6
Fotogalerie

Zahrada pro děti snadno a bez zbytečných nákladů

Máte zahradu i malé děti a přemýšlíte, jak obojí co nejlépe sladit? Vymezte svým potomkům prostor pro hry, na kterém se budou moci bezpečně vydovádět, a na úrovni jejich věku jim vysvětlete, jak se mají na zbytku zahrady chovat.

Když nahlédnete do nově zbudovaných i již vzrostlých zahrad, často zjistíte, že jejich majitelé úplně zapomněli na své děti. Příčin bývá hned několik, převažují však dvě.

Jednak skutečnost, že většina finančních prostředků jde do výstavby domu, takže na zahradu už se nedostane a jakékoliv její úpravy se nechávají na později, druhak to, že majitelé si přejí zahradu v určitém jednotném stylu, který nechtějí rozbíjet.

Dětství prožité v kontaktu s přírodou je dobrý základ 

Rodiče si řeknou, že dítě vyroste a kout, který by vytvořili speciálně pro něj, se za nějaký ten čas bude stejně muset zrušit. Velká investice se pak nevyplatí. Jenže není dobré zapomínat, že děti přírodu a její poznávání pro svůj vývoj potřebují.

děti_6.jpg'
Dopřejte dětem radost z pohybu na zahradě

Zahrada se jeví jako ideální možnost pro proces jejich seznamování se s přírodními zákonitostmi, jako místo, kde získají nové schopnosti, znalosti a dovednosti. A dá se upravit tak, aby to nebylo finančně náročné.

Při přemýšlení o tom, co a jak vylepšit, si zavzpomínejte na své dětství. Pokud jste je trávili na zahrádce, určitě máte spoustu vzpomínek, na základě kterých si uvědomíte, co by se mohlo líbit i vašim potomkům. Neváhejte a přiberte je do hry, která právě začíná. O čem sní oni sami?

Vyjděte z toho, co zahrada sama nabízí 

Bunkr, chýše, zkrátka nějaký úkryt, ve kterém by se cítili bezpečně a mohli by sledovat dění kolem. Pro začátek zvolte sezonní řešení, jakým může být stan, menší týpí, mezi stromy natažená plachta, a pokud se osvědčí a děti po něm budou toužit i další rok, popřemýšlejte o trvalejší variantě.

děti_4.jpg
I provizorní úkryt poskytuje pocit bezpečí

Například týpí se dá celé postavit i ze dřeva. Můžete je nechat porůst popínavkou, kterou si děti samy vyberou a o kterou se budou starat, aby zjistily, jak vypadá život rostlin, a uvědomily si, že každá potřebuje alespoň ze začátku naši péči.

Úkryt lze vytvořit i z méně používaných materiálů, třeba z vrbového proutí – jak sušeného, tak i živého. Může mít tvar, jaký si budete přát, a současně se stane dekorací zahrady. Živé vrbičky, když se ujmou, jsou ve správných podmínkách docela nezmaři, ale počítejte s tím, že potřebují pravidelný sestřih – a ten zůstane nějakou dobu jen na vás.

Varianty dočasné i trvalejší 

Zvolte místo, kam umístíte pískoviště, to ocení zvláště ti nejmladší. Opět se můžete rozhodnout mezi variantou s kratší a delší životností. Přenosná plastová pískoviště bývají v dnešní době opatřena neoddělitelným víkem, a tak se nemusíte obávat, že by se mohlo někde ztratit.

Nemusíte tím pádem ani řešit, co s písčitou kaší, která by vznikla, pokud do něj naprší. Zkuste dětem úměrně jejich věku vysvětlit, že po každém hraní je třeba pískoviště přikrýt, aby si v něm, pokud zaprší, mohly hrát i zítra.

Trvalejší pískoviště postavíte snadno. Vykopejte jámu o šířce asi čtyřicet centimetrů, vhodný je tvar čtverce či obdélníku. Rozměry přizpůsobte svým možnostem. Na dno dejte materiál, který je zpevní (využít se dá to, co vám přebývá například ze stavby – dlažební kostky, cihly a podobně).

děti_1.jpg

Malé děti si na pískovišti vyhrají

Tuto vrstvu zakryjte geotextílií a nasypte na ni dostatečné množství písku. Abyste ho za chvíli neměli celou zahradu, vytvořte pískovišti vyvýšené okraje, obvykle se dělají z cihel nebo ze dřeva. Vhodné je zajistit i poklop, jímž se dá pískoviště zakrýt před deštěm, stačí stlouct několik dřevěných desek.

Další možností je vytvoření pláže, kterou budete využívat i vy. Vymezte jí dostatečně velký prostor, abyste se na ní mohli natáhnout a relaxovat. Až zasvítí sluníčko, budete si připadat jako na dovolené u moře.

Vzrostlý strom si hýčkejte 

Máte na zahradě alespoň jeden vzrostlý strom, který je ovocný, zdravý, ale neplodí? Pokud jej chcete skácet a nahradit novým, důkladně to zvažte. Než bude nový stromek (samozřejmě za předpokladu, že se nejedná o zákrsek) vysoký tak, aby se váš potomek mohl radostně prohánět v jeho koruně, může maturovat.

Vzrostlý strom se silnými větvemi se hodí i k zavěšení houpačky, lana nebo provazového žebříku a jeho koruna nabídne vám, dospělým, příjemné klima. V horkých letních dnech rádi posedíte v jeho stínu. A co teprve když na něj v zimě umístíte krmítko pro ptáky. To je podívaná! Nezapomínejte, že hodnota stromů se neměří jen podle úrody, kterou dávají.

děti_2.jpg
Jednoduchá houpačka se sedátkem ze dřeva zapadne do zahrady lépe než pestrobarevný plast  

Měkký dopad zaručen

Určitý prostor na trávníku vymezte k hrám i odpočinku. Dohlédněte, aby v něm nebyly rostliny s trny či kameny, zkrátka cokoli, oč by se děti mohly zranit. V případě, že jej budete teprve zakládat, počítejte s tím, že travní semeno je potřeba vybírat vzhledem k plánované zátěži.

děti_3.jpg
V zeleni se výborně odpočívá a s knihou to jde ještě lépe

Okrajové plochy trávníku, tedy místa, jež nebudou tolik exponovaná, osaďte pro změnu polštářovitými druhy rostlin, které jsou odolné vůči sešlapu. Například mateřídouška příjemně voní a dětem z ní můžete uvařit lahodný čaj.

Disponujete-li dostatkem místa, můžete plochu rozšířit a umístit na ni dětskou sestavu. Jestliže si sami troufnete i na její zhotovení, seznamte se pro inspiraci ještě před tím, než se pustíte do práce, s výrobky, které jsou běžně na trhu. Na internetu jich najdete dost.

Hrajte si s dětmi: slámování či masážní stezka jako netradiční tipy

Na trávník, který zaručí případné měkké přistání, je možné umístit různé figury vytvořené ze slámy (většinou se jedná o zvířata), přičemž některé z nich jsou zamýšleny tak, aby se na ně děti mohly posadit. Ve svém okolí určitě najdete workshopy, na nichž se pracovní postup slámování naučíte.

V zahradě bude působit zajímavě a netradičně masážní stezka ke stimulaci nožní klenby, což využijí všichni členové rodiny bez ohledu na věk. Vytvoříte ji snadno – je to cestička, na níž se střídají různé přírodní materiály, například šišky, písek, kamínky či klacíky.

děti_5.jpg
Pokud jste z Brna a okolí, můžete si slámová zvířata prohlédnout na vlastní oči například v areálu přírodní zahrady, kterou zbudovalo občanské sdružení Smrk v Králově Poli

Pozor na otravy

Jak vidíte, nápadů, jak snadno a poměrně levně přizpůsobit zahradu dětským nárokům, se dá vymyslet dost. Ještě raději připomenu, že by bylo vhodné, abyste si zkontrolovali, zda na pozemku nemáte rostliny s plody, jejichž požití by mohlo děti ohrozit.

 

Pokud nějaké najdete, sami zvažte, zda postačí, když dětem vysvětlíte, že jsou jedovaté a jaká rizika z toho plynou, nebo bude nutné obrat vždy plody dřív, než dozrají a svou barvou začnou lákat, případně rostliny odstranit.

Doporučujeme

Články odjinud