vytisknout velikost písma Vytvořte si v domě zelenou oázu: jaké rostliny použít

Plánujete zaplnit interiér pokojovými rostlinami či proměnit zasklenou verandu tak, aby se z ní stala obytná místnost, která může splňovat funkci relaxační zóny i zimní zahrady? Máme pro vás několik tipů na zajímavé rostliny.

Požadavkem na takovou místnost je podle floristy Petra Kopáče především zajištění dobré ventilace a topení. Pokud budete chtít využívat prostor i v zimě, počítejte s přisvětlováním v zimních měsících a naopak s kvalitním stíněním v létě.

Při výběru vhodných druhů rostlin je vždy nutné respektovat jejich požadavky na světlo, teplo a zálivku. Jen tak se jim bude dařit a vy se budete moci těšit z jejich růstu a proměn. 

Klepněte pro větší obrázek
Rostliny v interiéru se postarají o lepší klima 

Inspirace od odborníka

„Tento prostor lze zaplnit rostlinami s dekorativními listy, jedná se většinou o větší exempláře. Je možné si pohrát s různými odstíny zelené a také se strukturami listů. Z rostlin se velmi dobře hodí palmy, kapradiny, dracény, banánovník, juky či takové zvláštnosti, jakými jsou alokázie nebo Tacca.

Ideální je využít i různých závěsných košů, do kterých se hodí například už zmiňované kapradiny, konkrétně třeba sleziník,“ vysvětluje. Vytvoříte tak zelenou oázu, kam se můžete uchýlit před každodenním shonem a starostmi.

Velké pokojové rostliny pročistí vzduch v bytě, a i když venku mrzne, můžete sedávat pod zelenými palmami. Je úžasné, jak vás velké rostliny jakoby ochraňují.

Sednete si pod ně, obejmou vás, poskytnou útočiště. S příchodem domů tak vstupujete do jiného světa. A když chvíli sedíte v té zeleni, všechny starosti pominou. „To jsou největší přednosti pokojových rostlin,“ dodává Petr Kopáč. Které z nich rozhodně doporučuje vaší pozornosti?

Chrysalidocarpus lutescens: listy se rozpínají vzhůru jako chladivá fontána

Chrysalidocarpus je ozdobná pokojová palma se vzpřímenými listy, která překypuje energií a vyzařuje ji do svého okolí. Nemá centrální kmen, listy vyrůstají přímo ze země.

Klepněte pro větší obrázek

Kvůli žlutavým řapíkům bývá ve své domovině na Madagaskaru přezdívána zlatožlutá palma. Při stálé teplotě v místnosti a trvale vlhké zemině roste tak rychle, že z ní brzy budete mít pokojový strom.

Dracaena fragrans 'Lemon Lime': kresba na listech ve dvou odstínech zelené vytváří dojem pohybu

Dracaena fragrans dostala název podle vzácně se objevujících, nádherně vonných květů. Má vzorované listy se světle a tmavě zelenými pruhy, které vytváří optický klam − když kolem rostliny projdete, vypadá, jako by se pohybovala.

Nikdy nenechte zeminu v květináči zcela vyschnout. Rostlinu umístěte na světlé nebo částečně stinné stanoviště, při nedostatku světla totiž ztrácí svou krásnou kresbu na listech.

Livistona rotundifolia: velké vějířovité listy na vás dýchají příjemným chladem

Lesklé listy odráží světlo a v Malajsii tak velké exempláře rodu Livistona vytvářejí přírodní slunečníky poskytující příjemný stín. Tato ozdobná palma se také někdy nazývá stoličková nebo fontánová palma kvůli svému tvaru.

Klepněte pro větší obrázek

Plně vyvinuté listy mají krásný, téměř dokonale kruhový tvar. Rostlina vyžaduje stín a stálou teplotu okolo dvaceti stupňů Celsia. Ve vegetačním období ji zalévejte pravidelně, ale dejte pozor na přemokření. Velmi jí také prospívá rosení listů.

Yucca elephantipes 'Jewel': juku nechte, ať si dělá, co chce

Nenucenost, s jakou zašpičatělé, mečovité listy volně visí, vypovídá o povaze celé rostliny. Yucca je vytrvalá pokojová rostlina s mladistvým charakterem, která nevyžaduje téměř žádnou péči. Snáší slunce i stín, suchý vzduch a není třeba ji hnojit častěji než jednou za rok. Nesnáší přemokření. Je to ideální pokojová rostlina pro lenivé milovníky rostlin.

Musa: banánovník dokáže růst neuvěřitelně rychle

Velké zelené listy pokojového banánovníku se rozvíjí pomalu jako při cvičení jógy až do úplného otevření a uvolnění. Středem listu probíhá červená céva, barva listu přechází od jasně zelené po modrozelenou. Svým bujným růstem tato robustní rostlina rychle navodí dojem, že js te na tropické plantáži.

Klepněte pro větší obrázek

Banánovník vyžaduje dobře osvětlené stanoviště v létě i v zimě, hojnou zálivku a pravidelné hnojení. Pro zachování pěkného vzhledu je vhodné banánovník umístit na chráněné místo, protože vlivem přílišného průvanu nebo kontaktu se listy začínají třepit.

Alocasia wentii: žebrování, žilnatina, barvy, zkrátka pastva pro oči

Alocasia by se svým divokým vzhledem, robustní stavbou, ostře zašpičatělými listy a kontrastní žilnatinou mohla být snadno rekvizitou při natáčení Jurského parku. Žilnatina na rubu listů má zvláštní nachově hnědou barvu, takže rostlina přitahuje pozornost, ať je umístěná nízko nebo vysoko.

Klepněte pro větší obrázek

Alocasia prospívá nejlépe při pokojové teplotě okolo dvaceti stupňů Celsia na světlém stanovišti chráněném před přímým sluncem. Kořenový bal nenechte nikdy zcela vyschnout a listům dopřejte pravidelné rosení.

Asplenium antiquum 'Osaka': sláva, konečně kapradina, která snáší ústřední topení!

Z něčeho, co zpočátku připomíná rozčepýřené ptačí hnízdo, se časem vyklube pohledná kapradina, která je domovem v Japonsku a na Tchaj-wanu. Listy této odrůdy jsou menší a více zašpičatělé než u známějších zástupců stejného druhu a mají legračně zvlněné okraje.

Jsou rovněž velmi tuhé, což přispívá k větší odolnosti celé rostliny. Kapradinu umístěte na stanoviště chráněné před sluncem, udržujte kořenový bal stále vlhký a listy pravidelně postřikujte vychladlou převařenou vodou. Za takových podmínek se jí bude dařit i v prostředí interiérů.

Tacca: když nalijete vodu do květní koruny, podpoříte růst dalších květních stvolů

Tacca působí poněkud teatrálně. Pochází z Malajsie, kde se jí také říká netopýří nebo čertovská květina kvůli černým květům s elegantními převislými tyčinkami. Nesnáší přemokření kořenů a přímé slunce, zato vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost. Ideálním stanovištěm je tedy například koupelna s oknem.

Klepněte pro větší obrázek

Cycas revoluta: odpočinek pod dvě stě milionů let starým cykasem

Ačkoli vzhledem připomíná palmy a bývá mezi ně řazen, cykas je ve skutečnosti kapradina. Přibližně před dvěma sty miliony let byly rostliny čeledi cykasovitých hojně rozšířené. Do dnešních dní přežilo pouhých osm druhů. Jedním z nich je i odolný Cycas revoluta, který roste divoce v Japonsku a na Tchaj-wanu.

Rostlina má nádherné listy připomínající ptačí peří, které se postupně rozvíjejí. Za příznivých podmínek se dožívá vysokého věku. Vyžaduje teplé, světlé stanoviště chráněné před přímým poledním sluncem a mírnou zálivku, nesnáší přemokření. 

Cyperus papyrus: deštníky listů vyrůstají v jednotlivých patrech

Kdysi dávno se z afrického papyru vyráběl primitivní papír, ale sloužil také jako potravina, střešní krytina, surovina pro výrobu provazů, pohárů a misek i jako materiál na stavbu člunů.

Klepněte pro větší obrázek

Dnes je atraktivní pokojovou rostlinou s deštníkovitými listy na trojhranných stoncích. Je opravdu nenáročný na pěstování. Aby se vypínal vzhůru jako balerína, postačí světlé, teplé stanoviště a trvale zavlažené kořeny.

Cocos nucifera: kokosovník zajistí kousek ráje i u vás doma

Kokosová palma roste na Zemi již přes patnáct milionů let. Okouzluje svojí prostotou − nové listy postupně vyrůstají z plstnatého kokosového ořechu, když staré odumírají.

Řapíky listů zůstávají a pozvolna vytvářejí kmen rostliny. Kokosovník umístěte na světlé a teplé stanoviště, nenechávejte kořenový bal nikdy zcela vyschnout. Můžete pozorovat, jak vám z něj roste pokojový strom.

Asparagus setaceus: tisíce jemných bledě zelených jehliček odstíní i nejprudší slunce

Ačkoli jsou měkké jehličky asparágusu (botanicky označované jako fylokladia) velmi jemné, dokážou vytvořit stín, tlumit světlo a pohlcovat hluk, aniž by rostlina ztrácela cokoli ze své pohádkovosti.

Klepněte pro větší obrázek

Velkou předností asparágusu je, že vyrůstá v jednotlivých patrech, takže vypadá průhledný a hustý zároveň. Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce a stále mírně vlhký kořenový bal.

Zdroj: HKK

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře. Poradíme vám, kterým trvalkám se daří právě ve stínu nebo polostínu. Které spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, které dát na záhon?

4.  5.  2021 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradyZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyPlánování a architekturaOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče