vytisknout velikost písma Jiaogulan čili ženšen pětilistý: Jak jej pěstovat aneb Vyznejte se v ženšenech

Když se řekne ženšen, napadne vás asi životabudič, dlouhověkost, nesmrtelnost. Ano, takové vlastnosti se mu opravdu přisuzují a nezáleží na tom, zda se jedná o ženšen pravý, pětilistý, americký, sibiřský, peruánský nebo indický. Jaký ženšen lze u nás pěstovat a jak na to?

Ženšen jižní, ženšen pětilistý, jiaogulan, gynostema pětilistá (Gynostemma pentaphyllum), to vše jsou názvy jedné jediné rostliny. Stejně jako ženšen pravý z rodu Panax pochází i ona z Číny, příbuzné ale tyto druhy vůbec nejsou. Proč tedy stejný název? Podobně jako u ostatních ženšenů, jako například ženšenu peruánského, sibiřského či indického, je shoda v úžasných léčivých schopnostech těchto rostlin.

Jak se bránit nachlazení? Pomohou vám bylinky

Jak se bránit nachlazení? Pomohou vám bylinky

Ženšen pravý: Pěstování je obtížné, zkuste ženšen pětilistý

Ženšen pravý se pěstuje velmi obtížně, potřebuje specifické podmínky a cesta ke sklizni trvá několik let (což má za následek jeho vysokou cenu). Právě proto se postupně začaly označovat jako ženšeny i druhy, které s ním botanicky sice nemají nic společného, ale svými účinky jej dokáží zastoupit. Nelze je ovšem chápat jako jeho levnější náhražky, jedná se o léčivé rostliny s podobnými vlastnostmi, každá je však něčím specifická. Nejznámější z nich je právě jiaogulan neboli ženšen pětilistý, ve své domovině užívaný už stovky let. Před několika lety se začal prodávat také u nás a je snadné pořídit si jej. Označuje se jako bylina dlouhověkosti, či dokonce nesmrtelnosti. Pokud u nás tedy chcete pěstovat ženšen a jste běžný pěstitel, budete pěstovat právě tuto rostlinu, nikoliv ženšen pravý. 

Chlebovník neboli jackfruit: Jak si pochutnat na největším ovoci světa

Chlebovník neboli jackfruit: Jak si pochutnat na největším ovoci světa

Pěstování ženšenu ze sazenic se nebojte

Sazenici pořídíte v průměru za šedesát korun a pěstování zvládnete bez problémů. Protože je ženšen pětilistý liána, osvědčuje se nejvíce zasadit ji do závěsného květináče, aby mohla tvořit převisy. Je mrazuvzdorná až do minus osmnácti stupňů, ale silnější mrazy ji mohou poškodit. Jako jistější se tedy ukazuje pěstovat ji jako přenosnou nebo pokojovou rostlinu. Snadno si ji ale rozmnožíte (vrcholový řízek zapíchněte do mírně vlhkého substrátu), takže pokud žijete v teplejší oblasti s mírnou zimou, kde se na venkovním stanovišti celoročně daří třeba fíkovníku, můžete zkoušet nechat ji venku i přes zimu.

Rostlině dopřejte kvalitní, humózní zeminu, dostatečnou vlhkost a polostinné či slunné stanoviště. Na konci sezóny jí mohou odumřít výhony, nastává vegetační klid. Omezte tedy zálivku a zeminu udržujte na chladnějším, ale bezmrazém místě jen mírně vlhkou. Zjara vyrostou nové výhony, tehdy postupně zvyšujte zálivku a rostlinu přihnojte organickým hnojivem.

Založte si čajovou zahrádku a budete mít domácí čaj. Které bylinky pěstovat?

Založte si čajovou zahrádku a budete mít domácí čaj. Které bylinky pěstovat?

Účinky ženšenu pětilistého jsou podobné jako pravého

Obsahuje zdraví prospěšné látky podobající se těm, které se nacházejí téměř výhradně v pravém ženšenu. Kromě nich má množství vitaminů, stopových látek, aminokyselin a bílkovin. Ženšen pětilistý neboli jiaogulan se řadí mezi antioxidanty a antistresory, napomáhá dobrému trávení a při nespavosti, zlepšuje funkci ledvin i jater, snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi, posiluje imunitní systém, zvyšuje vytrvalost i fyzickou kondici, preventivně působí proti infarktu, mrtvici, rakovině a infekční žloutence. Zajímavá je jeho schopnost regulace krevního tlaku: Je-li nízký, zvyšuje ho, je-li vysoký, snižuje ho.

Bylinky s vůní citronu: Citronová tráva a citronová verbena

Bylinky s vůní citronu: Citronová tráva a citronová verbena

Ženšenový čaj a další tipy na zpracování

Ze sušených i čerstvých listů se připravuje lahodný čaj nasládlé chuti s příjemnou vůní. Čajovou lžičku lístků zalijte čtvrtlitrem horké vody a nechte louhovat tři minuty. Mladé výhonky lze přidávat do zeleninových salátů nebo jen tak žvýkat – svou vůní i chutí připomínají salátovou okurku. Nebyly zjištěny žádné nepříznivé účinky, které by byly zapříčiněny užíváním této byliny.

Jak zpracovat bylinky

Jak zpracovat bylinky

Ženšen pravý může být červený i bílý

Ženšen pravý (Panax ginseng) je vzpřímená trvalka dorůstající až výšky 60 centimetrů. Znát ho můžete také pod názvem všehoj ženšenový či ženšen asijský, přirozeně totiž roste jen ve východní Asii. Někdy se označuje ještě podle konkrétnějšího rozlišení svého původu buď jako ženšen korejský, nebo ženšen čínský. V některých částech Asie byl už bohužel těžbou zcela zničen, pěstuje se tedy většinou na farmách. V Rusku se přirozeně vyskytuje v Ussurijské a Přímořské oblasti v hlubokých horských lesích.

Zvyšuje odolnost organizmu, pozitivně působí na kardiovaskulární systém, nervovou soustavu, játra, pomáhá při chronických zánětech. Léčivé účinky jsou skryty v kořenech. Z mohutné kořenové hlavy roste jeden až dva hlavní a ty se dále větví. Podzemní část připomíná lidskou postavu. Léčivý kořen rostliny se sklízí přibližně po 5 až 7 letech, kdy obsahuje velké množství prospěšných látek. Po sklizni lze pěstovat ženšen na stejném místě až přibližně po 15 letech.

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Ke koupi bývá ve formě prášku, sirupu, tobolek, extraktu, celého kořene apod. Podle způsobu zpracování rozlišujeme ženšen bílý a červený, čemuž odpovídá i jeho konečné zbarvení. Bílý se po sklizni oškrábe a suší přímo na slunci, červený se po sklizni paří v bylinném či cukerném nálevu a poté suší na umělém světle. Podle odborníků je toto nejlepší forma úpravy ženšenu.

Lodyha se 7 listy roste každoročně nová, nevětví se. Květy jsou zelenobíle zbarvené, plody červené, šťavnaté. Z čerstvých i sušených listů se připravuje výborný čaj, dají se jíst i syrové jako součást salátů. Tato rostlina z čeledi aralkovitých byla v Číně známá pro své účinky už před naším letopočtem, nicméně po mnohá staletí ji mohl užívat pouze panovník a jeho rodina – obyčejní lidé měli vstup do míst, kde ženšen pravý rostl, zakázán. Do Evropy ho jako první přivezl ve 13. století Marco Polo.

Čajová směs z ovoce a bylin: postup přípravy

Čajová směs z ovoce a bylin: postup přípravy

Jak pěstovat ženšen pravý: Je to velmi náročné

Pokud byste ho zkoušeli pěstovat, počítejte s obtížemi. Sehnat se dají semena, ty je třeba stratifikovat. V případně nepříznivých podmínek upadá ženšen do vegetačního klidu nebo uhyne. Vyžaduje pravidelné střídání ročních období, dostatek srážek a úrodnou půdu, polostinné až stinné stanoviště, chráněné před přímým slunečním světlem. Půda by měla být humózní, dostatečně propustná, s dostatkem živin. Kvalita půdy je velmi důležitá a této rostlince nevyhovují žádné chemické prostředky. Má ráda dobře zúrodněnou půdu, obohacenou o přirozené živiny. V Asii se tradice pěstování ženšenu předává z generace na generaci.

Připravte se na břízu. Listy vyrazí již brzy, pomohou s lupy i zánětem močových cest

Připravte se na břízu. Listy vyrazí již brzy, pomohou s lupy i zánětem močových cest

Ženšen americký, peruánský, sibiřský a indický. Co je co?

Volně v přírodě Severní Ameriky, kde je chráněný zákonem, ale i na farmách roste ženšen americký neboli kanadský (Panax quinquefolius). Od ženšenu pravého se liší tvarem kořenu, který je vřetenovitý. Jako peruánský ženšen bývá označována maka čili řeřicha peruánská (Lepidium peruvianum). Roste ve výškách 4000 až 5000 metrů nad mořem a pěstuje se pro menší bulvy, které se jí čerstvé, nakládané, vařené nebo pečené. Lze je nastrouhané usušit a v případě potřeby rozvařit ve vodě nebo mléku na kaši, připravuje se z nich kvašený nápoj. K účinkům patří zmírnění příznaků stárnutí, léčba ženské frigidity a mužské impotence. Optimalizuje hormonální rovnováhu, podporuje psychickou odolnost a růst svalové hmoty.

Sibiřským ženšenem je myšlen eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus). Stejně jako ostatní ženšeny zvyšuje fyzickou i psychickou obranyschopnost, normalizuje tlak i hladinu cukru v krvi, zpomaluje stárnutí, působí jako afrodiziakum. Podobné vlastnosti včetně blahodárného působení na srdce a cévní systém má také poslední ze skupiny rostlin zvaných ženšen, a sice ženšen indický, což je withanie snodárná (Withania somnifera). Uvádí se též pod názvem ašvaganda a doporučuje se jako doplněk stravy při onkologických onemocněních, neboť ochraňuje zdravé buňky před nádorovým bujením.

Hluchavka i kopřiva mají výborné účinky na zdraví. Využijte jich!

Hluchavka i kopřiva mají výborné účinky na zdraví. Využijte jich!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné. Jak na to?

6.  10.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak na toKysané zelíDIY
Dýně Hokkaido: Zapomeňte na polévku, tady je 5 úžasných receptů od foodblogerů

Dýně Hokkaido: Zapomeňte na polévku, tady je …

Také milujete chuť dýně Hokkaido? Zkuste ji tentokrát použít k přípravě bruschetty, burgerů, bulguru nebo výborného latté a dezertu s medem a ořechy. Pokrmy a nápoj, které jste pravděpodobně ještě nezkoušeli, vás dostanou nejen svou chutí, ale také vzhledem.

9.  10.  2021 |
Kateřina Hradová
Vaření
Cena kolem milionu a můžete bydlet. Podívejte se, jak mohou mobilní domy vypadat

Cena kolem milionu a můžete bydlet. Podívejte…

V době, kdy ceny bydlení závratně letí vzhůru, stává se pro mnoho rodin přijatelnou variantou mobilní dům. Přitom nemusí jít o nějaké špatné bydlení – dobře udělaný interiér je nerozeznatelný od klasického bydlení. A některé mobilní domy jsou dokonce větší než byty.

včera |
Lucie Kořistová
Mobilní dům
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i na dveře

Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i…

Nenechte si zkazit náladu sychravým počasím. Raději využijte dary, které nám podzimní příroda nabízí, a pusťte se do výroby nějaké krásné dekorace. Inspiraci najdete v galerii.

28.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Věnec na dveřeDekoraceInteriér