vytisknout velikost písma Zabezpečení domu: Jak rychle a za kolik?

Už se těšíte, jak si užijete týden či dva na chalupě nebo u moře? Ještě před odjezdem na dovolenou se však vyplatí myslet nejen na chvíle oddechu, ale i na to, jak zabezpečit svou domácnost před nevítanými „hosty“.

Na každého z nás platí něco jiného. Někdo si bere k srdci statistiky o počtu vloupání do bytů a rodinných domů, jiného motivuje vyprávění blízkých osob, jejichž domov už byl někdy vykradený… Jisté je jen jedno: vždycky se vyplatí neblahým událostem předcházet než je následně řešit. Co vše se vám nabízí v oblasti bezpečného domova a hlavně, co si ještě stihnete pořídit před dovolenou?

Záleží na tom, za jak dlouho odjíždíte…

Bezpečí ihned:

Sousedská výpomoc

Odborníci se teď jistě od srdce zasmějí (tady přece nejde o žádný bezpečnostní prvek), ale to nevadí. Pokud máte se svými sousedy dobré vztahy, můžou vám vybírat poštu ze schránky, zalévat květiny a také kontrolovat, zda je u vás doma vše v pořádku. Podobnou službu „poskytnou“ i rodinní přátelé či příbuzní, avšak ti zpravidla nebydlí poblíž. Cena? Zdarma.

Za pár minut:

Bezpečnostní zámky

Odjíždíte za několik dnů, takže výměnu starých vchodových dveří za nové, bezpečnostní už nestihnete? Pak si alespoň vyměňte obyčejný zámek za bezpečnostní. „Klasická cylindrická dveřní vložka má systém stavítek na pružinkách, které odemknou mechanismus v případě, když jsou zarovnané.

Zámky nové konstrukce pracují například s otočnými lamelovými stavítky, která nezamrzají, nezanášejí se prachem a hlavně je nelze otevřít pomocí vyhmatání nebo bumpingem,“ vysvětluje Lucie Filová ze společnosti TOKOZ. A dodává, že vyznat se na trhu s bezpečnostními zámky není jednoduché, proto je důležité všímat si zejména certifikace. Na obalu výrobku hledejte certifikaci podle ČSN EN 1303 a ČSN EN 1627 a z nich vyplývající bezpečnostní třídu – měla by být minimálně 3, lépe však 4. Setkat se můžete i s označením 4+, které udává, že daná vložka svými vlastnostmi překračuje požadavky státní normy.

Co si ještě zjistit? Kolik kombinací klíče vložka nabízí (obyčejné několik stovek, u bezpečnostních jde počet kombinací do řádu desítek tisíc), z jakého materiálu jsou vyrobené (dobré jsou například zámkové vložky se zinkovým nebo ocelovým tělem s nerezovými vnitřními částmi), případně zda má přidanou bezpečnostní hodnotu (například zámek začne rotovat, když se ho někdo pokusí odvrtat, takže mu to znemožní).

Bezpečnostní zámky lze použít do všech přístupových dveří, na garáž, do dveří mezi garáží a domem, ale třeba i na zamčení dílny a podobně. Zámek si dokážete vyměnit i sami podle návodu během chvilky.

Cena ? Například bezpečnostní zámky třídy 3 od 600 Kč.

Za pár hodin:

Bezpečnostní fólie

V případě ochrany oken máte dvě možnosti – buď vše řešit v rámci výměny starých za nové, a pak si třeba pořídit i speciální bezpečnostní skla a kování, nebo nainstalovat bezpečnostní fólie. To lze i dodatečně, vlastně kdykoli, z vnitřní strany. Tato fólie znesnadní cestu případnému vetřelci, navíc, když se okno rozbije, se střepy nevysypou. Instalaci svěřte firmě, která disponuje certifikátem, s ohledem na počet a velikost oken může u jednoho bytu trvat několik hodin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Foto: Next

Cena? Orientačně od 1000 Kč za metr čtvereční včetně instalace.

Venkovní mříže:

Používají se zejména v přízemí a nižších patrech. Při jejich výběru se zaměřte na materiál, počet ok a vzdálenost mezi nimi i na konstrukci. Instalovat je lze napevno, dále se pro domácnosti běžně nabízejí i mříže nůžkové s bezpečnostním zámkem – ty se dají otevírat. Všechny se vyrábějí na míru, počítejte se zhruba 2 až 3 týdny, instalace opět podle velikosti a náročnosti trvá zhruba jednu hodinu (1 okno).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Foto: Next

Cena? Orientačně od 3000 Kč za metr čtvereční včetně montáže.

Exteriérové rolety, žaluzie

Pořizujete si je zpravidla jako ochranu před sluníčkem, současně v chladných obdobích dokážou snížit výdaje za topení, ale rovněž můžou do jisté míry plnit i bezpečnostní funkci, například když jsou vybavené ochranným prvkem, který nedovolí jejich nadzvednutí. Rolety i žaluzie se vyrábějí na míru každému zákazníkovi. „Produkt opouští výrobní halu do 7 až 21 dnů od přijetí objednávky,“ zmiňuje David Žabčík ze společnosti Climax. Instalace jedné žaluzie či rolety může být otázkou několika hodin, a pokud je chcete třeba pro celý byt, pak i několika dnů.

Cena? Orientačně od 3000 Kč za metr čtvereční.

Za půl dne až dva:

Bezpečnostní dveře

Odborníci většinou doporučují vyměnit společně se starými dveřmi také původní zárubně. Proč? I ty kovové dokáže zručný lapka roztáhnout například heverem. Teoreticky by se daly zpevnit betonem, ale prakticky ani toto řešení nemusí stačit. Těžko se totiž dá spolehlivě stanovit, jak vlastně byla kdysi zárubeň zazděná a čím, navíc se nezřídka stává, že stará zárubeň netěsní, bývá pokřivená.

Bezpečnostní dveře mívají ocelovou konstrukci, oboustranně pokrytou vrstvou plechu, s rozvorovým systémem v podobě mnoha čepů, které se zamykají do ocelové zárubně a jsou vybavené bezpečnostním kováním a vložkou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Foto: Next

Co je důležité? Ověřte si, zda dveře, kování i vložka patří do stejné bezpečnostní třídy. A za jak dlouho můžete mít nové bezpečnostní dveře u vás doma? „Vyrábějí se podle individuálních požadavků zákazníka, většinou je třeba počítat se 2 až 6 týdny. Ovšem realizovat lze i expres dodávku do 48 hodin, za příplatek,“ uvádí Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT. Samotná instalace pak může trvat půl dne až dva dny, včetně realizace zárubní (záleží na konkrétních podmínkách).

Cena? Orientačně od 25 000 Kč (bez instalace).

Jeden den i několik týdnů:

Elektronické zabezpečovací systémy

Skládají se z několika prvků, včetně ústředny, detektorů (pohybu, otevření, rozbití skla), signalizace alarmu a ovladače systému (klávesnice na ovládacím panelu, dálkovým ovladačem, biometrickou čtečkou, ale třeba i přes internet).

Jak to funguje? Je-li elektronický zabezpečovací systém (dále jen EZS) zapnutý a detektor například zachytí nežádoucí pohyb v bytě nebo domě, dá signál ústředně. Její součástí je obvykle i komunikátor, který posílá informaci dále, tedy například vám, formou SMS na mobil nebo lépe rovnou na bezpečnostní agenturu, jež hlídá váš domov. Šikovné komunikátory dokážou kromě posílání zprávy nebo volání na nadefinovaná telefonní čísla třeba i vzdálené ovládání a monitorování alarmu, ovládání zařízení v domě na dálku, kontrolu přes internet a podobně.

Klepněte pro větší obrázek 
Elektronický bezpečnostní systém (Foto: Next)

EZS lze instalovat do příbytku jak v době jeho výstavby (drátový), tak i postupně (pokud nechcete doma dodatečně zasahovat do interiéru, používá se bezdrátový). A podle volby provozu i s ohledem na celkový rozsah systému je třeba počítat s dobou instalace, například u čtyřpokojového příbytku v případě bezdrátové varianty potrvá asi den, ovšem pokud se EZS realizuje v rámci stavby, celá montáž se rozloží v čase (nejprve se řeší instalace kabeláže a následně po dokončení vnitřních omítek instalace alarmu, řádově dva dny).

Plánování EZS, stejně jako jeho instalace patří do rukou odborníků. A kolik času potřebujete od vlastního rozhodnutí k dodání EZS? „To je individuální. Každý zájemce může postupovat jinak. Někdo poptává instalaci u několika firem a posoudí jednotlivé nabídky, jiný si objedná u první společnosti v seznamu firem doporučovaném výrobcem. Odhaduji, že po výběru vhodné firmy potrvá 2 až 3 týdny, než dojde k samotné instalaci, byť i tento termín lze zkrátit,“ uvádí Daniel Havel ze společnosti Jablotron.

Cena? Orientačně za byt od 21 000 Kč, za dům od 34 000 Kč.

Přehled bezpečnostních tříd
Bezpečnostní třída Čas odporu nejslabšího místa Způsob vloupání
1 –  příležitostný pachatel – použití tělesné síly
2 3 minuty příležitostný  pachatel – použití jednoduchého ručního nářadí (pilka, kleště,šroubovák, vrták)
3 5 minut zloděj – sada nářadí z 2. BT + šroubováky, klíny, dlouhé páčidlo, malé kladivo (200 g)
4 10 minut zkušený pachatel – sada nářadí 2. a 3. BT + malá elektrická vrtačka, sekera, sekáč, velké kladivo (1,25 kg)
5 15 minut zkušený pachatel – sada nářadí 2., 3. a 4. BT + elektrické nářadí (velká elektrická vrtačka, úhlová bruska)
6 15 minut profesionální zloděj  – sada nářadí 2. až 5. BT + elektrická úhlová bruska s kotoučem do 230mm

Základní přehled

Bezpečnostní systémy existují mechanické a elektronické.

  • Mechanické bezpečnostní fólie, venkovní mříže, exteriérové rolety či žaluzie, bezpečnostní zámky, bezpečnostní vchodové dveře – buď zamezují, nebo ztěžují přístup pachateli do objektu.
  • Elektronické jejich úkolem je avizovat vám či bezpečnostní agentuře pokus o násilné vniknutí do vašeho domova, případně agentura rovnou vysílá své pracovníky na „místo činu“.

Zabezpečte i garáž

Moderní garážová vrata nabízejí také ochranu proti vypáčení vrat a další praktické prvky, avšak podle Ivana Pavlíčka nelze říci, že by existovala bezpečnostní garážová vrata, a proto radí chránit garáž elektronicky. „Doporučujeme magnetická čidla na vratech, pohybové čidlo v prostoru garáže a to vše napojit na domovní alarm. Ideální je i kamerový dohled,“ uvádí odborník.

Pozor na pojišťovny

Při volbě bezpečnostních prvků mějte na mysli i to, kdo je bude instalovat. Vybírejte si vždy firmu, která se může prokázat platným certifikátem, který ji k tomu opravňuje. Získáte jistotu, že montáž byla provedená správně, a navíc tento fakt v případě potřeby doložíte i pojišťovně, aby uznala škodu.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou

Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyt…

Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.

1.  10.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Malý byt