6
Fotogalerie

Zahradní osvětlení: jaký typ zvolíte?

Chystáte se zřídit osvětlení altánu, a váháte, který typ je nejvhodnější? Nevíte, jak osvětlit část zahrady, kam nelze přivést elektřinu? Kolik to bude stát? Zeptali jsme se elektrikáře Václava Vávry.

Tu nejzákladnější radu vám sdělím hned na začátku. Dbejte na bezpečnost! Elektřina většinou další šanci nedává.

Každý dobrý elektrikář vám poradí, co jako laik zvládnete a co máte přenechat odborníkům.

Rada odborníka vám ulehčí práci

Odborníka přizvěte hned ve fázi plánování. Domluví se s vámi, kde a jaká světla je vhodné umístit. Díky jeho zkušenostem se vyhnete situaci, kdy byste měli osvětlení hotové, ale postupně byste přicházeli na nedostatky a chyby, jež by bylo třeba napravit.

svetlo_1.jpg
Na některých místech je osvětlení nutností (například vchody), na jiných spíše designovým prvkem

Osvětlení zahrady lze rozdělit podle zdroje, a to na:

  • elektrické – používá se nejčastěji (v jeho rámci bychom mohli uvést i externí zdroj výroby elektřiny, ale takové řešení se využívá minimálně, neboť provoz je velmi drahý a neekologický);
  • solární – hodí se do míst, kde není zavedena elektřina;
  • hořící – i svíčky a různé louče nám poskytují světlo, tudíž je nelze ze seznamu zahradního osvětlení vyloučit. 

Každý zdroj je jinak finančně i realizačně náročný, proto rozebereme všechny tři možnosti postupně.

svetlo_5.jpg
Svíčka stačila lidem po tisíce let, proč ji nevyužít i v současnosti?

Nejběžnější osvětlení je elektrické

Klasické elektrické osvětlení je nejdostupnější, a proto se na zahradách vyskytuje nejčastěji. I přesto musí splňovat bezpečnostní normy. Tou základní je vyhnout se natažení prodlužovacího kabelu, na který bude pršet. 

Pokud vedete kabel přes venkovní prostor, měl by být zabezpečen. Nejběžnějším řešením je zakopat jej v ochranné trubce do země. Tak jej uchráníte nejen před povětrnostními vlivy, ale i před mechanickým poškozením a hlodavci. 

Jakmile kabel dovedete na zvolené místo, nastává chvíle pro nákup konkrétního svítidla. Venkovní světla se dají pořídit od těch nejlevnějších, za které zaplatíte kolem dvou set korun, až po různé zvláštnosti, do kterých můžete investovat i několik tisíc korun.

svetlo_2.jpg
Nachází-li se osvětlení tam, kde bude muset odolávat povětrnostním vlivům, zaměřte se na výrobky pro takové podmínky určené

Doporučuji nakupovat pouze v autorizovaných prodejnách. Prodejce by vám měl nabídnout přesně to zboží, které bude odpovídat potřebám vámi zvoleného místa (při výběru je nutné zohlednit povětrnostní vlivy).

Jak předejít problémům? Na všem se domluvte předem

Nechci vás zrazovat od možnosti, že si osvětlení nakoupíte a namontujete sami. Pokud to zvládnete, proč ne. Jen si ve zkratce připomeňme, jaké výhody přináší pomoc odborníka:

  • odborník, v tomto případě elektrikář, mívá ve specializovaných prodejnách slevy na zboží
  • (je to proto, že nakupuje ve velkém množství nebo často), což pro vás znamená způsob, jak ušetřit;
  • ručí za správně, a především bezpečně namontované osvětlení; 
  • pokud si vše necháte zhotovit „na klíč“, tedy zadáte jen své požadavky a zvolená firma vám ve stanoveném termínu odevzdá hotové dílo, ručí za ně. 

Předem domluvené podmínky je vhodné zaznamenat do smlouvy. Na vše chtějte doklad (měl by obsahovat informaci, na jaké zboží nebo druh práce byl vydán, jméno a adresu firmy, IČ případně DIČ, datum, jméno člověka, který doklad vyhotovil, a razítko s podpisem). Pakliže si něčím jako spotřebitelé nebudete jisti, obraťte se na stránky Sdružení obrany spotřebitelů.

svetlo_3.jpg
Solární osvětlení je naprosto bezpečné a nevadí mu venkovní využití

Nejbezpečnější osvětlení je solární

Solární osvětlení je bezpečné, a proto ho bez jakýchkoli problémů nainstalujete sami. I z tohoto důvodu stoupá jeho obliba. Solární světla se dají pořídit v různých cenových relacích. Nejlevnější jsou k dostání už od šedesáti korun, speciální, která například mění barvy, se prodávají i za několik tisíc.  

Nebojte se levného solárního osvětlení, ale dejte si při nákupu pozor, zda v něm nechybí třeba baterie – jsou mnohdy dražší než samotné světlo. Jedná se o speciální baterie, které se během dne dobijí přes solární panel. Většinou bývá zapotřebí je po pár letech vyměnit. 

svetlo_4.jpg
Výhodou solárních světel je jednoduché přemísťování: až se vám přestane líbit tam, kde stojí, snadno je vytáhnete ze země a zapíchnete jinam  

Romantiky jako na zámku docílíte s ohněm

Nelze opomenout, že zdrojem světla na zahradě může být přímo oheň. Jak známo, je dobrým sluhou, ale zlým pánem, proto je nutné ho bezpečně udržovat. Ať už zvolíte lucerničky, louče nebo svíčky, nikdy je nenechávejte bez dozoru. Každopádně vám na zahradě vytvoří nenapodobitelnou romantickou atmosféru.

Provoňte si večerní zahradu

Právě svíčky představují nejlevnější variantu – ty nejobyčejnější pořídíte za pár korun.Vonné už bývají dražší. Louče a lucerničky vás přijdou na nějakou tu stokorunu, ale zase vydrží na více použití. Jako náplň je běžně v prodeji olej (i vonný) nebo gel, litr koupíte za sto až dvě stě korun, záleží na výrobci. 

svetlo_6.jpg
Abyste při venkovním posezení odpudili komáry, zkuste zapálit speciální svíčku proti hmyzu

Ještě by se dalo zamyslet nad tím, jaké žárovky použít a že pro „fajnšmekry“ jsou k dostání různé typy vypínačů či dokonce čidel. Ale o tom zase příště.

Doporučujeme

Články odjinud