vytisknout velikost písma Zahrada v dubnu: výsev a výsadba ve velkém

V nížinách není po sněhu ani památky, z hor rychle mizí. Letos je zahradnický rok trochu posunutý, ale jaro přišlo náhle a příroda se bude snažit dohnat to, co v březnu nestihla. Čeká nás dvojnásobná dřina.
Zahrada v dubnu: výsev a výsadba ve velkém

Část prací z března, kdy sužovaly celou zemi sněhové vánice, musíme vykonat na počátku dubna. Příroda se ale probudí rychle, se stejnou pílí budeme muset mezi naše záhony.

Dlouhodobý teplotní průměr v dubnu se již pohybuje kolem příjemných osmi a půl stupně, což pro rostliny znamená prudký start v růstu a rašení.

Okrasná zahrada - čas pro kadeřníka

V dubnu jsem na zahradě skutečnými lazebníky. Nejpoužívanějším nářadím jsou nůžky. Ja zapotřebí odstranit z okrasných keřů a stromů všechny suché a poškozené větve. Pryč musí všechno dřevo, které je mrtvé a poškozené. Stříháme až do zdravé tkáně.

Klepněte pro větší obrázek

Je čas vysazovat okrasné keře bez kořenového balu, tzv. prostokořenné. Ty z kontejnerů můžeme vysazovat i později. Po narašení vysazujeme a přesazujeme borovice.

Je čas prokypřit trávníky. Hraběmi odstraníme mech a stařinu, prokypříme povrch. Pak jej pohnojíme kombinovaným hnojivem, např. cereritem. Na konci měsíce povyskočí pažit, a pokud má již více než 10 cm, je potřeba poprvé ho posekat, aby zahoustl. V půli měsíce můžeme prořídlý trávník podset.

Klepněte pro větší obrázek

Růže se začínají probouzet, proto je zbavíme zimního "pyžama". Odstraníme chvojí či listí, rozhrneme hlínu a sestřihneme větve. U růží k řezu na 2–3 očka, u keřových mělčeji.

Za okny či ve skleníku vysévám laskavce, krásenky, netýkavku a ostálky.

Pokud je příznivá předpověď, mohou na konci měsíce do půdy i mečíky. To si můžeme dovolit jen v nejteplejších oblastech. Raději s tím počkáme do začátku května.

Ovocná zahrada - stříháme a vysazujeme

Ve svých sadech a ovocných zahradách zkontrolujeme stromy. Pokud se rozhodneme pro výsadbu nových stromů, zvláště broskvoní, meruňek a vinné révy. Ačkoli se nám zdá, že je duben deštivý, musíme zalévat. Stromky před výsadbou namočíme na několik hodin do vody, pak prolejem výsadbovou jámu a celý měsíc zaléváme. Dokud nám nevyraší a nezačnou růst, musíme se zálivkou pokračovat. V suchých létech až do podzimu.

Klepněte pro větší obrázek

Peckoviny, kterým jsme korunu neupravili po odplození minulý rok, můžeme seřezat, prokelstit nebo zmladit.

Koncem měsíce je vhodná doba pro roubování za kůru. Míza již proudí a stromy to na sobě nechávají znát rašícími pupeny a květy.

Zeleninová zahrada - za okny paráda

Zatím jsou záhony se zeleninou většinou pusté. Věnujeme se raději předpěstování sadby za okny. Ošetřujeme papriky a rajčata, která jsem vyseli v únoru a březnu. Vyséváme cukety (v chladnějších oblastech, v teplých můžeme sít přímo na záhon) a také melouny.

Do skleníku můžeme v druhé půli dubna sázet papriky, rajčata, lilky a cukety.

Klepněte pro větší obrázek

V půli dubna musíme na záhony s osivem. Vyséváme ředkvičky do volné půdy, mrkev, karotku, pastinák, řepu, petržel, ředkev, vodnici, tuřín, kopr, zelí, kapustu, pozdní kedlubnu, nakládačky a tykve, hrách, fazol a bob, cibuli a jarní česnek.

Do prvního května musí být v zemi také brambory.

Z předpěstované sadby vysazujeme zelený chřest, rané druhy zelí, kadeřavou kapustu, kedlubny, hlávkový salát, květák a pórek.

Klepněte pro větší obrázek

Nezapomeňte na bylinkovou zahrádku. Do truhlíku vysejte kerblík, saturejku, bazalku a fenykl. Volně na záhony sázejte víceleté bylinky: tymián, estragon, meduňku, mátu, šalvěj, levanduli, oregano (dobromysl), libeček, yzop.

Rada pro celou zahradu

Duben je čas přihnojování. Rašící cibuloviny by mělidostat nejen zásobu kompostu, ale také průmyslová hnojiva (Cererit).

Po vyzrálém kompostu lační také trvalky, keře a stromy.

Jahody, ovocné keře a stromy přihnojujeme také průmyslovými hnojivy.

A nezapomeňte vyset týden před Velikonocemi osení! Pánové by měli hned na počátku měsíce nařezat vrbové pruty na pletení pomlázek.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte…

Pokud na vašich vchodových dveřích ještě stále visí vánoční věnec, je nejvyšší čas vyměnit ho za jarní. Rozkvetlá dekorace vchod nejen hezky ozdobí, ale při každém odchodu a příchodu domů vám zlepší náladu. Podívejte se pro inspiraci do naší velké fotogalerie, kde najdete více než padesát těch nejkrásnějších věnců z celého světa.

10.  3.  2018 |
Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní knihovny z celého světa

Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní …

Pokud stejně jako já nedokážete plně ocenit elektronickou čtečku a preferujete stále papírovou klasiku, určitě často řešíte, jak knihy uložit. Ať už máte stovky knih či jen pár kousků, našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady a tipy, kam s nimi. Inspirujte se v naší fotogalerii.

21.  2.  2018 |
Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Uš…

Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví? Zkuste letos udělat změnu. Sadbu si předpěstujte. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky.

14.  3.  2018 |
Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici čínskou

Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici …

Goji je již několik století neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny. U nás se drobné plody podobné brusinkám začínají prosazovat jako přírodní antioxidant, který vás zbaví nejrůznějších neduhů.

8.  3.  2018 |
Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od jara až do podzimu

Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od…

Přemýšlíte, jaké květiny do truhlíků na severní stranu vybrat a bude se jim tam vůbec dařit? Poradíme, které druhy rostlin snáší stín. Budete se divit, co jich je!

6.  3.  2018 |