vytisknout velikost písma Yzop lékařský je nádherná trvalka. Jak ji pěstovat a využít pro zdraví?

Yzop je nenáročná bylinka, které se nejlépe daří na dobře propustných půdách a hodně slunných místech. Použijete ji jako koření do kuchyně, ale je to taky skvělá léčivka. Přitom v záhoně vypadá nádherně a díky své výšce je výraznější než levandule.

Yzop lékařský patří mezi bylinky, které jsou lidstvu známy odnepaměti. Už ve středověku ho v klášterních zahradách pěstovali mniši, kteří jej užívali k přípravě pokrmů i jako prostředek na podporu organismu. Významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli ve své knize Herbář neboli Bylinář o yzopu píše, že je „vůně libé, chuti peprné a trochu hořké, jež uvolňuje odkašlávání, dává člověku pěknou barvu, čistí mozek a je vhodný pro staré lidi.“ Proto je škoda, že se na něj v současnosti trošku pozapomnělo, a když už se pěstuje, tak spíš pro okrasu.

Yzop lékařský kvete bíle, růžově či modře, dorůstá výšky až 60 centimetrů. Rostlina obsahuje hlavně silici, třísloviny a další látky, díky kterým najde využití nejen v kuchyni, ale zejména i v lidovém léčitelství.

Jak si uchovat krásnou vůni levandule: 5 super receptů na levandulový olej, peeling i tinkturu

Jak si uchovat krásnou vůni levandule: 5 super receptů na levandulový olej, peeling i tinkturu

Yzop je nenáročný, vhodný i pro začátečníky

Vysaďte yzop na jižní svah, který bude chráněný před větrem. Raději do míst, která jsou slunná a teplá. Pro pěstování yzopu se nehodí mokré, kyselé a písčité půdy, bude mu vyhovovat půda s dostatkem vápna.

Před pěstováním yzopu půdu na podzim připravte a důkladně ji prohnojte chlévskou mrvou či kompostem. Na jaře ještě přidejte hnojivo s vápníkem. Yzop můžete pěstovat ze semínka, které zasejte do půdy v březnu až dubnu. Semínka klíčí asi 20 dní, ze začátku rostlinka roste pomalu. Rostlinky se jednotí na vzdálenost 30 centimetrů. Je možné, že v prvním roce vůbec nevykvete.

Protože yzop je rostlina, která má hodně lístků a větviček, potřebuje pozemek bez vytrvalých plevelů, jako jsou pýr či svlačec, kterým by poskytla hojnou oporu a které by se z ní obtížně odstraňovaly. Proto je lepší zem kolem yzopu obsypat například mulčovací kůrou.

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Sbírejte i dvakrát ročně

Yzop hojně a krásně kvete, takže je možné jej pěstovat jako okrasnou rostlinu. Pokud jej pěstujete právě kvůli jeho vzhledu, stačí ho ostříhat pouze na podzim. Zjara potom bujně poroste.

Pěstujete-li ale yzop kvůli jeho účinkům, ostříhejte ho nejen na podzim, ale i koncem jara. Nať se sbírá, když je asi 30 centimetrů vysoká, a seřezává se asi pět až deset centimetrů nad zemí. Rostlina má nejvíce léčivých účinků v době květu, tehdy je nejlepší doba pro sběr.

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Čas pro sklizeň yzopu nastává většinou v červenci a v září. Sbírejte nať s květy – bez plodů a silnějších zdřevnatělých stonkových částí. Vše sušte v deseti až dvaceticentimetrových vrstvách na stinném, větraném místě nebo uměle, do teploty čtyřicet stupňů Celsia. Usušený yzop má svěží zelenou barvu a modrofialové květy.

Pomůže od kašle, bolestivé menstruace a posiluje organismus

Nať yzopu se v léčitelství užívá při léčbě zánětu průdušek a kašle, v kombinaci se šalvějí je vhodný do kloktadel na zánět hrdla a ústní dutiny. Celkově posiluje organismus a pomáhá dosahovat vnitřní harmonie, mírně zvyšuje krevní tlak, působí při infekci močových cest, při zvýšeném nočním pocení, astmatu, nadýmání, při bolestivé menstruaci.

Nálev z květenství můžete použít proti revmatu, bolesti v krku a ke zlepšení chuti k jídlu a podpoře trávení. Nezanedbatelný je i obsah vitaminu C. Pleťovou vodou či listy lze ošetřit bodnutí hmyzem, řezné rány, pohmožděniny, infekci uší a očí.

Božská levandule: Podívejte se, na co všechno ji můžete využít

Božská levandule: Podívejte se, na co všechno ji můžete využít

Yzop k kuchyni

Yzop je velmi aromatická bylinka, proto s ním jako s kořením zacházejte opatrně. Skvěle se hodí k masu – ať už zvěřinovému, tak k mnohem jemnějšímu králičímu, kuřecímu a jehněčímu. Pomáhá dobře trávit tučná jídla. Uplatnění najde i v polévkách, omáčkách a zeleninových salátech. Skvěle se doplňuje s bobkovým listem, mátou, petrželkou, tymiánem, kerblíkem.

Hmoždíř pomůže v kuchyni vykouzlit luxusní chutě. Jaký koupit a za kolik

Hmoždíř pomůže v kuchyni vykouzlit luxusní chutě. Jaký koupit a za kolik

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby