Zamioculcas, česky zamiokulkas, si získal oblibu u běžných pěstitelů pokojových rostlin i u profesionálů. Působí exoticky, a člověk proto váhá, zda se o něj dokáže postarat. Péče o zamiokulkas je však velmi snadná!
V našich podmínkách se zamiokulkas, patřící do čeledi áronovitých (Araceae), pěstuje jako pokojová rostlina. Svým atraktivním vzhledem připomíná sukulenty. Až půl metru dlouhá vřetena nesou lesklé, smaragdově zelené listy. Jednotlivá vřetena vyrůstají z pacibulí v zemi.
Při barevném sladění s květináčkem je rostlina krásným dekorativním prvkem
Péče o zamiokulkas je hračkou, víte-li, co a jak dělat
Rostlina, pocházející z Madagaskaru, je velmi nenáročná. Potřebuje především rozptýlené světlo a dostatek vody. Zalévejte ji pravidelně jednou za týden, častěji však ne. V letním období ji jednou za čtrnáct dní přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
Na zimu je nutné zálivku omezit. Až zhruba čtrnáct dní před vánočními svátky zalévejte zase jako v létě a zamiokulkas přihnojte. V tomto období totiž přirůstají nové výhonky, které spotřebovávají mateřské rostlině mnoho energie. Poté, co se nové výhony rozvinou, zálivku opět omezte.
Zamiokulkas přesazujte jednou za dva roky v jarním období do květináče většího asi o pět centimetrů. Použijte běžný substrát pro pokojové rostliny, smíchaný s trochou písku. Na dno květináče je dobré přidat drenáž ve formě kamínků či keramzitu, aby kořeny v případě hojné zálivky nestály ve vodě.
Před Vánoci nezapomeňte na častější zálivku
Rozmnožování: vyberte si ze dvou možností
Zamiokulkas se množí nejčastěji dělením trsů při přesazování. Většinou lze tímto způsobem získat zajednou hned několik exemplářů, protože v květináči rostou společně nejčastěji čtyři rostliny a více. Úspěšnost takového množení je prakticky stoprocentní.
Mladé, nové listy poznáte podle svěží barvy
Druhou a méně známou technikou je rozmnožování pomocí lístků, které se umístí do předem vyhřátého substrátu. Takto se zamiokulkasy množí v domovském prostředí při déletrvajícím suchu: postupně shazují listy, jež následně zakoření.
Zamioculcas zamiifolia coby dárek udělá velkou radost
Zamiokulkas je výjimečný, nemocemi netrpí
Tato rostlina je dobře známá svou odolností proti nejrůznějším nemocem. Netrpí ani na virové, ani houbové choroby, netrápí ji ani nejrůznější škůdci. V říši pokojovek se jedná o zcela ojedinělý úkaz, který oceňují všichni pěstitelé.
Co však dokáže krásně rostoucí Zamioculcas zamiifolia zabít, je časté přelévání a pobyt na přímém slunečním světle. Rostlina začne mít problémy přebytečnou vodu zpracovat, její růst se postupně zpomalí, až se zastaví úplně. Krček vřeten, ze kterých rostou listy, zčerná, kořeny uhnijí a rostlina zahyne.
Takto vypadá přibližně rok stará rostlina; foto: Zbyněk Zezula, Agro Brno – Tuřany
Také již zmíněný pobyt na přímém slunečním světle rostlina nesnáší, proto byste pro ni měli vybrat nějaké polostinné, ne úplně tmavé místo s rozptýleným světlem. Přímé slunce dokáže razantně popálit listy a celkově rostlinu oslabuje.
VIDEO: Které rostlinky nepotřebují vůbec žádnou péči?