vytisknout velikost písma Výstava: Ptačí budky zblízka

Botanická zahrada hlavního města Prahy se letos poprvé rozhodla zaměřit na ptačí obyvatele zahrad, respektive na jejich obydlí, jež jim můžeme nabídnout my, lidé. Na výstavě, která probíhá od 2. února do 1. března 2009 tak lze spatřit třicet budek pro nejrůznější druhy ptáků hnízdících v dutinách a polodutinách.

Stejně jako na našich zahradách převládají i tu budky pro sýkory, špačka obecného a další drobné pěvce, nechybí ukázky polobudek pro rehky domácí, konipasy bílé a lejsky šedé. Vaši pozornost určitě upoutají budky pro větší druhy ptáků, jako jsou například puštík obecný, poštolka obecná a kavka obecná.

Ptačí budky v reálném prostředí

Některá z ptačích obydlí můžete vidět ukázkově vyvěšena na vhodných místech venkovní expozice. Po skončení výstavy budou pravidelně kontrolována a bude se sledovat průběh hnízdění. Výstavou vás provedou pracovní listy, o odborný výklad se stará RNDr. Jaroslav Škopek, PhD., a to každý pracovní den od 9.00 do 14.00 hodin.


Zájemci se mohou objednávat u Ing. Lenky Prokopové na telefonním čísle 737284269 nebo na e-mailu lenka.prokopova@botanicka.cz. Vstupné na výstavu je zdarma, uhradit je třeba v případě zájmu průvodcovskou službu (pro skupiny v ceně 250 Kč za hodinu).

Máte možnost vybrat si ze dvou variant provázení:

a) menší okruh – pouze venkovní prohlídka ptačích budek – trvá asi 0,5 hodiny

b) větší okruh – prezentace Ptáci našich zahrad (ve výstavní místnosti)

Pokud vás téma ptačích budek zajímá, nezapomeňte si přečíst články, v nichž se této problematice podrobně věnujeme.

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla