátu, kedluben a květáku, o měsíc později si můžeme předpěstovat sazenice paprik, rajčat a okurek. Možná někdo namítne, že s předpěstováním lze začít i podstatně dříve, ale kdo nemá vhodné místo na dopěstování sadby plodových zelenin, zbytečně by „mořil“ sazenice někde doma na okně.

Většinou pak narostou rajčata, papriky nebo okurky vytáhlé, křehké a trvá dost dlouho, než přivyknou na nové podmínky po přesazení.

sazenice.jpg
Předpěstování sazenic si vyžádá dost času 

Pórek a celer vyžadují ještě časnější výsev, několikeré přepichování a poměrně teplo po celou dobu předpěstování - tedy vše náročné na místo i čas.  

Saláty na etapy

Při nákupu semen si všímejte hlavně toho, zda se jedná o rané odrůdy k rychlení, které mají o něco kratší vegetační dobu. Vybrat si můžete saláty hlávkové, listové a ledové. 

semínka.jpg
Už semínka nám prozradí, který salát bude červený a který zelený 

Nejvhodnější zeminou pro předpěstování sadby je hotový substrát pro výsevy. Vlastní zeminu je potřeba buď propařit, nebo dezinfikovat chemicky, aby se předešlo výskytu chorob. Výsevy jsou často napadány houbami způsobujícími padání klíčících rostlin nebo se objevují různé druhy plísní.

Semena salátu vysejte mělce do truhlíku nebo misky, lehce zasypte, přimáčkněte a zavlažte. Při teplotě mezi dvaceti až dvaceti pěti stupni klíčí během několika dnů. Proces se urychlí, přikryjete-li výsev sklem nebo fólií, které po vyklíčení rostlin odstraníte.

Jak sazeničky povyrostou (stačí jim teplota kolem dvanácti stupňů), přesazují se - optimální jsou rašelinové květníky, s nimiž se rostlina sází na stanoviště. Před konečnou výsadbou by měla mít rostlina alespoň šest až osm pravých listů, spon mezi rostlinami dodržujte kolem třiceti centimetrů.

salát.jpg
Povyrostlý salát přesadíme na záhon 

Stejným způsobem si můžete předpěstovat i barevné listové saláty k česání, ty lze pěstovat celoročně jako saláty ledové. Listové i ledové saláty potřebují větší prostor, sázejí se do většího sponu než salát hlávkový. „Etapovými“ výsevy získáte sazenice salátu na celou sezónu.  

Kedlubny vyséváme postupně

Rané kedlubny vysévejte řídce a zálivku nepřehánějte, při teplotě kolem dvaceti stupňů vyklíčí během čtyř dnů. V noci snesou teplotu až o pět stupňů nižší, přes den mají rády dostatek světla - pak jsou sazenice nižší a silné.

Během dne zalévejte tak, aby rostlinky do večera oschly, vyhnete se možnému výskytu plísně zelné. Po vytvoření dvou pravých listů rostliny rozsaďte jednotlivě (podobně jako u salátů) do květináčků. Vzrostlé sazenice kedluben přesaďte na stanoviště do sponu asi třicet centimetrů.

truhlík.jpg
Pro předpěstování jsou nejvhodnější rašelinové květináčky, z kterých nemusíte rostlinky při přesazování vyjmout, ale nemáte-li je k dispozici, postačí cokoli jiného 

Pokud je přikryjete netkanou textilií, docílíte ranější sklizně a omezíte výskyt škůdců (hlavně krytonosci poškozují vegetační vrcholy kedluben, které pak praskají). Výsevy v odstupu čtrnácti dnů vám zajistí sklizeň kedluben až do léta.  

Barevný květák? Proč ne!

Vyberte si odrůdu ranou a pro změnu třeba i barevnou.Teploty pro klíčení jsou podobné jako u kedluben, ale po vyklíčení je důležité teplotu udržovat nejvýše na šestnácti stupních. Tato teplota je totiž ke kořenovému systému sazenic květáku pro budoucí výsadbu šetrnější.  

květák.jpg
Kterou odrůdu si zkusíte vypěstovat, záleží jen na vás 

Sazenice pravidelně zavlažujte, protože přeschnutí a suchý vzduch způsobuje dřevnatění kořenového krčku sazenic a následnou předčasnou tvorbu růžic. Přesazujte do květináčů stejně jako kedlubny a později vysazujte sazenice na vzdálenost asi padesát centimetrů.

Květák dobře snáší nižší teploty po výsadbě, neškodí mu ani deset stupňů Celsia, při vyšších teplotách tvoří hlavně listy a oddaluje tvorbu růžic. Netkaná textilie proti krytonoscům poslouží jako dobrá ochrana, vyhnete se vyslepnutí růžic, které tito brouci způsobují.  

Plodová zelenina miluje teplo

Pro plodovou zeleninu použijte také substrát pro výsevy, do kterého můžete přimíchat trochu perlitu a rašeliny. Rajčata venkovní keříková, tyčková i rajčata skleníková mají při předpěstování stejné nároky.

Po výsevu se lehce zasypaná a přitisknutá semena zavlaží a při teplotě kolem dvacet pěti stupňů vyklíčí do týdne i dříve. Pak už postačí teploty o pár stupňů nižší, a jakmile narostou dva až tři pravé lístky, přesaďte sazeničky do květníků.

rajče.jpg
Zasaďte semínka rajčat včas, aby plody stihly vyzrát 

Vřele doporučuji pro všechny sazenice rašelinové květníky: rostliny si v nich tvoří bohatý kořenový bal a jsou sázeny bez přerušení růstu. Dostatek světla a větrání je podmínkou, že rajčata narostou silná, nízká a s násadou prvního květenství ještě před výsadbou na stanoviště.  

Budiž světlo 

Papriky vyžadují pro výsev teploty kolem třiceti stupňů, pak vyklíčí do deseti dnů. Pozor na přeschnutí zeminy i na suchý vzduch - děložní lístky paprik zasychají v obalu ze semene a rostlinka většinou uhyne. 

Sazenice přesaďte do květníků po jedné nebo po dvou kusech (v případě pozdější venkovní výsadby) a udržujte je v teple v prostoru s teplotou kolem dvaceti sedmi ve dne a osmnácti stupních v noci. Dostatek světla po celou dobu předpěstování je samozřejmostí.  

paprika.jpg
I u předpěstovávaných rostlin je nutné kontrolovat, zda se na nich neobjeví škůdci 

A přisypáváme...

Okurky salátovky chtějí nejvyšší teplotu - až třicet pět stupňů - pak vyklíčí během tří až pěti dnů. Při teplotách nižších vyklíčí také, ale za delší dobu. Semena okurek je nejlépe vysévat naplocho přímo do květníků naplněných do poloviny kvalitní zeminou s přídavkem rašeliny a písku.

Odpadne pozdější přesazování, k rostoucí sazenici jen přisypáváte postupně zeminu. Sazenice okurek jsou náročné i na půdní teplotu, která by měla být shodná s teplotou vzduchu nebo i vyšší. Potřebují k růstu dostatek světla, jinak jsou sazenice vytáhlé a bledé.  

okurek.jpg
Okurky potřebují teplo 

Opakování je matka moudrosti

Ve stručnosti se dá zopakovat pár základních pravidel pro pěstování sazenic:

  • použití kvalitní zeminy
  • výběr vhodných odrůd
  • respektování vyšších nároků na teplo, světlo a vzdušnou vlhkost
  • pravidelná péče o sazenice po celou dobu růstu

Pokud máte pocit, že nemůžete rostlinám poskytnout kvalitní a dostatečnou péči, netrapte sebe ani sazenice a vyberte si kvalitní rostliny ve vhodnou dobu u dobrého zahradníka.

Doporučujeme

Články odjinud