vytisknout velikost písma Zahrada v dubnu: výsev a výsadba ve velkém

V nížinách není po sněhu ani památky, z hor rychle mizí. Letos je zahradnický rok trochu posunutý, ale jaro přišlo náhle a příroda se bude snažit dohnat to, co v březnu nestihla. Čeká nás dvojnásobná dřina.
Zahrada v dubnu: výsev a výsadba ve velkém

Část prací z března, kdy sužovaly celou zemi sněhové vánice, musíme vykonat na počátku dubna. Příroda se ale probudí rychle, se stejnou pílí budeme muset mezi naše záhony.

Dlouhodobý teplotní průměr v dubnu se již pohybuje kolem příjemných osmi a půl stupně, což pro rostliny znamená prudký start v růstu a rašení.

Okrasná zahrada - čas pro kadeřníka

V dubnu jsem na zahradě skutečnými lazebníky. Nejpoužívanějším nářadím jsou nůžky. Ja zapotřebí odstranit z okrasných keřů a stromů všechny suché a poškozené větve. Pryč musí všechno dřevo, které je mrtvé a poškozené. Stříháme až do zdravé tkáně.

Klepněte pro větší obrázek

Je čas vysazovat okrasné keře bez kořenového balu, tzv. prostokořenné. Ty z kontejnerů můžeme vysazovat i později. Po narašení vysazujeme a přesazujeme borovice.

Je čas prokypřit trávníky. Hraběmi odstraníme mech a stařinu, prokypříme povrch. Pak jej pohnojíme kombinovaným hnojivem, např. cereritem. Na konci měsíce povyskočí pažit, a pokud má již více než 10 cm, je potřeba poprvé ho posekat, aby zahoustl. V půli měsíce můžeme prořídlý trávník podset.

Klepněte pro větší obrázek

Růže se začínají probouzet, proto je zbavíme zimního "pyžama". Odstraníme chvojí či listí, rozhrneme hlínu a sestřihneme větve. U růží k řezu na 2–3 očka, u keřových mělčeji.

Za okny či ve skleníku vysévám laskavce, krásenky, netýkavku a ostálky.

Pokud je příznivá předpověď, mohou na konci měsíce do půdy i mečíky. To si můžeme dovolit jen v nejteplejších oblastech. Raději s tím počkáme do začátku května.

Ovocná zahrada - stříháme a vysazujeme

Ve svých sadech a ovocných zahradách zkontrolujeme stromy. Pokud se rozhodneme pro výsadbu nových stromů, zvláště broskvoní, meruňek a vinné révy. Ačkoli se nám zdá, že je duben deštivý, musíme zalévat. Stromky před výsadbou namočíme na několik hodin do vody, pak prolejem výsadbovou jámu a celý měsíc zaléváme. Dokud nám nevyraší a nezačnou růst, musíme se zálivkou pokračovat. V suchých létech až do podzimu.

Klepněte pro větší obrázek

Peckoviny, kterým jsme korunu neupravili po odplození minulý rok, můžeme seřezat, prokelstit nebo zmladit.

Koncem měsíce je vhodná doba pro roubování za kůru. Míza již proudí a stromy to na sobě nechávají znát rašícími pupeny a květy.

Zeleninová zahrada - za okny paráda

Zatím jsou záhony se zeleninou většinou pusté. Věnujeme se raději předpěstování sadby za okny. Ošetřujeme papriky a rajčata, která jsem vyseli v únoru a březnu. Vyséváme cukety (v chladnějších oblastech, v teplých můžeme sít přímo na záhon) a také melouny.

Do skleníku můžeme v druhé půli dubna sázet papriky, rajčata, lilky a cukety.

Klepněte pro větší obrázek

V půli dubna musíme na záhony s osivem. Vyséváme ředkvičky do volné půdy, mrkev, karotku, pastinák, řepu, petržel, ředkev, vodnici, tuřín, kopr, zelí, kapustu, pozdní kedlubnu, nakládačky a tykve, hrách, fazol a bob, cibuli a jarní česnek.

Do prvního května musí být v zemi také brambory.

Z předpěstované sadby vysazujeme zelený chřest, rané druhy zelí, kadeřavou kapustu, kedlubny, hlávkový salát, květák a pórek.

Klepněte pro větší obrázek

Nezapomeňte na bylinkovou zahrádku. Do truhlíku vysejte kerblík, saturejku, bazalku a fenykl. Volně na záhony sázejte víceleté bylinky: tymián, estragon, meduňku, mátu, šalvěj, levanduli, oregano (dobromysl), libeček, yzop.

Rada pro celou zahradu

Duben je čas přihnojování. Rašící cibuloviny by mělidostat nejen zásobu kompostu, ale také průmyslová hnojiva (Cererit).

Po vyzrálém kompostu lační také trvalky, keře a stromy.

Jahody, ovocné keře a stromy přihnojujeme také průmyslovými hnojivy.

A nezapomeňte vyset týden před Velikonocemi osení! Pánové by měli hned na počátku měsíce nařezat vrbové pruty na pletení pomlázek.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak vypěstovat mangovník z pecky manga z obchodu

Jak vypěstovat mangovník z pecky manga z obch…

Plody manga, které jsou právě nyní na trhu, u nás zdomácněly velmi rychle. Mangovník sice mezi běžně pěstované pokojové květiny nepatří, ale z pecky jej vypěstujeme celkem snadno. Jen vědět, jak na to.

7.  1.  2018 |
5 tipů, jak v domácnosti využít slupky z pomeranče

5 tipů, jak v domácnosti využít slupky z pome…

Šťavnaté, chutné a plné vitamínů. Pomeranče jsou nejoblíbenějším jižním ovocem. Konzumujeme je jen tak, lisujeme z nich čerstvý džus, přidáváme je do dezertů a koláčů. Slupky z nich ale vždycky skončí v koši, v lepším případě v kompostu. Přitom existuje spousta praktických způsobů jejich využití.

6.  1.  2018 |
Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, co právě letí

Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, …

Nové trendy vládnou nejen módě, ale i interiérovému designu. Přední světoví výrobci nábytku každoročně vyhlašují styly, prvky a barvy, které budou aktuálně módní. Zajímá vás, jaké to jsou pro ten letošní rok? Podívejte se do naší fotogalerie a inspirujte se!

16.  1.  2018 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami.

6.  12.  2017 |
Zahradní přístřešky aneb Vtipné tipy, jak na zahradě uložit zahradní náčiní

Zahradní přístřešky aneb Vtipné tipy, jak na …

Každý z nás jistě někdy řešil otázku "kam s ním". Připravili jsme pro vás několik tipů, kam uklidit sekačku, kolečko, hrábě, tyčky k rajčatům nebo skládací pařeniště.

11.  1.  2018 |