8
Fotogalerie

Vytvořte si v domě zelenou oázu: jaké rostliny použít

Plánujete zaplnit interiér pokojovými rostlinami či proměnit zasklenou verandu tak, aby se z ní stala obytná místnost, která může splňovat funkci relaxační zóny i zimní zahrady? Máme pro vás několik tipů na zajímavé rostliny.

Požadavkem na takovou místnost je podle floristy Petra Kopáče především zajištění dobré ventilace a topení. Pokud budete chtít využívat prostor i v zimě, počítejte s přisvětlováním v zimních měsících a naopak s kvalitním stíněním v létě.

Při výběru vhodných druhů rostlin je vždy nutné respektovat jejich požadavky na světlo, teplo a zálivku. Jen tak se jim bude dařit a vy se budete moci těšit z jejich růstu a proměn. 

zelen.jpg
Rostliny v interiéru se postarají o lepší klima 

Inspirace od odborníka

„Tento prostor lze zaplnit rostlinami s dekorativními listy, jedná se většinou o větší exempláře. Je možné si pohrát s různými odstíny zelené a také se strukturami listů. Z rostlin se velmi dobře hodí palmy, kapradiny, dracény, banánovník, juky či takové zvláštnosti, jakými jsou alokázie nebo Tacca.

Ideální je využít i různých závěsných košů, do kterých se hodí například už zmiňované kapradiny, konkrétně třeba sleziník,“ vysvětluje. Vytvoříte tak zelenou oázu, kam se můžete uchýlit před každodenním shonem a starostmi.

Velké pokojové rostliny pročistí vzduch v bytě, a i když venku mrzne, můžete sedávat pod zelenými palmami. Je úžasné, jak vás velké rostliny jakoby ochraňují.

Sednete si pod ně, obejmou vás, poskytnou útočiště. S příchodem domů tak vstupujete do jiného světa. A když chvíli sedíte v té zeleni, všechny starosti pominou. „To jsou největší přednosti pokojových rostlin,“ dodává Petr Kopáč. Které z nich rozhodně doporučuje vaší pozornosti?

Chrysalidocarpus lutescens: listy se rozpínají vzhůru jako chladivá fontána

Chrysalidocarpus je ozdobná pokojová palma se vzpřímenými listy, která překypuje energií a vyzařuje ji do svého okolí. Nemá centrální kmen, listy vyrůstají přímo ze země.

zelen_1.jpg

Kvůli žlutavým řapíkům bývá ve své domovině na Madagaskaru přezdívána zlatožlutá palma. Při stálé teplotě v místnosti a trvale vlhké zemině roste tak rychle, že z ní brzy budete mít pokojový strom.

Dracaena fragrans 'Lemon Lime': kresba na listech ve dvou odstínech zelené vytváří dojem pohybu

Dracaena fragrans dostala název podle vzácně se objevujících, nádherně vonných květů. Má vzorované listy se světle a tmavě zelenými pruhy, které vytváří optický klam − když kolem rostliny projdete, vypadá, jako by se pohybovala.

Nikdy nenechte zeminu v květináči zcela vyschnout. Rostlinu umístěte na světlé nebo částečně stinné stanoviště, při nedostatku světla totiž ztrácí svou krásnou kresbu na listech.

Livistona rotundifolia: velké vějířovité listy na vás dýchají příjemným chladem

Lesklé listy odráží světlo a v Malajsii tak velké exempláře rodu Livistona vytvářejí přírodní slunečníky poskytující příjemný stín. Tato ozdobná palma se také někdy nazývá stoličková nebo fontánová palma kvůli svému tvaru.

zelen_3.jpg

Plně vyvinuté listy mají krásný, téměř dokonale kruhový tvar. Rostlina vyžaduje stín a stálou teplotu okolo dvaceti stupňů Celsia. Ve vegetačním období ji zalévejte pravidelně, ale dejte pozor na přemokření. Velmi jí také prospívá rosení listů.

Yucca elephantipes 'Jewel': juku nechte, ať si dělá, co chce

Nenucenost, s jakou zašpičatělé, mečovité listy volně visí, vypovídá o povaze celé rostliny. Yucca je vytrvalá pokojová rostlina s mladistvým charakterem, která nevyžaduje téměř žádnou péči. Snáší slunce i stín, suchý vzduch a není třeba ji hnojit častěji než jednou za rok. Nesnáší přemokření. Je to ideální pokojová rostlina pro lenivé milovníky rostlin.

Musa: banánovník dokáže růst neuvěřitelně rychle

Velké zelené listy pokojového banánovníku se rozvíjí pomalu jako při cvičení jógy až do úplného otevření a uvolnění. Středem listu probíhá červená céva, barva listu přechází od jasně zelené po modrozelenou. Svým bujným růstem tato robustní rostlina rychle navodí dojem, že js te na tropické plantáži.

zelen_4.jpg

Banánovník vyžaduje dobře osvětlené stanoviště v létě i v zimě, hojnou zálivku a pravidelné hnojení. Pro zachování pěkného vzhledu je vhodné banánovník umístit na chráněné místo, protože vlivem přílišného průvanu nebo kontaktu se listy začínají třepit.

Alocasia wentii: žebrování, žilnatina, barvy, zkrátka pastva pro oči

Alocasia by se svým divokým vzhledem, robustní stavbou, ostře zašpičatělými listy a kontrastní žilnatinou mohla být snadno rekvizitou při natáčení Jurského parku. Žilnatina na rubu listů má zvláštní nachově hnědou barvu, takže rostlina přitahuje pozornost, ať je umístěná nízko nebo vysoko.

zelen_5.jpg

Alocasia prospívá nejlépe při pokojové teplotě okolo dvaceti stupňů Celsia na světlém stanovišti chráněném před přímým sluncem. Kořenový bal nenechte nikdy zcela vyschnout a listům dopřejte pravidelné rosení.

Asplenium antiquum 'Osaka': sláva, konečně kapradina, která snáší ústřední topení!

Z něčeho, co zpočátku připomíná rozčepýřené ptačí hnízdo, se časem vyklube pohledná kapradina, která je domovem v Japonsku a na Tchaj-wanu. Listy této odrůdy jsou menší a více zašpičatělé než u známějších zástupců stejného druhu a mají legračně zvlněné okraje.

Jsou rovněž velmi tuhé, což přispívá k větší odolnosti celé rostliny. Kapradinu umístěte na stanoviště chráněné před sluncem, udržujte kořenový bal stále vlhký a listy pravidelně postřikujte vychladlou převařenou vodou. Za takových podmínek se jí bude dařit i v prostředí interiérů.

Tacca: když nalijete vodu do květní koruny, podpoříte růst dalších květních stvolů

Tacca působí poněkud teatrálně. Pochází z Malajsie, kde se jí také říká netopýří nebo čertovská květina kvůli černým květům s elegantními převislými tyčinkami. Nesnáší přemokření kořenů a přímé slunce, zato vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost. Ideálním stanovištěm je tedy například koupelna s oknem.

zelen_6.jpg

Cycas revoluta: odpočinek pod dvě stě milionů let starým cykasem

Ačkoli vzhledem připomíná palmy a bývá mezi ně řazen, cykas je ve skutečnosti kapradina. Přibližně před dvěma sty miliony let byly rostliny čeledi cykasovitých hojně rozšířené. Do dnešních dní přežilo pouhých osm druhů. Jedním z nich je i odolný Cycas revoluta, který roste divoce v Japonsku a na Tchaj-wanu.

Rostlina má nádherné listy připomínající ptačí peří, které se postupně rozvíjejí. Za příznivých podmínek se dožívá vysokého věku. Vyžaduje teplé, světlé stanoviště chráněné před přímým poledním sluncem a mírnou zálivku, nesnáší přemokření. 

Cyperus papyrus: deštníky listů vyrůstají v jednotlivých patrech

Kdysi dávno se z afrického papyru vyráběl primitivní papír, ale sloužil také jako potravina, střešní krytina, surovina pro výrobu provazů, pohárů a misek i jako materiál na stavbu člunů.

zelen_7.jpg

Dnes je atraktivní pokojovou rostlinou s deštníkovitými listy na trojhranných stoncích. Je opravdu nenáročný na pěstování. Aby se vypínal vzhůru jako balerína, postačí světlé, teplé stanoviště a trvale zavlažené kořeny.

Cocos nucifera: kokosovník zajistí kousek ráje i u vás doma

Kokosová palma roste na Zemi již přes patnáct milionů let. Okouzluje svojí prostotou − nové listy postupně vyrůstají z plstnatého kokosového ořechu, když staré odumírají.

Řapíky listů zůstávají a pozvolna vytvářejí kmen rostliny. Kokosovník umístěte na světlé a teplé stanoviště, nenechávejte kořenový bal nikdy zcela vyschnout. Můžete pozorovat, jak vám z něj roste pokojový strom.

Asparagus setaceus: tisíce jemných bledě zelených jehliček odstíní i nejprudší slunce

Ačkoli jsou měkké jehličky asparágusu (botanicky označované jako fylokladia) velmi jemné, dokážou vytvořit stín, tlumit světlo a pohlcovat hluk, aniž by rostlina ztrácela cokoli ze své pohádkovosti.

zelen_8.jpg

Velkou předností asparágusu je, že vyrůstá v jednotlivých patrech, takže vypadá průhledný a hustý zároveň. Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce a stále mírně vlhký kořenový bal.

Zdroj: HKK

Doporučujeme

Články odjinud