7
Fotogalerie

Zakládáme trávník: postupujte s námi krok za krokem

Chcete letos založit vlastními silami trávník? Vhodná doba je teď na jaře. Dostatek vláhy, vyšší denní teploty a jen výjimečně slabé noční mrazíky – to jsou podmínky pro jeho vzejití a růst. Jak postupovat?

Promyslete si, k čemu trávník chcete

Než na připravenou plochu vysejete travní semeno, měli byste mít jasno, pro jaký účel bude trávník sloužit a co od něj čekáte. Trávník u luxusního sídla bude určitě jiný než zelený koberec u rodinného domku, kde bydlí rodina s dětmi. 

Někdo by rád na vlastním pozemku hřiště pro míčové hry, jiný se chce rekreovat u bazénu a další zas chová králíky, pro které potřebuje krmení. Travní směsi tedy vybírejte podle toho, k jakému účelu bude váš trávník převážně sloužit.  

trávník - děti.jpg
Děti a zvířata trávník řádně prozkouší 

Ptejte se a vybírejte

Semenářské podniky nachystaly širokou paletu travních směsí pro různá stanoviště, proto není problém si vybrat už podle názvů: Stín, Sport, Parková směs (vhodná pro rekreační účely), Golf, Obnova, Pažit a mnoho dalších.

Nejmenší balení má půl kilogramu, k dostání jsou i pytle s patnácti kilogramy travního semene. Základem travních směsí jsou kostřavy, lipnice, jílek, přidává se poháňka či bojínek a jiné trávy, aby směs vyhovovala různému zatížení.  

trávník - sekaný.jpg
Vzhled trávníku by měl korespondovat se stylem domu a vysazených rostlin
Travní směsiVzhledPoužitíCena za kg
AROS Praha
Aros Prim Decora 25nízká trsnatápro parky, zahrady190 Kč
Aros Prim Golf 25anglický trávníkpro zahrady210 Kč
poznámka: vyžaduje nízké častější sečení
Aros Prim Natur 50vyšší s jetelempastva, seno, krmení350 Kč
Aros Prim Sprint 25hustý, tmavýsportovní plochy165 Kč
Obnovasytě zelenádosev trávníku154 Kč
Travní směs do stínujemnějšípod stromy166 Kč
Travní směs do suchanížší, tužšípro krátkodbá sucha178 Kč
poznámka: déle vzchází, pomaleji roste
Oseva Choceň
Aroma - Uni 4luční s jetelovinamipro pícní porosty285 Kč
Britain - Uni 1sytě zelenámálo namáhané plochy165 Kč
Hřiště - Uni 12hustá, regenerujevysoká zátěž i sečení168 Kč
Korzo - Uni 5hustá,tmaváodolná k sešlapání158 Kč
Luxus - Uni 8jemný, hustý pažitexklusivní trávník236 Kč
Pastvina - Uni 6vyšší s jetelempastevní směs311 Kč
poznámka: vysoké výnosy po dobu 6–8 let
Seed Service Vysoké Mýto
Parková směsstřední růstrekreační trávník151 Kč
Pažitodolná, hustázátěžová směs178 Kč
poznámka: vhodná k okolí domů a chalup
Profesionálsytě zelenýnamáhaný trávník187 Kč
poznámka: vhodná pro pohyb dětí i psů
Saharastředně zelenádo suchých míst213 Kč
poznámka: hustší výsev, minimálně náročná
Stínjemná, světlástinná místa190 Kč
poznámka: potlačuje mech

Nakupujte s jistotou

Hotové travní směsi kupujte od renomovaného výrobce, ne na trhu navážené osivo v sáčcích bez označení druhu – místo nízkého trávníku pro rekreaci byste na zahradě mohli mít krmnou luční směs. Osivo si také můžete nechat namíchat přímo u firem, jež se zakládáním trávníků zabývají.  

Důkladně připravte terén

Pozemek před výsevem trávníku připravte pečlivě, zvlášť u nových staveb bývá pod vrstvou půdy navážka zbytků materiálu ze stavby. Pokud jste si jisti, že je plocha v pořádku, zbavte ji plevelů (hlavně vytrvalých – pýr, pampeliška), zkultivujte do hloubky deseti až patnácti centimetrů a nechte zem sesednout.

Pozemek urovnejte hráběmi a povrch srovnejte pomocí latě. Večer před výsevem celou plochu pokropte a rozhoďte na ni startovací hnojivo, to dodá potřebné živiny pro první období růstu trav.  

Dodržujte pravidla výsevu

Travní semeno nekupujte do zásoby, klíčivost klesá po dvou letech až o polovinu. Kolik semene budete potřebovat? Běžně se počítá 15–20 g/m2, hustší výsev do 30g/m2, což znamená, že na plochu o rozměru sto metrů čtverečních budete potřebovat kolem dvou až tří kilogramů travní směsi.

trávník - růst.jpg
Dejte semenům ty nejlepší podmínky 

Semeno vysévejte rozhozem pokud možno pravidelně, na velké plochy je vhodnější secí strojek – výsev je rovnoměrnější a spotřeba osiva není zbytečně vysoká. Po vysetí osivo lehce zapravte hráběmi do půdy, jejíž povrch pak utužíte.

Následuje zálivka, a to jemná a vydatná. Lepší než kropicí konev či hadice je postřikovač, který nevyplaví semena. Důležitá je stálá vlhkost pozemku během prvního měsíce, kdy jednotlivé druhy trav vzcházejí. Jakmile osivo zaschne, pak nevyklíčí a vy budete mít trávník s prázdnými místy.  

Zaujala vás květnatá louka?

Možná se vám nelíbí sice krásná, ale jednotvárná zeleň udržovaného trávníku – potom jste tím pravým adeptem na zahradní či parkovou louku. Nemusíte mít hektarové pozemky, takovou loučku si můžete stvořit u vesnické či rekreační chalupy nebo u rodinného domku.

Kdo nějaký ten hektar má, může si zvolit třeba motýlí louku: poskytne útočiště stále ubývajícím motýlům a jiným druhům hmyzu, které se ztrácejí z přírody. Louka je nenáročná na údržbu, seče se pouze jednou do roka.  

louka.jpg
Vyberte si odstín květů, který se vám líbí 

Ušetřete čas a získejte vlastní kus divoké přírody

Všechny květnaté louky vám „věnují“ čas. K tomu aby vypadaly krásně, je nemusíte sekat každý týden, stačí opravdu jednou dvakrát za sezonu. Směs semen od firmy Planta Naturalis pro založení takové louky obsahuje třicet až šedesát druhů semen.

Z toho víc jak tři čtvrtiny tvoří semena lučních květin, mnohdy takových, které pomalu v přírodě ubývají – hledíček, jitrocel, koukol, lnička, mařinka, ovsíček, pryskyřník, silenka, zeměžluč a spousta jiných kvetoucích lučních druhů. K dnešnímu dni jich je přes devět set! Zbytek osiva ve směsi jsou semena travin.

Květnaté loukyVzhledSloženíCena za kg
Planta Naturalis Markvartice   
Bílá louka krajkovábílé luční květiny24 druhů lučních květů a 9 travin2 450 Kč
Česká květnicepestrá, oblíbená58 druhů lučních květů a 10 travin2 982 Kč
Červená louka červánkovárůžová, červená27 druhů lučních a 9 travin2 650 Kč
poznámka: exotický vzhled
Horská loukanižší, barevná45 druhů lučních květin a 12 travin2 751 Kč
poznámka: odoláva zátěži sněhu, vhodná k rodinným domům
Louka starých časůpestrá, oblíbená50 druhů lučních květů a 10 travin2 850 Kč
poznámka: kvete až od druhého roku po výsevu
Slunná stráňkanižší, pestrá56 druhů lučních květů a 16 travin2 541 Kč
poznámka: na osluněná a výsušná místa
Zámecká loukastředně vysoká48 druhů lučních květů a 13 travin2 290 Kč
poznámka: snáší toulavý stín stromů, vhodná k chalupám i do parků
Zelený chodníčekvzhled trávníku29 druhů lučních květů a 11 travin2 250 Kč
poznámka: odolná k sešlapání, častěji sekat na 3–5 cm

Semena si můžete objednat i podle vlastních požadavků přímo u firmy, jež je pěstuje. Jak jednotlivé typy luk vypadají, si můžete prohlédnout při její návštěvě. Založení takové loučky se řídí stejnými pravidly jako založení běžného trávníku. Růst je o něco pomalejší, jednotlivé druhy rostlin mají rozličnou dobu klíčivosti, takže zapojení tohoto porostu trvá celý první rok.  

Stojí za úvahu

Semena lučních směsí se nehodí jako přísev do běžného trávníku ani k míchání s travními semeny – běžné trávy jsou šlechtěny pro intenzivnější růst a potlačení lučních rostlin. Květinové louky se nehnojí dusíkatými ani jinými hnojivy, sekají se prvně při výšce porostu nad dvacet centimetrů na výšku pěti centimetrů. Osivo je dražší, ale ušetříte v budoucnu na hnojivech i benzinu do sekačky, těmto loukám totiž svědčí sekání kosou!  

louka 2.jpg
Kouzlo domácí louky spočívá v její "neupravenosti" 

O trávník se musíte starat

Protože jste věnovali hodně času a námahy založení trávníku, nelitujte investovat do nářadí a pomůcek pro jeho budoucí ošetření.

  • Sekání – kvalitní sekačka s nastavitelnou výškou, pro větší zahrady raději motorová s pojezdem, pro malé zahrádky stačí sekačka elektrická. Nabroušený nůž musí být samozřejmostí, jinak budete mít po seči trávník žlutý zaschlými roztřepenými konečky trávy.
trávník - péče 2.jpg
Počítejte s časem, který budete muset věnovat údržbě travního porostu
  • Přihnojování – pro větší plochy si pořiďte rotační nebo štěrbinový vozík, na malé plochy lze rozhodit hnojivo ručně, ovšem jedině v dobrých gumových rukavicích s vyšší manžetou.
  • Závlaha – povrchové postřikovače k ranní či večerní zálivce nebo automatická závlaha ovládaná čidly sledujícími vlhkost půdy.
trávník - závlaha.jpg
Automatická závlaha je dobrý pomocník, který se vyplatí zvláště těm, kteří disponují vlastním zdrojem vody
  • Provzdušňování – vertikutační hrábě na menší trávníky, pro velké plochy je elektrický nebo benzinový vertikutátor nezbytností. Hnojit neprovzdušněný trávník jsou vyhozené peníze, neošetřený trávník zakrňuje, neodnožuje a skomírá.

Doporučujeme

Články odjinud