vytisknout velikost písma Zahrádkářská sezona 2010: představujeme vám nové odrůdy zelenin

I letos vám představíme nové odrůdy zelenin, bylin a květin, jež se objeví v prodeji. Co se osiva zelenin týče, šlechtitelské firmy nezahálely; nabízejí víc než čtyřicet novinek, které jsou vysoce výnosné, odolné proti různým chorobám a snesou i chladnější klima.

Aby se majitelům zahrádek splnily představy o úrodě, je nutné měnit každý rok všem plodinám jejich stanoviště. Tímto postupem zajistíte, že nedojde k jednostranné únavě půdy, kdy se některý z důležitých výživných prvků vyčerpá, a rostliny nasazené v následujícím roce potom strádají nedostatkem živin.

Střídání je každoroční nutnost

Změna stanoviště pomáhá také proti vzniku některých úporných onemocnění, jako jsou plísně nebo virové mozaiky. Škodlivé zárodky pak nemají šanci přežít, a my, zahrádkáři, můžeme mít zase o něco klidnější. 

S únavou půdy přímo souvisí pravidelné podzimní rytí. Nejen že se jím promíchává půda a narušuje její škraloup, ale při zarývání kompostu nebo trávy s listím obohatíte záhony o důležité živiny. Někteří zahrádkáři dokonce ještě na jaře před sázením rozhazují po záhonech granulovaná hnojiva.

Osvěžte svoje záhony některou z nových odrůd!

'Tosca' je jméno nové polopozdní odrůdy cibule oválného tvaru, určené především pro krájení na plátky. Cibule mají příčný průměr pět centimetrů a dorůstají délky až čtrnáct centimetrů. Skladovatelnost této odrůdy je velmi dobrá.

Klepněte pro větší obrázek
Cibule 'Tosca'; foto: Luboš Srbek, Moravoseed

'Dita' je zelenoluský a středně raný fazol s velmi vysokým výnosem a kvalitními zelenými, mírně prohnutými dlouhými lusky. Hodí se pro přímé i konzervárenské zpracování. Opravdové labužníky zaujme 'Cezar', odrůda s velmi drobnými, kvalitními a chutnými zrny, jejímiž charakteristickými rysy jsou ranost, vysoký výnos a možnost zpracování na různé způsoby.

'White wonder' a 'Simona F1', tak se jmenují dvě nové odrůdy kukuřice. První z nich je středně raná a její plody váží více než čtvrt kilogramu, druhá je pozdní, určená do teplejších oblastí.

Květák 'White rock' představuje odrůdu nehybridní, pozdní a hustě olistěnou. Růžice je odolná proti žloutnutí a mechovitosti. Vegetační doba trvá něco málo přes čtyři měsíce.

Majoránka se u nás konečně prodává ve více než jedné odrůdě! K původnímu kultivaru 'Marcelka' přibyla ještě 'Marietta'. Nově příchozí však vyžaduje teplejší polohu v závětří a hlinité půdy.

Opět se rozrostla i rodina mrkve, tentokrát hned o dva kousky. První z nich, 'Calibra F1', je velmi ranou hybridní odrůdou určenou ke svazkování, jejíž kořen má velkou odolnost proti praskání. Druhou je pozdní hybridní 'Koloseum F1' s délkou kořene až třicet centimetrů a lahodnou jemnou chutí.

Okurky: hned pět novinek

Okurka nakládačka je od letošního roku k dispozici hned v pěti nových odrůdách. 'Alhambra F1' a 'Aloe F1' jsou hybridní a hruboostné, rané a vhodné do chladnějších oblastí. 'Iwonna F1' je hybrid kompaktního vzrůstu. Velmi dobře roste v chladnějších oblastech. Plody se mohou použít pro výrobu rychlokvašek.

Klepněte pro větší obrázek
Hruboostné okurky dobře prospívají i v podhůří Krkonoš; foto: Luboš Srbek, Moravoseed

'Harriet F1' a 'Zsofi F1' jsou rané partenokarpické okurky, určené do typicky okurkových oblastí. Poznáte je podle tupých, nehořkých plodů s jemnou bradavičností. Všechny nové odrůdy jsou rezistentní vůči virové mozaice a vysoce tolerantní k plísni okurkové.

'Artist' a 'Semaroh', tak se jmenují papriky patřící do skupiny beraních rohů, jež mají červené plody. Svou povahou se výborně hodí jak k přímému zpracování, tak konzervaci.

Nové odrůdy klasických zeleninových paprik, 'Dráky F1' a 'Sharon F1', patří k hybridům se středním vzrůstem, které mají světle zelené plody. V teplejších oblastech se mohou pěstovat i přímo na poli. První ze jmenovaných má středně pálivé plody.

Klepněte pro větší obrázek
Paprika 'Dráky F1' má sytě červené plody; foto: Ing. Peter Gajdoštin, Semo

Na stůl i do trouby

Skupina tyčkových rajčat je od letošní sezony zase o něco větší, přibyly zde čtyři odrůdy pro různé použití. První z nich má jméno 'Akron F1'. Jak již označení napovídá, jedná se o středně raný hybrid s velkými plody o hmotnosti až sto padesát gramů, vhodný pro pěstování ve skleníku nebo foliovníku, v teplejších oblastech je možné pěstovat jej i na poli.

Druhou nově nabízenou odrůdou je hybridní polopozdní 'Ateron F1' s kulovitými plody o hmotnosti až sto čtyřicet gramů. Pěstuje se stejným způsobem jako předchozí odrůda. 'Homestead' je středně pozdní skleníkovou odrůdou s plody o hmotnosti až pět set gramů, určenou do salátů, sendvičů a na pečení.

Klepněte pro větší obrázek
Rajčata dávají v dobrých podmínkách vysoké výnosy; foto: Luboš Srbek, Moravoseed

Poslední novinková odrůda 'Pollicino F1' je zvláště zajímavá svými malými plody ve tvaru datlí. Tyto plody mají zajímavou chuť a jejich hmotnost činí nanejvýše pětadvacet gramů.

Ředkvička se dočkala hned tří nových odrůd, nazvaných 'Blanka', 'Ester' a Primara F1'. Všechny tři jsou rané, určené pro rychlení nebo polní pěstování. 'Blanka' má bulvičku jasně bílou, u ostatních je jasně červená.

Salát u nás vede

V případě salátu hlávkového se potvrdilo, že patří k nejpěstovanějším zeleninám. Šlechtitelé opravdu zapracovali a výsledkem jejich snažení je deset nových odrůd, jež odolávají plísni salátové a nevybíhají do květu.

'Děvín', 'Bremex', 'Brilant' a 'Citrin' jsou určené především pro rychlení ve sklenících, foliovnících a pařeništích. 'Deon', 'Mars', 'Maršálus' a 'Merkurion' patří do skupiny raných až poloraných venkovních salátů. Zajímavé je, že všechny jmenované odrůdy jsou plně rezistentní vůči plísni salátové.

Klepněte pro větší obrázek
Salát 'Bremex'; foto: Ing. Peter Gajdoštin, Semo

'Ledano' a 'Medimo', tak se jmenují novinky v sortimentu salátu ledových. Jejich hlávky mají hmotnost až sedm set gramů a sklízí se od května do října.

Klepněte pro větší obrázek
Zelí hlávkové 'Atila F1'; foto: Luboš Srbek, Moravoseed

Zelí hlávkové bylo vyšlechtěno v šesti nových odrůdách. 'Atila F1' a 'Kiklop F1' jsou pozdní odrůdy, určené především pro skladování. Další čtyři odrůdy, nazvané 'Polar', 'Pavlo F1', 'Ritmo F1' a 'Target F1' jsou také pozdními odrůdami, které se však mohou kruhárensky zpracovávat i skladovat.

 

 

 

 

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám líbí nejvíc

Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám l…

Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!

18.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. Které to jsou?

5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. …

Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?

16.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
hubnutí
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty