vytisknout velikost písma Zahradní kompostér: Jaký vybrat, kde ho koupit a za kolik?

Hromadí se vám na zahradě biologický odpad ze zahrady i domácnosti, protože se na kompostu v koutě zahrady rozkládá příliš pomalu? Pořiďte si uzavřený kompostér, který proces rozkladu výrazně urychlí. Kde a jaký? Podívejte se do galerie v úvodu článku.

Blíží se vegetační sezona a s ní obvyklá otázka všech, kteří mají zahradu. Kam zase budu dávat všechnu tu trávu? Jestli máte v koutě zahrady nevábnou zapáchající hromadu kompostu, zvažte letos koupi plastového kompostéru. Má totiž mnoho výhod.

Kalifornské žížaly do vermikompostéru: Denně zpracují čtvrt kila odpadu, sehnat je můžete zdarma

Kalifornské žížaly do vermikompostéru: Denně zpracují čtvrt kila odpadu, sehnat je můžete zdarma

Ukládat odpad do kompostéru je elegantní způsob, jak se zapáchajícího, rozkládajícího odpadu zbavit, zahrada hned vypadá upravenější. Skladování odpadu v kompostéru je navíc efektivní, protože kompostování napodobuje biologické procesy, které probíhají v půdě, kdy se mrtvá hmota organického a živočišného původu rozkládá na humus. V uzavřené nádobě ale probíhá rozklad mnohem rychleji. Může za to konstrukce kompostéru, která nabízí vhodné podmínky, jako je teplo a větší přísun vzduchu díky průduchům. Mikroorganismy a bezobratlí, kteří se na rozkladu podílejí, tak mohou lépe pracovat.

Rozkladem bioodpadu vzniká humus, jde o nejúrodnější a přirozeně prohnojenou zeminu, která následně najde uplatnění při pěstování pokojovek i rostlin na zahradě.

Kompostovací separační toaleta nepotřebuje vodu ani kanalizaci. Můžete tak bydlet kdekoliv

Kompostovací separační toaleta nepotřebuje vodu ani kanalizaci. Můžete tak bydlet kdekoliv

Co do kompostu patří a co ne

Dejte pozor, co do kompostéru dáte, abyste neměli humus znehodnocený. Do kompostéru patří všechny zbytky ze zahrady, také popel, papírové kapesníky a ubrousky. Můžete přidat zbytky ovoce a zeleniny, staré pečivo, kávovou sedlinu, použité pytlíky od čaje, skořápky vajec a ořechů, hnůj a močůvku, peří, chlupy, vlasy. Čím pestřejší složení, tím lepší výsledná kvalita.

Do kompostu ale rozhodně nepatří zbytky z vaření, kosti a odřezky masa. Také sem nedávejte pecky a slupky z tropického ovoce, větve z tújí, popel z cigaret či exkrementy.

Pistáciové skořápky proměníte v krásné dekorace. 35 inspirací, které stojí za vyzkoušení

Pistáciové skořápky proměníte v krásné dekorace. 35 inspirací, které stojí za vyzkoušení

Zakládáme nový kompostér

Tím nejdůležitějším kritériem při výběru nového kompostéru je množství odpadu, který na zahradě a v domácnosti vyprodukujete. Až si pořídíte vhodnou nádobu, dejte na její spodek vrstvu suchého a hnědého odpadu – větviček, suché trávy, listí a podobně. Ta umožní provzdušnění a odtékání přebytečné vody. Na tuto vrstvu patří tenčí vrstva zelených zbytků. V kompostu by se měly vrstvy střídat a také byste je měli občas promíchat, tím urychlíte rozklad. Kompost potřebuje dostatek vláhy, nebojte se jej proto v horkých letních měsících zalít. Kde a jaký kompostér pořídit? Podívejte se do galerie v úvodu článku.

Máte zdravý kompost? Co pro něj musíte na jaře udělat

Máte zdravý kompost? Co pro něj musíte na jaře udělat

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika