vytisknout velikost písma Zásady úspěšného pěstování rajčat na balkoně

Sladká a chutná rajčata vypěstujete i bez zahrady, stačí mít balkon. Pěstování rajčat v květináči či truhlíku (keříčková rajčata) má ovšem svá specifika. Která to jsou a jak se o rostliny postarat, před jakými nemocemi je chránit a jakým způsobem, se dozvíte v článku.

Co potřebují balkonová rajčata? Sucho a teplo  

Nejdůležitějším kritériem pro úspěšné pěstování rajčat na balkonech je volba místa. Rajčata milují slunnou polohu a naopak nesnáší přílišnou vlhkost. Nejlepší je balkon orientovaný na jih nebo západ, navíc zakrytý střechou. Pokud střecha chybí, musíte sazenice umístit tak, aby jim při dešti nestékala voda na listy, například ke zdi, která je vyhřátá od sluníčka a odkud se bude navíc kumulovat teplo. Ideálním místem je lodžie, která rostlinám poskytuje sucho, závětří a dostatek světla.  

Rajčata na záhony a balkony: pěstování

Rajčata na záhony a balkony: pěstování

Substrát pro rajčata musí být plný živin  

Rajče je poměrně náročnou rostlinou: Vyžaduje záhřevnou půdu dostatečně zásobenou živinami. Pro pěstování si připravte klasický zahradnický substrát, který koupíte v každém obchodě se zahradnickými potřebami, nebo ještě lépe, kupte si rovnou substrát pro plodové zeleniny.

Ještě si připravte chlévský hnůj, který se prodává v malém balení upravený do granulí. Ten dejte úplně do spodní části pěstební nádoby, zbytek doplňte připravenou zeminou. Pokud nemáte hnůj k dispozici, využijte nadrobno rozsekanou trávu, která se při svém rozkladu silně zahřívá, a tím podporuje rychlý a zdravý růst. Ovšemže tráva rostlinám neposkytne žádnou výživu, proto rajčata pravidelně přihnojujte kapalným hnojivem v zálivce (Substral, Hoštické, Forestina).

Pěstování rajčat se vám daří? Hurá na zpracování úrody

Pěstování rajčat se vám daří? Hurá na zpracování úrody

Samozavlažovací truhlík, nebo klasický květináč?

Pro pěstování zakrslých balkonových odrůd rajčete keříčkového použijte samozávlahové truhlíky o délce padesát centimetrů, kam se vám vejdou bez problémů tři sazenice. Samozávlahové nádoby volíme proto, aby sazenice nebyly zalévány na list, a to z důvodu jejich ochrany před zvýšeným rizikem napadení plísní bramborovou.  

Na klasickém panelákovém balkoně vám porostou i rajčata tyčková, jenže těm už truhlíky nestačí. Pro jejich pěstování použijte květináče s minimálním průměrem čtyřicet centimetrů a hloubkou třicet centimetrů. Čím větší a hlubší nádoba bude, tím lépe. Složení půdy je stejné jako u balkonových rajčat. Samozřejmě i zde platí, že vhodným prostředkem pro pěstování jsou samozávlahové nádoby.  

Pěstování zeleniny v bytě? Nebudete věřit, jak je to jednoduché!

Pěstování zeleniny v bytě? Nebudete věřit, jak je to jednoduché!

Vyberte si: Odrůdy rajčat, které se hodí na balkon

Pro pěstování v nádobách se nejlépe hodí rajče keříčkové, kultivar 'Vilma'. Je to zhruba čtyřicet centimetrů vysoká, silně plodící odrůda typu cherry. Pokud budete rostlinu pravidelně každých čtrnáct dní přihnojovat tekutým hnojivem, citelně zvýšíte násadu plodů, které mají hmotnost čtyřicet gramů a nasládlou chuť.  

Pro pěstování tyčkových rajčat vyberte některou z hybridních odrůd. Zvláště odolnou a dobře rostoucí je 'Start F1', která dobře plodí a snáší i některé pěstitelské prohřešky.

Seznam všech odrůd rajčat, která jsou vhodná pro balkonové pěstování, je poměrně obsáhlý. Abyste se v něm neztratili, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku se základní charakteristikou.

Kultivar Charakteristika odrůdy Barva a tvar plodů
Rajče keříčkové
'Cherrola' výnosná a středně vysoká odrůda kulaté a červené s hmotností až 30 g
'Gold Krone' středně vysoká odrůda typu cherry kulaté a žluté s hmotností okolo 20 g
'Minigold' nízká odrůda hroznovitého typu kulaté a sytě žluté s hmotností okolo 30 g
'Tumbling Tom' převislá balkonová cherry odrůda kulaté, žluté nebo červené, hmotnost do 20 g
'Vilma' nejlepší balkonová odrůda typu cherry oválné a červené s hmotností až 35 g
Rajče tyčkové
'Bejbino F1' středně vysoká odrůda typu cherry sytě červené a oválné s hmotností až 40 g
'Perun F1' bujně rostoucí nízká odrůda žluté, hruštičkovité s hmotností okolo 20 g
'Start F1' osvědčená vysoká a výnosná odrůda oválné a sytě červené s hmotností až 100 g
'Toro F1' raná a vysokovýnosná vysoká odrůda oválné a masité červené plody s hmotností 90 g

Jak správně zalévat rajčata a jak je chránit před plísní? 

Základním prvkem ochrany rajčat je nezalévat je na list a pěstovat na dobře větraném, slunečném místě. Zalévejte jen tak, aby substrát stačil proschnout. Vylamujte přebytečné výhony, výsadbu nepřehušťujte.

Preventivně používejte přípravek proti houbovým chorobám. Při dodržení všech zásad budete mít krásné a silné rostliny s velkými a chutnými plody.

Choroby rajčat: Jak proti které zakročit

Došlo u vás i přes veškerou péči k napadení nějakou chorobou? Využijte následující tabulku, v níž se dozvíte, jakým přípravkem ji zaženete. 

Název choroby Specifické příznaky Léčba Prevence
Čerň rajčatová žluté skvrny na listech, zasychání postřik přípravkem Kuprikol, i preventivně větrání, výměna zeminy
Plíseň bramborová šedozelené skvrny na listech a plodech postřik přípravkem Kuprikol, i preventivně nezalévat na list, ochránit rostliny před deštěm
Praskání plodů rajčat zralé plody praskají a kazí se důležitá je prevence pravidelná zálivka, prasklé plody spotřebovat
Skvrnitost rajčat tmavohnědé skvrny na plodech postřik přípravkem Dithane stejná jako u plísně bramborové
Vadnutí rajčat rostlina odspodu usychá postřik přípravkem Kuprikol, i preventivně nepřelévat, měnit stanoviště každý rok

TIP NA VIDEO: Podívejte se, v jaké půdě pěstovat rajčátka a co všechno potřebují.

Choroby plodové zeleniny – chemická ochrana

Choroby plodové zeleniny – chemická ochrana

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby