vytisknout velikost písma Vytvořte si voňavý svícen z jehličí

Chcete si vyzdobit byt a provonět jej jehličnatými větévkami, ale chybí vám inspirace? Neváhejte a pusťte se podle mého návodu do výroby vánočního svícnu. Je to jednoduché a navíc levné.

Co budete potřebovat?

  • vymytý široký kalíšek od jogurtu nebo jakákoliv miska či talíř;
  • hmotu pro živé kytky (oasis), která se dá namočit, aby si z ní větévky braly vodu. Koupíte ji ve velkých obchodech pro kutily i v klasickém květinářství;
  • různé ozdoby ve formě jablíček, lístků, hrušek a podobně, jež seženete ve stejných obchodech;
  • jehličnaté větvičky;
Klepněte pro větší obrázek
Věcí, které budete potřebovat, je sice poměrně hodně, ale všechny jsou levné, takže se nemusíte obávat, že by vás výroba svícnu stála moc peněz
  • nůžky a štípačky;
  • svíčku;
  • drátek na připevnění různých druhů koření nebo nasušeného ovoce;
  • hřebík.

Čím začít?

Postup je opravdu velmi jednoduchý a na pomoc vám mohou přijít i děti. Dávejte akorát pozor, aby se nezranily o pichlavé jehličnaté větvičky.

Nejprve si napusťte do umyvadla vodu a ponořte do ní hmotu. Chvíli počkejte, až se do ní voda pořádně nasákne. Hmotu pak vložte do vymytého kalíšku od jogurtu. V tom tkví celá příprava, teď už nastává čas, kdy můžete pustit na uzdu svoji fantazii. Začínáme totiž zdobit.

Klepněte pro větší obrázek
Jako základ vám poslouží kelímek od jogurtu a hmota na živé květiny

Vytváříme aranžmá

Dále je to opravdu velmi jednoduché. Pomocí nůžek ostříhejte větvičky tak, aby se vám jejich délka líbila a hodila se na svícen. Zeleň postupně doplňujte dalšími ozdůbkami – mohou být rostlinné či umělé, podle toho, co upřednostňujete.

Klepněte pro větší obrázek
Větvičky a ozdoby jednoduše zapíchejte do namočené hmoty

Preferujete-li přírodní materiál, stačí si nasušit jablíčka a jako ozdobu použít křížaly. Voní vám mandarinky, pomeranče a citrony? I tyto nasušené plody lze použít. Uřízněte plátek ovoce a nechte jej pár dní na kamnech.

Chcete si provonět byt kořením? Není problém na drátek připevnit kousek celé skořice, badyán nebo muškátový oříšek. Pokud máte rádi procházky po lesích, na svícen se hodí i šiška, kaštan nebo ořech.

Možností k dozdobení je opravdu nepřeberné množství a záleží pouze na vás, jaké předměty, ovoce nebo koření na svícen připevníte.

Klepněte pro větší obrázek
Svíčka korunuje celé dílo

Jak nezničit svíčku

Vezměte si hřebík a uštípněte z něj hlavičku. Půlku hřebíku si rozžhavte pomocí zapalovače a rychle zasuňte ze spodní strany svíčky. Chvíli ještě počkejte, až kov vychladne.

Pak stejně jako jste přidávali větvičky, připevněte do hmoty i svíčku. Pokud byste hřebík nenahřáli, při jeho vsunování do svíčky byste ji s největší pravděpodobností zničili.

Je tu však jedna důležitá věc, na kterou si musíte dávat pozor. Pokud plánujete stejně jako já, že svícen nebude určený jen k vystavení, a budete svíčky na něm chtít zapálit, připevněte je tak, aby jehličí a ostatní ozdoby nemohly shořet!

Klepněte pro větší obrázek
Na vánočním stole má být věnec vystřídán svícnem

Svícen zcela podle tradic

Každý asi víte, že svíčky na adventním věnci se zapalují postupně, každou adventní neděli jedna. Málokdo ale tuší, že na Štědrý den už se tyto svíčky zapalovat nemají. Místo nich se totiž používá svícen s jednou svící, která je bílá. Ta má ozářit byt a vnést do něj světlo a život.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla