vytisknout velikost písma Zahrádkářská sezona 2012: ostálky, dokonce i s medailí

Dlouhé a neúnavné kvetení, spousta barev, široké uplatnění na záhonech, v nádobách i k řezu.

To vše dělá z ostálek známých též pod názvem cínie (Zinnia) jednu z nejpopulárnějších zahradních květin. Snad pouze astry a aksamitníky se s nimi mohou rovnat.

Klepněte pro větší obrázek
Ostálky patří k nejpěstovanějším letničkám; foto: Profimedia

Když vezmete v úvahu jednoduché pěstování, bujný růst, neúnavné kvetení a navrch ještě přitažlivost pro motýly a včelky, dostanete rostlinu, bez které se vaše zahrada neobejde.

Variability ostálek je úžasná – odrůdy jiřinkokvěté, kaktusokvěté, pomponkovité, scabiosokvěté. K tomu ostálka haageova, ostálka úzkolistá a ještě i nová ostálka marylandská. Letos přichází pěstitelé s dalšími dvěma novinkami.

Zlatožlutá s červeným žíháním

Tou první je 'Popart golden and red'. Typem květu v ychází z odrůdy 'Pepermint stics' , která má stříkané květy v různých barvách. 'Popart golden and red' je vzhledově konzervativnější, její k věty jsou zlatožluté s červeným žíháním.

Klepněte pro větší obrázek
'Popart golden and red'; foto: Semo

Patří do typu ostálek jiřinkokvětých (Zinnia elegans). Středně vysoké rostliny této odrůdy jsou dostatečně pevné, aby se na záhonu nevylamovaly, jejich výhony jsou ale dost dlouhé na to, aby se daly řezat do váz.

Ostálka s květy v barvě ohně

Druhou novinkou je plnokvětá odrůda 'Zahara double fire' s výraznými jasně oranžovými květy. Jedná se o ostálku marylandskou (Zinnia marylandica), která se od ostatních rostlin svého druhu odlišuje tak výrazně, že získala ocenění Fleuroselect gold medal winner.

Klepněte pro větší obrázek
'Zahara double fire'; foto: Semo

Oč se jedná? Tento titul získá každý rok pouze pár těch skutečně nejlepších novinek mezi letničkami, trvalkami a balkonovými květinami. Jsou to pouze ty odrůdy, jež ve svém druhu přináší něco výrazně nového a výjimečného.

Rostlinný šampionát

O tom, které kultivary budou oceněny, rozhoduje organizace Fleuroselect. Ta vznikla počátkem 70. let minulého století a sdružuje evropské šlechtitele, výrobce a distributory osiv květin.

Jejím cílem je hodnocení, ochrana a propagování nových odrůd generativně i vegetativně množených letniček, trvalek a balkonovek. Kromě vrcholného titulu v podobě zlaté medaile Fleuroselect gold medal mohou rostliny získat také ocenění Fleuroselect Cena kvality a Fleuroselect Novinka.

Hodnocení probíhá podobně jako degustace vína – anonymně. A co se stane s odrůdovými šampiony, kteří se dočkají ocenění? Získají přední místa v katalozích semenářských firem a jsou propagováni po botanických zahradách celého světa.

Klepněte pro větší obrázek
'Zahara double fire'; foto: Semo

Nepěstujete vítěze?

Vzhledem ke čtyřicetileté tradici tohoto evropského klání je docela dobře možné, že na zahrádce pěstujete některé z v dřívějších ročnících oceněných kultivarů. Patří mezi ně modrá převislá petúnie (surfínie) 'Wondervawe blue F1', poschoďová monarda 'Bergamo', hvozdík bradatý 'Noverna clown F1' a gazánie 'Daybreak red stripe F1'.

Klepněte pro větší obrázek
Ostálka: detail květu; foto: Profimedia

Pěstitelské tipy

  • Ostálky vyžadují slunce, sucho a dobře propustnou půdu. Vyberte pro ně na zahradě plně osluněné a vzdušné místo. Rostou prakticky v každé zemině, vyhněte se ale půdám těžkým, slévavým a přemokřeným.
  • Přímý výsev ostálek na záhon u nás sice není obvyklý, přinese vám ale jistý úspěch. Semena vysévejte počátkem května do řádků nebo hnízd a po vytvoření prvních pravých listů semenáčky vyjednoťte.
  • Velkokvěté ostálky profitují z odstraňování odkvetlých uvadlých květů. Zabráníte tvorbě semen, podpoříte další kvetení a ve vlhkém počasí odstraníte zdroj šíření houbových chorob.
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla