vytisknout velikost písma Zahrada v dubnu: výsev a výsadba ve velkém

V nížinách není po sněhu ani památky, z hor rychle mizí. Letos je zahradnický rok trochu posunutý, ale jaro přišlo náhle a příroda se bude snažit dohnat to, co v březnu nestihla. Čeká nás dvojnásobná dřina.
Zahrada v dubnu: výsev a výsadba ve velkém

Část prací z března, kdy sužovaly celou zemi sněhové vánice, musíme vykonat na počátku dubna. Příroda se ale probudí rychle, se stejnou pílí budeme muset mezi naše záhony.

Dlouhodobý teplotní průměr v dubnu se již pohybuje kolem příjemných osmi a půl stupně, což pro rostliny znamená prudký start v růstu a rašení.

Okrasná zahrada - čas pro kadeřníka

V dubnu jsem na zahradě skutečnými lazebníky. Nejpoužívanějším nářadím jsou nůžky. Ja zapotřebí odstranit z okrasných keřů a stromů všechny suché a poškozené větve. Pryč musí všechno dřevo, které je mrtvé a poškozené. Stříháme až do zdravé tkáně.

Klepněte pro větší obrázek

Je čas vysazovat okrasné keře bez kořenového balu, tzv. prostokořenné. Ty z kontejnerů můžeme vysazovat i později. Po narašení vysazujeme a přesazujeme borovice.

Je čas prokypřit trávníky. Hraběmi odstraníme mech a stařinu, prokypříme povrch. Pak jej pohnojíme kombinovaným hnojivem, např. cereritem. Na konci měsíce povyskočí pažit, a pokud má již více než 10 cm, je potřeba poprvé ho posekat, aby zahoustl. V půli měsíce můžeme prořídlý trávník podset.

Klepněte pro větší obrázek

Růže se začínají probouzet, proto je zbavíme zimního "pyžama". Odstraníme chvojí či listí, rozhrneme hlínu a sestřihneme větve. U růží k řezu na 2–3 očka, u keřových mělčeji.

Za okny či ve skleníku vysévám laskavce, krásenky, netýkavku a ostálky.

Pokud je příznivá předpověď, mohou na konci měsíce do půdy i mečíky. To si můžeme dovolit jen v nejteplejších oblastech. Raději s tím počkáme do začátku května.

Ovocná zahrada - stříháme a vysazujeme

Ve svých sadech a ovocných zahradách zkontrolujeme stromy. Pokud se rozhodneme pro výsadbu nových stromů, zvláště broskvoní, meruňek a vinné révy. Ačkoli se nám zdá, že je duben deštivý, musíme zalévat. Stromky před výsadbou namočíme na několik hodin do vody, pak prolejem výsadbovou jámu a celý měsíc zaléváme. Dokud nám nevyraší a nezačnou růst, musíme se zálivkou pokračovat. V suchých létech až do podzimu.

Klepněte pro větší obrázek

Peckoviny, kterým jsme korunu neupravili po odplození minulý rok, můžeme seřezat, prokelstit nebo zmladit.

Koncem měsíce je vhodná doba pro roubování za kůru. Míza již proudí a stromy to na sobě nechávají znát rašícími pupeny a květy.

Zeleninová zahrada - za okny paráda

Zatím jsou záhony se zeleninou většinou pusté. Věnujeme se raději předpěstování sadby za okny. Ošetřujeme papriky a rajčata, která jsem vyseli v únoru a březnu. Vyséváme cukety (v chladnějších oblastech, v teplých můžeme sít přímo na záhon) a také melouny.

Do skleníku můžeme v druhé půli dubna sázet papriky, rajčata, lilky a cukety.

Klepněte pro větší obrázek

V půli dubna musíme na záhony s osivem. Vyséváme ředkvičky do volné půdy, mrkev, karotku, pastinák, řepu, petržel, ředkev, vodnici, tuřín, kopr, zelí, kapustu, pozdní kedlubnu, nakládačky a tykve, hrách, fazol a bob, cibuli a jarní česnek.

Do prvního května musí být v zemi také brambory.

Z předpěstované sadby vysazujeme zelený chřest, rané druhy zelí, kadeřavou kapustu, kedlubny, hlávkový salát, květák a pórek.

Klepněte pro větší obrázek

Nezapomeňte na bylinkovou zahrádku. Do truhlíku vysejte kerblík, saturejku, bazalku a fenykl. Volně na záhony sázejte víceleté bylinky: tymián, estragon, meduňku, mátu, šalvěj, levanduli, oregano (dobromysl), libeček, yzop.

Rada pro celou zahradu

Duben je čas přihnojování. Rašící cibuloviny by mělidostat nejen zásobu kompostu, ale také průmyslová hnojiva (Cererit).

Po vyzrálém kompostu lační také trvalky, keře a stromy.

Jahody, ovocné keře a stromy přihnojujeme také průmyslovými hnojivy.

A nezapomeňte vyset týden před Velikonocemi osení! Pánové by měli hned na počátku měsíce nařezat vrbové pruty na pletení pomlázek.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i na dveře

Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i…

Nenechte si zkazit náladu sychravým počasím. Raději využijte dary, které nám podzimní příroda nabízí, a pusťte se do výroby nějaké krásné dekorace. Inspiraci najdete v galerii.

11.  11.  2017 |
Co s muškáty přes zimu?

Co s muškáty přes zimu?

Muškáty (pelargonie) a jejich zazimování řeší snad každý pěstitel balkonových rostlin. Vypravili jsme se proto pro praktické rady za zkušenou pěstitelkou, paní Valinovou do Budyně nad Ohří.

1.  10.  2017 | | 2 N/A
Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Vepřo-knedlo-zelo či zelňačka, která spraví chuť po probdělé noci – máte rádi tyto pokrmy? Tak víte, že dobré kyselé zelí je jejich základ. A nejlepší zelí je domácí. Naložte si ho tedy podle následujících rad!

13.  10.  2017 |
Nejkrásnější vánoční dekorace ze šišek. Vyrobte si vkusné ozdoby i vy!

Nejkrásnější vánoční dekorace ze šišek. Vyrob…

Šišky jsou snadno dostupné, nasbírat je můžete v městském parku, i v lese. Málokoho ale napadne, že se dají využít k výrobě nádherných vánočních ozdob za pár korun. Pro inspiraci jsme vám našli více než padesát dekorací ze šišek, které si snadno zvládnete vyrobit doma.

22.  11.  2017 |
Kalatea – rostlina, která vám řekne, že je čas jít spát

Kalatea – rostlina, která vám řekne, že je ča…

Vyhledávanými rostlinami pro ozdobu interiérů jsou kalatey, blízké příbuzné marant. Jejich obliba stále roste především pro krásnou kresbu na listech, která je oběma rodům společná.

19.  11.  2017 |