vytisknout velikost písma Sklidili jste první zeleninu? Zasejte znovu aneb jak na střídání plodin

Zelenina jako hrášek, kedlubny či karotka, která se sklízí v průběhu června, uvolní záhony, z nichž můžete mít ještě letos další úrodu. Co ale na záhony zasadit, aby byla vaše druhá sklizeň co nejbohatší? Abyste si na tuto otázku mohli odpovědět, je potřeba poznat pravidla střídání plodin.
Sklidili jste první zeleninu? Zasejte znovu aneb jak na střídání plodin

Střídání plodin je prevence před chorobami

Proč se vůbec střídáním druhů zelenin na záhonku zabývat? Hlavním důvodem je, že díky správnému osevnímu postupu zabráníte šíření škůdců a půdních chorob. Pěstujete-li na témže místě každý rok například košťáloviny, může se lehce stát, že si na záhon zavlečete nebezpečnou chorobu známou jako boulovitost kořenů. U mrkve se zase nezbavíte přemnožených drátovců, což může být v dalších létech velkým problémem.

Nejčastější choroby a škůdci zeleniny na zahradě

Nejčastější choroby a škůdci zeleniny na zahradě

Rytí a pletí po sklizni. Jak na to?

Než se pustíte do dalšího výsevu, je potřeba holý záhon upravit – vyčistit od zbytků předešlé úrody, zbavit se plevele a jen mělce přehrábnout rycími vidlemi. Teprve pak záhon urovnejte. Tím se v půdě šetří vláha pro další plodiny. Nestihnete-li sázet hned, po prudkém nebo déletrvajícím dešti půdu nakypřete, aby se netvořil půdní škraloup. 

Co po čem pěstovat? Pravidla jsou jednoduchá

A jakou zeleninu dát na záhon, který jste právě sklidili? Základní pravidlo je, že po sobě byste neměli pěstovat příbuzné druhy, zároveň ale pamatujte i na dodržování nároků té které rostliny na půdu i výživu. Na záhonu nejvíce zásobeném živinami se dobře daří třeba košťálovinám, jako jsou např. květák, brokolice nebo kapusta, a můžete je vysadit po mrkvi, rajčatech nebo paprikách.

Chcete získat rychlý přehled, co po čem sázet? Podívejte se na infografiku.

Klepněte pro větší obrázek

Možná vás překvapilo, že jste mezi plodinami, které jsou zde uvedeny, nenašli salát. Ten totiž může z hlediska řazení plodin následovat po jakémkoliv druhu zeleniny nebo po jahodách a dařit se mu bude i na bývalém květinovém záhonu.

Co sázet v červenci?

  • Jaké druhy vysadit nebo zasít na začátku léta? Zkraje července se vysazují pórek a červené zelí.
  • Do poloviny července lze vysít zahradní hrášek a keříčkové fazole, které do září stačí dozrát. (Pro lepší vzcházení se doporučuje fazole i hrášek před výsevem nechat nabobtnat a vysévat pokud možno do vlhké půdy.) 
  • Během celého měsíce můžete sít rané odrůdy mrkve, černou ředkev, kadeřávek a salát k řezu. 
  • Zde najdete další zeleninu, která se sází v červenci
Poslední šance pro fazole aneb co v létě ještě zasadit

Poslední šance pro fazole aneb co v létě ještě zasadit

Zelené hnojení vám ušetří práci

Nechcete v létě už nic sázet? Proč zbytečně nechat prázdné záhony zarůst trávou a plevelem, když si můžete ušetřit práci a zabere vám to jen pár minut a trochu zalévání? Kupte sáček směsky na zelené hnojení. To se skládá z několika druhů, jako jsou hrách – peluška – oves. Nebo vysejte hořčici bílou, ozimou řepku či svazenku. Všechny tyto druhy mají schopnost obohatit půdu i biomasu o dusík produkovaný jejich hlízkovými bakteriemi. Vysévají se koncem července nebo začátkem srpna. Na podzim se porost pokosí a zaryje do půdy. A je pohnojeno na příští rok.

Zásady hnojení zeleniny

Zásady hnojení zeleniny

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

28.  11.  2018 |
Fíkus: Pěstování od A do Z

Fíkus: Pěstování od A do Z

Pokojové fíkusy patří k oblíbeným rostlinám hlavně proto, že dokáží čistit vzduch a mají minimální nároky na péči. Přesto ale existují věci, na které si při pěstování těchto pokojovek musíte dát pozor. Které to jsou?

9.  1.  2019 |
Barva roku 2019 je medově hnědá i korálově růžová. Co dokáží s interiérem?

Barva roku 2019 je medově hnědá i korálově rů…

Zajímáte se o interiérový design a sledujete aktuální trendy? Pak už určitě netrpělivě čekáte na informaci, která z barev se letos stane tou nej. Na světe je několik společností, které určují trendy. Jejich volba tentokrát padla na medově hnědou, korálově růžovou, terakotovou a velmi tmavě zelenou. V naší velké fotogalerii si je můžete prohlédnout.

13.  1.  2019 |
Drhání je zase v módě: Vyrobte si kabelku, závěs na květináč či lapač snů

Drhání je zase v módě: Vyrobte si kabelku, zá…

V 70. letech bylo velmi populární. Drhané doplňky zdobily nejen každý interiér, ale i většinu žen. Pak ale upadlo v zapomnění. Nyní se však tato technika, nazývaná také makramé, opět vrací do módy. Pro vaši inspiraci jsme připravili galerii těch nejzajímavějších výrobků. Který se vám líbí nejvíc?

6.  1.  2019 |