vytisknout velikost písma Žádný záhon nenechte ležet ladem

Zeleniny jako hrášek, kedlubny či karotka, které se sklízí v průběhu června, uvolní záhony, z nichž můžete mít ještě letos další úrodu. I tam, kde zbyla holá místa po cibulovinách, lze vypěstovat nějakou tu kytičku.

Střídání plodin není pro legraci

Holý záhon je nejprve potřeba zpracovat – vyčistit od zbytků předešlé úrody, vytrhat plevel a jen mělce přehrábnout rycími vidlemi. Teprve pak záhon urovnejte.  

Tím se v půdě šetří vláha pro další výsev nebo výsadbu. Nestihnete-li sázet hned, po prudkém nebo déletrvajícím dešti půdu nakypřete, aby se netvořil půdní škraloup. 

Před výsadbou uvažte, jakou zeleninu na záhon dát, abyste po sobě nepěstovali příbuzné druhy. Přitom pamatujte i na dodržování nároků té které rostliny na půdu i výživu. Na záhonu nejvíce zásobeném živinami se nejlépe daří plodovým zeleninám (rajčata, okurky a papriky) a kořenovým (mrkev, petržel, řepa a bramborám).  

To znamená, že všechny tyto zeleniny můžete pěstovat ve smíšené kultuře blízko sebe. Stejně náročné jsou košťáloviny, z nichž některé se mohou vysadit například po mrkvi. Mezi košťáloviny patří kadeřávek a modré kedlubny, jež se na záhon vysazují právě v červenci stejně jako luskoviny.  

Klepněte pro větší obrázek
Kadeřávek dodá tělu vitaminy

Hrách a keříčkové fazole se mohou vysévat na jaře, ale i v létě jako následná plodina. Skupina cibulových zelenin má na záhonech výsadní právo jako poslední v pořadí.

A proč se vůbec střídáním druhů zelenin zabývat? Tím hlavním důvodem je zabránit šíření půdních chorob a škůdců. Pěstujete-li na témže místě každý rok například košťáloviny, může se lehce stát, že si na záhon „zavlečete“ nebezpečnou chorobu známou jako boulovitost kořenů. 

U mrkve se zase nezbavíte přemnožených drátovců, což může být v dalších létech velkým problémem. Názorné schéma vám při sestavení osevního postupu pomůže.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma se vyplatí dodržovat, aby úroda stála za to

Z jednoho záhonu sklízejte dvakrát

Skupiny zelenin jsou sice užitečné, ale jaké druhy v červenci vysadit nebo zasít? Začátkem července se vysazuje pórek a červené zelí, během celého měsíce můžete sít rané odrůdy mrkve, černou ředkev, kadeřávek a salát k řezu. 

Do poloviny července lze vysít zahradní hrášek a keříčkové fazole, které do září stačí dozrát. Pro lepší vzcházení se doporučuje fazole i hrášek před výsevem nechat nabobtnat, a (pokud možno) vysévat do vlhké půdy.  

Rostou všude a rostou rychle!

Listové saláty netvoří hlávku, ale jsou velmi šťavnaté a řada odrůd je vhodná právě pro letní výsev. Tyto saláty mají i další výhodu – rostou velmi rychle, proto lze se sklizní začít již sedm týdnů od výsevu. 

Kromě jiného, salát není na půdu příliš náročný, více stojí o pravidelnou zálivku. Čím chladněji bude, tím pro něj lépe. Z hlediska řazení plodin může následovat po jakémkoliv druhu zeleniny, po jahodách nebo na bývalém květinovém záhonu. 

Pro podzimní sklizeň od září si vyberte některou z odrůd:

  • Rosela: s červenými, silně bublinatými a zkadeřenými listy, určená pro celoroční polní pěstování. Sklízí se postupně jednotlivé listy nebo celé rostliny.
  • Crimson: raná až poloraná odrůda typu Lollo Rosso, listy načervenalé, středně tmavé až tmavé, bublinaté.
  • Merlot: středně raná odrůda s listy velmi světle načervenalými, slabě lesklými, silně až velmi silně bublinatými.
  • Rekord: středně raná až pozdní odrůda typu Lollo Bionda se světle zelenými, slabě až středně bublinatými listy.
  • Kozlíček polníček: vytváří malé listy jemné chuti, vysévá se od poloviny července naširoko nebo do řádků, je otužilý – sklízí se v zimě až předjaří.

(Ne)bude-li pršet, založte nový trávník

Zpravidla se nový trávník zakládá na jaře, kdy se v půdě využije zimní vláha. Jenže co když je potřeba mít trávník ještě letos a zjara nebyl čas nebo vhodná plocha? 

Koncem července nebo v srpnu můžete travní semeno vysít, ale pak je potřeba zalévat, zalévat a zalévat, dokud osetá plocha nevzejde. Bez důkladné a pravidelné zálivky úspěšní nebudete. Jak se dál o trávník starat, najdete ve článku Zakládáme trávník: postupujte s námi krok za krokem.

Vypěstujte si květiny na příští rok

Během července je poslední příležitost pro výsev macešek, sedmikrásek a pomněnek. Všechny patří mezi dvouletky. Přesto se u macešek možná dočkáte prvních květů již na podzim, ty ostatní pokvetou až v příštím roce. 

Klepněte pro větší obrázek
Macešky se vám odmění květy těch nejrůznějších barev

Dvouletkám se nejlépe daří na slunném a teplém místě se středně těžkou, humózní půdou. Po vzejití nechte rostlinkám vyrůst dva či tři pravé lístky a přepíchejte je na záhon, kde do zimy vytvoří růžici přízemních listů. Více o pěstování dvouletek najdete v článcích Čas myslet na dvouletky a Dvouletky na zahradě.

Nechcete už nic sázet? Zasejte směsku.

Proč zbytečně nechat prázdné záhony zarůst trávou a plevelem, když si můžete ušetřit práci, jež zabere jen pár minut a trochu zalévání? Kupte sáček směsky na zelené hnojení. To se skládá z několik druhů, jako je hrách – peluška – oves. 

Klepněte pro větší obrázek
Zelené osivo koupíte v zahradnictvích za pár korun

Nebo vysejte hořčici bílou, ozimou řepku či svazenku. Všechny tyto druhy mají schopnost obohatit půdu i biomasu o dusík produkovaný jejich hlízkovými bakteriemi. Vysévají se koncem července nebo začátkem srpna. Na podzim se porost pokosí a zaryje do půdy. A je pohnojeno na příští rok. Co říkáte, dobrý nápad, že?

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami.

6.  12.  2017 |
Nezapomeňte si nastříhat barborky!

Nezapomeňte si nastříhat barborky!

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. S pomocí v tento den natrhaných větviček, označovaných na památku panny a mučednice jako barborky, si svobodná dívka může předpovědět svatbu.

4.  12.  2017 |
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.

9.  12.  2017 |
Vánoce 2017: Jaké jsou aktuální trendy? Podívejte se v galerii!

Vánoce 2017: Jaké jsou aktuální trendy? Podív…

Chcete být "in" a zajímají vás aktuální trendy ve vánoční výzdobě? Letos jim vévodí fialová, bílá a přírodní materiály. Pro inspiraci jsme pro vás vybrali více než sedmdesát fotografií dekorací v modních barvách.

29.  11.  2017 |
Ardisia nahradí vánoční stromek. Nezabere místo a nemusíte řešit jehličí

Ardisia nahradí vánoční stromek. Nezabere mís…

Chcete si užít vánoční náladu bez opadaného jehličí? Máte doma málo místa? Pořiďte si vánoční stromek, který ani nemusíte zdobit.

3.  12.  2017 |