vytisknout velikost písma Vyzkoušejte voňavý vánoční dárek: aromaterapii

Klid, pohoda, uvolnění a vůně? To vše v sobě skrývá aromaterapie – metoda, při níž rostlinné oleje a silice příznivě působí na lidský organizmus. Její velkou předností je možnost využít ji, kdykoliv potřebujete.

Již naši předkové věděli, že vůně léčí

V případě aromaterapie jde tentokrát o předky opravdu hodně vzdálené: je vědecky dokázáno, že Sumerové používali vonné silice a éterické oleje k léčbě už více než před čtyřmi tisíci lety.  

Klepněte pro větší obrázek
Inspirujte se starou moudrostí 

Staří Egypťané se nenechali zahanbit a aromaterapie byla součástí jejich kultury zhruba patnáct set let před naším letopočtem. V posledních letech prožívá vzestup také u nás. Vznikají různá centra, v nichž odborníci aplikují zájemcům různými způsoby esenciální oleje (koncentrované rostlinné výtažky).  

Nekupujte zajíce v pytli!

Možná se už chcete pustit do snění v pohodlné poloze na gauči nebo do vany s vodou obsahující éterický olej, ale chvíli vás zdržím. Chci vás upozornit, nač byste měli dát pozor při koupi esencí, abyste neplatili za něco, co má k pravým přírodním výtažkům hodně daleko.  

Lahvička s olejem musí být tmavá, jinak se obsah brzy znehodnotí (žádný dobrý výrobce by v jiném balení nic nenabízel). Na etiketě najděte vyznačeno, o jaký rostlinný olej se jedná a zda je to koncentrát, nebo již naředěný přípravek, vhodný například k masáži.  

Uveden by měl být i latinský název rostliny, z které výtažek pochází. Prodejcovi nesmí dělat problém, má-li doložit na požádání místo původu výrobku a osvědčení o jeho zdravotní nezávadnosti. Nakupujte v lékárnách nebo v bylinářských centrech, tam máte jistotu, že dostanete opravdu přírodní produkty.  

Klepněte pro větší obrázek
Různá balení různých výrobců: jistě sami poznáte nevhodný obal či podivnou etiketu z nabídky hypermarketu  

Jak si užít voňavé chvíle

Aromaterapii můžete využívat několika způsoby, všechny jsou oblíbené, záleží na tom, co vám bude vyhovovat nejlépe:

  • Masáže – při nich pronikají oleje pokožkou do nejhlubších vrstev až k vlásečnicím, celá procedura působí relaxačně a osvěží. V rukou profesionálních masérů můžete strávit téměř dvě hodiny, podle toho, zda je masáž celková (ceny se pohybují od sedmi set do devíti set korun) či ne. Oblíbená masáž páteře probíhá zhruba hodinu (kolem pěti set korun).
Klepněte pro větší obrázek
Zjistěte si, zda má váš masér patřičné vzdělání  

Vlastní masážní olej si namíchejte z rostlinného koncentrátu a některého z vhodných nosných olejů (mandlový, ořechový) v koncentraci jednoho až tří procent.  

Pro snadnější přípravu platí pravidlo: z jednoho decilitru nosného oleje a třiceti kapek koncentrátu dostanete jednoprocentní olej masážní, přidáním šedesáti kapek získáte dvouprocentní masážní přípravek, devadesáti kapkami v decilitru oleje vyrobíte tříprocentní masážní olej.

  • Koupele – ty zvládnete i v domácím prostředí, pokud si do vany s teplou vodou přidáte asi dvacet (ne více) kapek čistého oleje. Ponořte se a odpočívejte, koupel tiší svalové napětí, pomáhá od bolesti a zklidňuje nervy. Pod pojem aromaterapie se někdy zahrnují i léčebné metody jiné, třeba obklady z esenciálních olejů, masti a balzámy používané po koupeli.
Klepněte pro větší obrázek
Koupel nemusí trvat hodiny, i po několika desítkách minut pocítíte zklidnění
  • Inhalace – ovlivňuje nervovou soustavu přes čichová centra v mozku, přináší uklidnění, osvěžení a úlevu. Příjemně vonící prostředí přispívá k celkové pohodě. K aplikaci se používají inhalátory (aromaterapie bývá součástí alternativní léčby, proto ji raději provozujte pod lékařským dohledem), jimiž se rozptýlené kapénky olejů dostávají přímo na sliznice a účinek kúry je rychlejší.
Klepněte pro větší obrázek
Inhalování vám pomůže i v boji proti rýmě

Aroma v aromalampách

Esenciálních olejů je nepřeberné množství. To vás však ani tolik neudiví, pokud si uvědomíte, že se oleje získávají nejen z květů, ale také z listů rostlin či kořenů a kůry stromů a plodů.

Rostlinné esence si můžete nakoupit i pomocí internetu, podívejte se například na stránky jedné z osvědčených firem, najdete víc jak stovku druhů olejíčků. Pro domácí použití jsou vhodné aromalampy – keramické, skleněné či porcelánové nádobky s miskou na vodu a přidanou esenci.

 Klepněte pro větší obrázek
Nabídka lampiček je přepestrá, záleží jen na vás, která se vám bude líbit nejvíce 

Vůně na míru

Vybrat si vůni podle svého vkusu se zdá jednoduché, jen kdyby nebyla nabídka tak široká! Aroma může být květinové, ovocné, olej vonívá také po dřevu našich domácích či exotických jehličin, najdete vůně bylinek i takové, o nichž jste možná nevěděli, že existují.

Vůně jsou sladké, těžké, lehounké jak vánek, pronikavé i nenápadné, uklidňující i provokující, prostě přesně do vaší aromalampy. Při jejím použití platí, že do misky lampičky by se měl vejít alespoň decilitr vody a dno misky má být aspoň sedm centimetrů vysoko.

Z malé a nízko posazené misky se vám rychle vypaří voda a zbylý olej se zapeče (pokud neuhlídáte množství vody), pak už se o aromaterapii dá mluvit jen těžko.  

Svíčky se používají většinou čajové, mají výhodu v tom, že dokážou hořet víc jak čtyři hodiny, jsou bezbarvé a neparfémované. Koupíte-li si do zásoby větší, stokusové balení, vyjde vás svíčka na pár haléřů.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchá keramická lampička s hlubokou miskou, v níž vydrží náplň po celou dobu hoření svíčky 

Vonné tyčinky? Raději ne!

Na tržnicích (a jinde) prodávané levné balíčky s vonnými tyčinkami obcházejte obloukem. Pojmenování mají lákavá, někdy název budí dojem, že jsou tyčinky vyrobeny z exotických dřev v pravé kvalitě.  

Klepněte pro větší obrázek
Pestré obaly i obsah lákají ke koupi. Raději si ale připlaťte na kvalitní esenciální olej, nebudete litovat 

Nenechte se mást: původ tyčinek je nejasný, výrobce neuveden, o barvivu na tyčinkách se nedozvíte vůbec nic. Vůně bývají až příliš silné a „exotické“, pro citlivější osoby a alergiky mohou představovat pohromu.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech z některých lokalit konečně nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky ze srpna 2019.

16.  8.  2019 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  8.  2019 |
Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování. Za pár korun, bez chemie

Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování.…

Nejen děti, ale ani mnozí dospělí nedají bez kečupu ani ránu. Tak proč si ho nevyrobit z vlastní úrody, alespoň máte jistotu, že je ze zralých, zdravých rajčátek.

26.  8.  2019 |
Vypěstujte si vlastní houby na zahradě. Pořiďte si sadbu hřibů či křemenáčů

Vypěstujte si vlastní houby na zahradě. Pořiď…

Domácí úroda má tu výhodu, že není závislá na počasí. Podmínky vhodné pro růst hub totiž můžete snadno simulovat. Nejčastěji se pěstují žampiony a hlíva ústřičná. Pokud máte pár vzrostlých stromů, můžete koupit sadbu hřibovitých hub, která se prodává v práškové variantě či jako suspenze s živými zárodky.

15.  9.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |