Vysazujeme jehličnany a stálezelené dřeviny

Jehličnany a stálezelené dřeviny nakupujte a sázejte od září do konce října. Co dělat, aby nově vysazené exempláře přežily bez problémů celou zimu? A jaký druh či druhy se hodí pro vaši zahradu?

Když výsadbu provedete později, mladé stromky a keře nestačí nabrat před zimním obdobím dost síly. Mrazy ztuhlá půda nevydává prakticky žádnou vlhkost a dřeviny uschnou, případně je zničí mráz.

Vybírejte podle vzezření zahrady

Do moderních zahrad dnešní doby patří veškeré druhy dřevin, nabízené v zahradních centrech. Pro typické vesnické zahrady, které neoddělitelně patří k roubeným a starším zděným chalupám, se hodí obzvlášť stříbrné smrky, jedle a kleče. Výborně vyplní poloprázdný prostor.

Nabídka dekorativních dřevin je v současnosti velmi rozmanitá, ale klasikou zůstávají následující druhy:

  • ze sálezelených keřů – mahónie, dřišťál, rododendron, skalník, brslen, zimostráz, kalina, hlohyně; 

  • z jehličnanů a konifer – smrk stříbrný, jedle, túje, jalovec, borovice kleč, tis. 

stromy_1.jpg
Stálezelené keře a stromy můžete vysadit jak do živých plotů, tak i jako solitéry

Většina provozovatelů služeb v zahradnictví nabízí i možnost výsadby již vzrostlých stromů na objednávku. Výhodou je, že nemusíte čekat několik let, než vyrostou. Přímo na zahradu vám budou dovezeny a nasazeny silné exempláře, jež se dobře ujímají.

Nezanedbatelné minus spočívá ve velmi vysokých pořizovacích cenách jak za stromy, tak jejich vysazení a s tím spojené služby, jako je vyhloubení jámy a následná úprava okolí do původního stavu. Proto pokud máte dostatek možností, veškeré práce si v zahradě proveďte vlastními silami.

  • Další zajímavé informace o výsadbě jehličnatých i listnatých stromů naleznete v našem článku Výsadba stromů.

stromy_2.jpg
Túje je třeba na zimu ochránit před rozlomením pod váhou napadeného sněhu

Nezapomínejte na živiny

Před zahájením výkopových prací v zahradě si  nejprve naplánujte, kam který strom, případně keř vysadíte. Stálezelené keře nejsou příliš náročné na prostor, v průměru jim stačí jeden a půl metru volného místa. Jinak tomu je v případě jehličnatých stromů; ty koření mělce, vyžadují kvalitní půdu a mnoho prostoru.

Při nákupu si proto zjistěte, do jaké výšky vámi vybrané kusy dorůstají. Podle toho následně zvažte, kolik prostoru jim necháte. U solitér s výškou deset metrů a více počítejte s volným prostorem o průměru minimálně pět metrů.

stromy_3.jpg
V zahradních centrech máte k výběru desítky kusů od každého druhu, takže si snadno vyberete jen silné a zdravé jedince

Jámu pro zasazení kopejte s ohledem na použitý druh dřeviny. Stálezeleným keřům stačí výkop hluboký třicet centimetrů, pro jehličnany musíte vytvořit výkop o velikosti minimálně dvojnánosbku průměru kořenového balu.

Velmi důležitým krokem u výsadby vzrostlejších stromů je vsazení opory. Pro tento účel dobře poslouží kůly z jasanového dřeva o průměru deset a více centimetrů. Listnáčům poskytněte oporu v počtu od jednoho do tří kusů (každý kůl tvoří vrchol pravidelného trojúhelníku) podle velikosti stromu. Jehličnanům stačí kůl jen jeden, umístěný šikmo k rovině růstu.

stromy_4.jpg
Na plody mahónie se v zimě budou slétat ptáci a vy budete mít zajištěnou příjemnou podívanou

Pokud máte v zahradě kamenité podloží, pro zavezení použijte pouze svrchní vrstvu půdy, která kameny neobsahuje.
Zbytek jámy vyplňte kvalitní kompostovou zeminou, která poslouží jako zdroj živin pro prvních několik let růstu.

Po zasazení stromů nebo keřů nezapomeňte na udusání země okolo kmínku, nejlépe pomocí vlastních nohou. Aby se všechny nové exempláře ujaly, zalévejte je až do prvních mrazů a pravidelně kontrolujte jejich zdravotní stav. Nebudete-li si s něčím vědět rady, obraťte se na zahradníka, u kterého jste stromy koupili.

Doporučujeme

Články odjinud