vytisknout velikost písma Zahradní floxy: téměř zapomenuté krásky

Mezi okrasné rostliny, které v dřívějších dobách nechyběly ve venkovských zahradách, patří floxy neboli plamenky. Později se z nich téměř vytratily, ale v posledních letech se opět staly součástí zahrad. Krásně vypadají, kvetou celé prázdniny a náramně voní. Přečtěte si, jak pěstovat floxy nízké, kobercové i floxy vysoké přes metr.

Nízké plamenky vytvářejí polštáře, zdobí zídky

Ve skalkách vykvétají na jaře mezi prvními polštáře nízkých plamenek (Phlox subulata). Jsou nenáročné, snášejí sucho a milují slunce. Plamenky přežily všechny módní vlny a na zídkách i obrubách záhonů se rozzáří růžové, bílé nebo fialové kvítky už v dubnu. Méně známý je Phlox divaricata, trvalka vysoká kolem třiceti centimetrů se světle modrými květy. Vykvétá o měsíc později, a to i v polostínu. 

I plamenky přišly zdaleka

Víc než sedmdesát druhů plamenek pochází ze Severní Ameriky, jeden druh má domov na Sibiři. Jsou mezi nimi několikacentimetroví trpaslíci i druhy hodně přes metr vysoké. Různé barvy květů i odlišný růst (druhy plazivé, poléhavé, vzpřímené) zaujaly zahradníky už před více než třemi sty lety. V té době se v Evropě objevily první vysoké plamenky. Důležitou roli sehrály i státy Anglie a Německo, v nichž byly vyšlechtěny stovky nových odrůd. Dařilo se i ruským zahradníkům, a tak počet odrůd dosáhl k dnešním dnům několika stovek. 

Chcete floxy pěstovat? Přečtěte si, jakou péči potřebují

Chcete floxy pěstovat? Přečtěte si, jakou péči potřebují

Vysoká plamenka latnatá kvete celé prázdniny

Plamenka latnatá (Phlox paniculata) je známá hlavně pod zlidovělým názvem flox. Některé odrůdy patří mezi nejvyšší letničky – dorůstají do výšky sto dvacet centimetrů, nejnižší odrůdy měří kolem padesáti centimetrů. Mají i rozličnou stavbu květenství (laty) a velikosti květů, některé mají květy pouze jednobarevné, jiné s očkem nebo „hvězdičkou“ v jiném odstínu. Od července do srpna kvetou vytrvale a bohatě za každého počasí. 

Floxům se nejlépe daří v podhorských oblastech

Floxy rostou dobře ve vlhčích, ale ne zamokřených půdách. Tam je pěstovat nelze, zakrňují a kvetou slabě, řídce či vůbec. Vyhovují jim podhorské oblasti s vyšší vzdušnou vlhkostí, a pokud mají dostatek vláhy, prospívají i na plném slunci. Jižní záhony a teplé oblasti snesou také, ale pak dávají přednost polostínu, kde netrpí suchem.

Kdy a kde si pořídit plamenky

Sazenice kupujte v zahradnických podnicích nebo prodejnách – budete mít jistotu, že sazenice jsou zdravé a ve vybrané odrůdě. Připravte jim dobře prokypřený záhon s živnou půdou a dostatkem vláhy a sázejte na vzdálenost čtyřicet padesát centimetrů. Do výsadby se můžete pustit na podzim nebo na jaře, musíte je ale pravidelně zalévat a nenechat záhon zaplevelit. Vydrží na stanovišti pět šest let – po té době bude třeba, abyste je rozsadili. 

Který kultivar vybrat?

Z červených kultivarů si zaslouží pozornost středně rané, kolem osmdesáti centimetrů vysoké plamenky 'Aida' a 'Starfire', o něco později rozkvétá červená 'Orange'. Bílá, téměř metrová 'Sommerkleid' je středně raná a stejně vysoká 'Fujiyama' má sněhobílé bohaté laty květů. V druhé půli července kvete i nižší plamenka – bílá s červeným okem – 'Kirmesländer'. Růžová 'Würtembergia' je raná, sedmdesát centimetrů vysoká, o něco nižší 'Little Princess' má světlejší hvězdičku. Tmavé očko najdete ve středně rané plamence 'Frührosa'. Kultivary fialové barvy jsou například středně raná (syté barvy) 'Prof. Went' nebo 'Luc’s Lilac' s drobnějšími lila květy. 

Vybíráme trvalky vhodné na výsluní

Vybíráme trvalky vhodné na výsluní

S jakými rostlinami to plamenkám sluší

Zahradní floxy lze kombinovat téměř se všemi trvalkami, barevné kombinace by měly ladit oku. Tmavší odrůdy vypadají dobře třeba s bílými zahradními kopretinami, žlutými rudbekiemi nebo se světlou čechravou (Astilbe). Bílé plamenky vyniknou vedle třapatek, tmavě modrých ostrožek i barevných denivek. Mohou také být dobrým pozadím na trvalkovém rabatu.

Porostou floxy i na balkonu?

Při dobré péči vám floxy porostou i na balkonu nebo lodžii. Stačí prostorná nádoba (podle velikosti rostliny zvolte i velikost nádoby, zpočátku tedy menší) s drenáží, vyplněná dobrou zahradní zeminou. Přímý celodenní úpal rostlinám nesvědčí, obzvlášť v horkých dnech je potřeba zalévat i dvakrát denně, aby nepřeschla zemina. Přihnojujte je jednou za tři týdny plným hnojivem. Rostlinám škodí přemokření kořenů, na které reagují zpomalením růstu a (pokud je přemokření trvalé) odumíráním. Na zimu jim prospěje, přestěhujete-li před příchodem mrazů nádobu s rostlinami k dobrým lidem do zahrádky: zapusťte ji do země, přikryjte chvojím a listím a nechte tak do jara, než začnou floxy rašit.  

Trvalky k řezu: výběr a pěstování

Trvalky k řezu: výběr a pěstování

Nejčastěji je napadá padlí

Plamenky dokáže potrápit padlí, které se objevuje na listech v druhé polovině léta. Poměrně dobře se dá zlikvidovat postřikem běžnými fungicidy (Dithane). Nepříjemným problémem je výskyt háďátka. To se bohužel řadí k velice úporným škůdcům. Napadené rostliny mají pokroucené listy i výhony, spodní část stonků se deformuje. Celkově je rostlina nevzhledná, neroste, málo kvete a láme se. Suchá jara bývají příčinou rozmnožení háďátek, ochrana proti nim je nejistá a nezničí škůdce úplně. (Velice odolná je proti škůdci 'Fudjiyama'). Napadené rostliny raději zlikvidujte, nové pak nikdy nesázejte na původní místo, kde háďátko dokáže přežít v půdě i několik let. Odpuzují ho aksamitníky (afrikány), které se mohou vysázet v blízkosti plamenek. Plamenky nejsou přes léto, kdy kvetou, nijak náročné, potřebují jen dostatečnou zálivku a ochranu proti padlí. Odlomení či odstřihnutí odkvetlých lat je spíše „kosmetická“ akce, zaschlé květy vypadají na záhonech dost nevzhledně. Víc od vás nebudou chtít: budou si kvést a vonět spokojeně celé léto.

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla