vytisknout velikost písma Zamioculcas zamiifolia: jak jej pěstovat bez obtíží

Zamioculcas, česky zamiokulkas, si získal oblibu u běžných pěstitelů pokojových rostlin i u profesionálů. Působí exoticky, a člověk proto váhá, zda se o něj dokáže postarat. Péče o zamiokulkas je však velmi snadná!

V našich podmínkách se zamiokulkas, patřící do čeledi áronovitých (Araceae), pěstuje jako pokojová rostlina. Svým atraktivním vzhledem připomíná sukulenty. Až půl metru dlouhá vřetena nesou lesklé, smaragdově zelené listy. Jednotlivá vřetena vyrůstají z pacibulí v zemi. 

Klepněte pro větší obrázek
Při barevném sladění s květináčkem je rostlina krásným dekorativním prvkem 

Péče o zamiokulkas je hračkou, víte-li, co a jak dělat 

Rostlina, pocházející z Madagaskaru, je velmi nenáročná. Potřebuje především rozptýlené světlo a dostatek vody. Zalévejte ji pravidelně jednou za týden, častěji však ne. V letním období ji jednou za čtrnáct dní přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. 

Na zimu je nutné zálivku omezit. Až zhruba čtrnáct dní před vánočními svátky zalévejte zase jako v létě a zamiokulkas přihnojte. V tomto období totiž přirůstají nové výhonky, které spotřebovávají mateřské rostlině mnoho energie. Poté, co se nové výhony rozvinou, zálivku opět omezte. 

 Sedm chyb, které děláte při pěstování zamiokulkasu. Týká se to i vás? 

 Sedm chyb, které děláte při pěstování zamiokulkasu. Týká se to i vás? 

Zamiokulkas přesazujte jednou za dva roky v jarním období do květináče většího asi o pět centimetrů. Použijte běžný substrát pro pokojové rostliny, smíchaný s trochou písku. Na dno květináče je dobré přidat drenáž ve formě kamínků či keramzitu, aby kořeny v případě hojné zálivky nestály ve vodě. 

Klepněte pro větší obrázek
Před Vánoci nezapomeňte na častější zálivku 

Rozmnožování: vyberte si ze dvou možností  

Zamiokulkas se množí nejčastěji dělením trsů při přesazování. Většinou lze tímto způsobem získat zajednou hned několik exemplářů, protože v květináči rostou společně nejčastěji čtyři rostliny a více. Úspěšnost takového množení je prakticky stoprocentní. 

Klepněte pro větší obrázek
Mladé, nové listy poznáte podle svěží barvy 

Druhou a méně známou technikou je rozmnožování pomocí lístků, které se umístí do předem vyhřátého substrátu. Takto se zamiokulkasy množí v domovském prostředí při déletrvajícím suchu: postupně shazují listy, jež následně zakoření.  

Sedm chyb, které děláte při pěstování zamiokulkasu

Sedm chyb, které děláte při pěstování zamiokulkasu

Klepněte pro větší obrázek
Zamioculcas zamiifolia coby dárek udělá velkou radost 

Zamiokulkas je výjimečný, nemocemi netrpí 

Tato rostlina je dobře známá svou odolností proti nejrůznějším nemocem. Netrpí ani na virové, ani houbové choroby, netrápí ji ani nejrůznější škůdci. V říši pokojovek se jedná o zcela ojedinělý úkaz, který oceňují všichni pěstitelé.  

Co však dokáže krásně rostoucí Zamioculcas zamiifolia zabít, je časté přelévání a pobyt na přímém slunečním světle. Rostlina začne mít problémy přebytečnou vodu zpracovat, její růst se postupně zpomalí, až se zastaví úplně. Krček vřeten, ze kterých rostou listy, zčerná, kořeny uhnijí a rostlina zahyne. 

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá přibližně rok stará rostlina; foto: Zbyněk Zezula, Agro Brno – Tuřany 

Také již zmíněný pobyt na přímém slunečním světle rostlina nesnáší, proto byste pro ni měli vybrat nějaké polostinné, ne úplně tmavé místo s rozptýleným světlem. Přímé slunce dokáže razantně popálit listy a celkově rostlinu oslabuje.

VIDEO: Které rostlinky nepotřebují vůbec žádnou péči?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci