vytisknout velikost písma Založení zahrady: jak začít

Nový dům stojí a kolem něj se rozprostírá několik set metrů čtverečních pozemku v nepříliš utěšeném stavu. Pohled na neupravenou plochu nutí majitele pustit se co nejdříve do díla, ale čím začít, aby to bylo správně?

Přemýšlejte, než se pustíte do akce!

Pustit se do založení zahrady můžete sami, pokud máte zkušenosti a nastudovanou vhodnou odbornou literaturu. Ještě před tím je však třeba si ujasnit, co od zahrady očekáváte, k jakému účelu bude sloužit, kdo v ní bude žít.

Jaká zahrada se pro vás hodí?

Jaká zahrada se pro vás hodí?

Rozmyslet si musíte i to, kolik peněz můžete do jejího založení investovat, dáváte-li přednost pěstování užitkových rostlin nebo chcete-li mít zahradu pro odpočinek. Uvažujete o pořízení zahradního krbu, bazénu či jezírka?

Klepněte pro větší obrázek
Deptá vás okolí vaší novostavby? Obrňte se trpělivostí a vyhněte se zběsilému vysazování všech rostlin, které vám padnou pod ruku. Zahrada musí mít řád   

Dát univerzální radu či návod, jak postupovat při založení zahrady, to opravdu nelze. Zahrada u nového obytného domu bude mít jiný charakter než zahrádka u chaty v zahrádkářské osadě. Záleží nejen na rozloze pozemku, ale také na klimatických podmínkách v dané oblasti.  

Nač nesmíte zapomenout, když plánujete zahradu

Nač nesmíte zapomenout, když plánujete zahradu

Důležitá je i orientace pozemku ke světovým stranám, kvalita půdy, v úvahu musíte brát také to, je-li pozemek v rovině nebo ve svahu. Zabýváte se chovem drobného zvířectva, máte psa? I tomu musíte přizpůsobit chod zahrady.

Zahrada na klíč vs. vlastními silami

V neposlední řadě vyvstává otázka finanční: pokud na to máte, na založení zahrady si můžete pozvat odbornou firmu. Té předložíte svoje požadavky, nastíníte představy a můžete být téměř bez starostí. Cena za založení menší zahrady, jejíž rozloha je kolem pěti set metrů čtverečních, může být třicet tisíc, ale třeba i několikanásobně vyšší.

Troufáte-li se sami pustit po prostudování odborných knih (a máte-li případně zkušeného rádce) do založení zahrady, začněte nejprve s terénními úpravami. Ač se rovinaté pozemky pro kultivaci jeví jako nejjednodušší, mohou při nevhodné výsadbě působit jednotvárně a nevýrazně.

Klepněte pro větší obrázek
Kameny coby přírodní prvek do zahrady určitě patří. Nezapomeňte se ale držet pravidla, že méně je více, a rozhodněte se pro jeden druh  

Důležité je i to, jaké máte oplocení zahrady: ploty z pletiva otvírají všem kolemjdoucím pohled na váš pozemek, vysoké zdi naopak chrání vaše soukromí dokonale, ale příliš se nehodí pro malé zahrady. Prostor pak působí velmi stísněným dojmem.

Fotoinspirace: malé zahrady jsou úchvatné, víte-li, jak je založit

Fotoinspirace: malé zahrady jsou úchvatné, víte-li, jak je založit

Oplocení kombinované z přírodního či umělého kamene a dřeva vypadá dobře, dokáže zabránit zvídavým pohledům a také se hodí ke všem druhům výsadby. Volte nenápadné a přírodní barvy dřeva, výrazný pigment plotových latí překřičí i bohatě kvetoucí keře.

Terénní úpravy přijdou na řadu nejdříve

Málokterý pozemek kolem nového domu je v takovém stavu, aby se mohl ihned osazovat. Je potřeba odstranit stavební odpad a poté rozrušit utuženou vrstvu půdy. Většinou se před stavbou shrnuje vrchní země stranou; po provzdušnění srovnaného terénu ji můžete rozhrnout zpět.

Zahrada ve svahu: jak ji vybudovat

Zahrada ve svahu: jak ji vybudovat

Přebytek zeminy (z míst, kde stojí dům) se dá použít k vytvarování terénní vlny – jak bude velká, záleží na množství zeminy. V kompozici vypadá tato úprava velice pěkně, opticky zvětší prostor a dodá mu na zajímavosti.

Svažité pozemky lze upravit terasovitě nebo můžete na části budoucí zahrady založit ve svahu skalku. Bez zajímavosti nejsou ani zídky z přírodního kamene (suché a zděné zídky) či zídky z typizovaných tvarovek – těch je na trhu bohatý výběr.

Co obsahuje obytná část zahrady

Nejdůležitějším místem zahrady se stala v posledních letech její obytná část sloužící k odpočinku a „bydlení“. Obvykle je to terasa či prostor navazující přímo na dům. Plocha bývá většinou dlážděná či zatravněná, krytá pergolou, pojednaná jako otevřený altán – záleží na možnostech a vkusu majitele.

Klepněte pro větší obrázek
Pro pergolu a další prostory k posezení vyčleňte na zahradě místo s pěkným výhledem     

Na tuto plochu může navazovat okrasná část osázená zajímavými solitérami, bazén nebo jezírko či prostor pro grilování (uzení) s krbem nebo ohništěm. Dobrý zahradní nábytek na terasu by měl být samozřejmostí.

Zakládáme ekologickou zahradu

Zakládáme ekologickou zahradu

Obytnou část zahrady orientujte tak, aby se jí dostávalo odpolední slunce. Prostor jde uzavřít před pohledy zvenčí vhodnou výsadbou ze stálezelených nebo jehličnatých rostlin ve společnosti vysokých okrasných trav.

Prostor pro pěstitele užitečných plodin

Užitkovou část zahrady oddělte od té okrasné zelení – mohou to být stříhané či volně rostoucí ploty z okrasných keřů, použít se dají i keře drobného ovoce (rybízy, angrešty, zimolez kamčatský a podobně).

Klepněte pro větší obrázek
Zahradu se snažte opticky rozčlenit

Keře drobného ovoce lze v této části vysadit i podle plotu sousedního pozemku. Ovocné stromy vysazujte raději dál od zeleninových záhonů. Je to kvůli zastínění zeleniny a chemické ochraně – postřiky ovocných stromů je třeba provádět opakovaně, takže zeleninu byste nemohli sklízet podle potřeby.

Pestré barvy do klasické zahrady patří  

Do zahrady bezesporu patří i kvetoucí rostliny. Záhonky trvalek, letniček, cibulovin či hlíznatých rostlin se vejdou i do malých zahrádek. Jaké rostliny zvolíte, opět záleží na tom, kolik času jste ochotni zahradě věnovat a co se vám líbí.  

Klepněte pro větší obrázek
Klasické záhony si vaši přízeň nezískaly? Vyzkoušejte zbudovat záhony vyvýšené 

Letničky a dvouletky jsou náročnější na předpěstování, výsadbu i likvidaci koncem sezony. Trvalky po výsadbě není nutné tři až pět let přesazovat, postarat se o ně ale musíte před zimou a na jaře každoročně. Bývají však odolnější vůči nepřízni počasí a většina z nich se hodí i k řezu.

Jak vybírat barvy rostlin do zahrady

Jak vybírat barvy rostlin do zahrady

Dvakrát měřte, jednou řežte

Jak vidíte, založení zahrady zas tak jednoduché není. Pro naprostého laika je cenná každá rada odborníka, přizvěte si tedy alespoň dobrého zahradníka či středoškoláka z oboru – ti mají jasnou představu o tom, jak budou vypadat stromy a keře a ostatní rostliny po několika letech.

Klepněte pro větší obrázek
Při výsadbě stromů a keřů se podřiďte jejich budoucím prostorovým nárokům  

Nevhodnými kombinacemi rostlin můžete pokazit estetický dojem z výsadby, stromy a keře se mohou vzájemně utlačovat, a pokud nepůjdou přemístit, po několika letech je budete muset zlikvidovat.

Doufáme, že pokud se chystáte v brzké době založit zahradu nebo patříte k těm, které toto téma zajímá, poodhalili jsme vám dnes, jak by měl vypadat váš prvotní přístup. V dalších článcích se budeme zabývat již konkrétními postupy, typy zahrad i zahradními prvky.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak vypěstovat mangovník z pecky manga z obchodu

Jak vypěstovat mangovník z pecky manga z obch…

Plody manga, které jsou právě nyní na trhu, u nás zdomácněly velmi rychle. Mangovník sice mezi běžně pěstované pokojové květiny nepatří, ale z pecky jej vypěstujeme celkem snadno. Jen vědět, jak na to.

7.  1.  2018 |
5 tipů, jak v domácnosti využít slupky z pomeranče

5 tipů, jak v domácnosti využít slupky z pome…

Šťavnaté, chutné a plné vitamínů. Pomeranče jsou nejoblíbenějším jižním ovocem. Konzumujeme je jen tak, lisujeme z nich čerstvý džus, přidáváme je do dezertů a koláčů. Slupky z nich ale vždycky skončí v koši, v lepším případě v kompostu. Přitom existuje spousta praktických způsobů jejich využití.

6.  1.  2018 |
Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, co právě letí

Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, …

Nové trendy vládnou nejen módě, ale i interiérovému designu. Přední světoví výrobci nábytku každoročně vyhlašují styly, prvky a barvy, které budou aktuálně módní. Zajímá vás, jaké to jsou pro ten letošní rok? Podívejte se do naší fotogalerie a inspirujte se!

16.  1.  2018 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami.

6.  12.  2017 |
Zahradní přístřešky aneb Vtipné tipy, jak na zahradě uložit zahradní náčiní

Zahradní přístřešky aneb Vtipné tipy, jak na …

Každý z nás jistě někdy řešil otázku "kam s ním". Připravili jsme pro vás několik tipů, kam uklidit sekačku, kolečko, hrábě, tyčky k rajčatům nebo skládací pařeniště.

11.  1.  2018 |