vytisknout velikost písma Zahradní kaly pokvetou na záhonech i v nádobách

Bíle kvetoucí kaly působí v kyticích exoticky, jen škoda, že pohled na ně si dopřáváme spíše jen ve výjimečných případech. Řešení nabízejí zahradní kaly s květy všech barev, které vypěstujete podobně jako jiné hlíznaté rostliny.
Zahradní kaly pokvetou na záhonech i v nádobách

Oblíbené pokojové kaly prodělaly po ústupu z výsluní znovuzrození. Bílá pokojová kala (Zantedeschia aethiopica) se pěstuje pro zimní řezané květy, v létě prodělává vegetační klid končící během srpna, kdy se vysazuje do skleníků či zimních zahrad.  

Vypěstujte si lilie: daří se jim i v květináči

Vypěstujte si lilie: daří se jim i v květináči

Její blízké příbuzné, jimiž jsou Zantedeschia albomaculata kvetoucí bíle, Zantedeschia elliotiana se žlutými květy a fialově růžová Zantedeschia rehmanii, poskytly základ pro vyšlechtění mnoha barevných hybridů zahradních kal kvetoucích v létě. 

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z rodičů dnešních pestrobarevných kal – Zantedeschia rehmanii

Menší a nápadnější

Zahradní kaly dorůstají oproti téměř metrové pokojové kale jen do výšky od čtyřiceti do šedesáti centimetrů. Upoutají přepestrou paletou barev od bílé přes růžovou a mnoho odstínů žluté a oranžové až k rudým a tak fialovým kalám, že se jejich květy zdají téměř černé.  

Mohlo by vás zajímat: Jak na pěstování denivek

Mohlo by vás zajímat: Jak na pěstování denivek

Navíc má většina hybridů i mramorované listy, takže jsou ozdobné i v době, kdy právě nekvetou. Všechny kříženci zmíněných kal prodělávají vegetační klid od pozdního podzimu do předjaří v ploché zaschlé hlíze.  

Odrůdy kaly zahradní (Zantedeschia)
barevné odrůdybarva květůdoba květuvýška rostliny
'Amarone'červená, žlutý jícenčerven až září50 cm
'Amazone'fialově červenáčerven až srpen50 cm
'Annekee'fialová s krémovoučerven až srpen60 cm
'Ascari'purpurová, světlý lem, tmavý jícenčerven až konec srpna50 cm
'Black Magic'sytá, krémově žlutáčerven až srpen50 cm
'Black Eyed Beauty'žlutá s purpurovým jícnemčervenec, srpen50 cm
'Black Star'černofialováčervenec, srpen50 cm
'Cameo'smetanová, tmavě růžový jícenčerven až srpen60 cm
'Captain Corona'bílá s tmavým jícnemčerven až srpen60 cm
'Captain Chelsea'žlutá, květ uvnitř tmavý s lememčerven až srpen60 cm
'Captain Miller'sytě žlutáčerven až září60 cm
'Captain Palermo'fialováčerven až září60 cm
'Captain Reno'šarlatově fialová, krémové skvrnyčerven až srpen60 cm
'Captain Rivera'červená s bílým mramorovánímčerven až srpen60 cm
'Captain Rodin'růžová s tmavě růžovým jícnemčerven až srpen60 cm
'Captain Romance'sytě růžová se světlejší kresboučerven až srpen60 cm
'Captain Rosete'růžovobíláčerven až srpendo 60 cm
'Captain Safari'ohnivě oranžově červenáčerven až září60 cm
'Captain Tendens'smetanově žlutáčerven až srpen50 cm
'Captain Volante'smetanováčerven, červenec60 cm
'Corona'světle krémováčerven až srpen60 cm
'Dominique'červeně oranžováčerven až září60 cm
'Firelights'ohnivě žlutá s rudým jícnemčerven až září50 cm
'Mango'sytě oranžová s červeným jícnemčerven, červenec50 cm
'Naomi'tmavě purpurováčerven až srpen60 cm
'Neon Amour'fialově červenáčerven, červenec50 cm
'Picasso'bílá s fialovým jícnemčerven, červenec50 cm
'Pink Persuation'červenorůžováčerven, červenec40 cm
'Pretty Woman'sytě červená, červený toulecčervenec až srpen50 cm
'Purple Haze'červená, světlý lemčervenec až září50 cm
'Red Cobs'tmavě červenáčerven, červenec60 cm
'Red Sox'světle červenáčerven, červenec60 cm
'Renoir'nachová, světlejší skvrnkyčerven až srpen50 cm
'Rehmanii'sytě růžově červenáčerven až září50 cm
'Schwarzwalder'černě fialováčerven až srpen50 cm
'Solfatare'žlutáčerven až srpen60 cm

Kaly vypěstujete snadno

Hlízy kal se dnes už dají koupit v zahradnických centrech i v internetových obchodech. Jejich sortiment je opravdu rozsáhlý, ceny se dají srovnat s cenami jiřin nebo gladiolů. Kupte si více barev, kombinace tmavých a světlých odstínů je velmi efektní.  

Přečtěte si v diskuzním fóru, jak kaly pěstují naši čtenáři.

Od výsadby do vykvetení potřebuje hlíza asi devadesát dní, je ale možné rostliny přirychlit výsadbou do květináče během března. Probudíte je pravidelnou zálivkou a teplotami nad patnáct stupňů. 

Klepněte pro větší obrázek
To, co na kalách obdivujeme, je jen obal květenství, jímž je toulec uprostřed kalichu

V době výsadby na venkovní záhon by neměly být výkyvy teplot půdy příliš rozdílné, to zahradní kaly špatně snáší. Z toho vyplývá termín vysazování až po polovině května. Narašené rostliny vysazujte, když budou mít výšku od tří do pěti centimetrů, vyšší se špatně přizpůsobují přesazení.  

Hlízy sázejte podle velikosti sedm až deset centimetrů hluboko (větší hlízy hlouběji, menší mělčeji). Odborníci doporučují výsadbu do hnízd, to znamená čtyři až šest hlíz do jednoho důlku. Dohromady můžete dát i různé barvy a kaly s různou dobou kvetení, záhon bude pestřejší.  

Letní péče o kaly je minimální

Ještě na jedno malé opatření při výsadbě narašených kal nezapomeňte: pokud je záhon na celodenně osluněném místě, zastiňte pro první dny rostliny, aby se listy nespálily a nezpomalil se tak jejich růst.  

Během vegetace můžete kaly občas přihnojit plným minerálním hnojivem a dopřát jim pravidelnou zálivku. Nikoliv přemokření, půda by měla být přiměřeně vlhká a nepřesychat. Střídání sucha a mokra kalám vůbec neprospívá.  

Rostliny snesou plné výsluní, pokud mají zastíněný kořenový systém, dobře prospívají i v slabším polostínu. Máte-li zasazené hlízy malé, nebuďte zklamáni z toho, že málo kvetou: čím starší (více jak tříletá) rostlina a větší hlíza, tím více má oček, z nichž vyrazí více květů. 

Klepněte pro větší obrázek
Ani prudký liják pevným květům kal neublíží – po oschnutí špinavé kapky zmizí jako mávnutím kouzelného proutku

Kaly v nádobách? Žádný problém!

Do pěkné terakotové nádoby s dobrou drenáží lze vysadit několik různobarevných hlíz, a ozdobit tak kalami terasu nebo vstupní prostor domu. Při pěstování v mísách a květináčích půda rychleji vysychá, musíte proto přizpůsobit zálivku požadavkům rostlin.  

Pozor dejte i na to, aby nádoba nebyla z jižní strany příliš vystavena slunci, přehřátí poškozuje kořeny a výkyvy teplot v půdě mezi dnem a nocí jsou pak příliš velké. Postavte mísu s kalami buď do polostínu, nebo ji z jižní strany zastiňte.  

Pěstování kal na vyvýšených záhonech nepřinese mnoho radosti; rostliny jsou neduživé a velmi málo kvetou. Na vině je zřejmě přehřívání a vysychání půdy, poškozující jemné kořeny hlíz. Opatrně i při okopávce na záhonech. Kaly sice koření hluboko, ale hlízy narůstají za pomoci podpovrchových kořenů.  

Nástup podzimu znamená pro kaly klid

Většina barevných kal kvete od června do srpna, některé až do září. Jakmile teploty klesnou trvale pod patnáct stupňů, ukončují rostliny vegetaci – listy začínají žloutnout a zasychat.  Do poloviny října je nejvhodnější doba hlízy vyjmout ze země a uskladnit na zimu. 

Klepněte pro větší obrázek
V podmračených dnech je ohnivá kala malým slunkem na záhonu

Při teplém počasí do konce září mívají kaly ještě listy poměrně zelené, proto jim je při vyjmutí ze země zkraťte asi na deset centimetrů a nechte zaschnout. Sklizené, proschlé hlízy uskladněte podobně jako hlíznaté begonie – do téměř suché rašeliny při teplotách od pěti do deseti stupňů.  

V této době můžete velké hlízy použít k namnožení kal – odlomte přiměřenou část s viditelnými očky a nechte ji zaschnout (ránu lze zasypat dřevěným uhlím).

AbecedaZahrady.cz radí: Květní stvoly vytrhněte  

Zapamatujte si, co vašim kalám při řezu květů prospěje: stonky s květy opatrně z trsu vytrhávejte, budou delší a na rostlině nezůstanou jejich zbytky, které by mohly zahnívat.

Starší, bohatě kvetoucí kaly vám poskytnout dostatek řezaných a hlavně trvanlivých květů do vázy. Při běžné péči (výměna vody ve váze) vydrží květy dva týdny, s přidáním výživy pro řezané květiny ještě déle.  

Klepněte pro větší obrázek
Nejtmavší barvou mezi kalami se chlubí odrůda 'Schwarzwald '– vyzrálý květ přechází do černě fialového odstínu  

Trápení téměř žádné

Zahradní kaly škůdci netrpí. Z chorob se občas objeví mokrá hniloba na hlízách. Je-li napadení v malém rozsahu, lze povrchovou část očistit, zasypat dřevěným uhlím a nechat zaschnout. Pak pravidelně kontrolovat, jak se hlíze daří. Pokud by byla napadená hodně, je lepší ji zlikvidovat.  

Sortiment kal se každoročně doplňuje o další barevné krásky, zkuste tedy na zahradě něco nového a nenáročného, co vás potěší už v příštím létě.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

7.  12.  2019 |
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Je tu první adventní neděle a s ní i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

26.  11.  2019 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

2.  12.  2019 |
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.

27.  11.  2019 |
Návštěva potřebuje jen půl minuty, aby zhodnotila váš domov. Čeho si všimne jako první?

Návštěva potřebuje jen půl minuty, aby zhodno…

Nezáleží na tom, zda preferujete retro, skandinávský, nebo třeba boho styl. Návštěvu na první pohled zaujmou úplně jiné věci. A během chvilky vás ohodnotí. Prozradíme vám, čeho si všímá jako první – co byste tedy měli ohlídat, aby se u vás návštěva cítila dobře.

29.  11.  2019 |