vytisknout velikost písma Žádný záhon nenechte ležet ladem

Zeleniny jako hrášek, kedlubny či karotka, které se sklízí v průběhu června, uvolní záhony, z nichž můžete mít ještě letos další úrodu. I tam, kde zbyla holá místa po cibulovinách, lze vypěstovat nějakou tu kytičku.

Střídání plodin není pro legraci

Holý záhon je nejprve potřeba zpracovat – vyčistit od zbytků předešlé úrody, vytrhat plevel a jen mělce přehrábnout rycími vidlemi. Teprve pak záhon urovnejte.  

Tím se v půdě šetří vláha pro další výsev nebo výsadbu. Nestihnete-li sázet hned, po prudkém nebo déletrvajícím dešti půdu nakypřete, aby se netvořil půdní škraloup. 

Před výsadbou uvažte, jakou zeleninu na záhon dát, abyste po sobě nepěstovali příbuzné druhy. Přitom pamatujte i na dodržování nároků té které rostliny na půdu i výživu. Na záhonu nejvíce zásobeném živinami se nejlépe daří plodovým zeleninám (rajčata, okurky a papriky) a kořenovým (mrkev, petržel, řepa a bramborám).  

To znamená, že všechny tyto zeleniny můžete pěstovat ve smíšené kultuře blízko sebe. Stejně náročné jsou košťáloviny, z nichž některé se mohou vysadit například po mrkvi. Mezi košťáloviny patří kadeřávek a modré kedlubny, jež se na záhon vysazují právě v červenci stejně jako luskoviny.  

Klepněte pro větší obrázek
Kadeřávek dodá tělu vitaminy

Hrách a keříčkové fazole se mohou vysévat na jaře, ale i v létě jako následná plodina. Skupina cibulových zelenin má na záhonech výsadní právo jako poslední v pořadí.

A proč se vůbec střídáním druhů zelenin zabývat? Tím hlavním důvodem je zabránit šíření půdních chorob a škůdců. Pěstujete-li na témže místě každý rok například košťáloviny, může se lehce stát, že si na záhon „zavlečete“ nebezpečnou chorobu známou jako boulovitost kořenů. 

U mrkve se zase nezbavíte přemnožených drátovců, což může být v dalších létech velkým problémem. Názorné schéma vám při sestavení osevního postupu pomůže.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma se vyplatí dodržovat, aby úroda stála za to

Z jednoho záhonu sklízejte dvakrát

Skupiny zelenin jsou sice užitečné, ale jaké druhy v červenci vysadit nebo zasít? Začátkem července se vysazuje pórek a červené zelí, během celého měsíce můžete sít rané odrůdy mrkve, černou ředkev, kadeřávek a salát k řezu. 

Do poloviny července lze vysít zahradní hrášek a keříčkové fazole, které do září stačí dozrát. Pro lepší vzcházení se doporučuje fazole i hrášek před výsevem nechat nabobtnat, a (pokud možno) vysévat do vlhké půdy.  

Rostou všude a rostou rychle!

Listové saláty netvoří hlávku, ale jsou velmi šťavnaté a řada odrůd je vhodná právě pro letní výsev. Tyto saláty mají i další výhodu – rostou velmi rychle, proto lze se sklizní začít již sedm týdnů od výsevu. 

Kromě jiného, salát není na půdu příliš náročný, více stojí o pravidelnou zálivku. Čím chladněji bude, tím pro něj lépe. Z hlediska řazení plodin může následovat po jakémkoliv druhu zeleniny, po jahodách nebo na bývalém květinovém záhonu. 

Pro podzimní sklizeň od září si vyberte některou z odrůd:

  • Rosela: s červenými, silně bublinatými a zkadeřenými listy, určená pro celoroční polní pěstování. Sklízí se postupně jednotlivé listy nebo celé rostliny.
  • Crimson: raná až poloraná odrůda typu Lollo Rosso, listy načervenalé, středně tmavé až tmavé, bublinaté.
  • Merlot: středně raná odrůda s listy velmi světle načervenalými, slabě lesklými, silně až velmi silně bublinatými.
  • Rekord: středně raná až pozdní odrůda typu Lollo Bionda se světle zelenými, slabě až středně bublinatými listy.
  • Kozlíček polníček: vytváří malé listy jemné chuti, vysévá se od poloviny července naširoko nebo do řádků, je otužilý – sklízí se v zimě až předjaří.

(Ne)bude-li pršet, založte nový trávník

Zpravidla se nový trávník zakládá na jaře, kdy se v půdě využije zimní vláha. Jenže co když je potřeba mít trávník ještě letos a zjara nebyl čas nebo vhodná plocha? 

Koncem července nebo v srpnu můžete travní semeno vysít, ale pak je potřeba zalévat, zalévat a zalévat, dokud osetá plocha nevzejde. Bez důkladné a pravidelné zálivky úspěšní nebudete. Jak se dál o trávník starat, najdete ve článku Zakládáme trávník: postupujte s námi krok za krokem.

Vypěstujte si květiny na příští rok

Během července je poslední příležitost pro výsev macešek, sedmikrásek a pomněnek. Všechny patří mezi dvouletky. Přesto se u macešek možná dočkáte prvních květů již na podzim, ty ostatní pokvetou až v příštím roce. 

Klepněte pro větší obrázek
Macešky se vám odmění květy těch nejrůznějších barev

Dvouletkám se nejlépe daří na slunném a teplém místě se středně těžkou, humózní půdou. Po vzejití nechte rostlinkám vyrůst dva či tři pravé lístky a přepíchejte je na záhon, kde do zimy vytvoří růžici přízemních listů. Více o pěstování dvouletek najdete v článcích Čas myslet na dvouletky a Dvouletky na zahradě.

Nechcete už nic sázet? Zasejte směsku.

Proč zbytečně nechat prázdné záhony zarůst trávou a plevelem, když si můžete ušetřit práci, jež zabere jen pár minut a trochu zalévání? Kupte sáček směsky na zelené hnojení. To se skládá z několik druhů, jako je hrách – peluška – oves. 

Klepněte pro větší obrázek
Zelené osivo koupíte v zahradnictvích za pár korun

Nebo vysejte hořčici bílou, ozimou řepku či svazenku. Všechny tyto druhy mají schopnost obohatit půdu i biomasu o dusík produkovaný jejich hlízkovými bakteriemi. Vysévají se koncem července nebo začátkem srpna. Na podzim se porost pokosí a zaryje do půdy. A je pohnojeno na příští rok. Co říkáte, dobrý nápad, že?

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Venkovní květináče a truhlíky: Jak je vybrat a kde sehnat ty nejhezčí?

Venkovní květináče a truhlíky: Jak je vybrat …

Chystáte se sázet či přesazovat rostliny? Na to obvykle potřebujeme nové květináče a truhlíky. Na těch z loňska se podepsaly počasí a povětrnostní vlivy. Zjistili jsme proto pro vás, jaké výrobky se právě dají v obchodech sehnat a za kolik. Podívejte se do naší fotogalerie venkovních i interiérových květináčů.

13.  4.  2018 |
Předjarní ochrana ovocných stromů

Předjarní ochrana ovocných stromů

Chcete-li sklidit kvalitní ovoce a zajistit si bohatou sklizeň, je třeba věnovat pozornost předjarní ochraně ovocných stromů. Zaměřte se na jádroviny a peckoviny, ale také na keře drobného ovoce.

3.  4.  2018 |
Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. Inspirujte se ve fotogalerii

Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. …

Předzahrádka má dotvářet estetický rámec a zdůraznit vstup do domu. Kromě toho předzahrádka plní izolační, dekorativní a reprezentační funkci. Naše rady vám pomohou osázet ji tak, aby nedala mnoho práce.

12.  4.  2018 |
Rakytník řešetlákový: Největší chyby při pěstování

Rakytník řešetlákový: Největší chyby při pěst…

Rakytník má neuvěřitelně kyselé plody – to proto, že obsahuje obrovské množství vitamínu C. Ještě tento zázračný keř v zahradě nemáte?

30.  6.  2017 |
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzo? Kdepak, ve fóliáku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat pro výsadbu po zmrzlých není nač čekat.

6.  4.  2018 |