vytisknout velikost písma Zahrada po povodni či přívalovém dešti: co s ní?

Zahrada po povodni či přívalovém dešti: co s ní?

Možná patříte k těm, přes jejichž zahradu se přehnala ničivá voda. Po jejím opadnutí se odkryje veškerá spoušť, kterou za sebou nechala. I když to bude vypadat sebehůře, vězte, že i váš pozemek bude opět v pořádku. Potřebuje k tomu ale čas a vaši pomoc. 

Ještě než se pustíte do práce, je třeba si uvědomit, že voda, která zalila vaši zahradu, je kontaminovaná. S největší pravděpodobností se do ní dostaly některé z nebezpečných látek jako například benzin, nafta, průmyslové chemikálie, fekálie ze septiků, čističek odpadních vod či uhynulá zvířata. Vyplývají z toho dvě základní pravidla: 

  • Je nezbytné, abyste dodržovali hygienické zásady.

Umývejte a dezinfikujte si ruce, při práci používejte rukavice a gumové holínky. Oděvy znečištěné při úklidu zahrady vyvařte, případně je odneste do čistírny. Vhodné také je zkontrolovat si, zda jste přeočkovaní proti tetanu. 

  • Naprosto se vyhněte jakékoliv konzumaci plodin ze zatopených oblastí bez ohledu na způsob jejich zpracování.

Jak důrazně varuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce, hrozí u nich vysoké riziko výskytu nebezpečných patogenních mikroorganizmů a zárodků nebezpečných onemocnění škodlivých pro zdraví. 

Nejprve zahradu zbavte bahna 

Pro letošní rok se rozlučte s jakoukoliv úrodou a cokoliv, co dozraje, vyhazujte. Zahrada bude postupně vysychat a odbahňovat se, což jí zabere několik měsíců. Počítejte s tím, že se bude čistit ještě přes zimu a teprve příští rok se s jarní sezonou vrátí do běžného stavu. 

Dobrou zprávou je, že s povodněmi se vcelku dobře vypořádají dobře zakořeněné stromy i keře. Začněte tedy s nimi, a jakmile opadne voda, očistěte je od blátivých nánosů. Potom se pusťte do odstranění svrchní vrstvy naplaveného kalu a zbavte se ho na místech k tomu určených. 

Rozhodně ho nepřidávejte ke kompostu ani jej nepoužívejte jako hnojivo, je stejně jako povodňová voda kontaminovaný! Od kalu očištěnou půdu, poté, co částečně oschne, aby se s ní dalo rozumně pracovat, důkladně prokypřete – použijte motyku, rotavátor či rýč. 

Nechte pracovat správné rostliny 

Osejte ji potom některým druhem rostlin vhodných k zelenému hnojení. Až vyrostou, posekejte je a ještě před zimou zapravte do půdy. Jako zelené hnojivo se hodí například svazenka, řepka, hořčice, vikev, hrachor, jetel, lupina, bob, měsíček, oves či žito. 

Klepněte pro větší obrázek
Máte-li vertikutátor k provzdušnění trávníku, použijte ho 

Podobný postup aplikujte i na trávník. Bahno z něho začněte sbírat po oschnutí, správná chvíle nastává, až ho budete moci vyhrabat. Jinak byste porost ještě více poničili. Trávník potom provzdušněte, aby půda dýchala. Stejně jako u jiných rostlin nezapomeňte na jeho přihnojení. 

 

Co přispívá k povodním? Upřednostňujeme zemědělskou produkci před krajinou

Svaz marginálních oblastí, který sdružuje farmáře z horských, podhorských a příhraničních oblastí České republiky, vydal tiskovou zprávu, v níž se zabývá otázkou, proč voda zaplavuje čím dál tím rozsáhlejší území. Za jeden z důvodů zhoršující se schopnosti zemědělské krajiny zadržet vodu považuje upřednostňování rostlinné výroby, bioplynových stanic a produkce za každou cenu.

Česká republika aktuálně patří ke státům s nejvyšším podílem orné půdy v Evropě. „Pokud by měli všichni zemědělci minimálně 21 % stálých pastvin, jak nařizují podmínky EU pro přímé platby, pak by povodně měly mnohem menší dopady na českou krajinu a obyvatelstvo,“ uvádí zpráva, která rozhodně stojí za přečtení. 

 

Některé skleníky budou potřebovat speciální péči 

Nejvíce práce bude se zeminou ve sklenících, které mají betonové dno i podzemní stěny. Voda z nich nemůže dobře odtékat, takže míra její kontaminace je hodně velká. Nezbývá než počkat, až půda vyschne natolik, aby se s ní dalo manipulovat. Potom ji vyberte a přesuňte ven na záhony. 

Opět platí, že je třeba ji provzdušňovat a přihnojovat, o zbytek se postará příroda. Pokud na dně skleníku nějaká voda zůstane, musíte ji zcela dostat pryč. Vnitřní stěny betonového dna i stěn poté důkladně mechanicky očistěte – použijte kartáč nebo tlakovou vodou, pečlivě opláchněte čistou vodou a tu úplně vyčerpejte.

Škůdci, choroby, plevele: ať vás nezaskočí 

Dlouhotrvající vlhké prostředí prospívá houbovým chorobám a některým škůdcům. Pravidelně kontrolujte stav všech rostlin, a jakmile zjistíte napadení, použijte některý z biologických prostředků. Čím dříve ho aplikujete, tím vyšší šance je, že zabere a nebudete muset použít chemii. 

Klepněte pro větší obrázek
Pokud na zahradě nemáte žádnou ptačí budku, na podzim ji do ní rozhodně přidejte. Ptáci ji během zimy zaregistrují a zjara můžete čekat pomocníky v boji proti přemnoženým škůdcům  

Připravte se také na zvýšený výskyt plevelů, a to i těch, které se u vás před povodní neobjevovaly. Jejich semena přinesla voda a vy s nimi budete muset bojovat hlavně v příštím roce. Ku pomoci k nastolení přírodní rovnováhy vám mohou být mnozí živočichové, například ptáci, žáby, ježci, hadi či ještěrky. Po uklizení zahrady jim na ní nachystejte místa k zabydlení (budky, hromadu kamení i chrastí). 

Jak na zahradu přilákat užitečné živočichy

Jak na zahradu přilákat užitečné živočichy

  

Pro tento rok na zahradě více neuděláte. Nechte pracovat přírodu a těšte se na novou sezonu, kterou bude vhodné zahájit půdním rozborem, jehož výsledky vám napoví, jaké z vyplavených živin bude zapotřebí dodat. Podle odhadované intenzity kontaminace povodňové vody zvažte, zda vysadit plodovou zeleninu, nebo to ještě o rok odložit.

 

Studna po povodni potřebuje sanaci

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že počet studní zasažených povodní se pohybuje kolem 3 000, přičemž nejčastěji se jedná o studny soukromé. Je-li to i váš případ, počkejte, až opadne, klesne i ve studni a teprve potom můžete zahájit důkladnou sanaci. Můžete ji provést sami nebo s pomocí odborné firmy, což se doporučuje v případě vrtaných studní. Přesný postup sanace je zveřejněn na stránkách ministerstva. Na stejném místě najdete i návod, jak ošetřit dětská pískoviště a prolézačky. Pokud je na zahradě máte, nezapomeňte na jejich očistu!

 

Co dělat, když vaši zahradu nepostihla povodeň, ale přívalové deště

  • Ukliďte, co je třeba, zničené části rostlin a stromů dejte do kompostu.
  • Pokud máte naplánovány letní výsevy, počkejte, dokud zemina dostatečně nevyschne, aby nebyla těžká a mokrá, jinak by semena nevzklíčila.
  • Jakmile alespoň částečně vyschne zemina kolem rostlin, okopávejte záhony, snažte se maximálně rozrušit vzniklý půdní škraloup, abyste zajistili přístup vzduchu ke kořenům.
Klepněte pro větší obrázek 
Aktuální slunečné počasí pomůže k rychlejšímu vysychání půdy. Nenechte ji ale zatvrdnout, byla by pak jako beton  
  • Prudká voda vyplavila i živiny z půdy, dodejte je proto zpět – kromě hnojiv ke kořenům použijte také hnojiva na list, která rostlinám zajistí rychlejší příjem živin, a vysejte i rostliny, jež na podzim zapravíte do země jako zelené hnojení.
  • Rychlejší regeneraci rostlin pomůžete lignohumátem, který podporuje růst a omezuje vliv nepříznivých podmínek. 
Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte…

Pokud na vašich vchodových dveřích ještě stále visí vánoční věnec, je nejvyšší čas vyměnit ho za jarní. Rozkvetlá dekorace vchod nejen hezky ozdobí, ale při každém odchodu a příchodu domů vám zlepší náladu. Podívejte se pro inspiraci do naší velké fotogalerie, kde najdete více než padesát těch nejkrásnějších věnců z celého světa.

10.  3.  2018 |
Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Uš…

Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví? Zkuste letos udělat změnu. Sadbu si předpěstujte. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky.

14.  3.  2018 |
Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici čínskou

Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici …

Goji je již několik století neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny. U nás se drobné plody podobné brusinkám začínají prosazovat jako přírodní antioxidant, který vás zbaví nejrůznějších neduhů.

8.  3.  2018 |
Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní knihovny z celého světa

Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní …

Pokud stejně jako já nedokážete plně ocenit elektronickou čtečku a preferujete stále papírovou klasiku, určitě často řešíte, jak knihy uložit. Ať už máte stovky knih či jen pár kousků, našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady a tipy, kam s nimi. Inspirujte se v naší fotogalerii.

21.  2.  2018 |
Pozoruhodná ačokča – okurka bolivijských indiánů. Jak ji pěstovat?

Pozoruhodná ačokča – okurka bolivijských indi…

Ačokča je zajímavá zelenina, která se ve světě pěstuje již po tisíciletí, jen u nás je stále opomíjena.

11.  3.  2018 |