Dešťová voda je pro rostliny nejpřirozenější, je měkká, bez přidaného chloru a hlavně je zdarma. Stačí ji jen zachytávat do vhodných nádob a rostliny i vaše peněženka vám poděkují.
Vlastní zelenina
Není nad vlastnoručně vypěstovanou zeleninu – je chutnější, víte, čím jste hnojili, máte ji hned po ruce a její cena je v porovnání s tou ze supermarketu několikanásobně menší. V posledních, suchých letech se však pěstování domácí zeleniny mohlo prodražit. A to kvůli zalévání. Na mnoha místech nepršelo několik týdnů, studny vyschly, a tak se bylo třeba spolehnout na vodu z kohoutku.
Dešťovka je zadarmo
Ještě sice nevíme, jak suché bude letošní léto, ale připravit se na něj můžeme. Včasným nákupem a instalací vhodných nádrží na zadržení dešťové vody lze ušetřit i tisíce. Chcete-li vodu pouze na zalévání, stačí nádrže nadzemní, kde bude voda krásně odstátá a pro rostliny přiměřeně teplá.
Sudy, nebo nádrže?
Nádrže lze pořídit v různých tvarech a velikostech. Na malou zahrádku stačí obyčejný sud, pěstujete-li větší množství zeleniny nebo chcete-li zalévat i trávník, určitě využijete nádrže o větším objemu. Takové nádrže mohou stát jen tak volně, ale mnohem lepší je schovat je před zvědavými zraky, třeba za rákosovou zástěnu nebo u nich vysadit popínavé rostliny. V nabídce jsou i designové nádrže, které nemusíte schovávat, naopak budou zajímavým prvkem na vaší zahradě.
Aby voda byla čistá
Voda by do nádrže měla stékat bez nečistot, které se mohou vyplavovat z nekvalitní střešní krytiny, ale i ze zanesených okapů. Do těch je tedy lepší nějaký lapač nečistot nainstalovat. Aby se voda z nádrží neodpařovala, je lepší je ochránit před přímým slunečním svitem a zabránit vypařování.