vytisknout velikost písma Zahradní jezírka s vodou, která jiskří

Bazénů a zahradních jezírek je u nás hodně, v přepočtu na obyvatele jsme prý dokonce na čelním místě. Voda se nám líbí, vždyť mít alespoň malý kousek vlastní vodní plochy je krásné. A kdo tomu kouzlu již podlehl, jistě souhlasí.

Ne všechna domácí jezírka ale splňují představy svých majitelů. Je třeba vědět, jak a jakými přípravky udržet v jezírku křišťálově čistou zdravou vodu. Dnes již existují přírodní přípravky na bázi bakterií a enzymů –  skvěle fungují a jsou šetrné k prostředí i zdraví lidí.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhodující okolnosti pro krásné a zdravé jezírko

V první řadě je důležité mít jezírko dobře postavené – nejlépe odborníky – aby dobře fungovalo. Je nutné zohlednit poměr koupací a břehové čistící zóny, osadit vše správnými rostlinami, zajistit dostatečné provzdušnění, používat vhodný podklad na dno (různé frakce kačírků a podobně). Firmy, které to umějí, se sdružují do Svazu zakládání zeleně.

Obvyklým problémem je vyšší pH vody. Často se musí snižovat. Při tom je ale nutné vzít v úvahu hodnotu uhličitanové tvrdosti vody – pokud je nízká, pH se po aplikaci přípravku mění velmi rychle, pokud je vysoká, je nutné naopak zvýšit dávkování. Při regulaci pH vody v jezírku se doporučuje s ohledem na vodní organismy neměnit pH v průběhu 24 hodin o více než 1,0.

Klepněte pro větší obrázek

Jako podpůrný prostředek zajišťující správnou funkci jezírka se používají bakterie. Po napuštění vody do jezírka se urychluje nastavení biologické rovnováhy právě díky nim. Pokud je voda v jezírku starší, bakterie „zleniví“. Doporučuje se proto neustále doplňovat bakterie nové, „hladové“, které zajistí správnou funkci jezírka a podpoří samočisticí biologickou rovnováhu vody.

Pokud něco není v pořádku, voda zezelená nebo přebují řasy. Pak je vhodné sáhnout jednorázově po přípravku, který z vody vysráží fosfor – živiny pro řasy – tím řasy uhynou a sedají ke dnu. Poté se odfiltrují, odsají nebo seberou ze dna a voda je opět průzračná.

Klepněte pro větší obrázek

Pro jezírka s vysokým vnosem fosforu, například poblíž hnojených trávníků nebo s vysokým rizikem náletů organiky ve formě listí ze stromů či pylu, se jako prevence před růstem řas používá sorbent ve formě polštářků, který je umístěn ve filtraci a průběžně z vody fosfor vychytává. Takovou funkci také dobře vykoná v době, kdy ještě vodní rostliny nejsou ve vegetačním období a kdy jejich spotřeba fosforu není vysoká.

Klepněte pro větší obrázek

Když se ví jak na to, bude káva u vašeho jezírka opravdu chutnat

Tyto informace vám přinesl tým internetového obchodu Bakterie-enzymy.cz ve spolupráci s výrobcem prostředků pro zdravá jezírka společností PROXIM.

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

7.  12.  2019 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

2.  12.  2019 |
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.

27.  11.  2019 |
Jak pěstovat vánoční kaktus, aby za rok opět vykvetl?

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby za rok opět …

Kvetoucí vánoční kaktus je právě teď ozdobou mnoha domácností. Co myslíte, přežije u vás do příštích Vánoc? Nemáte-li s jeho pěstováním zkušenosti, přečtěte si, jak o něj pečovat tak, aby za rok opět vykvetl.

10.  12.  2019 |
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

21.  11.  2019 |