vytisknout velikost písma Zahradníkův rok: Co je třeba udělat na zahradě v prosinci

V prosinci asi každý člověk, zahrádkáře nevyjímaje, žije přípravou na vánoční svátky. Dobrý zahrádkář však nikdy nezapomíná na svou "zelenou lásku" a přemýšlí, čím by příští rok mohl obdarovat také ji.

Okrasnou zahradu uložíme k zimnímu spánku

V okrasné zahrádce by už v této době měly být všechny trvalky a okrasné keře připraveny na zimní spánek a my už jen doděláváme práce, které jsme nestihli udělat v listopadu. Je možné, že nám severák nadýchal na trávník zbloudilé listí, které není radno nechávat dlouho ležet, aby nezačalo hnít. Až se nám bude zdát zelený koberec dostatečně čistý, rozhoďme na něj trochu dobře vyzrálého kompostu, určitě mu to na jaře prospěje.

Kompost je důležitým zdrojem živin v zahradě

Kompost je důležitým zdrojem živin v zahradě

Pokud máme ve své zahrádě cesmíny, rododendrony a jiné stálezelené dřeviny, které nejsou zvyklé na tuhou zimu, uděláme pro ně zavčas vhodný kryt. Může to být například konstrukce z kůlů nebo pevných latí, na kterou upevníme jehličnaté větve a napneme pytlovinu. Necháme však určitý prostor zespodu a svrchu, aby mohl k stromům proudit vzduch. Smyslem zakrytí je totiž ochránit dřeviny proti větru a zimnímu slunci, samotná zima by jim tak vadit neměla.

Cesmína je krásná po celou zimu. Objevte rostlinu, která patří k symbolům Vánoc

Cesmína je krásná po celou zimu. Objevte rostlinu, která patří k symbolům Vánoc

Tisy a jiné vyšší stromky raději zavčas svážeme (pokud už jsme to neudělali) provázkem, aby je nepolámal mokrý sníh. Dřeviny vysazené v těsné blízkosti domu, kde ze střechy mohou padat kusy sněhu nebo ledu, raději opatříme konstrukcí z latí, o které se těžký sníh rozbije.

Jak správně zazimovat zahradní techniku

Jak správně zazimovat zahradní techniku

Ovocnou zahradu připravíme na jaro

V ovocné zahrádce můžeme zatím setřásat mumifikované plody a za příznivého počasí seškrabávat kartáčem starou borku. Určitě se pod ní bude ukrývat množství přezimujících škůdců, a proto nezapomeneme pod strom rozprostřít starou plachtu. Veškerou oškrábanou kůru se snažíme co nejrychleji spálit nebo nasypat do hluboké jámy a před zasypáním prohodit vrstvou vápna.

Jak se pozná optimální množství živin v půdě

Jak se pozná optimální množství živin v půdě

Pokud ještě nemrzne, zkypříme mísy okolo stromů, přihnojíme kořeny kompostem a shora přikryjeme vrstvou mulčovací kůry. Nezapomeneme ani na bobuloviny a přihodíme také menší vrstvu ke keřům malin, angreštu a rybízu.

Myslet budeme už na jarní přeštěpování a od poloviny měsíce se pustíme do řezání štěpů peckovin. Odebereme je z jednoletých vyzrálých výhonů silných jako tužka. Ty nejkvalitnější určitě budou na jižní straně. Po odříznutí je uložíme do kyprého substrátu na místě chráněném před slunečními paprsky a větrem.

Zimní bylinkářství

Zimní bylinkářství

Pokud ještě nepromrzla půda, můžeme se pustit do kopání jam pro jarní výsadbu. Až s tím budeme hotovi, přikryjeme je pro jistotu dřevěným můstkem. V prosinci bývá brzy tma, takže bychom si snadno mohli zlomit nohu a to by nebylo nic příjemného.

Nezapomeneme pravidelně kontrolovat a větrat prostory s uskladněným ovocem. Všechny plody napadené hnilobou likvidujeme. "Posvítíme" si také na uskladněné ochranné prostředky. Měly by být uloženy tak, aby tekuté nezmrzly a sypké nezvlhly.

Jak odebrat rouby z jabloní

Jak odebrat rouby z jabloní

V zeleninové zahradě se i pod sněhem něco najde

V zeleninové zahrádce už je konečně třeba vyvézt pařeniště. Pokud nemáme jiné plány, můžeme do něj uložit hlávkový salát, květák, kedluben a ostatní čerstvě sebranou zeleninu. Určitě zde vydrží déle než v lednici a na Vánoce se jí potěšíme.

Během bezmrazých dní, kterých bývá v posledním měsíci roku více než dost, nakoukneme pod ochranu z chvojí nebo slámy a postupnou probírkou vyryjeme trochu čerstvé zeleniny, zimní pór, růžičkovou kapustu, kadeřávek, černý kořen nebo salát polníček.

Roketa nebo rukola: snadný návod na pěstování v bytě

Roketa nebo rukola: snadný návod na pěstování v bytě

V tomto čase také nastává období rychlení některých druhů zeleniny. Uděláme si tedy čas a přesadíme do větších nádob kadeřávek a mangold. Zatím je můžeme dát do nevytápěného sklepa a podle chuti postupně přenášet do teplé místnosti. Na rychlení můžeme připravit také pažitku, ale tu je lepší nechat před uskladněním mírně promrznout.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyklujte, tvořte, buďte originální!

Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyk…

Ceny zahradního nábytku se v poslední době zvýšily, přitom šetřit potřebuje téměř každý. Pokud se váš zahradní nábytek již rozpadá a vy potřebujete nový, vsaďte na recyklaci. Z bazarů či na internetu pořiďte starý nábytek, kterému snadno vdechnete další život. Máme pro vás hromadu nápadů, jak kousky původně třeba i k vyhození proměnit v luxusní a stylové.

19.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
RecyklaceZahradní nábytek