V květnu nám celá zahrada prudce pučí, roste, kvete, a my nevíme, co dřív. Zahradníci tento měsíc mívají nejvíc práce, bohatou odměnou jsou rostliny v rozpuku a romantika májového deště.
Okrasná zahrada
Mnohé keře v květnu začínají pomalu odkvétat. Na počátku měsíce to není ještě horké, ale v druhé půli už uvadají květenství zlatici, sakurám, dřínům, šácholanům a šeříkům. Všechny tyto dřeviny vysiluje, pokud květenství neodstraníme hned po odkvětu. Zvláště u šeříků bychom měli dbát na pečlivé odstřihávání tvořících se semeníků.

Pěnišníkům (rododendronům) zajistíme dostatek vláhy, pokud je suché jaro. Po odkvětu ihned vylamujeme tvořící se semeníky.

Je čas vysázet do zahrady většinu letniček. Ty nejchoulostivější smějí do země až po 15. květnu, v nejteplejších oblastech země si můžeme troufnout i na počátek května.
Začínáme s výsevem dvouletek pro podzimní výsadbu. Použijeme především karafiáty, náprstníky, astry, pomněnky a macešky (violky).
Bylinnými řízky množíme některé druhy dřevin. Vhodná metoda je to především pro pustoryl, trojpuk, vajgélii, skalník, tavolín, dřín, štědřenec a další.
Po zmrzlých smějí do země některé velmi choulostivé cibuloviny a hlíznaté rostliny, mezi nimi tygřice, dosny, jiřiny, begónie, montbrécie, křín, jakobská lilie a sperkélie.

Je čas zasáhnout také do tvaru živých plotů. Začneme stříhat všechny listnaté a jehličnaté dřeviny, jež chceme tvarovat. Pravidelné vedení růstu zaručí dokonalý tvar. Dřišťál, zimostráz, habr, cypřišek, buk, zimolez, růže, tavolník a zerav stříháme dvakrát do roka. Dříny, ptačí zob, meruzalku a tis třikrát. Jen jednou se stříhá hlošina a mochna.

Po zmrzlých také na terasy, balkóny a do zahrad vracíme exotické rostliny pěstované v nádobách. Ale pozor, nikdy je neumísťujeme na přímé slunce rovnou, ale pomalu je zvykáme. Po několika dnech v polostínu je přemístíme na cílové stanoviště. Můžeme je také zapustit s květináčem do záhonů. Vyžadují nyní bohatou zálivku a hnojení.
Osázené truhlíky po ledových mužích mohou na svá místa. A platí pro ně to, co pro většinu rostlin: zalévat, přihnojovat.
Trávníky
Pro květen platí zásada: sekat, sekat a sekat. V tomto měsíci trávník roste nejbujněji. Pletiva listů a stonků obsahují hodně růstového hormonu, v zemi bývá dostatek vláhy a také působí jarní hnojení. Trávník nesmí přerůst. Sečeme vždy, jakmile výška porostu přesáhne třetinu požadované výšky.

V květnu je čas založit nový trávník výsevem či výsadbou drnů. Vhodná doba je pro výsev květinové louky.
Ovocná zahrada
Odkvetly nám postupně broskvoně. Proto zkrátíme letorosty, ponecháme jim jen dva až tři pupeny.

Každý ovocnář teď prochází svůj sad či stromořadí a vylamuje vlky. Jsou to kolmo vzhůru a do koruny rostoucí velmi silné letorosty.
Jahodovnu zbavíme plevele, dobře okopeme, zalijeme a pohnojíme. Ale pozor, jakmile začnou rostliny kvést, už se snažíme okopávat minimálně. Pokud budeme hýbat rostlinami, plody budou nekvalitní. Lépe je po okopání rostliny podestlat slámou či netkanou textilií. Zamezí růstu plevelů, ochrání plody před chorobami a udrží vláhu v zemi.

A pozor, houbovým chorobám se v květnu daří stejně dobře jako našim rostlinám. Je tedy nejvyšší čas na druhý postřik proti nim. Jahodníky musíme nyní ošetřit proti plísni šedé. Kontrolu provedeme také v porostech rybízu a angreštu.
Zeleninová zahrada
Záhony nyní více než očekávaná zelenina zahlcuje plevel. S motykou v ruce vyrazíme do boje proti němu.
Začínáme vyjednocovat výsevy zeleniny z dubna.
Je čas sklízet ranou zeleninu, především hlávkový salát, špenát, ředkvičky.

Vyřádkované brambory přihrneme.
Je čas vyset letní odrůdy zeleniny a také na mráz choulostivý fazol.
Po zmrzlých mužích patří do země rajčata, papriky, okurky, lilky, patisony, cukety a melouny.

Do volné půdy smějí také choulostivé bylinky, především majoránka a bazalka.
Tipy na ekologickou ochranu rostlin
Ředkvičky před dřepčíkem ochrání postřik čajem z vratiče.
Mrkev před pochmurnatkou zase zálivka z cibulového nálevu.
Mšice ze všech plodin odláká řeřicha a také zálivka z namočených kopřiv.
Proti houbovým chorobám použijeme čaj z přesličky. Ten pomáhá i proti padlí růží a plísni jahod.
Více potřebných informací získáte v knize Rok v zahradě autorů Ladislava Kováře a Ladislava Hoskovce.
