8
Fotogalerie

Vyzkoušejte voňavý vánoční dárek: aromaterapii

Klid, pohoda, uvolnění a vůně? To vše v sobě skrývá aromaterapie – metoda, při níž rostlinné oleje a silice příznivě působí na lidský organizmus. Její velkou předností je možnost využít ji, kdykoliv potřebujete.

Již naši předkové věděli, že vůně léčí

V případě aromaterapie jde tentokrát o předky opravdu hodně vzdálené: je vědecky dokázáno, že Sumerové používali vonné silice a éterické oleje k léčbě už více než před čtyřmi tisíci lety.  

aromaterapie_3.jpg
Inspirujte se starou moudrostí 

Staří Egypťané se nenechali zahanbit a aromaterapie byla součástí jejich kultury zhruba patnáct set let před naším letopočtem. V posledních letech prožívá vzestup také u nás. Vznikají různá centra, v nichž odborníci aplikují zájemcům různými způsoby esenciální oleje (koncentrované rostlinné výtažky).  

Nekupujte zajíce v pytli!

Možná se už chcete pustit do snění v pohodlné poloze na gauči nebo do vany s vodou obsahující éterický olej, ale chvíli vás zdržím. Chci vás upozornit, nač byste měli dát pozor při koupi esencí, abyste neplatili za něco, co má k pravým přírodním výtažkům hodně daleko.  

Lahvička s olejem musí být tmavá, jinak se obsah brzy znehodnotí (žádný dobrý výrobce by v jiném balení nic nenabízel). Na etiketě najděte vyznačeno, o jaký rostlinný olej se jedná a zda je to koncentrát, nebo již naředěný přípravek, vhodný například k masáži.  

Uveden by měl být i latinský název rostliny, z které výtažek pochází. Prodejcovi nesmí dělat problém, má-li doložit na požádání místo původu výrobku a osvědčení o jeho zdravotní nezávadnosti. Nakupujte v lékárnách nebo v bylinářských centrech, tam máte jistotu, že dostanete opravdu přírodní produkty.  

Aromaterapie_5.jpg
Různá balení různých výrobců: jistě sami poznáte nevhodný obal či podivnou etiketu z nabídky hypermarketu  

Jak si užít voňavé chvíle

Aromaterapii můžete využívat několika způsoby, všechny jsou oblíbené, záleží na tom, co vám bude vyhovovat nejlépe:

  • Masáže – při nich pronikají oleje pokožkou do nejhlubších vrstev až k vlásečnicím, celá procedura působí relaxačně a osvěží. V rukou profesionálních masérů můžete strávit téměř dvě hodiny, podle toho, zda je masáž celková (ceny se pohybují od sedmi set do devíti set korun) či ne. Oblíbená masáž páteře probíhá zhruba hodinu (kolem pěti set korun).
aromaterapie_masaz.jpg
Zjistěte si, zda má váš masér patřičné vzdělání  

Vlastní masážní olej si namíchejte z rostlinného koncentrátu a některého z vhodných nosných olejů (mandlový, ořechový) v koncentraci jednoho až tří procent.  

Pro snadnější přípravu platí pravidlo: z jednoho decilitru nosného oleje a třiceti kapek koncentrátu dostanete jednoprocentní olej masážní, přidáním šedesáti kapek získáte dvouprocentní masážní přípravek, devadesáti kapkami v decilitru oleje vyrobíte tříprocentní masážní olej.

  • Koupele – ty zvládnete i v domácím prostředí, pokud si do vany s teplou vodou přidáte asi dvacet (ne více) kapek čistého oleje. Ponořte se a odpočívejte, koupel tiší svalové napětí, pomáhá od bolesti a zklidňuje nervy. Pod pojem aromaterapie se někdy zahrnují i léčebné metody jiné, třeba obklady z esenciálních olejů, masti a balzámy používané po koupeli.
aromaterapie_koupel.jpg
Koupel nemusí trvat hodiny, i po několika desítkách minut pocítíte zklidnění
  • Inhalace – ovlivňuje nervovou soustavu přes čichová centra v mozku, přináší uklidnění, osvěžení a úlevu. Příjemně vonící prostředí přispívá k celkové pohodě. K aplikaci se používají inhalátory (aromaterapie bývá součástí alternativní léčby, proto ji raději provozujte pod lékařským dohledem), jimiž se rozptýlené kapénky olejů dostávají přímo na sliznice a účinek kúry je rychlejší.
aromaterapie_1.jpg
Inhalování vám pomůže i v boji proti rýmě

Aroma v aromalampách

Esenciálních olejů je nepřeberné množství. To vás však ani tolik neudiví, pokud si uvědomíte, že se oleje získávají nejen z květů, ale také z listů rostlin či kořenů a kůry stromů a plodů.

Rostlinné esence si můžete nakoupit i pomocí internetu, podívejte se například na stránky jedné z osvědčených firem, najdete víc jak stovku druhů olejíčků. Pro domácí použití jsou vhodné aromalampy – keramické, skleněné či porcelánové nádobky s miskou na vodu a přidanou esenci.

 aromaterapie_lampa.jpg
Nabídka lampiček je přepestrá, záleží jen na vás, která se vám bude líbit nejvíce 

Vůně na míru

Vybrat si vůni podle svého vkusu se zdá jednoduché, jen kdyby nebyla nabídka tak široká! Aroma může být květinové, ovocné, olej vonívá také po dřevu našich domácích či exotických jehličin, najdete vůně bylinek i takové, o nichž jste možná nevěděli, že existují.

Vůně jsou sladké, těžké, lehounké jak vánek, pronikavé i nenápadné, uklidňující i provokující, prostě přesně do vaší aromalampy. Při jejím použití platí, že do misky lampičky by se měl vejít alespoň decilitr vody a dno misky má být aspoň sedm centimetrů vysoko.

Z malé a nízko posazené misky se vám rychle vypaří voda a zbylý olej se zapeče (pokud neuhlídáte množství vody), pak už se o aromaterapii dá mluvit jen těžko.  

Svíčky se používají většinou čajové, mají výhodu v tom, že dokážou hořet víc jak čtyři hodiny, jsou bezbarvé a neparfémované. Koupíte-li si do zásoby větší, stokusové balení, vyjde vás svíčka na pár haléřů.

Aromaterapie_6.jpg
Jednoduchá keramická lampička s hlubokou miskou, v níž vydrží náplň po celou dobu hoření svíčky 

Vonné tyčinky? Raději ne!

Na tržnicích (a jinde) prodávané levné balíčky s vonnými tyčinkami obcházejte obloukem. Pojmenování mají lákavá, někdy název budí dojem, že jsou tyčinky vyrobeny z exotických dřev v pravé kvalitě.  

Aromaterapie_9.jpg
Pestré obaly i obsah lákají ke koupi. Raději si ale připlaťte na kvalitní esenciální olej, nebudete litovat 

Nenechte se mást: původ tyčinek je nejasný, výrobce neuveden, o barvivu na tyčinkách se nedozvíte vůbec nic. Vůně bývají až příliš silné a „exotické“, pro citlivější osoby a alergiky mohou představovat pohromu.

Doporučujeme

Články odjinud