V zimě nás potěší květy rychlených cibulovin, mezi nimiž vyniká hyacint. Znáte rozdíl mezi jejich rychlením a přirychlením, víte, co znamená rychlení rané a pozdní a jak hyacinty aranžovat?
Pokud bychom volili nejvoňavější rostlinu jarního období, jejíž přítomnost si však můžeme dopřát i v zimě, určitě by naši soutěž vyhrál hyacint (Hyacinthus). Dokáže nádherně provonět celý byt svěží přírodní vůní, která evokuje tolik očekávané jaro.
Voňavý hyacint prý vznikl z krve
Název této cibuloviny pochází z řeckého jména Hyakinthos, které nosil oblíbenec Apollona, boha slunce. Jeho mladý život skončil následkem zranění při hodu diskem a Apollon nechal na jeho památku vyrůst přímo z Hyakinthovy krve nám známou rostlinu.
Hyacinty vypadají působivě v téměř jakémkoliv aranžmá
Na výsluní už od 18. století
V Nizozemsku byly hyacinty populární už v osmnáctém století, kdy se již pěstovalo přes dva tisíce kultivarů. A dodnes zůstalo Nizozemsko zemí, kde se hyacinty pěstují nejvíce. Na jejich popularitě se totiž nic nezměnilo.
Pokud zatoužíte po květech rychlených hyacintů, máte dvojí možnost. Buď si je koupíte v květinářství, nebo je přirychlíte sami. V tomto rozhodování hraje zásadní roli roční období, podle něhož rozlišujeme rychlení rané a pozdní.
Rychlení rané versus pozdní
Pro rané rychlení, typické pro dobu Vánoc, kdy rostliny nakvétají od listopadu do ledna, se používají tepelně ošetřené cibule, k nimž nemá běžný zahrádkář přístup. V domácích podmínkách se proto provádí pouze pozdní rychlení (přirychlení).
Skupina více exemplářů zaujme shodnou barvou květu
Tehdy hyacinty vykvétají během února a března, kdy nám zpříjemní čekání na jaro. Abyste se dočkali květů včas, musíte se pustit do přípravy během září až října, kdy nejdříve necháte cibule zakořenit na chladném místě a poté je přenesete do světlé, teplejší místnosti.
Hyacint lze rychlit i ve váze, ale ne ledajaké
Hyacinty můžete rychlit i ve speciální skleněné nádobě s vodou, která dosahuje jen ke kořenům, takže cibule neuhnije. Nevýhodou je, že rostlina nemá žádný přísun živin, takže některé hyacinty jsou po odkvětu natolik vysílené, že se nehodí k dalšímu pěstování.
Vázy určené pro rychlené cibuloviny se dají koupit v květinářstvích či hobbymarketech
Která barva květů se hodí právě pro vás?
Předností hyacintů je kromě delikátní vůně, krásného tvaru květenství a jednotlivých květů i jejich barevná paleta, díky níž se s nimi dá v interiéru velmi dobře experimentovat. Rozhodně se nebojte zkrášlit prostor kolem sebe hyacinty!
Květy hyacintů mohou být bílé, smetanové, růžové, fialové, oranžové, červené, modré nebo žluté. To je natolik bohatá paleta barev, že si vybere každý, ať již podle oblíbené barvy či momentální nálady.
Jakou barvu má květ mít? Vyberte ji podle cibule
Výhodou těchto rostlin je, že už podle jejich cibulky lze poznat barvu budoucího květu. Z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený květ a z modré modrý.
Bílá a pastelové odstíny růžové a fialové pomáhají navodit decentní, romantickou atmosféru. Ostře růžové a modře zbarvené odrůdy jednoznačně poutají pozornost. Pokud usilujete o veselý a hravý dojem, můžete ho dosáhnout kombinací různých barev květů, například bílé, růžové, oranžové a žluté.
Kvetoucí hyacinty můžete přizdobit v duchu Vánoc a stejně tak i jara; záleží jen na dekoracích, které k tomu použijete
Aby hyacint vynikl, potřebuje vhodný obal
Hyacint v keramickém či skleněném obalu nebo váze dostává velmi moderní vzhled. Často se setkáváme s tím, že cibule a kořeny jsou viditelné, což působí přitažlivě, a navíc nádherná struktura rostliny v průhledné nádobě ještě více vynikne. Máme tak možnost pozorovat růst rostliny každým dnem, téměř v přímém přenosu.
Tradičnější obal, například proutěný košíček nebo váza s barokním nádechem, naopak dodá hyacintu zcela jiný charakter − hrdý, téměř královský vzhled, který je ideální pro klasičtěji či rustikálněji zařízený interiér.
Hyacinty vykvétají při teplotě kolem šestnácti až dvaceti stupňů Celsia. Kvetou obvykle jedenadvacet dní, při vyšších teplotách se tato doba zkracuje
Balkonové pěstování
Stále oblíbenější je pěstování rostlin v truhlících a kontejnerech na balkonech. Na to si však budeme muset počkat do jara, kdy se náš životní prostor díky teplejšímu počasí rozšiřuje i o prostory, jako jsou balkony, terasy, patia či zahrady.
Pokud jste zapomněli na podzim zasadit cibuloviny do volné půdy na zahrádce, nevadí, i hrnkové hyacinty můžete na jaře přesadit do venkovních truhlíků či jiných okrasných nádob a vyzdobit jimi balkon či terasu a hlavně si pohledem na ně zpříjemnit každý den.
Péče o rychlené cibuloviny není náročná: obejdou se bez přihnojování, stačí jen udržovat mírně vlhký kořenový bal
Na balkon se velmi dobře hodí přírodně laděné aranžmá z hyacintů, například v květináči z kůry doplněné zeleným mechem. Nebo můžete sesadit několik hyacintů do kovové nádoby.
Vůně, křehká krása, úžasné barvy – to jsou atributy, které by neměly chybět žádnému dárku. Hyacint, náležitě dozdobený, se může stát hezkým dárkem k svátku či narozeninám. A proč si jej nekoupit jen tak pro sebe? Dodá nám energii a zlepší náladu.
Foto: HKK