vytisknout velikost písma Zabezpečení domu: Jak rychle a za kolik?

Už se těšíte, jak si užijete týden či dva na chalupě nebo u moře? Ještě před odjezdem na dovolenou se však vyplatí myslet nejen na chvíle oddechu, ale i na to, jak zabezpečit svou domácnost před nevítanými „hosty“.

Na každého z nás platí něco jiného. Někdo si bere k srdci statistiky o počtu vloupání do bytů a rodinných domů, jiného motivuje vyprávění blízkých osob, jejichž domov už byl někdy vykradený… Jisté je jen jedno: vždycky se vyplatí neblahým událostem předcházet než je následně řešit. Co vše se vám nabízí v oblasti bezpečného domova a hlavně, co si ještě stihnete pořídit před dovolenou?

Záleží na tom, za jak dlouho odjíždíte…

Bezpečí ihned:

Sousedská výpomoc

Odborníci se teď jistě od srdce zasmějí (tady přece nejde o žádný bezpečnostní prvek), ale to nevadí. Pokud máte se svými sousedy dobré vztahy, můžou vám vybírat poštu ze schránky, zalévat květiny a také kontrolovat, zda je u vás doma vše v pořádku. Podobnou službu „poskytnou“ i rodinní přátelé či příbuzní, avšak ti zpravidla nebydlí poblíž. Cena? Zdarma.

Za pár minut:

Bezpečnostní zámky

Odjíždíte za několik dnů, takže výměnu starých vchodových dveří za nové, bezpečnostní už nestihnete? Pak si alespoň vyměňte obyčejný zámek za bezpečnostní. „Klasická cylindrická dveřní vložka má systém stavítek na pružinkách, které odemknou mechanismus v případě, když jsou zarovnané.

Zámky nové konstrukce pracují například s otočnými lamelovými stavítky, která nezamrzají, nezanášejí se prachem a hlavně je nelze otevřít pomocí vyhmatání nebo bumpingem,“ vysvětluje Lucie Filová ze společnosti TOKOZ. A dodává, že vyznat se na trhu s bezpečnostními zámky není jednoduché, proto je důležité všímat si zejména certifikace. Na obalu výrobku hledejte certifikaci podle ČSN EN 1303 a ČSN EN 1627 a z nich vyplývající bezpečnostní třídu – měla by být minimálně 3, lépe však 4. Setkat se můžete i s označením 4+, které udává, že daná vložka svými vlastnostmi překračuje požadavky státní normy.

Co si ještě zjistit? Kolik kombinací klíče vložka nabízí (obyčejné několik stovek, u bezpečnostních jde počet kombinací do řádu desítek tisíc), z jakého materiálu jsou vyrobené (dobré jsou například zámkové vložky se zinkovým nebo ocelovým tělem s nerezovými vnitřními částmi), případně zda má přidanou bezpečnostní hodnotu (například zámek začne rotovat, když se ho někdo pokusí odvrtat, takže mu to znemožní).

Bezpečnostní zámky lze použít do všech přístupových dveří, na garáž, do dveří mezi garáží a domem, ale třeba i na zamčení dílny a podobně. Zámek si dokážete vyměnit i sami podle návodu během chvilky.

Cena ? Například bezpečnostní zámky třídy 3 od 600 Kč.

Za pár hodin:

Bezpečnostní fólie

V případě ochrany oken máte dvě možnosti – buď vše řešit v rámci výměny starých za nové, a pak si třeba pořídit i speciální bezpečnostní skla a kování, nebo nainstalovat bezpečnostní fólie. To lze i dodatečně, vlastně kdykoli, z vnitřní strany. Tato fólie znesnadní cestu případnému vetřelci, navíc, když se okno rozbije, se střepy nevysypou. Instalaci svěřte firmě, která disponuje certifikátem, s ohledem na počet a velikost oken může u jednoho bytu trvat několik hodin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Foto: Next

Cena? Orientačně od 1000 Kč za metr čtvereční včetně instalace.

Venkovní mříže:

Používají se zejména v přízemí a nižších patrech. Při jejich výběru se zaměřte na materiál, počet ok a vzdálenost mezi nimi i na konstrukci. Instalovat je lze napevno, dále se pro domácnosti běžně nabízejí i mříže nůžkové s bezpečnostním zámkem – ty se dají otevírat. Všechny se vyrábějí na míru, počítejte se zhruba 2 až 3 týdny, instalace opět podle velikosti a náročnosti trvá zhruba jednu hodinu (1 okno).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Foto: Next

Cena? Orientačně od 3000 Kč za metr čtvereční včetně montáže.

Exteriérové rolety, žaluzie

Pořizujete si je zpravidla jako ochranu před sluníčkem, současně v chladných obdobích dokážou snížit výdaje za topení, ale rovněž můžou do jisté míry plnit i bezpečnostní funkci, například když jsou vybavené ochranným prvkem, který nedovolí jejich nadzvednutí. Rolety i žaluzie se vyrábějí na míru každému zákazníkovi. „Produkt opouští výrobní halu do 7 až 21 dnů od přijetí objednávky,“ zmiňuje David Žabčík ze společnosti Climax. Instalace jedné žaluzie či rolety může být otázkou několika hodin, a pokud je chcete třeba pro celý byt, pak i několika dnů.

Cena? Orientačně od 3000 Kč za metr čtvereční.

Za půl dne až dva:

Bezpečnostní dveře

Odborníci většinou doporučují vyměnit společně se starými dveřmi také původní zárubně. Proč? I ty kovové dokáže zručný lapka roztáhnout například heverem. Teoreticky by se daly zpevnit betonem, ale prakticky ani toto řešení nemusí stačit. Těžko se totiž dá spolehlivě stanovit, jak vlastně byla kdysi zárubeň zazděná a čím, navíc se nezřídka stává, že stará zárubeň netěsní, bývá pokřivená.

Bezpečnostní dveře mívají ocelovou konstrukci, oboustranně pokrytou vrstvou plechu, s rozvorovým systémem v podobě mnoha čepů, které se zamykají do ocelové zárubně a jsou vybavené bezpečnostním kováním a vložkou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Foto: Next

Co je důležité? Ověřte si, zda dveře, kování i vložka patří do stejné bezpečnostní třídy. A za jak dlouho můžete mít nové bezpečnostní dveře u vás doma? „Vyrábějí se podle individuálních požadavků zákazníka, většinou je třeba počítat se 2 až 6 týdny. Ovšem realizovat lze i expres dodávku do 48 hodin, za příplatek,“ uvádí Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT. Samotná instalace pak může trvat půl dne až dva dny, včetně realizace zárubní (záleží na konkrétních podmínkách).

Cena? Orientačně od 25 000 Kč (bez instalace).

Jeden den i několik týdnů:

Elektronické zabezpečovací systémy

Skládají se z několika prvků, včetně ústředny, detektorů (pohybu, otevření, rozbití skla), signalizace alarmu a ovladače systému (klávesnice na ovládacím panelu, dálkovým ovladačem, biometrickou čtečkou, ale třeba i přes internet).

Jak to funguje? Je-li elektronický zabezpečovací systém (dále jen EZS) zapnutý a detektor například zachytí nežádoucí pohyb v bytě nebo domě, dá signál ústředně. Její součástí je obvykle i komunikátor, který posílá informaci dále, tedy například vám, formou SMS na mobil nebo lépe rovnou na bezpečnostní agenturu, jež hlídá váš domov. Šikovné komunikátory dokážou kromě posílání zprávy nebo volání na nadefinovaná telefonní čísla třeba i vzdálené ovládání a monitorování alarmu, ovládání zařízení v domě na dálku, kontrolu přes internet a podobně.

Klepněte pro větší obrázek 
Elektronický bezpečnostní systém (Foto: Next)

EZS lze instalovat do příbytku jak v době jeho výstavby (drátový), tak i postupně (pokud nechcete doma dodatečně zasahovat do interiéru, používá se bezdrátový). A podle volby provozu i s ohledem na celkový rozsah systému je třeba počítat s dobou instalace, například u čtyřpokojového příbytku v případě bezdrátové varianty potrvá asi den, ovšem pokud se EZS realizuje v rámci stavby, celá montáž se rozloží v čase (nejprve se řeší instalace kabeláže a následně po dokončení vnitřních omítek instalace alarmu, řádově dva dny).

Plánování EZS, stejně jako jeho instalace patří do rukou odborníků. A kolik času potřebujete od vlastního rozhodnutí k dodání EZS? „To je individuální. Každý zájemce může postupovat jinak. Někdo poptává instalaci u několika firem a posoudí jednotlivé nabídky, jiný si objedná u první společnosti v seznamu firem doporučovaném výrobcem. Odhaduji, že po výběru vhodné firmy potrvá 2 až 3 týdny, než dojde k samotné instalaci, byť i tento termín lze zkrátit,“ uvádí Daniel Havel ze společnosti Jablotron.

Cena? Orientačně za byt od 21 000 Kč, za dům od 34 000 Kč.

Přehled bezpečnostních tříd
Bezpečnostní třída Čas odporu nejslabšího místa Způsob vloupání
1 –  příležitostný pachatel – použití tělesné síly
2 3 minuty příležitostný  pachatel – použití jednoduchého ručního nářadí (pilka, kleště,šroubovák, vrták)
3 5 minut zloděj – sada nářadí z 2. BT + šroubováky, klíny, dlouhé páčidlo, malé kladivo (200 g)
4 10 minut zkušený pachatel – sada nářadí 2. a 3. BT + malá elektrická vrtačka, sekera, sekáč, velké kladivo (1,25 kg)
5 15 minut zkušený pachatel – sada nářadí 2., 3. a 4. BT + elektrické nářadí (velká elektrická vrtačka, úhlová bruska)
6 15 minut profesionální zloděj  – sada nářadí 2. až 5. BT + elektrická úhlová bruska s kotoučem do 230mm

Základní přehled

Bezpečnostní systémy existují mechanické a elektronické.

  • Mechanické bezpečnostní fólie, venkovní mříže, exteriérové rolety či žaluzie, bezpečnostní zámky, bezpečnostní vchodové dveře – buď zamezují, nebo ztěžují přístup pachateli do objektu.
  • Elektronické jejich úkolem je avizovat vám či bezpečnostní agentuře pokus o násilné vniknutí do vašeho domova, případně agentura rovnou vysílá své pracovníky na „místo činu“.

Zabezpečte i garáž

Moderní garážová vrata nabízejí také ochranu proti vypáčení vrat a další praktické prvky, avšak podle Ivana Pavlíčka nelze říci, že by existovala bezpečnostní garážová vrata, a proto radí chránit garáž elektronicky. „Doporučujeme magnetická čidla na vratech, pohybové čidlo v prostoru garáže a to vše napojit na domovní alarm. Ideální je i kamerový dohled,“ uvádí odborník.

Pozor na pojišťovny

Při volbě bezpečnostních prvků mějte na mysli i to, kdo je bude instalovat. Vybírejte si vždy firmu, která se může prokázat platným certifikátem, který ji k tomu opravňuje. Získáte jistotu, že montáž byla provedená správně, a navíc tento fakt v případě potřeby doložíte i pojišťovně, aby uznala škodu.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky.…

Šípkový sirup je medicína, kterou znaly a využívaly už generace před námi. Přidejte se k nim a vyzkoušejte chuť plodů, které příznivě působí na organismus dětí i dospělých. Bez éček a dalších umělých přísad se obejde náš recept na šípkový sirup.

19.  9.  2020 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

9.  9.  2020 |
Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak …

Dobře zralá hruška je sladká a šťavnatá. A taky poměrně křehká – snadno se otlačí, či dokonce rozmáčkne. Je proto třeba ji rychle spotřebovat. Kompoty jsou fajn, ale když je hrušek mnoho a už padají ze stromu, je potřeba rychlé akce.

13.  9.  2020 |
Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A návod na pěstování

Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A ná…

Má šťavnatou dužinu, lahodnou, mírně nakyslou, osvěžující chuť. Vzdáleně připomíná fík, jde ale o plod opuncie. Pokud jste ho ještě neochutnali, o hodně jste přišli. Poradíme vám nejen, jak kaktusové fíky jíst a správně připravit, ale i jak opuncii pěstovat.

23.  9.  2020 |