Využití dešťové vody šetří kapsu. Teď lze získat i dotaci

Využití dešťové vody šetří kapsu. Teď lze získat i dotaci

Dešťová voda je vhodná především na zalévání zahrady, ale i úklid, praní a splachování toalety. Kdo si požádá o dotaci, získá peníze na akumulační nádrž s příslušenstvím a zprovoznění celého systému.

Voda je čím dál vzácnější komoditou, až 40 % České republiky je ohroženo suchem. V letních vedrech pak platí v mnoha oblastech zákaz zalévání. I pokud je vody dostatek, její cena neustále roste, například v Praze je na 85,42 Kč za kubík. Proto se vyplatí uvažovat o využití dešťové vody, ať už na zalévání zahrady či například splachování toalety v domácnosti, dále pak na recyklaci již použité vody k dalšímu využití. Nyní navíc lze využít dotace v rámci programu "Dešťovka". 

Dotační program "Dešťovka" chystá druhou etapu

Dotační program Dešťovka vyhlášený Státním fondem životního prostředí ČR umožňuje majitelům rodinných a bytových domů žádat o dotaci na tři typy systémů – nádrž na zalévání zahrady, nádrž na zálivku i splachování a na systém na recyklaci odpadní vody. Po první etapě, která byla vyčerpána za pouhý jeden den – 29. května 2017, se připravuje etapa druhá. Předpokládaný termín vyhlášení je 30. června 2017. Podmínky k získání dotace budou navlas stejné. Všechny informace  včetně  potřebných dokumentů, které se přikládají k elektronické žádosti, najdete na stránkách http://destovka.eu/.

 

Jak ušetřit za vodu doma i na zahradě:

Pokračování 2 / 3

Nádrže pro zahrádkáře

Pokud vás trápí jen zalévání zahrady, můžete z "Dešťovky" získat příspěvek až 55 tisíc korun na zahradní nádrž určenou na zachytávání dešťové vody s dostatečným objemem (minimálně 2 tisíce litrů).

Nabízí se využití polyethylenových samonosných nádrží, které  jsou vodotěsné, mechanicky odolné a izolované proti mrazu dvojitým víkem. Vlastní instalace je otázkou několika hodin, nevyžadují obetonování a ani se nemusí zapouštět do země. Pokud později kapacita nádrže nedostačuje, můžete ji propojit s další. V takovém případě je lepší osadit nádrže na betonovou desku, aby nedošlo k poklesu jednotlivých nádrží po napuštění vodou.

Pokračování 3 / 3

Nádrže k zálivce zahrady a pro splachování 

Netrápí vás jen zalévání, ale chcete ušetřit i v domácnosti? Zřejmě nejlepšího poměru objem/pořizovací náklady dosahují monolitické plastové nádrže. Jejich nákupní cena je sice vyšší, než je tomu u svařovaných, avšak i zde odpadá betonáž a s ní související armování, bednění, doprava materiálu a související práce, neboť se usazuje na povrch, nikoliv pod zem. Tyto nádrže pak využijete na zalévání a poté, co v domě vybudujete další rozvody vody, i na splachování. 

V případě, že dojde voda v dešťové nádrži, je přes čerpadlo zajištěna dodávka pitné vody do okruhu s užitkovou vodou tak, aby bylo vždy čím splachovatProto je nutná instalace dvou potrubních systémů v domě – jeden na pitnou a druhý na dešťovou vodu, neboť voda se nesmí z hygienických důvodů míchat, což je zásadní pro rozvod pitné vody odebírané z vodovodní sítě. To je rovněž stěžejní podmínkou pro získání dotace, z níž můžete vyčerpat až 65 tisíc korun.

Podzemní jímky pro celoroční využívání

K akumulaci dešťové vody, ve spojení s filtrací odpadní vody (z umyvadla, sprchy, vany, pračky či myčky) a používané ke splachování i zalévání, jsou nejvhodnější podzemní nádrže, protože je v nich udržována relativně nízká teplota i v letních měsících (pod 16 °C), což omezí množení bakterií. Dešťová voda je ze střechy okapem odváděna do jímky přes účinný filtr. Každá nádrž má bezpečnostní přepad, kterým odtéká voda z nádrže při jejím naplnění dále do kanalizace nebo vsakovací jámy na pozemku.

Jejich cena je závislá na velikosti a materiálu a k tomu je ještě třeba počítat s náklady na zemní práce, instalaci a čerpadlo. Z dotace lze čerpat peníze buď na využití dešťové vody + filtrační systém, kdy můžete získat až 60 tisíc a k tomu 3 500 Kč/m3 nádrže. Jestliže se rozhodnete využívat vodu ze sítě, dostanete o patnáct tisíc méně.

 

Doporučujeme

Články odjinud