vytisknout velikost písma Sklidili jste první zeleninu? Zasejte znovu aneb jak na střídání plodin

Zelenina jako hrášek, kedlubny či karotka, která se sklízí v průběhu června, uvolní záhony, z nichž můžete mít ještě letos další úrodu. Co ale na záhony zasadit, aby byla vaše druhá sklizeň co nejbohatší? Abyste si na tuto otázku mohli odpovědět, je potřeba poznat pravidla střídání plodin.
Sklidili jste první zeleninu? Zasejte znovu aneb jak na střídání plodin

Střídání plodin je prevence před chorobami

Proč se vůbec střídáním druhů zelenin na záhonku zabývat? Hlavním důvodem je, že díky správnému osevnímu postupu zabráníte šíření škůdců a půdních chorob. Pěstujete-li na témže místě každý rok například košťáloviny, může se lehce stát, že si na záhon zavlečete nebezpečnou chorobu známou jako boulovitost kořenů. U mrkve se zase nezbavíte přemnožených drátovců, což může být v dalších létech velkým problémem.

Nejčastější choroby a škůdci zeleniny na zahradě

Nejčastější choroby a škůdci zeleniny na zahradě

Rytí a pletí po sklizni. Jak na to?

Než se pustíte do dalšího výsevu, je potřeba holý záhon upravit – vyčistit od zbytků předešlé úrody, zbavit se plevele a jen mělce přehrábnout rycími vidlemi. Teprve pak záhon urovnejte. Tím se v půdě šetří vláha pro další plodiny. Nestihnete-li sázet hned, po prudkém nebo déletrvajícím dešti půdu nakypřete, aby se netvořil půdní škraloup. 

Co po čem pěstovat? Pravidla jsou jednoduchá

A jakou zeleninu dát na záhon, který jste právě sklidili? Základní pravidlo je, že po sobě byste neměli pěstovat příbuzné druhy, zároveň ale pamatujte i na dodržování nároků té které rostliny na půdu i výživu. Na záhonu nejvíce zásobeném živinami se dobře daří třeba košťálovinám, jako jsou např. květák, brokolice nebo kapusta, a můžete je vysadit po mrkvi, rajčatech nebo paprikách.

Chcete získat rychlý přehled, co po čem sázet? Podívejte se na infografiku.

Klepněte pro větší obrázek

Možná vás překvapilo, že jste mezi plodinami, které jsou zde uvedeny, nenašli salát. Ten totiž může z hlediska řazení plodin následovat po jakémkoliv druhu zeleniny nebo po jahodách a dařit se mu bude i na bývalém květinovém záhonu.

Co sázet v červenci?

  • Jaké druhy vysadit nebo zasít na začátku léta? Zkraje července se vysazují pórek a červené zelí.
  • Do poloviny července lze vysít zahradní hrášek a keříčkové fazole, které do září stačí dozrát. (Pro lepší vzcházení se doporučuje fazole i hrášek před výsevem nechat nabobtnat a vysévat pokud možno do vlhké půdy.) 
  • Během celého měsíce můžete sít rané odrůdy mrkve, černou ředkev, kadeřávek a salát k řezu. 
  • Zde najdete další zeleninu, která se sází v červenci
Poslední šance pro fazole aneb co v létě ještě zasadit

Poslední šance pro fazole aneb co v létě ještě zasadit

Zelené hnojení vám ušetří práci

Nechcete v létě už nic sázet? Proč zbytečně nechat prázdné záhony zarůst trávou a plevelem, když si můžete ušetřit práci a zabere vám to jen pár minut a trochu zalévání? Kupte sáček směsky na zelené hnojení. To se skládá z několika druhů, jako jsou hrách – peluška – oves. Nebo vysejte hořčici bílou, ozimou řepku či svazenku. Všechny tyto druhy mají schopnost obohatit půdu i biomasu o dusík produkovaný jejich hlízkovými bakteriemi. Vysévají se koncem července nebo začátkem srpna. Na podzim se porost pokosí a zaryje do půdy. A je pohnojeno na příští rok.

Zásady hnojení zeleniny

Zásady hnojení zeleniny

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak připravit rybízové víno

Jak připravit rybízové víno

Pokud vám na zahradě roste několik keřů rybízu a letos vás čeká bohatá sklizeň, popřemýšlejte, jak plody zpracovat. Jednu z mnoha variant představuje rybízové víno, které bývá označováno za nejchutnější mezi ovocnými.

3.  7.  2018 |
Pět nejlepších receptů z cukety naslano i nasladko

Pět nejlepších receptů z cukety naslano i nas…

Cukety se těší velké oblibě, navíc vypěstovat je zvládne i začátečník. Když je velká úroda, co pak s nimi? Tady je pět skvělých receptů.

27.  6.  2018 | | 2 N/A
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže.

6.  6.  2018 |
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

20.  6.  2018 |
Jak správně provést letní řez ovocných stromů a keřů

Jak správně provést letní řez ovocných stromů…

Prořezáváte ovocné stromy a keře až po sezoně? Tak to je chyba. Letní řez totiž omezuje bujení a podporuje tvorbu květních pupenů, a díky tomu přispívá k bohatší a kvalitnější úrodě. Kdy přesně prořezat jabloně, hrušky, meruňky a další dřeviny, jak postupovat a na co určitě nezapomenout?

11.  7.  2018 |