vytisknout velikost písma Výstava: Rostliny ve službách člověka

Výlet za vzděláním do Liberce

Až do 16. března můžete zavítat do Severočeského muzea v Liberci (pro další informace kontaktujte Tomáše Trávníčka, e-mail: tomas.travnicek@muzeumlb.cz, telefon: 485 246 151) na zajímavou výstavu, která si, jak její název napovídá, klade za cíl nabídnout návštěvníkovi bližší seznámení s užitkovými rostlinami nejen z Evropy, ale také ze Severní a Jižní Ameriky, Afriky, Asie i Austrálie a představit mu rozličné způsoby jejich využití.

Pokud na tuto akci zavítáte, budete si moci prohlédnout rostliny, ze kterých se vyrábí vše, co běžně používáme a co lidstvo provází někdy jen pár desítek let a v jiných případech naopak celá tisíciletí. Představeny budou rostliny skýtající potravu, textilní a technické stejně jako magické, kultovní, biblické a jedovaté. Výstava se nebude vyhýbat ani drogám – i přes jejich rozporuplný vliv na lidstvo.

Viděli jste už rostlinnou slonovinu?

Mezi nachystané zajímavosti, jež zhlédnete, patří například největší semeno na světě, čtyři tisíce let stará pšenice z egyptské pyramidy, vonné pryskyřice, semena a plody nejroztodivnějších exotických tvarů, rostlinná slonovina a další.

Život i smrt ve znamení rostlin

A proč byste na výstavě neměli chybět? Vždyť rostliny provázejí člověka celým životem, od zrození až do smrti. Jsou našimi společníky i přáteli, neboť nám zajišťují každodenní stravu, oděv, teplo, stavební materiál, léky, opojné prožitky, kosmetiku, poskytují potravu hospodářským zvířatům nebo nám dávají estetický požitek z krásy svých květů, listů či plodů.

V některých případech však můžou člověku způsobit těžkou závislost, zdravotní komplikace i smrt. Dalším zajímavým aspektem je přímý vliv užitkových rostlin na velké dějinné události, což zůstává stále opomíjeno, a často je právě tento moment odsouván do pozadí politických rozhodnutí nebo třeba válek.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci