vytisknout velikost písma Zasmějte se s námi: VYHODNOCENÍ SOUTĚŽE Jak zatočit se slimáky

Milí čtenáři, máme tu poslední červencový den a s ním i vyhodnocení naší soutěže nazvané Jak zatočit se slimáky. Děkujeme vám všem, kteří jste se jí svými příspěvky zúčastnili. Věřte, že texty, které jsme důkladně pročítali, nám hned zlepšily náladu.:) Teď už navíc víme, že vtipný popis urputného boje se slimáky člověka dokáže rozesmát tak, až málem spadne pod stůl. Přesvědčte se o tom sami – tři vaše příběhy, jež se nám nejvíce zalíbily, určitě pobaví i vás.:)

Blahopřejeme všem třem výherkyním a posíláme jim slíbenou knihu Sarah Fordové.

Klepněte pro větší obrázek

 

Můj přítel slimák

Nejsem žádná velká zahradnice, a tak debaty rozezlených sousedů na téma slimáci jsem brala s rezervou. Až do doby, kdy jsem nasázela sazenice okurek, salátu, vysela semínka ředkviček a mrkve. Plahočila jsem se po léta neobdělávané hroudě celé dny, a když se první rostlinky zazelenaly, měla jsem z nich větší radost než z Ježíška. Jen pár dní mi vydržela moje euforie. Ráno jsem na záhonu našla nevábné slizké cestičky a sem tam olepený lístek na sazenicích. Co s tím? Sousedé radili nejspolehlivější metody jak se škůdce zbavit, ale ten odolával. Nepomohlo jehličí ani granule. Nezabrala káva ani majoránka a moje úroda brala za své.

Divné však bylo, že jsem žádného slimáka ráno na záhonku nenašla.Vždy jen cestičky mizící v trávě. Moje zoufalství dostoupilo vrcholu spolu s další sežranou sazenicí. Vtom mně bleskl hlavou geniální nápad. Já si na toho zmetka počkám!!! Vyzbrojena baterkou, barvou ve spreji a zakuklená v pláštěnce, protože začínalo krápat, usadila jsem se na lavičku a číhala. Někdy po půlnoci mě přemohl spánek. Ráno bylo děsivé: mé tělo v křeči z nepohodlné polohy a slimák si pozval snad celé své příbuzenstvo na lukulské hody právě na můj záhon. Ředkvičky a salát spásli jako hejno kobylek a mně zbyly jen oči pro pláč. Moje srdce se upnulo k okurkám. Opečovávala jsem je, hlídala jako oko v hlavě a naivně doufala, že se ty potvory minule tak nacpaly, že až do zimy hlad mít nebudou. Několik dní mě v mé víře slimák ponechal a potom znova udeřil. Nacpal se ale jako sud a ráno nestihl zmizet.

Vrhla jsem se k tomu nepříteli s barvou v ruce a jala se ho ničit. Protože do ruky bych ho nevzala a napíchnout ho na klacek bych ho nedokázala, připadala mi barva jako nejjistější řešení. Vystresovaná z dopadení pachatele jsem omylem barvu nastříkala na zbylé sazenice, částečně i na sebe a až na konec na vetřelce. Ten se ve smrtelné křeči chvěl, až jsem musela odejít. Seděla jsem doma a brečela, co jsem to za člověka, že dokážu takhle zákeřně zabít bezbranné zvíře. Po hodině jsem se smetáčkem a lopatkou šla to ubožátko pohřbít. Jaké bylo moje překvapení, když v zaschlé barvě žádný slimák nebyl. To nebyla smrtelná křeč, co ten zmetek prožíval, to byl zřejmě záchvat smíchu. Ten večer mi na oplátku sežral zbytek sazenic a natrvalo se přestěhoval k sousedům zahrádkářům.

Já zasela travní semeno, které občas posekám sekačkou, a tím moje zahrádkaření končí. Občas se zahradou protáhne slimák s červeným pruhem na zádech. Koukneme po sobě jako dva spiklenci a jdeme si každý svou cestou. Ač tak malinký, v boji se mnou vyhrál na plné čáře. Zeleninu kupuji v marketu a téma slimáci mě už nemůže absolutně rozházet.

Jarka Springlová, Habartov

Vraždící babička alias Jack Rozparovač

Naše bábi dovedla lov slimáků k naprosté dokonalosti. Zvláště minulý měsíc mi každý večer, když jsem jí volala, se zaujetím vyprávěla, jak chodí na slimáky po setmění s baterkou a s nůžkami. Na slimáky má (dle jejích slov) super baterku od Vietnamců, nůžky jsou výroby tuzemské. Nejlépe je prý slimáky přestřihnout... Jsem slabší povahy – ještě jsem ji na lovu neviděla. Letošním naším poznatkem však je, že slimáci jsou kanibalové, protože ti přeživší, kteří unikli nůžkám naší babičky, požírají bez jakýchkoliv zábran své rozčtvrcené bratry. A proč babička zvolila tento způsob zbavování se obtížných slimáků? Prý když je bací motyčkou, postříkají jí nohy... Bábi říká, že již nájezdy slimáků polevily a navíc prý i druh je jiný než na jaře. Myslím, že pokud bude jejich invaze i příští rok, pak bábi lov dovede k naprosté dokonalosti – bude stříhat slimáky za letu s nadhozem.

Alena Mašková, Praha 7

Dejte je do kanálu

Jakožto správný zahrádkář jsem i já letos bojovala se slimáky. Každé ráno jsem se dívala na souseda, jak se doslova plahočí po zahradě a sbírá slimáky do velké sklenice. Říkala jsem si jen tak pro sebe, že jich zas není tolik a že nám nemají co ožrat. Mýlila jsem se.

Zhruba za tři dny mi začaly slimáčí fronty lézt na hrášek, na papriky – a světe div se – i na rajčata. Vyzbrojila jsem se kyblíkem, solí, vodou a šla jsem s nimi zatočit. Nasbírala jsem jich celý kyblík, pěkně jsem je topila ve vodě, ale oni se nedali; vylézali mi z kyblíku, i když jsem je solila. Tak jsem je zavřela víčkem a po chvíli vylila do kanálu.

Jenže kanál má sběrný koš, tudíž neodplavali daleko. A vzhledem k tomu, že i soused tam lil svoje slimáčí úlovky, začalo se to kolem kanálu brzy hemžit, jako by to byla jejich líheň. Nezbývalo nic než kanál pořádně prolít vodou z hadice. Tím se jich člověk aspoň trochu zbavil.

Jenže oni se rychle množí a mají velmi rozšířené příbuzenstvo, takže jsem po nějakém čase boj s nimi vzdala. No a z toho vyplývá, že vyhráli slimáci. Papriky už ožrali, hrášek doplodil, tak slimákům nezbývá nic jiného než se odstěhovat někam, kde ještě mají nějakou úrodu na zahrádce.

Jana Pokorná, Chotěboř

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

6.  10.  2020 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Jak sušit šípky v sušičce, troubě a na slunci. Plus tipy na správné skladování

Jak sušit šípky v sušičce, troubě a na slunci…

Pokud se poohlížíte po nějakém přírodním produktu na podporu imunity, je šípek tou pravou trefou do černého, protože obsahuje obrovské množství blahodárných látek. Poradíme vám, jak šípky správně sušit, ať už v sušičce, v troubě nebo na slunci, a jak je uchovávat, aby vydržely co nejdéle.

10.  10.  2020 |
Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i na dveře

Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i…

Nenechte si zkazit náladu sychravým počasím. Raději využijte dary, které nám podzimní příroda nabízí, a pusťte se do výroby nějaké krásné dekorace. Inspiraci najdete v galerii.

14.  10.  2020 |
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |