vytisknout velikost písma Zahrádkářská sezona 2010: představujeme vám nové odrůdy zelenin

I letos vám představíme nové odrůdy zelenin, bylin a květin, jež se objeví v prodeji. Co se osiva zelenin týče, šlechtitelské firmy nezahálely; nabízejí víc než čtyřicet novinek, které jsou vysoce výnosné, odolné proti různým chorobám a snesou i chladnější klima.

Aby se majitelům zahrádek splnily představy o úrodě, je nutné měnit každý rok všem plodinám jejich stanoviště. Tímto postupem zajistíte, že nedojde k jednostranné únavě půdy, kdy se některý z důležitých výživných prvků vyčerpá, a rostliny nasazené v následujícím roce potom strádají nedostatkem živin.

Střídání je každoroční nutnost

Změna stanoviště pomáhá také proti vzniku některých úporných onemocnění, jako jsou plísně nebo virové mozaiky. Škodlivé zárodky pak nemají šanci přežít, a my, zahrádkáři, můžeme mít zase o něco klidnější. 

S únavou půdy přímo souvisí pravidelné podzimní rytí. Nejen že se jím promíchává půda a narušuje její škraloup, ale při zarývání kompostu nebo trávy s listím obohatíte záhony o důležité živiny. Někteří zahrádkáři dokonce ještě na jaře před sázením rozhazují po záhonech granulovaná hnojiva.

Osvěžte svoje záhony některou z nových odrůd!

'Tosca' je jméno nové polopozdní odrůdy cibule oválného tvaru, určené především pro krájení na plátky. Cibule mají příčný průměr pět centimetrů a dorůstají délky až čtrnáct centimetrů. Skladovatelnost této odrůdy je velmi dobrá.

Klepněte pro větší obrázek
Cibule 'Tosca'; foto: Luboš Srbek, Moravoseed

'Dita' je zelenoluský a středně raný fazol s velmi vysokým výnosem a kvalitními zelenými, mírně prohnutými dlouhými lusky. Hodí se pro přímé i konzervárenské zpracování. Opravdové labužníky zaujme 'Cezar', odrůda s velmi drobnými, kvalitními a chutnými zrny, jejímiž charakteristickými rysy jsou ranost, vysoký výnos a možnost zpracování na různé způsoby.

'White wonder' a 'Simona F1', tak se jmenují dvě nové odrůdy kukuřice. První z nich je středně raná a její plody váží více než čtvrt kilogramu, druhá je pozdní, určená do teplejších oblastí.

Květák 'White rock' představuje odrůdu nehybridní, pozdní a hustě olistěnou. Růžice je odolná proti žloutnutí a mechovitosti. Vegetační doba trvá něco málo přes čtyři měsíce.

Majoránka se u nás konečně prodává ve více než jedné odrůdě! K původnímu kultivaru 'Marcelka' přibyla ještě 'Marietta'. Nově příchozí však vyžaduje teplejší polohu v závětří a hlinité půdy.

Opět se rozrostla i rodina mrkve, tentokrát hned o dva kousky. První z nich, 'Calibra F1', je velmi ranou hybridní odrůdou určenou ke svazkování, jejíž kořen má velkou odolnost proti praskání. Druhou je pozdní hybridní 'Koloseum F1' s délkou kořene až třicet centimetrů a lahodnou jemnou chutí.

Okurky: hned pět novinek

Okurka nakládačka je od letošního roku k dispozici hned v pěti nových odrůdách. 'Alhambra F1' a 'Aloe F1' jsou hybridní a hruboostné, rané a vhodné do chladnějších oblastí. 'Iwonna F1' je hybrid kompaktního vzrůstu. Velmi dobře roste v chladnějších oblastech. Plody se mohou použít pro výrobu rychlokvašek.

Klepněte pro větší obrázek
Hruboostné okurky dobře prospívají i v podhůří Krkonoš; foto: Luboš Srbek, Moravoseed

'Harriet F1' a 'Zsofi F1' jsou rané partenokarpické okurky, určené do typicky okurkových oblastí. Poznáte je podle tupých, nehořkých plodů s jemnou bradavičností. Všechny nové odrůdy jsou rezistentní vůči virové mozaice a vysoce tolerantní k plísni okurkové.

'Artist' a 'Semaroh', tak se jmenují papriky patřící do skupiny beraních rohů, jež mají červené plody. Svou povahou se výborně hodí jak k přímému zpracování, tak konzervaci.

Nové odrůdy klasických zeleninových paprik, 'Dráky F1' a 'Sharon F1', patří k hybridům se středním vzrůstem, které mají světle zelené plody. V teplejších oblastech se mohou pěstovat i přímo na poli. První ze jmenovaných má středně pálivé plody.

Klepněte pro větší obrázek
Paprika 'Dráky F1' má sytě červené plody; foto: Ing. Peter Gajdoštin, Semo

Na stůl i do trouby

Skupina tyčkových rajčat je od letošní sezony zase o něco větší, přibyly zde čtyři odrůdy pro různé použití. První z nich má jméno 'Akron F1'. Jak již označení napovídá, jedná se o středně raný hybrid s velkými plody o hmotnosti až sto padesát gramů, vhodný pro pěstování ve skleníku nebo foliovníku, v teplejších oblastech je možné pěstovat jej i na poli.

Druhou nově nabízenou odrůdou je hybridní polopozdní 'Ateron F1' s kulovitými plody o hmotnosti až sto čtyřicet gramů. Pěstuje se stejným způsobem jako předchozí odrůda. 'Homestead' je středně pozdní skleníkovou odrůdou s plody o hmotnosti až pět set gramů, určenou do salátů, sendvičů a na pečení.

Klepněte pro větší obrázek
Rajčata dávají v dobrých podmínkách vysoké výnosy; foto: Luboš Srbek, Moravoseed

Poslední novinková odrůda 'Pollicino F1' je zvláště zajímavá svými malými plody ve tvaru datlí. Tyto plody mají zajímavou chuť a jejich hmotnost činí nanejvýše pětadvacet gramů.

Ředkvička se dočkala hned tří nových odrůd, nazvaných 'Blanka', 'Ester' a Primara F1'. Všechny tři jsou rané, určené pro rychlení nebo polní pěstování. 'Blanka' má bulvičku jasně bílou, u ostatních je jasně červená.

Salát u nás vede

V případě salátu hlávkového se potvrdilo, že patří k nejpěstovanějším zeleninám. Šlechtitelé opravdu zapracovali a výsledkem jejich snažení je deset nových odrůd, jež odolávají plísni salátové a nevybíhají do květu.

'Děvín', 'Bremex', 'Brilant' a 'Citrin' jsou určené především pro rychlení ve sklenících, foliovnících a pařeništích. 'Deon', 'Mars', 'Maršálus' a 'Merkurion' patří do skupiny raných až poloraných venkovních salátů. Zajímavé je, že všechny jmenované odrůdy jsou plně rezistentní vůči plísni salátové.

Klepněte pro větší obrázek
Salát 'Bremex'; foto: Ing. Peter Gajdoštin, Semo

'Ledano' a 'Medimo', tak se jmenují novinky v sortimentu salátu ledových. Jejich hlávky mají hmotnost až sedm set gramů a sklízí se od května do října.

Klepněte pro větší obrázek
Zelí hlávkové 'Atila F1'; foto: Luboš Srbek, Moravoseed

Zelí hlávkové bylo vyšlechtěno v šesti nových odrůdách. 'Atila F1' a 'Kiklop F1' jsou pozdní odrůdy, určené především pro skladování. Další čtyři odrůdy, nazvané 'Polar', 'Pavlo F1', 'Ritmo F1' a 'Target F1' jsou také pozdními odrůdami, které se však mohou kruhárensky zpracovávat i skladovat.

 

 

 

 

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu. Jak je pěstovat

Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu…

Pestré listy, jimiž se okrasné kopřivy, zvané také barevné či africké kopřivy, pyšní, upoutají vaši pozornost, ať už je spatříte za oknem bytu nebo venku jako nádobové či záhonové rostliny. Přičteme-li k tomu nenáročnost pěstování a snadné množení, je jasné, proč se těší takové oblibě.

24.  4.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvali…

Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet brambory, abyste se dočkali bohaté úrody.

7.  4.  2021 |
Jaromír MalichLenka Chvostová
Brambory