vytisknout velikost písma Založte si čajovou zahrádku a budete mít domácí čaj. Které bylinky pěstovat?

Kupovaný bylinný čaj nikdy nebude tak silný jako ten čerstvě připravený. Nejlepší je ten z doma pěstovaných bylinek. Heřmánek, citronová verbena, máta – to všechno jsou bylinky, které hravě vypěstujete na zahradě. Které další můžete doma pěstovat?

Zklidní i pomůže s usínáním

Jsou chvíle, kdy není na světě nic lepšího než dát si horký šálek čaje. Dokonce i vědecké studie potvrzují, že horký nápoj (i káva či kakao) lidem pomáhá cítit se lépe, a dokonce způsobí, že jsou laskavější k ostatním. Sílu čaje pak můžete podpořit bylinkami, z nichž nápoj připravíte. Hrnek čaje plný síly z bylinek vás může nabít energií, ale i zklidnit nebo pomoci s usínáním. Záleží jen na tom, z čeho čaj připravíte. Sušený bylinný čaj sice můžete koupit dnes už téměř všude, ale přesto existuje mnoho důvodů, proč připravovat čaj z domácích bylinek.

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

4 důvody, proč pěstovat domácí bylinky

  1. Čerstvé jsou lepší. Můžete tak využít z rostliny sílu všech vitaminů a živin, které ukrývá. Komerčně prodávané čaje se suší, aby dlouho vydržely, ale během procesu sušení přichází o důležité látky.
  2. Přesně víte, co váš čaj obsahuje. Není to tak dlouho, co testy kvality odhalily v bylinných čajích (i v bio kvalitě) stopy pesticidů a dalších zakázaných látek.
  3. Můžete si vytvořit vlastní směs na míru. Možná zrovna nemilujete heřmánkový čaj, ale když k němu přidáte citronovou trávu nebo meduňku, dostane ten správný šmrnc.
  4. Mnoho bylin z čajové zahrady najde také využití v kuchyni, takže už nemusíte kupovat další koření.
Které bylinky mít na záhoně a jak je využít na maximum?

Které bylinky mít na záhoně a jak je využít na maximum?

Jak založit voňavou bylinkovou zahrádku?

Bylinková zahrádka na vaší zahradě vytvoří útulné, voňavé místo. Aby rostlinky prosperovaly, je třeba se před jejich zasazením zamyslet. Bylinkovou zahrádku můžete uspořádat různým způsobem, ale pokud potřebujete šetřit místem, doporučujeme vyvýšenou skalku nebo zatočeného šneka.

Mnoho aromatických rostlin pochází ze Středomoří, a tak má rádo slunce. V tomto případě platí, že čím víc slunečních paprsků bude bylina mít, tím voňavější bude. Proto bylinkovou zahrádku orientujte spíše na jih. Některé menší byliny mají raději polostinné místo, a tak se jim bude líbit poloha na odvrácené straně skalky. Rostliny, které potřebují více vláhy, umístěte rozhodně do dolních pater.

Kvetoucí skalka po celý rok: Čím ji osázet, aby kvetla a nedala moc práce

Kvetoucí skalka po celý rok: Čím ji osázet, aby kvetla a nedala moc práce

Co byste měli zasadit do čajové zahrady?

Heřmánek – Tento roztomilý malý kvítek je již dlouho známý pro své přírodní uklidňující účinky. Šálek heřmánkového čaje pomůže při potížích s usínáním a s neklidem během spánku, ocení ho ale i lidé, které trápí časté záněty močových cest.

Mátu – Silice máty peprné pomáhají s trávením a zmírňují zažívací potíže. Mátový čaj také pomáhá zklidnit a pročistit dutiny při nachlazení. Takže na silném čaji si nejen pochutnejte, ale též zhluboka vdechujte jeho vůni.

Citronovou verbenu – Listy této rostliny mají ostře citronovou vůni, která působí velmi osvěžujícím dojmem. Pokud listy přidáte do čaje, pomáhá s léčbou zažívacích potíží a nevolností. V létě pak tento čaj chutná skvěle, když je ledově vychlazený.

Měsíček – Pití měsíčkového čaje slouží proti žaludečním a střevním katarům, při zánětech žlučníku a močového měchýře.  Měsíčkový čaj dále pomáhá odvádět z těla jedovaté látky a čistit játra a žlučník, proto je v těhotenství nejlepší se této bylině vyhnout.

Meduňku – čaj z této byliny využijí lidé trpící spánkovými obtížemi, protože snižuje stres, uklidňuje a uvolňuje. Také pomáhá se zažíváním a působí proti virům, zejména typu herpes. Používá se i jako koření, přidává se do ovocných salátů a nápojů.

Levanduli – Spousta lidí již používá levandulový olej ke zklidnění kožních problémů a při aromaterapii. Ale bylina může stejně posloužit v čaji, kdy pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Dokáže odstranit nezastavitelnou třesavku, migrénu a hysterické stavy. 

Fenykl – Fenyklový čaj jistě znají maminky, protože bylina podporuje laktaci a zároveň působí proti kojeneckým kolikám. I u dospělých působí proti nadýmání a při potížích s trávením, zklidňuje pocuchané nervy, pomáhá s odkašláváním, snižuje cholesterol v krvi a má močopudný efekt. Čaj se připravuje ze semínek, které je lepší rozdrtit v hmoždíři. Tak totiž bude nápoj mnohem silnější.

Při přípravě bylinného čaje pamatujte, že i v tomto případě platí známé pravidlo „všeho s mírou“. Některé bylinné čaje užívané dlouhodobě nebo ve velkém množství totiž mohou způsobit podráždění žaludku. Existuje také několik čajů, kterým by se měli vyhýbat těhotné či kojící ženy. Proto se vždy podívejte, které bylinky smíte a které ne. 

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari